Bizimkilerin kulakları çınlasın - BasketFaul.com

Bizimkilerin kulakları çınlasın

13-07-19 10:05
Yunanistan ve İspanya Oyuncu Dernekleri, EuroLeague’in 2021-2022 sezonundan itibaren devreye girecek olan yeni katılım koşulları ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Bilindiği üzere EuroLeague’e söz konusu sezondan itibaren alınacak 18 takım; A Lisans sahibi 11 takım, anlaşması bulunan ASVEL ve Bayern Münih, iki 7DAYS EuroCup finalisti ve verilecek üç wild card‘ın sahibi takımlar olacak.

Bu da bir başka deyişle yerel liglerdeki başarının EuroLeague’e katılımda neredeyse hiç etkili olmayacağı anlamına geliyor.

YUNANİSTAN OYUNCU BİRLİĞİ'NİN TEPKİSİ

“Yunanistan Oyuncular Birliği olarak yeni katılım sistemi konusunda EuroLeague’in karşısında olduğumuzu belirtmek isteriz.

Görüldüğü kadarıyla sporun başrol oyuncuları olmadan kararlar alan ve yalnızca EuroLeague çalışanlarının hemfikir olduğu bir sistem yaratan EuroLeague’in önceliği ticari taraf.

Bir kez daha kimsenin oyuncuyu ve özellikle de sağlıklı basketbolu umursamadığı kanıtlandı.

Oyuncuların sırtına yüklenen hiçbir oyunu kabul etmiyoruz. Bir mektup gönderip Avrupa’daki tüm Oyuncu Birliklerine geleceğimizi tartışma çağrısında bulunacağız.”

İSPANYOL OYUNCU BİRLİĞİ'NİN TEPKİSİ

“Sporun temelinde yükselmek yatar. Her sporcunun hedefi gelişmek ve daha yüksek seviyelere çıkmaktır. EuroLeague, Olimpiyat sloganı ‘citius, altius, fortius’ (daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü) olan bu sözlere bir bağlılık hissetmemektedir. Sportif başarılar, günlük çabalar ve kulüpler ile oyuncuların gelişme arzusu, hiçbir şey önemli değil. Daha iyiye gitmek için nasıl bir sportif motivasyonları olacak? EuroLeague, sırtını bu gerçeğe dönerek yaşıyor. Oyuncular, taraftarlar ve kulüpler, sporun spor olarak kalmasını istiyor. İlgi çekici bir turnuva olması için bunu görmek çok önemli.

Ancak tiyatro daha da büyüyor. Her yıl katılım kriterlerini keyfine göre değiştiren bir organizasyon nasıl bir yasal güvence teklif ediyor? Şeffaflık devrinde EuroLeague, bu konsepte de bir bağlılık hissetmiyor. Oyunun kuralları herkes için aynı olmadığı gibi bir de her yıl rastgele değişiyor.

ABP, ulusal turnuvalara zarar veren ve oyuncuları zayıflatan bu kararlara tamamen karşıdır.”

Basketfaul'un notu: O ülkelerdeki oyuncular, Euroleague'deki kararları eleştiriyorlar, bizimkiler ise bırakın TBF'nin oyuncuları ilgilendiren kararlarında söz sahibi olmaktan, kendi haklarını bile savunmaktan aciz. 

Yorumlar Okunma: 3694