U20 Milliler madalya şansını kaybetti - BasketFaul.com

U20 Milliler madalya şansını kaybetti

18-07-19 19:33

 Ümit Milliler çeyrek final mücadelesinde İspanya'ya nefesleri kesen mücadelenin ardından 70-69 yenildi. Muhaymin Mustafa son saniyede serbest atışlarda ikide bir atınca maçı uzatma şansını kaçırdık ve madalya şansını kaybettik.


Karşılaşma İspanya'nın oyunu dikte etmesiyle başladı. Potamızda çok kolay isabetler bulan İspanya üstünlüğü de ele geçirdi. Sadece pota yakınından sayı bulabilen İspanya'yı temasla durdurmayı başardık. Hücumda yine çok kısıtlı olsak da rakibin erken faul hakkını doldurması ile çizgiye sık sık geldik. Çeyreğin bitimine 2 dakika kala 9-0'lık seriyle öne geçtik. Bu bölümde sürekli potaya gitmeye çalıştık ve Onuralp Bitim takıma liderlik etti. İlk çeyrek 16-16 eşitlikle geçildi.

İkinci çeyreğe de dengede girildi. Kolay atışları değerlendiremeyen milliler aslında fırsat teperken İspanyollar bu sefer çizgiye gelmeye başladı. İspanya farkı 6 sayıya kadar çıkarsa da Muhaymin devreye girerek millileri taşıdı. 9-2'likseriyle skorda üstünlüğü ele aldık. İki tarafın da faul sıkıntısı yaşamasıyla oyun kalitesi düştü. Çeyreğin son saniyesinde gelen üçlükle İspanya ilk devreyi 36-33 önde tamamladı.

İkinci yarıya ısrarlar Berke'yi kullanarak başladık. Ondan gelen 5 sayının yanı sıra Ehigitor'un da 4. faulünü alması istediğmiiz gelişmeler oldu. Berke'ye önlem getirmelerinin ardından sürekli potaya giderek üretmeye çalıştık. İstediğimiz kadar sayı bulamasak da oyun kontrolü bizdeydi. Çeyreğin son bölümünde kısa bir süre oyundan düşen İspanya'ya karşı 10-2'lik seri yakalayıp skor üstünlüğünü de ele geçirdik. Son çeyreğe 52-47 önde girdik.

Son çeyreğe girerken İspanya toparlanmış gözüktü. 4-0'lık serinin yanı sıra ortaya koydukları sertlik bizi hataya zorladı. Yiğitcan dışında hücumda alternatif üretemeyen millilere karşı İspanya hücumda sergilediği ekstra eforla üretim sağladı. Ehigitor'un da oyuna girmesiyle pota altını kapatan İspanya hücumumuzu tamamen kilitledi. Serbest atışlarda da istediğimiz yüzdeyi yakalayamayınca İspanya öne geçti. Rüzgarı da arkasına alan İspanya bir anda 6 farklı üstünlük yakaladı. Alan savunmasına dönen milliler yavaş yavaş farkı eritti. Sergi Martinez bu bölümde oyunu domine etti. Bütün hücumlarda bir şekilde söz sahibi olan Sergi ile İspanya üstünlüğünü korudu. 4 dakika kala fark yeniden 5 sayıya çıktı. Mola sonrası toparlanan milliler 2 dakika kala farkı 2 sayıya indirdi. 1.26 kala fark yeniden 3'e çıktı. Şehmus kritik bir turnike ile farkı 1 sayıya indirdi. İspanya hücumunda Alocen'in çok iyi pasını değerlendiren Calabria farkı yeniden 3 sayıya çıkardı. Şehmus hücumda faul alırken çizgide 1/2 attı. İspanya'nın maç topunda zor bir üçlük kullanıldı ribaund bir şekilde milliler tarafından alındı ve son 1 saniyeye 2 sayı geride girdik. Onuralp bir önceki gün attığı şutun aynısın ıattı ama girmedi. Ribaundu alan Mert zor durumda da olsa Muhaymin'i buldu. Muhaymin'e faul yapıldı ve iki serbest atışa hak kazandık. Muhaymin serbest atışların ilkini soksa da ikinciyi kaçırdı ve süre bitti. İspanya karşılaşmadan 70-69 galip ayrıldı.
 

Yorumlar Okunma: 3514