U20 Erkeklerde iddialıyız (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

U20 Erkeklerde iddialıyız (İlker Yıldız)

14-07-19 17:31

FIBA Altyapı Milli Takımlar Organizasyonlarının en üst yaş kategorisi olan U20 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda çok iddialı bir kadro ile mücadele ediyoruz.. 


Turgut Atakol Turnuvasında Şampiyonluk
U20 Erkek Milli Takımımız, U20 Avrupa Basketbol Şampiyonası hazırlık sürecinde oynağı özel maçlarla çok başarılı performanslar ortaya koydu. U20 yaş kategorisinde Avrupa’nın en önemli özel turnuvalarının başında gelen Turgut Atakol Turnuvasında hem oynanan oyun hem de alınan sonuçlar açısından bir hayli göz doldurduklarını söyleyebilirim. Özellikle Sırbistan, Yunanistan ve Fransa gibi önemli ülkelerin U20 milli takımlarına karşı alınan farklı galibiyetler ve çok üstün oyunlar sonucunda elde edilen şampiyonluk, hem U20 Avrupa Şampiyonası açısından hem de asıl önemli bu kadroda yer alan oyuncularımızın A Milli Takımımıza geçişleri açısından bizleri fazlasıyla umutlandırdılar. 

Kadrodaki Oyuncuların Liglere Göre Dağılımı
U20 Milli Takımımızda yer alan oyuncularımızın geçen sezon oynadıkları liglere göre dağılımı şöyle; 9 oyuncumuz Tahincioğlu Türkiye Basketbol Süper Ligi (TBSL)’nde, 4 oyuncumuz Türkiye Basketbol Ligi (TBL)’nde, 1 oyuncumuz Türkiye Basketbol 2. Ligi (TB2L)’nde ve 2 oyuncumuz da Basketbol Erkekler Gençler Ligi (BGL)’nde süre aldılar. Mert Akay (TBSL ve BGL), Emre Tanışan (TBSL ve TBL), Erkin Şenel (TBSL ve TBL) ve Sadık Emir Kabaca (TBSL ve BGL) olmak üzere dört oyuncumuz ise bu sezon iki farklı ligde de forma giyen oyuncularımız oldular.

BGL Geçmişi Olan Oyuncular
Ülke basketbolumuz adına son yıllarda gerçekleştirilen en önemli projelerden birisi olan Basketbol Erkekler Gençler Ligi (BGL) uygulamasının verimini ölçme adına en önemli kriterlerin başında bu ligde oynamış olan oyuncuların, milli takımlarımızda ve üst düzey liglerde oynama durumlarına bakmamız olacaktır. Bu ölçütler bizlere aynı zamanda BGL’nin önemi hakkında çok değerli veriler sunacaktır. Daha önceki yazılarımda ifade ettiğim gibi çok geniş kapsamlı bir BGL yazısını kaleme almaya başladım. Özellikle Altyapı Milli Takımlarımızın Avrupa Şampiyonaları bitiminde bu yazımı çok detaylı bir şekilde sizlere sunacağımı bir kez daha belirtmek istiyorum. Bu yazım ile BGL projesinin ülke basketbolumuza ne kadar önemli katkılarda bulunduğunu ve bulunacağını daha açık bir şekilde görme imkânımız olacak.

U20 Milli Takımımızın 12 kişilik nihai kadrosunda hangi oyuncularımız, hangi sezonlarda BGL’de forma giydiğini hep birlikte görelim: Mert Akay (2017-2018 ve 2018-2019) ve Sadık Emir Kabaca (2017-2018 ve 2018-2019) BGL’de iki sezon forma giyerken; Emre Tanışan (2017-2018), Yiğitcan Saybir (2017-2018), Erkin Şenel (2017-2018), Doruk Dora(2017-2018) ve Yiğit Baran Sarıkaya (2017-2018) ise bir sezon BGL’de forma giydiler. 12 kişilik kadromuzdan 7 oyuncumuzun (kadro bulunan oyuncuların %58,33’ü) BGL’de oynayarak tecrübe kazanan oyuncular olduğunu görüyoruz. BGL organizasyonun son iki yıldır gerçekleştirildiğini hatırlarsak, BGL’nin bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar çok oyuncuya katkı sağladığını görmek memnuniyet verici bir durumdur. Tekrar tekrar BGL organizasyonunun hayata geçmesini sağlayan değerli TBF yöneticilerine, Altyapı Milli Takımlar Sorumlumuz Sayın Fikret Doğan’a ve emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum.

A Milli Takım Aday Kadrosunda Dört Oyuncu
31 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde Çin'de düzenlenecek 2019 FIBA Dünya Kupası'nda mücadele edecek olan A Milli Erkek Basketbol Takımımızın 26 kişilik geniş sporcu kadrosuna çağrılan oyuncularımız arasında, U20 Milli Takımımızın 12 kişilik kadrosunda bulunan 4 oyuncuda yer alıyor. Bu oyuncularımız; Yiğitcan Saybir, Şehmus Hazer, Ragıp Berke Atar ve Mert Akay. Altyapı Milli Takımlarımızın en önemli hedefi turnuvalarda kupalar kazanmaktan ziyade A Milli Takımımıza nitelikli oyuncu geçişi adına köprü vazifesi görmektir. Bu açıdan baktığımızda U20 Milli Takım kadrosunda yer alan bu dört genç oyuncumuzu turnuva boyunca hem bizler hem de A Milli Takım Teknik Heyeti daha bir farklı gözle izleyecek ve takip edecektir. Bu oyuncularımızın turnuvada yaşayacakları tecrübeler ve gösterecekleri performanslar sonunda belki de Çin’de düzenlenecek 2019 FIBA Dünya Kupası'nda da yer almayı başaranlar dahi olacaktır. Her şeyden önemlisi ise bu genç oyuncularımızın yavaş yavaş A Milli Takımımıza geçişleri adına onlara değerli fırsatlar sunulmasıdır. Umarım genç oyuncularımız kendilerine sunulan fırsatları iyi değerlendirirler ve basketbol gelişimlerine ciddi yatırımlar yaparlar.

U20 Erkekler Avrupa Şampiyonası Tarihçemiz
2000 yılından 2004 yılına kadar iki yılda bir, 2004 yılından itibaren ise her yıl düzenlenmeye başlanan Altyapı Avrupa Şampiyonalarında, U20 (Ümit) Milli Takımımız bütün şampiyonalarda A kategorisinde yer aldı. Bugün U20 Avrupa Şampiyonasındaki 139. maçına çıkacak olan millilerimiz, şu ana kadar oynadığı 138 maçta 76 galibiyet ve 62 mağlubiyet elde etti. En iyi derecemiz 2014 yılında Yunanistan’da elde edilen şampiyonluk oldu. 2006 (Türkiye) yılında gümüş, 2015 (İtalya) ve 2016 (Findandiya) yıllarında ise bronz olmak üzere toplamda dört kez kürsüye çıkma başarısı gösterdik. Bu şampiyonada adına hem gönlümden geçen hem de kadro yapımıza baktığımızda kürsüye en yakın ülke takımlarından biri olduğumuzu düşünüyorum. Ama yine de en mühim olanın altyapılarda kürsüye çıkmak değil, A takıma oyuncu geçişini sağlamak olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim.

Kadro Değerlendirmesi 
Turgut Atakol Turnuvasında oynanan dört müsabakayı izledikten sonra, milli takımımızın kısa bir kadro değerlendirmesini yapmak isterim. Öncelikle turnuvanın en değerli oyuncusu seçilen Yiğitcan Saybir başta olmak üzere Ragıp Berke Atar gibi pota altında çok önemli iki uzuna sahibiz. Bu da son yıllarda uzun oyuncu konusunda yaşadığımız sıkıntılara baktığımızda önemli bir pota altı oyunculara sahip olduğumuzu görüyoruz. Bir numaralı pozisyonda (PG) ise Eray Aydoğan ve Mert Akay gibi iki 2000 doğumlu oyuncuya sahibiz. Bunun yanında SG pozisyonunda Şehmus Hazer’in çok yönlü katkısı ile pas trafiğimizin yönlendirildiğini turnuva boyunca göreceğiz. İki numaralı pozisyonundan gelecek dış şut katkısı milli takımımız adına turnuvada belki de en önemli artı faktör olacaktır. Bununla birlikte Onuralp Bitim’in takım oyununa katkıda bulunarak oynama arzusu ve Muhaymin Mustafa’nın da katkısı diğer önemli unsurlar olacaktır. Özellikle milli takımımızda SF pozisyonundan gelecek katkılar açısından bir istikrar sağlanıp sağlanamayacağı konusunda şüphelere sahibim. Umarım bu pozisyonda oynayan ve çok şeyler beklediğimiz gençlerimiz, bu sezon kulüplerinde gösteremedikleri patlamayı bu turnuvada gösterirler ve kendileri açısından da önemli bir gelişim kaydederler. PF pozisyonunda kadro derinliğimiz olmakla birlikte, Yiğitcan Saybir dışındaki oyuncularımızdan özellikle Emre Tanışan’ın kulüp sezonunda beklentileri karşıladığından söz edemeyiz. Bununla birlikte Sadık Emir Kabaca’nın özellikle Basketbol Gençler Ligi Dörtlü Final karşılaşmalarında ve Turgut Atakol Turnuvasında gösterdiği performans çok iyiydi. Bu nedenle uzun forvet pozisyonunda turnuva boyunca sakatlıklar yaşamadığımız müddetçe, rakiplerimize ciddi üstünlükler kuracağımızı ve bu pozisyondaki oyuncularımızdan da çok önemli katkılar alacağımızı düşünüyorum. Pota altında Ragıp Berke Atar’ın çok önemli bir silahımız olacağı da hiç kuşku götürmez. Yiğit Baran Sarıkaya’nın özellikle oyuna girdiği zamanlarda diğer uzunlarımızı gerek dinlendirmesi gerekse oyuna sertlik getirerek savunma direncimizi arttırmasını bekliyoruz. Belki de kadro yapısı olarak en güçlü yanımızın pota altı olduğunu söylemeliyim. Oyun kurucu pozisyonunda ise Eray Aydoğan’ın Turgut Atakol Turnuvasındaki performansını çok beğendiğimi de söylemeden geçemeyeceğim. Kadroda yer alan oyuncularımız arasında kendi basketbol kariyeri adına en iyi tercihlerde bulunan iki oyuncumuzdan biri olan (diğeri Doruk Dora) Eray Aydoğan’ın, TB2L’den sonra TBL’ye süre ve sorumluluk alacağı Düzce Belediye takımına gitmesi basketboluna çok önemli faydalar sağlamış. Eray Aydoğan’ın TBL’de sezonu çok iyi geçirmesi sayesinde hem basketbol tecrübesi hem basketbol aklı hem de sahadaki duruşu bile olumlu anlamda değişmiş. Maalesef kadroda yer alan bazı oyuncularımız ise bu sezonu basketbol anlamında hiç iyi geçirmediler. Umarım gençlerimizin çoğu Eray ve Doruk gibi para kasalarına değil basketbollarına yatırım yaparlar.

Başta Antrenörümüz Serkan Erdoğan olmak üzere, idari ekibimize, teknik ekibimize ve oyuncularımıza başarılar diliyorum. Ay-yıldız adına vermiş oldukları mücadeleden dolayı şimdiden hepsine teşekkürü bir borç biliyorum. Başarılar milli takım.

 

U20 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
İDARİ VE TEKNİK KADROSU
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
GÖREVİ
KULÜBÜ
Haluk Yıldırım
25.06.1972
Milli Takımlar Direktörü
TBF
Fikret Doğan
16.10.1968
Koordinatör
TBF
Nedim Yücel
22.04.1979
İdareci
Bursaspor Durmazlar
Serkan Erdoğan
30.08.1978
Antrenör
-
Tutku Açık
01.09.1980
Yardımcı Antrenör
Galatasaray Doğa Sigorta
Mülkü Karadeniz
24.02.1985
Yardımcı Antrenör
Edirne Spor
Murat Öney
26.06.1987
Yardımcı Antrenör
Türk Telekom
Ali Göksel Atağ
27.02.1988
Kondisyoner
Galatasaray Doğa Sigorta
Memik Özdemir
16.12.1991
Fizyoterapist
Gaziantep Basketbol
Şeref Köse
25.11.1991
Masör
Bursaspor Durmazlar

 

2019 U20 ERKEKLER BASKETBOL AVRUPA ŞAMPİYONASI
A LİGİ A GRUBU / İSRAİL
(13-21 Temmuz 2019)
MAÇ
TARİH / SAAT (TSİ)
RAKİP ÜLKE
1
13.07.2018 / 16.30
Büyük Britanya/İngiltere
2
14.07.2018 / 13.45
Karadağ
3
15.07.2018 / 20.30
Fransa
Statü: Turnuva, 4 grupta 4'er takım olmak üzere, toplam 16 ülke takımının katılımıyla düzenlenecek. Gruplarda oynanan müsabakalar sonrasında sıralamaya bakılmaksızın bütün takımlar ikinci tura yükselecek. 2. Turda eşleşmeler; A1-B4, A2-B3, A3-B2, A4-B1 şeklinde çapraz olarak gerçekleşecek. Kazanan takımlar bir üst tura çıkarken, kaybeden takımlar ise küme düşmeme adına klasman maçları oynayacaklar. Turnuva sonunda 14, 15 ve 16. olan son üç ülke takımı B Ligine düşecek.

 

U20 ERKEK MİLLİ TAKIMIMIZIN OYNADIĞI ÖZEL MAÇ SONUÇLARI
S
TARİH
ÜLKE
SONUÇ
RAKİP ÜLKE
DÜZENLENEN
ÜLKE
1
16.06.2019
TÜRKİYE
66
64
FRANSA
FRANSA
2
17.06.2019
TÜRKİYE
57
62
FRANSA
FRANSA
3
27.06.2019
TÜRKİYE
101
52
CEZAYİR (A)
TÜRKİYE
4
01.07.2019
TÜRKİYE
88
59
UKRAYNA
24. Turgut Atakol Turnuvası
5
02.07.2019
TÜRKİYE
82
62
YUNANİSTAN
24. Turgut Atakol Turnuvası
6
04.07.2019
TÜRKİYE
88
60
SIRBİSTAN
24. Turgut Atakol Turnuvası
7
05.07.2019
TÜRKİYE
88
64
FRANSA
24. Turgut Atakol Turnuvası

 

U20 ERKEK BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZIN
AVRUPA ŞAMPİYONASI İSTATİSTİKLERİ (2000-2018)
YIL
EV SAHİBİ
ÜLKE
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
2000
Makedonya
8
3
5
559
594
-35
6.
2
2002
Litvanya
7
2
5
561
624
-63
9.
3
2004
Çek Cumhuriyeti
5
2
3
373
365
8
-
4
2005
Rusya
8
2
6
507
595
-88
12.
5
2006
Türkiye
8
5
3
607
499
108
2.
6
2007
Slovenya
8
3
5
624
647
-23
7.
7
2008
Letonya
8
5
3
581
576
5
4.
8
2009
Yunanistan
9
4
5
621
595
26
6.
9
2010
Hırvatistan
9
4
5
617
624
-7
13.
10
2011
İspanya
9
4
5
550
609
-59
6.
11
2012
Slovenya
8
5
3
577
531
46
9.
12
2013
Estonya
10
6
4
699
704
-5
6.
13
2014
Yunanistan
10
9
1
739
639
100
1.
14
2015
İtalya
10
7
3
664
626
38
3.
15
2016
Finlandiya
7
6
1
543
471
72
3.
16
2017
Yunanistan
7
4
3
522
501
21
9.
17
2018
Almanya
7
5
2
576
493
83
5.
GENEL TOPLAM
138
76
62
9920
9693
227
-
GENEL ORTALAMA
55,07%
44,93%
71,88
70,24
2,99
-
O.M: Oynanılan Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

2019 FİBA U20 (20 Yaşaltı) Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası / İsrail
20 Yaşaltı Erkek Basketbol Takım Kadromuz
(Oyuncularımızın Kulüplerindeki Sezon İstatistikleri)
Forma
No
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
P
KULÜBÜ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VP
1
Muhaymin Mustafa
10.02.1999
197
SF
Tofaş
TBSL
27
03:25:42
54
17
7
24
5
1
6
11
23
-6
38
00:07:37
2,00
0,63
0,26
0,89
0,19
0,04
0,22
0,41
0,85
-0,22
1,41
2
Şehmus Hazer
15.02.1999
190
SG
Banvit
TBSL
27
07:09:40
144
26
24
50
25
1
14
20
50
-69
110
00:15:55
5,33
0,96
0,89
1,85
0,93
0,04
0,52
0,74
1,85
-2,56
4,07
4
Mert Akay
12.07.2000
195
PG
Darüşşafaka Tekfen
TBSL
11
01:49:56
30
14
8
22
13
2
1
15
13
32
27
00:10:00
2,73
1,27
0,73
2,00
1,18
0,18
0,09
1,36
1,18
2,91
2,45
Darüşşafaka Basketbol
BGL
25
11:35:20
475
102
21
123
184
6
48
77
60
307
517
00:27:49
19,00
4,08
0,84
4,92
7,36
0,24
1,92
3,08
2,40
12,28
20,68
5
Emre Tanışan
19.05.1999
206
PF
Tofaş
TBSL
4
00:08:36
4
0
1
1
0
0
0
1
2
-2
2
00:02:09
1,00
0,00
0,25
0,25
0,00
0,00
0,00
0,25
0,50
-0,50
0,50
Bursaspor Durmazlar
TBL
10
01:26:24
25
4
5
9
3
1
2
4
11
-14
24
00:08:38
2,50
0,40
0,50
0,90
0,30
0,10
0,20
0,40
1,10
-1,40
2,40
6
Yiğitcan Saybir
27.02.1999
201
PF
Anadolu Efes
TBSL
19
03:30:32
85
29
12
41
8
0
11
4
17
61
102
00:11:05
4,47
1,53
0,63
2,16
0,42
0,00
0,58
0,21
0,89
3,21
5,37
9
Eray Aydoğan
25.02.2000
187
PG
Düzce Belediye
TBSL
31
09:04:49
201
45
11
56
70
2
17
39
55
6
188
00:17:34
6,48
1,45
0,35
1,81
2,26
0,06
0,55
1,26
1,77
0,19
6,06
10
Onuralp Bitim
31.03.1999
196
SF
Anadolu Efes
TBSL
21
03:31:12
85
21
12
33
18
6
10
15
16
58
79
00:10:03
4,05
1,00
0,57
1,57
0,86
0,29
0,48
0,71
0,76
2,76
3,76
11
Erkin Şenel
17.01.1999
191
SG
Banvit
TBSL
4
00:22:54
11
2
0
2
2
0
3
1
0
22
8
00:05:43
2,75
0,50
0,00
0,50
0,50
0,00
0,75
0,25
0,00
5,50
2,00
Bandırma Kırmızı
TBL
19
04:20:37
138
26
10
36
15
0
7
17
41
-20
107
00:13:43
7,26
1,37
0,53
1,89
0,79
0,00
0,37
0,89
2,16
-1,05
5,63
17
Doruk Dora
24.02.1999
193
SG
Düzce Belediye
TBL
32
08:42:41
169
27
7
34
39
3
15
22
52
21
143
00:16:20
5,28
0,84
0,22
1,06
1,22
0,09
0,47
0,69
1,63
0,66
4,47
22
Sadık Emir Kabaca
13.12.2000
207
PF
Bandırma Kırmızı
TBL
30
10:12:22
176
80
48
128
27
19
16
35
73
-8
226
00:20:25
5,87
2,67
1,60
4,27
0,90
0,63
0,53
1,17
2,43
-0,27
7,53
Banvit Basketbol
BGL
33
14:56:51
457
156
109
265
72
64
36
79
82
500
547
00:27:11
13,85
4,73
3,30
8,03
2,18
1,94
1,09
2,39
2,48
15,15
16,58
32
Yiğit Baran Sarıkaya
04.12.1999
202
C
TED Ankara Kolejliler
TB2L
24
09:15:28
302
120
64
184
22
8
18
40
68
136
384
00:23:09
12,58
5,00
2,67
7,67
0,92
0,33
0,75
1,67
2,83
5,67
16,00
35
Ragıp Berke Atar
13.07.1999
211
C
Banvit
TBSL
28
04:35:13
88
27
41
68
8
5
9
21
45
0
104
00:09:50
3,14
0,96
1,46
2,43
0,29
0,18
0,32
0,75
1,61
0,00
3,71
GENEL ORTALAMALAR
-
198,00
-
-
-
345
94:08:17
2444
696
380
1076
511
118
213
401
608
1024
2606
00:16:22
7,08
2
1,1
3,12
1,48
0,34
0,6
1,2
1,76
2,97
7,55
Açıklama: Kısaltmaların açıklaması:
TBSL: Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi, TBL: Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi, TB2L: Türkiye Erkekler Basketbol 2. Ligi, BGL: Basketbol Erkekler Gençler Ligi

 

Yorumlar Okunma: 3328