Belki de böylesi daha iyi oldu (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Belki de böylesi daha iyi oldu (Necip Kapanlı)

30-06-19 10:07
Kadın Millilerimiz son toplarda kaybettiği İtalya veya Slovenya maçından birisini kazanıp şu an çeyrek final şansımızı sürdürüyor olabilirdi ama gerçekleri anlamamız için belki de böylesi daha iyi oldu. 

Son sezona kadar kadın basketboluna en fazla para harcayan ülkeydik. Ne yazık ki o paralar havalara saçıldı ve basketbolumuzun gelişimi için kullanılmadı.

Nevriye, Birsel, Esmeral, daha sağlam bir devşirme, yani 3-4 oyuncuyla sakladığımız defolar şimdi ortaya çıkmaya başladı.

Yerli, yabancı bütün oyunculara değerlerinden çok fazla ücretler veren kulüpler milyon dolarlar harcarken altyapıya para ayırmayı "lüks" addettiler. Düzce Fatih Ortaokulu 22 kişilik sınıftan seçtiği oyuncularla bütün imkansızlıklara karşın Türkiye Şampiyonu olduğunda, Rize takımı benzer koşullarda derecelere girdiğinde çok büyük saygıyı hak ettiler ama akıllara şu soru geldi: Her türlü olanağa sahip olan kulüpler altyapıda ne yapar?

Gün itibariyle kadınlar altyapılarında üç kategoriden ikisinde B Ligi'ndeyken, A Milli Takımımızın durumuna şaşmamak gerekir. A Milli Takımımızın ilk iki maçında oyuncularımızın geri adım alarak şut attığını, birebir oynadıktan sonra çembere gittiğini hatırlayanınız var mı? Penetre sayısı da bir elin 5 parmağını geçmez. İçeriden bitirici oyuncumuz da olmadığı için sadece dış atışlara kalan çağdışı bir basketbol... Teknik ekip "saldıray" beşlerle bazı denemeler yapıp savunma kaynaklı sayı atmayı deneyebilirdi ama şunu da kabul etmemiz gerekir ki fiziksel olarak en gerilerdeki takımlardan biriyiz. Şampiyona sırasında oyuncular arasında 100 metre, uzun atlama, yüksek atlama yarışları yapılsa bizimkiler sonuncu olur. Yani... Eldeki malzeme bu...

İşin daha kötü tarafı ise aşağıdan 2-3 isim dışında oyuncu da gelmiyor. Zaten bunun tersi olsa U20 ve U18 Milli Takımlarımız B Ligi'ne düşmezdi.

Yapılacak şey belli... Öncelikli olarak altyapıdaki antrenör kalitesini yükseltmek zorundayız. Bunun için de A Takımlarında büyük paralar harcayan kulüplerin altyapı antrenörlerine düzgün ücretler ödemesi gerekir. Erkek basketbolunda çok daha kaliteli olan ancak iş bulamayan antrenörlerin, kadın basketboluna geçişi sağlanabilir...

İkincisi... Kulüpleri kendi haline bıraktığınız zaman fotoğraf ortada. Onları altyapı konusunda zorlayıcı yaptırımların getirilmesi şart. Erkeklerde olduğu gibi belki kontenjan hakkı tanımadan Gelişim Ligi kurulabilir. Erkeklerde birçok kulüp yıllarca altyapı kurmamışken, BGL'den sonra milli takım aday kadrosuna oyuncu göndermeye başladı, havuz genişledi.

Üçüncüsü... Kadın Basketbolu'nda yönlendirici, hatta karar verici noktalarda mutlaka duruma hakim ve kadın basketboluna gönül vermiş kişilere ihtiyaç var. Hepimiz biliyoruz ki asıl işi erkek basketbolu olan bazı kişiler kadın basketbolu ile ilgilenirMİŞ gibi yapıyor ve bir faydaları da olmuyor.

Dördüncüsü... Milli Takımları menajerlerin çatışma alanı olmak dan çıkarmalı ve eskiden olduğu gibi yeniden takım ruhu içinde kenetlenmelerini sağlamalıyız... 

Beşincisi... Kulüpler hiçbir oyuncuya ve özellikle gençlere değerinden fazla para vermemelidir. "Ben oldum" diyen oyuncunun gelişimi sona erer. Bütün dünyada oyuncular 30 yaşından sonra portföyleirne yeni eklemeler yaparken, bizimkilerin geri gittiğini üzülerek izliyoruz. Hayal ettikleri paralara ulaşmak için daha çok çalışmaları gerektiğini onlara hissettirmeliyiz. Eurobasket'te en iyi oyuncularımızı izledik. Hangisinin performansı sizde olumlu etki yarattı? Sadece arz-talep dengesinin lehlerine oluşmasından yararlanan bu oyuncular sizce büyük paraları hak ediyor mu?

Umarız Eurobasket'teki başarısızlığı doğru okur, doğru projelerle kadın basketbolunu yeniden inşa etmeye başlarız. 

Yorumlar Okunma: 4851