Fikret Doğan'la basketbolumuzun yarınları (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Fikret Doğan'la basketbolumuzun yarınları (İlker Yıldız)

17-07-19 09:31
Ülke altyapı basketbolumuz adına erkekler tarafında son iki yıllık süreçte çok önemli projelere imza atıldığını görüyoruz. Bu önemli projelerin sonuncusu ve en önemlilerinden biri olan “TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı” ile ilgili detaylı bilgiler almak adına, Altyapı Milli Takımlar Koordinatörü Sayın Fikret Doğan’dan röportaj talebinde bulunmuştum. Her zaman olduğu gibi memnuniyetle kabul edeceklerini ifade ettiler ve Kocaeli ilimizin Kartepe ilçesinde yapılan U13-U14 Milli Takım kampına davet ettiler.

TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın erkek bölümü 12-13 Ocak 2019 tarihinde başlayan tüm Türkiye’de lisanslı olarak basketbol oynayan 2005-2006 doğumlu basketbolculara ulaştı. İlk aşamasının Sakarya’daki taramalarını da izleme imkânım olmuştu. Daha sonraki aşamaları da yakından takip ettim. Bu önemli projenin son ayağı ise Kocaeli şehrimizin Kartepe ilçesinde 1-5 Temmuz tarihlerinde yapılan beş günlük kamp ile adeta taçlandırıldı. Ben de Kocaeli kampının sabah antrenmanından başlayarak akşam antrenmanı bitimine kadar olan bir gününü izleme mutluluğunu yaşadım. Antrenmanlar dışında kalan zamanlarda ise Sayın Fikret Doğan ve Sayın Yağız Kaba’ya proje hakkındaki sorularımı ilettim ve kendilerinden de detaylı cevaplar alarak çok güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

TBF Altyapı Milli Takımları Koordinatörlerinin ve bu projelerde emeği geçen yetkililerin, yıllardır zihinlerinde taşıdıkları projeler, sadece iki yıl gibi kısa bir süre içerisinde hayata geçmeye başladı. Hatta hayata geçmekle birlikte, bu projelere ilk başlarda şüphe ile yaklaşanların dahi takdirini kazanmayı başardılar. Çünkü kısa sürede o kadar iyi neticeler aldılar ki, bu projelerin başarısı şüpheye yer bırakmadı.

Yılların yaşanmışlığının verdiği tecrübelerle birlikte biriken düşünceler, Sayın Fikret Doğan ve ekibinin çabalarıyla fiiliyata geçmeye başladığını büyük bir memnuniyetle görüyoruz. Bilginin eyleme dönüşmeden çürüyüp gitmemesi için mutlaka fiiliyata geçirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla da başlangıç aşamasındaki bir fikir, aynı zamanda eylemle birlikte de gelişir ve derinleşir. Bu ikili yani düşünce ve eylem, dairesel bir döngü içerisinde birbirini takip ederse aynı zamanda da birbirini de geliştirir ve daha da nitelikli hale getirir. Sayın Fikret Doğan ve ekibinin en büyük başarısı da yıllardır mecrasını arayan düşüncelerini hayata geçirmekteki cesaretleri ve çabalarıdır. İşin ehli insanların en büyük şansızlığı çoğunlukla duygu ve düşüncelerindeki birikmiş projeleri hayata geçirememektir. Çünkü bu kişilerin düşüncelerini hayata geçirebilmek adına çoğunlukla bu düşünceleri anlayacak başka birilerine de ihtiyaç vardır. Ancak karar vericilerde bu düşünceyi anlayabilecek bakış açısı varsa, o düşünceler de tatbik edilecek zemin bulabilir. İşte Sayın Fikret Doğan ve ekibinin en büyük şansı da bu düşüncelerini anlayacak ve destek verecek olan bir federasyon yönetimine sahip olmalarıydı.

TBF Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu, CEO Ömer Onan, Milli Takımlar Direktörü Sayın Haluk Yıldırım TBF’nin değerli yöneticileri, TBF Altyapı Milli Takımlar Koordinatörümüz Sayın Fikret Doğan ve ekibi, TÜBAD, TBF Eğitim Kurulu ve diğer emeği geçenlerin uyumlu çalışmaları sayesinde ülke basketbolumuzun adına çok kısa sürede çok önemli projelere imza atıldı. Bu uyum devam ettiği müddetçe, bundan sonra da çok önemli yeni projelere imza atılmaya devam edileceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

Sayın Fikret Doğan ile gerçekleştirdiğimiz röportajda; TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın erkek bölümüyle ilgili aşamaları ve teknik bilgilerini, projenin önemini ve proje hakkında merak edilen her şeyi bulabileceksiniz. Yaklaşık 12 saat geçirdiğim bir günlük kamp sürecinin sonunda şunu büyük bir memnuniyetle söyleyebilirim ki; taramalar sonunda seçilen sporcular ve uygulanan programının niteliği karşısında bu yazıyı büyük bir mutluluk ile kaleme aldım.

Sayın Fikret Doğan, TBF resmi sitesinden açıklandığı üzere 21 Şubat 2017 tarihinde Altyapı Erkek Milli Takımlar Koordinatörlüğü’ne getirilmişti. O tarihten bugüne kadar ülke basketbolumuz adına birbirinden değerli dört projeye imza atıldı. Altyapı Erkek Milli Takımlar Koordinatörümüz Sayın Fikret Doğan ve ekibinin bu projelerde çok önemli katkıları bulunuyor. Kendileriyle bu dört projenin belki de en önemlisi olan, TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı hakkında uzun soluklu bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportaj ile birlikte, Altyapı Erkek Milli Takımlar Koordinatörlüğü tarafından hayata geçirilen projelerin ne kadar emek istediğini ve ne kadar derin fikirsel altyapıya ihtiyaç duyduğunu bir kez daha öğrenmiş olacağız.

Ülke basketbolumuz adına belki de bir milat olarak sayılabilecek bu önemli proje hakkında ilk röportajı benimle yapmayı kabul etmelerinden dolayı başta Sayın Fikret Doğan’a ve TBF Altyapı Milli Takımları Koordinatörlerine çok teşekkür ederim.

Saygıdeğer Hocam, Kocaeli Kampına gelene kadarki “TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı” sürecini anlatabilir misiniz?

2021 yılında düzenlenecek Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan U14 (2005 doğumlular) ve 2022 yılında gerçekleştirilecek Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’nda hazırlanan U13 (2006 doğumlular) Yıldız Erkek Milli Takımlarımız, 2019 yılı TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı kapsamının son aşamasına kalan sporculardan oluşturuldu ve 1-5 Temmuz tarihleri arasında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde kampa girdik.

2019 TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı; Altyapı Milli Takımlar Koordinatörlüğü, TBF yetkilileri, Sayın Fırat Eser, Sayın Gökhan Sunter, Sayın Yağız Kaba, 26 milli takım antrenörü, 160 yerel antrenör, 941 kulübümüz, 3285 sporcu ve birçok kişinin emeği ve katkısıyla gerçekleştirildi. Ülke basketbolumuz adına bu çok önemli ve değerli projenin nihai aşaması olarak, Kocaeli’nin Kartepe ilçesindeki beş günlük yoğun bir kamp programı gerçekleştiriyoruz.

Bu beş günlük kamp döneminde U13 Milli Takımımızda idareci olarak Pınar Çiler ve antrenör olarak Ertuğ Tuzcukaya görev alırken; 11 Yardımcı Antrenör, 1 kondisyoner, 1 masör ve 30 sporcudan oluşan geniş bir kadro ile çalışmalar gerçekleştiriliyor. U14 Milli Takımımızın kamp kadrosunun başında ise idareci olarak Serkan Bul ve antrenör olarak da Cüneyt Erden yer alıyor. Bunun dışında U14 Milli Takımımızda; 9 Yardımcı Antrenör, 1 kondisyoner, 1 masör ve 46 sporcudan oluşan çok daha geniş bir kadro ile yoğun şekilde çalışmalar gerçekleştiriliyor.

TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın aşamalarını anlatır mısınız?

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından, potansiyel sahibi genç basketbolcuların bilgilerinin kayıt altında tutulması ve gelişimlerinin düzenli olarak takip edilmesi adına hayata geçirilen TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı, TBF Altyapı Milli Takımları Koordinatörleri ve federasyon tarafından görevlendirilen 26 milli takım antrenörü ve TBF Sağlık Kurulu işbirliğiyle gerçekleştirildi.

Üç aşamada gerçekleştirilen taramaların ilk aşaması, federasyon yetkilileri tarafından Türkiye genelinde il bazındaki lisanslı oyuncu sayıları dikkate alınarak tüm illeri kapsayacak şekilde 41 il merkezinde gerçekleştirildi. Bazı illerde lisanslı basketbolcu olmaması veya çok az lisanslı basketbolcu olması nedeniyle bu illerdeki sporcuların belirlenen bir il merkezindeki taramalara katılmaları sağlandı. İkinci aşamada ise yine federasyon yetkilileri tarafından belirlenen sayıda basketbolcu adayları, üç şehirde gerçekleştirilen kamplara katıldılar. Son aşama olan üçüncü aşamada ise yine federasyon yetkilileri tarafından belirlenen sayıda basketbolcu adayı, İstanbul’da düzenlenen kampta bir araya geldiler. Ülke genelindeki 2005 ve 2006 doğumlu lisanslı erkek basketbolcuları kapsayan yoğun tarama faaliyetleri sonrasında da beş günlük Kocaeli kampını organize ettik.

TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı, dönemsel olarak oyuncuların gelişimlerinin takip edilerek kayıt altına alınması ile sürekli olarak güncellenerek devam eden bir program olacak. Bu nedenle de ilerleyen süreçlerde kadro yapısında sürekli olarak değişimlerin olacağını hep birlikte göreceğiz. Kocaeli kampına çağrılan oyuncu kadrosu, 2021 ve 2022 Yıldız Erkekler Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan nihai kadro anlamına da gelmemelidir.

Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nın birinci aşamasında 41 ildeki 941 kulüpten 3285 sporcuya ulaşıldı. Antrenmanlarda 160’ı yerel antrenör ve 26’sı da milli takım antrenörü olmak üzere toplam 186 antrenör görev yaptı.

Birinci aşamadaki detaylı değerlendirmeler sonrasında ikinci aşamaya geçildi. Bu aşamaları adeta bir piramit sistemine benzetebilirsiniz. Oyuncular, birinci aşamada olduğu gibi ikinci aşamada da fiziksel testlere tabi tutuldular. İkinci aşamadaki fiziksel testler ilk aşamaya göre daha fazla ve daha detaylı olarak gerçekleştirildi. Programın ikinci aşaması ise 218 kulüpten 460 sporcunun katılımıyla gerçekleşti. İkinci aşamada 30’u yerel ve 26’sı milli takım antrenörü olmak üzere 56 antrenörün antrenmanlarda yer aldığını görüyoruz.

Programın üçüncü aşamasına katılan tüm oyuncuların dijital ortamda takibi yapılacak şekilde bilgileri aktarılırken, milli takım kampına davet edilen sporcuların bilgileri de kulüpleriyle paylaşıldı. Bu oluşturulan bilgi havuzu, ilerleyen süreçlerde farklı raporlama ve takip sistemi kapsamında kullanılacak. Üçüncü aşama antrenmanları, 15 Haziran Cumartesi günü İstanbul’da 22 farklı ildeki 74 takımdan 141 basketbolcu ve 26 milli takım antrenörünün katılımıyla gerçekleştirildi. Tarama çalışmalarının üçüncü aşamasında Acıbadem Üniversitesi’nin katkılarıyla alanında uzman ortopedist ve fizyoterapist doktorlarımız tarafından sporculara; duruş bozukluğu, basış açısı, kalça-diz eklem durumları ile ilgili testler uygulandı. Teknik olarak ise bire bir (1-1), ikiye iki (2-2) ve üçe üç (3-3) ağırlıklı çalışmalar ile çocukların oyunu okuma, yaratıcılık ve beceri kısımları değerlendirildi.

Üçüncü aşama biter bitmez, U13’de 30 oyuncuyu ve U14’de 46 oyuncuyu Kartepe’de sıcağı sıcağına beş günlük kampa aldık.

 

2019 TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı İstatistikleri

Aşamalar

İl

Merkezi
Sayısı

Kulüp
Sayısı

Sporcu
Sayısı

Milli Takım
Antrenörü
Sayısı

Yerel
Antrenör
Sayısı

1. Aşama

41

941

3285

26

160

2. Aşama

3

218

460

26

30

3. Aşama

İstanbul

74

141

26

-

Kocaeli U14 Kampı
(01-05.07.2019)

Kocaeli

18

46

12

-

Kocaeli U13 Kampı
(01-05.07.2019)

Kocaeli

19

30

10

-Bu taramalar ile ilgili kulüplerimizle nasıl bir iletişime girildi? Taramalarda sporcular ne gibi ölçümlere tabii tutuldular?

İlk olarak ülkemizdeki bütün basketbol kulüplerine TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı katılım maili ile geçici link gönderildi. Kulüplerden gönderdiğimiz linke giriş yaparak taramalara katılacak 2005 ve 2006 doğumlu sporcularından daha önce belirlediğimiz sayıda sporcunun bilgi girişlerini yapmalarını istedik. Bilindiği gibi daha önceki yıllarda TBF tarafından kulüplere bu yaş kategorisinden istediğiniz sayıda sporcuyu taramalara gönderebilmeleri müsaade edilmişti. Antrenörler de doğal olarak, TBF’den böyle bir kâğıt geldiği için bütün oyuncularını taramalara gönderiyordu. Bu nedenle de taramalarda ister istemez gerektiği şekilde verim alınamıyordu. Biz ise kulüplere belli bir sınırlama getirdik ve altı en değerli oyuncularını taramalara göndermelerini istedik. Kulüplerin gönderdiğimiz linkteki sisteme kayıt yaptırdıkları sporcuları böylece bizim sistemimize de anında kayıt olmuş oldular. Böylece kulüplerimize de önemli sorumluluklar vererek, tarama programında ortak bir aidiyet bilinci sağlamaya çalıştık.

Sistemimize giriş yapılan çocuklar salona geldiklerinde de taramaya girmeye hak kazanmış oldular. Sporcular salona geldiklerinde onlara ilk olarak göğüs numaraları verildi. Sonraki aşamada ise antropometrik ölçümler yapıldı. Antropometrik ölçümler, taramalara giren bütün sporculara yani 3285 sporcuya da uygulandı. Ölçüm verileri, taramalar esnasında her antrenör grubunda bulunan ve cep telefonlarına kurulan programlar sayesinde ekranlarına anında yansıyacak şekilde hazırlandı. Yapılan antropometrik ölçümler sonrasında o sporcunun fiziksel dosyası da kapanmaktadır. Hangi sporcu ile ilgili bilgileri öğrenmek istiyorsak, programa o sporcunun göğüs numarasını yazarak bütün bilgilerini ekranda görebiliyoruz. Daha sonra ise sporcuların fotoğrafları çekilerek fundamental parkuru için parkeye davet edildiler. Fundamental parkuruna giren sporcular toplamda 10 yerel ve milli takım antrenörleri tarafından izlendi. Her istasyondaki veriler, antrenörlerin cep telefonlarına yüklü olan özel programlar sayesinde anında bütün sisteme data olarak işlendi. İlk aşamadaki istasyonların daha detaylısı diğer aşamalardaki milli takım kamplarında da yapıldı. Her tarama aşaması bir önceki aşamadan daha fazla detay içerecek şekilde planlandı.
 

Yerel antrenörlerin program içerisinde bulunmasını nasıl değerlendirirsiniz?

Taramalar öncesinde yerel antrenörlerle birlikte bir saat süreli toplantılar gerçekleştirildi. Özellikle ülke basketbolumuz adına önemli oyuncular yetiştiren büyük şehirlerimizdeki kulüplerdeki oyuncu profilinin, bizim oyuncu kriterlerimiz olması gerektiğini içeren konu başlığı doğrultusunda yerel antrenörlerimizle fikir jimnastiği yapıldı. Özellikle kendi oyuncuları ve yakınlık dereceleri konusunda bayraklama yaparken objektif olunması ile ilgili uyarılarda bulunuldu. Bu uyarılar neticesinde de hemen hemen bütün taramalarda objektif puanlamaların yapıldığına da şahit olduk.

Yerel antrenörlere giydirilen milli takım tişörtleri sayesinde, bu antrenörlerimizin aynı zamanda milli takım aidiyet duygularını daha bir kuvvetli şekilde yaşamaları sağlanmış oldu. Yerel antrenörlerimizi de bu çalışmalara dâhil ederek aynı zamanda sporcularla ilgili daha fazla ve detaylı bilgi sahibi olundu. Bu sayede taramalar sonrasındaki oyuncu seçimlerinde yaşayacağımız yanılma payının en aza indirilmesi sağlandı. Çünkü yerel antrenörlerimiz, o çocukların anne ve babalarının boy uzunluğu başta olmak üzere birçok detay içeren bilgiye daha hâkim durumdalar. Taramalar boyunca yerel antrenörlerimiz ile birlikte çalışma sayesinde, seçmelerdeki yanılma payını en asgari düzeye indirdiğimizi düşünüyorum.

Taramalardaki oyuncu seçiminde parkurlardaki kıstaslarınız nelerdi? Bayraklama sistemini anlatabilir misiniz?

Taramalar esnasında sporcuların katılmış oldukları parkurlarda özellikle beş temel kıstası göz önünde bulundurduk. Bunlar;

1) Spora yatkınlık

2) Fiziksel ölçümler

3) Atletizm

4) Temel basketbol bilgisi (1-0 fundamental çalışmalar)

Taramalar boyunca oyuncu değerlendirmesinde yazılımda bulunan bayrak özelliği kullanıldı. Taramalara katılan sporcuların büyük bir çoğunluğunun gözlem ve takibi ülke genelinde oluşturulacak sistemle uzun süreli olarak yapılmaya devam edecektir.

Buna ek olarak şunun da bilinmesini isterim ki, zaman içerisinde basketbol adına gelişim durumuna göre muhakkak ciddi değişiklikler olacaktır. Bu da doğal olarak ciddi bir rekabet ortamını doğuracaktır. Bizim asıl istediğimiz de bu rekabet ortamını oluşturarak elit düzeyde basketbolcular yetişmesine katkıda bulunmaktır.

Taramalar sonrasındaki oyuncu değerlendirmelerinde ne gibi ölçütlere başvurdunuz?

Bütün antrenmanlar video olarak da kayıt altına alındı. Taramaların daha sağlıklı neticelenmesi adına en ince ayrıntısına kadar bütün unsurlar değerlendirildi. Gerektiğinde milli takım antrenörleri olarak bir araya gelerek, antrenman videoları tekrardan izlendi ve tereddüt yaşadığımız hususlar hakkında sıklıkla fikir alışverişlerinde bulunuldu. Bu yıl uyguladığımız sistemin çok mükemmel bir sistem olduğunu söyleyemeyiz ama oyuncu seçiminde hata payını en aza indiren sistem olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Türk basketbol tarihinde ilk kez bu kadar detaylı ve başarılı bir oyuncu tarama çalışması uygulandığını söyleyebiliriz. Şu ana kadar anlattığımız bütün mekanik ölçümlerin yanında, tecrübe faktörünü de göz ardı etmemeye çalıştık. Oyuncu taramalarında antrenörün gözlemleri de bizim için çok önemli bir kriterdi. Daha önce de değindiğim gibi bu taramalarda en önemli olan doğru oyuncuların tespitinin ve seçiminin yapılmasıydı. Bu nedenle de sporcu taramalarında bütün verileri en ince ayrıntısına kadar inceledik ve değerlendirmesini de ekip olarak yaptık.

Bütün bilgi akışı elektronik ortamda hemen bilgisayarımın ekranına düşse de, ben yılların alışkanlığıyla, biraz da eski usul olarak görülse de, bütün sporcu verilerini defterime de yazmayı ihmal etmedim. Belki verilerde bir sıkıntı yaşanır endişesi ile eski usul uygulamama devam ettim. Elektronik ortamda ya veri akışında bir problem olursa diye her bilgiyi defterime de yazarak adeta kendimi rahatlattım. Böyle yapmamın temel nedeni, bu çalışmaların ülke basketbolumuz adına ne kadar önemli olduğunun bilinci, hassasiyeti ve sorumluluğuydu.. Bunu ifade ederek aslında ne kadar değerli bir data topladığımızın da bilinmesini istedim.

Programa katılan 26 milli takım antrenörü ile ilgili genel düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Bu tarama programı içerisinde yer alan 26 milli takım antrenörü arkadaşın, bu görevi tamamen gönüllü olarak yaptığını özellikle belirtmek isterim. Geniş bir staff oluşturmamızdaki amaç, taramalara katılan çocuklarımızın zamanında ve doğru bir şekilde takibinin yapılmasını sağlamaktı. Bu antrenörlerimizin, tarama boyunca kat edilen toplam 59 bin 85 km’lik yolu, hiçbir beklenti olmadan ve sadece ay-yıldızımızın başarısına katkı sağlamak adına kat ettiklerini de özellikle belirtmek isterim. Bu antrenör arkadaşlarımızın çoğu genç ve bu genç antrenörlere tarama programında görev vererek otomatik olarak milli takım antrenör yaş grubunu da aşağıya çekmiş olduk. Üst düzey antrenörlük açısından potaya girme durumunda olan bu genç antrenörlerimizi, tarama programına dâhil etmek adına daha erken dönemde sorumluluk almalarını ve tecrübe edinmelerini sağladık. Milli takım seviyesinde ülke basketboluna katkının en önemli görev olduğunu kamplarda kendilerine sıkça ifade ettik. Bu süreçte hem kulüp sorumluluklarını hem de milli takım sorumluluklarını birlikte başarıyla götüren bu 26 antrenör arkadaşa fedakarlıklarından dolayı çok teşekkür ederim.

U13 ve U14 Erkek Milli Takım kadrolarımızın tamamen oluşturulduğunu söyleyebilir miyiz?

Taramalar sayesinde çocuklarımıza erken yaşlarda ulaşmak istememizin sebebi, bu dönem içinde kendi yaş gruplarının en üst seviyesinde olan oyuncuları tespit etmekti. Takip kısmı olarak adlandırdığımız her grubun arkasında kalan grup da takip edilmek için portföye eklendi. Henüz bu erken yaş dönemi için, kazanamadı ve elendi gibi ifadelerin kullanmasının doğru olmadığını tekrardan ifade etmek isterim. Çocuklarımızın bu tür düşüncelere kesinlikle kapılmamaları gerekiyor. Zaman içerisinde arkadan gelecek olan çocuklardan, şu an için mevcut kadroda olan çocukları da geçenler olacaktır. Bu nedenle de tamamen U13 ve U14 milli takım kadrosunun oluşturulduğundan da söz edemeyiz. Çünkü bunu söylemek için henüz çok erken. Bu kadrolarda daha çok sirkülasyonlar olacaktır. Takip sürecinde olan çocuklarımızdan birçoğunun da ilerleyen süreçlerde kamplara dâhil edileceğini hep birlikte göreceğiz. Biz bu milli takım kadrolarını 24 oyuncu olarak değil, taramalara katılan bütün oyuncuları kapsayacak şekilde 3285 oyuncu olarak görüyoruz.

Bu dönemi, basketbol adına kalburüstü seviyede olan çocuklara fundamental eğitimi verilerek, kulüpleriyle işbirliği içinde olunacağı ve takip sisteminde olan diğer çocukların da uygun şartlarda milli takım kamplarına dâhil edilecekleri bir dönem olarak görmeliyiz. Kapılarımız her zaman herkese açık. Fiziksel ve fundamental anlamında gelişme gösteren çocuklarımız tabiî ki buraya davet edileceklerdir. U13 ve U14 milli takımına seçilenlerin mevcut kadroyla devam etme garantileri olmadığı gibi milli takım kimsenin tapulu malı da değildir. Mevcut U13 ve U14 milli takımlarına seçilmeyenler için de kapılar kapanmamıştır. Takip listesinde olan ve gözlemleme ağında yer alanların dönem dönem raporlamaları alınarak, performans ve fiziksel gelişiminde istenilen düzeye ulaşanları milli takımla tekrardan buluşturacağız.

U13 ve U14 Milli Takımlarımızın ilk turnuvası ne zaman olacak, bununla ilgili bir programınız var mı?

U14 Yıldız Erkek Milli Takımımız ise 5 Temmuz Cuma günü tamamlanacak kamp çalışmalarının ardından 6-11 Temmuz tarihlerinde U14 FIBA Altyapı Gelişim Projesi kampı kapsamında antrenmanlarımızı burada sürdüreceğiz. U13 ve U14 milli takım taramaları iki senede bir olacak. Bu jenerasyonlar için uzun süreli planlar dâhilinde çalışma programları hazırlandı ve kamplar planlandı. Bu yıl Eylül ayında şimdi olduğu gibi beş günlük bir kamp daha olacak. Bu kamptaki 30’lu sporcu sayıları diğer kamplarda daha da azalacak. Oyuncu sirkülâsyonu da muhakkak olacaktır. Tekrar ifade etmek isterim ki, bu kamp dönemi için seçilmeyen çocuklarımız üzülmesinler çünkü bir sonraki kamp dönemlerinde seçilmeyen çocuklarımızdan performans gelişimlerine göre dâhil edeceklerimiz muhakkak olacaktır.

Proje Koordinatörlüğü’nü Sayın Fırat Eser ve Proje Yöneticiliği’ni Sayın Yağız Kaba’nın yapmış olduğu, FIBA Altyapı Gelişim Projesi’ne bu yıl U15 (2004’lüler) milli takımımız yerine, taramalar sonucunda oluşturduğumuz U14 (2005’liler) milli takımımızla katılmayı planlıyoruz. Bu kampta yer alan oyuncularımızın hem performanslarını görmek hem de milli formayla erkenden tanışmalarını sağlamak adına bu kararı aldık. FIBA Altyapı Gelişim Projesi kapsamında düzenlenecek turnuvaya katılım, bu çocuklarımız için önemli bir tecrübe olacaktır. Biz de bu

çocuklarımızı değerlendirme açısından önemli bir kriter elde edeceğimizi düşünüyorum. FIBA Altyapı Gelişim Projesi bilindiği gibi 2016-2018 ve 2018-2020 yılları olmak üzere ikişer yıllık süreçleri kapsıyor. Bundan sonraki dönemlerde tekrardan projelendirilip projelendirilmeyeceğini de hep birlikte göreceğiz.

Özellikle şunu da belirtmek isterim ki, birçok yurt dışı organizasyonuna milli takım düzeyinde katıldık ve bu organizasyonları düzenleyen ülkeler arasında dünya basketbolunda en üst sıralarda yer alan ülkeler de vardı. TBF’nin, Avrupa’nın hemen hemen en iyi organizasyon düzenleyen basketbol federasyonu olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu açıdan TBF yetkililerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Yurt dışındaki bir organizasyon ile ülkemizde düzenlenen bir organizasyonun mukayesesini yaptığınız da ne demek istediğimi çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Kocaeli’nde yapmış olduğunuz U13 ve U14 Milli Takım kampı nasıl bir program içermektedir?

Kocaeli şehrinin Kartepe ilçesindeki beş günlük kamp döneminde;

1) Kampa katılan çocuklarımıza millilik ruhunun aşılanması, ay-yıldızlı değer ve sorumlulukların verilmesine özen gösterilmiştir. Milli takım oyuncusu olmanın sorumluluğu, davranış ve tutumlarıyla, kendilerinden örnek birer sporcu olmalarının beklendiği ifade edilmektedir.

2) Bir basketbol sporcusunun yapması gerekenler ve bir altyapı oyuncusunun hayatının nasıl olması gerektiğiyle ilgili bilgi aktarımı sağlanmıştır. Okul hayatının önemi vurgulanarak, hem okul başarısı hem sporculuk hayatının birlikte sürdürülebilirliğinin nasıl başarılacağı sporculara anlatıldı. Görevli kondisyoner arkadaşlar tarafından antrenmana hazırlıkta sporcuya düşen görevler uygulamalı olarak anlatıldı. Görevli beslenme uzmanı arkadaşlar tarafından ise sporcu beslenmesinin detaylı anlatımı gerçekleştirildi. Basketbol anlamında da küçük yaş grubu olmalarından dolayı temel fundamental kısmının doğru ve çok tekrarlı bir şekilde uygulanması adına çalışmalar yapıldı. Dikkat ederseniz bütün bu çalışmalar sayesinde, çocuklarımızın basketbol adına en doğru şekilde erken yaşlarda bilinçlenmeleri hedeflenmiştir.

3) Doğru fundamental çalışmalarının, oyun şeklinde ve farklı drillerle birlikte çocukları sıkmadan ve basamak basamak verilerek öğretilmesi öncelikli amacımızdır. Fundamental çalışmaları çok tekrar gerektirdiği için küçük yaştaki çocukların sıkılmasına ve bu da öğrenmelerini zorlaştıracağına sebep olabileceğini düşünerek; basamak basamak, oyunlar vasıtasıyla ve farklı drillerle verilerek sıkmadan öğretimi sağlanmaktadır.

4) Yapmış oldukları sporun bir takım sporu olduğu, arkadaşlığın, yardımlaşmanın ve paylaşmanın öneminin her fırsatta gerek toplantılarda gerekse antrenmanlar esnasında anlatılmasına önem verilmiştir. Kamp sürecinde asistanlar tarafından sıklıkla bu konu üzerinde durulmuş ve çocuklara aktarımı sağlanmıştır. Bu konu üzerinde çok duruyoruz, çünkü çocuklarımızın yaşantılarında bu konular sıklıkla karşılarına çıkacaktır.

Kamp döneminde çocukların uyması gereken başka ne gibi kurallar var?

Çocuklara telefonlarını sadece belli saatlerde ve belli aralıklarla veriyoruz. Çünkü bu çocukların birbirlerini tanımaları, iletişim kurmaları ve birbiriyle sosyal açıdan paylaşımda bulunmaları gerekiyor. Bunun dışında özellikle kamp döneminde kitap okumalarını da istiyoruz. Bu nedenle de kampa gelmeden önce yanlarına kitaplarını da getirmelerini istiyoruz. Bu sayede bütünlüklü bir sporcu gelişimini hedefliyoruz.

Ülke basketbolumuz adına mevcut TBF yönetimi ve TBF Altyapı Milli Takımları Koordinatörleri olarak birçok önemli projeye imza attınız. Bu önemli projelerinizden de kısaca bahsedebilir misiniz?

TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı, Basketbol Erkekler Gençler Ligi (BGL), 12 Dev Adam Basketbol Okulları (12 DABO), büyükşehirlerdeki altyapı yerel liglerinin düzenlenmesi ve Altyapı Türkiye Şampiyonaları’nın dizayn edilmesi gibi çok önemli projelere hep birlikte imza attık.

Projelerle ilgili özellikle şunu vurgulamak istiyorum: Bu projelerin hayata geçmesi ve başarısı sadece bir kişiye ait değildir. Bu projelere imza atarken, perdenin arkasında birçok kişinin

olduğunun da bilinmesini isterim. Yaşlısı genci, tecrübelisi tecrübesizi uyumlu bir ekip olarak çalışıyoruz ve ciddi bir mesai harcıyoruz. Şu ana kadar ortaya çıkarttığımız ürünler, bu ekibin eseridir. Bir sonraki projemiz de yine bu ekibin ürünü olacaktır. Yaptığımız iş bir ekip işi, basketbol bir takım oyunu; bunu yöneten kişilerin de takım olması ve birbirlerine uyumları organizasyona pozitif katkı sağlamaktadır.

TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı Projesi’ni ülke basketbolumuz adına en önemli projelerden biri kılan unsur nedir?

Özellikle son yıllarda Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), TBF Eğitim Kurulu ve Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD)’nin güzel bir uyumu söz konusu. TBF Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu dönemindeki en önemli projelerinden biri oyuncu taramalarıydı. Bunu bir inşaatın temeli olarak görüyorum. Siz proje üreterek belli bir ilerleme sağlayabilirsiniz ama bu projenin ülke basketbolumuz açısından en gerekli olanıyla başlarsanız, en verimli sonucu da alırsınız. Biz, İspanya, Sırbistan ve Litvanya gibi basketbolda ekol olmuş ülkelerle kendimizi aynı kefeye koyup projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu üç ülke ile kendimizi teraziye koyduğumuzda üreteceğimiz projeleri de en doğru şekilde belirleyebiliyoruz. Basketbolda ekol olarak adlandırdığımız bu üç ülkeyi kendimize rakip ve aynı ayarda görüyoruz. Ülke olarak, bu üç ülkenin insanlarının ırk yapısına sahip değiliz. Dikkat edilirse bu üç ülkenin insanlarının büyük oranı basketbol anlamında fiziksel özelliklere çok yatkın yapıya sahipler. Bizim ülkemizde ise bu oran, bu üç ülkeye göre çok daha düşük. İşte tam da bu nedenden dolayı oyuncu tarama çalışmalarının önemi ortaya çıkıyor. TBF Basketbolcu Havuzu Tarama Programı’nı şu ana kadar yapmış olduğumuz projelerin en önemlisi olarak görmemizdeki temel neden de budur.

Bu nedenle de ülke basketbolumuz adına en gerekli olan doğru malzeme seçimidir. Bu nedenle oyuncu taramalarını gerçekleştirmeyi bütün projelerimizin en temeli olarak görüyoruz. Bu projede Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu, CEO Ömer Onan ve Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım başta olmak üzere, TBF yetkilileri, Sayın Fırat Eser, Sayın Gökhan Sunter ve Sayın Yağız Kaba’nın büyük emekleri var.

Sporcu ailelerine ne gibi sorumluluklar düşüyor ve tavsiyeleriniz nelerdir?

Ailelere çok büyük görevler düşüyor. Aileler çocuklarının okul seçimlerinde; okul kalitesi ve okulun öğretmen kalitesi, okuldan mezun olan öğrencilerin mezun olduktan sonraki durumları, evlerinin okula uzaklığı gibi faktörlerde gösterdikleri hassasiyeti; çocuklarının basketbol eğitimi alacakları kulüpler içinde göstermeleri gerekiyor. Aynı bu düşüncelerle birlikte kulübün altyapıdaki yetiştirici kimliği, antrenörün sporcuya yaklaşımı ve antrenörün sporcu yetiştiriciliğine göre, velilerin çocukları adına en doğru şekilde kulüp seçimini yapması gerekiyor. Bir öğrencinin gittiği okul ile evinin yakınlığında olduğu gibi sporcu adayının da basketbol eğitimi aldığı yerin evine olan yakınlığı, sporcu adayının dinlenme zamanını da arttıracaktır. Velilerin, basketbol eğitimini normal okul eğitimden farklı düşünmemeleri gerekiyor. Her alanda nitelikli eğitim, velilerin en çok dikkat etmesi gereken unsur olmalıdır. Doğru ve iyi bir basketbol eğitimi, neticede sporcu adayını çok daha iyi yerlere getirecektir. Şunu unutmamak gerekir ki, basketbolda da öğretmenin ve eğitimcinin sporcu üzerinde çok önemli etkisi vardır. Ben olsam tıpkı okullarda olduğu gibi basketbolda da ilk önce eğitimciyi seçerdim. Çünkü öyle bir dönem oluyor ki çocuklarımız kendi ebeveynlerinden çok öğretmenlerinin sözlerinden etkileniyorlar.

Basketbolumuzdaki en önemli sorun sizce nedir?

Basketbolumuzda istikrarlı başarılar için anahtar unsur, eğitimci antrenörlerin şartlarının en azından A takım seviyesindeki antrenörlerin şartlarına yaklaşmasıdır. Eğer eğitimci antrenörlerimiz öncelikli gereksinimleri olan maddi açıdan bir rahatlama yaşarlarsa, hiç kuşku yok ki çok daha nitelikli sporcular yetiştirme adına daha verimli çalışacaklardır. Ben ülke basketbolunun en önemli sorunu olarak eğitimci antrenörlerin maddi yönden yaşadıkları zorluklar ve bununla irtibatlı olarak da mesleğinin manevi doygunluğunu tam olarak yaşayamamaları olarak görüyorum. Kulüplerimiz, A takımlar seviyesinde çok yüksek meblağlarla sözleşmeler imzalarken, ülke basketbolumuzun asıl dinamiğini oluşturan altyapılardaki eğitimci antrenörlere ise bunun çok uzağında bir anlayışla yaklaşmaktalar. Eğitimci antrenörlerin yaptıkları işten memnun olmaları ve kendilerini geliştirecek ortamlara kavuşmaları sağlandığı taktirde, özellikle altyapılarda teknik konularda kendi ekolümüzü oluşturma anlamında ortak bir yapıya kavuşabileceğimizi düşünüyorum.

Saygıdeğer hocam, bu güzel röportaj için size ve teknik ekibinize çok teşekkür ederim. Bundan sonraki projeleriniz ile ilgili de bir röportaj gerçekleştirmek isterim. Çalışmalarınızda size ve ekibinize başarılar dilerim.

 

Yorumlar Okunma: 4861