Ömer Onan bunu hak etti mi? (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Ömer Onan bunu hak etti mi? (Necip Kapanlı)

28-06-19 12:00
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un final serisindeki altıncı maç öncesinde Ömer Onan'ı arayıp, "Salona gelme" dediği kesin. Bu gerçeğin yanında bir de "Ömer Onan'ın emekli edilen formasını indirin" dediği iddiası var. 

Ali Koç gibi Ömer Onan'ın da Fenerbahçeliliği tartışılamaz ama şunu anlamak gerekir ki federasyonlarda görev alanlar eski kulüplerine ayrıcalıklar sağlamak için o makamlara getirilmezler. Ömer Onan, Fenerbahçe'de çalışırken başka bir misyonu vardır, TBF'de çalışırken ise tarafsız olmak durumundadır. Futbol Federasyonu'nun yeni başkanı, eski Fenerbahçeli yönetici Nihat Özdemir'in bütün kulüplere eşit mesafede durması gerektiği gibi...

Anadolu Efes final serisi sırasında Fenerbahçeliler'in en çok tepki gösterdiği konu tribün olayları ve yönetici demeçleri nedeniyle verilen cezalar oldu. Ne TBF Başkanının, ne TBF CEO'sunun yazılan raporları sümen altı yapma hakkı yoktur. Disiplin Kurulu'nun görevi ise raporların ışığı altında daha önce belirlenmiş olan cezaları uygulamaktır. Yani bu konunun bir yorumu da yoktur. Dolayısıyla cezaların sorumlusu ne TBF'nin üst yöneticileridir, ne de Disiplin Kurulu üyeleri... 

Fenerbahçe yönetimi seri sırasında tansiyonu aşağı çekmek yerine taraftarları ateşleyici söylemlerde bulunarak, bir bakıma ceza verilmesini gerektiren olayların hazırlayıcısı olmuştur.

Bu arada... Anadolu Efes koçu Ergin Ataman da, "Ali Koç azmettiricidir" söyleminden dolayı Disiplin Kurulu'na verilmeliydi. Tabii bu söylemin arkasında da Ali Koç'un Euroleague Final Four'da olanlarla ilgili Ataman'la ilgili ağır sözleri vardı. Sonuçta Ali Koç, ULEB'in patronajındaki organizasyon nedeniyle yönetmeliklere göre Disiplin Kurulu'na sevkedilmeyebilirdi ama Ataman'ın  BSL final serisindeki "azmettirici" suçlaması ıskalanmamalıydı. Ataman'a belki bir ihtar ya da küçük bir ceza çıkabilirdi ama Fenerbahçe tarafının öfke düzeyi düşürülebilirdi.

Sonuçta Fenerbahçe sakatları ve sakatlıktan sonra form tutamayan oyuncuları ile kötü bir zamanda yakalandı. Seriyi tam kadro oynayan formda Anadolu Efes daha iyi performans göstererek hak ettiği şekilde şampiyon oldu. Yani Fenerbahçe'nin hakem konusunda da şikayeti olmamalı... Elbette seri boyunca hakemlerin zaman zaman kötü kararları oldu ancak seri sonunda Fenerbahçeliler'den de "Hakemlerle kaybettik" şeklinde bir demeç duymadım. Son yıllarda basketbolumuzun lokomotifi olan Fenerbahçe seriyi kaybetse de değeri eksilmedi. Gelecek yıl da yine büyük hedefler için mücadele edeceği muhakkak. Fenerbahçe yönetimi de durumu Obradovic gibi sakin karşılamayı başarmalıydı.

Durum böyleyken Ali Koç'un Ömer Onan'dan salona gelmemesini istemesi, emekliye ayrılan formasının indirilmesi tartışmasını fazlasıyla duygusal ve yanlış buluyorum. Ali Koç kavgacı yönüyle bilinen bir karakter değil. Eğer bugün karşımıza tanıdığımızdan çok daha agresif bir Ali Koç çıkıyorsa, kendisini enforme edenleri yeniden değerlendirmesinin doğru olacağını düşünüyorum.

Ömer Onan'ı TBF'deki çalışması sırasında eleştirdiğimiz konular var ama açıkçası Fenerbahçe'den bu tür bir hareketi hak ettiğini söyleyebilmek mümkün değil.

Yorumlar Okunma: 7727