Basketbol kondisyonerleri sertifikalandı - BasketFaul.com

Basketbol kondisyonerleri sertifikalandı

15-07-19 18:04
Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı tarafından ilk defa düzenlenen 'Basketbol Kondisyoner Sertifika Eğitim Programı’  08-12 Temmuz 2019 tarihlerinde İstanbul Sinan Erdem Spor Salonunda yapıldı. Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Aydın Örs ve Eğitim Kurulu Üyesi Dr. Öğretim Üyesi Seyfi Savaş’ın önderliğinde düzenlenen eğitim programına üst düzey takımlarda çalışan kondisyonerler katıldı. Eğitimde; Prof.Dr. Francesco Cuzzolin, Sam Reffsin, Dr. Luka Svilar saha çalışmaları hakkında, Prof.Dr. Efsun Karabudak Basketbolda Beslenme, Prof.Dr. Nevin Atalay Güzel ve Gamze Çobanoğlu Spor Yaralanmalarını Önleme Stratejileri, Dr. Öğretim Üyesi Kerem Ülkü Spor Ekipmanları hakkında bilgilerini eğitim programına katılan kondisyonerlerle paylaştılar.

Eğitim programının son gününde; Dr. Öğretim Üyesi Seyfi Savaş’ın moderatörlüğünde kondisyonerlerin sorunları ve gelecekte kondisyonerlik mesleğinin geliştirilmesi ile ilgili yapılması gerekenler hakkında yapılması gerekenler ile ilgili fikir alışverişinde bulunuldu. İlk önce kondisyonerlik teriminin yerine ‘Atletik Performans Antrenörlüğü’ teriminin kullanılmasının gerektiği hakkında fikir birliğine varıldı. Bir çalışma grubu kurulmasına, eğitim çalışmaları ve bilgi paylaşımın yapılmasına, karar verildi. İlerleyen dönemde gerekli mevzuat çalışmaları yapılarak bir dernek çatısı altında toplanmanın gerekliliği konusunda fikir birliği ile karar verildi. 

2020-21 sezonundan itibaren 'Kondisyoner Sertifika Eğitim Programı’na katılanlar BSL ve KBSL takımlarında sözleşmeli olarak çalışabilecek. 

Yorumlar Okunma: 2147