Kadınlarda madalyaya hasret kaldık (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Kadınlarda madalyaya hasret kaldık (İlker Yıldız)

27-06-19 18:59

 2019 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası, 27 Haziran-7 Temmuz tarihleri arasında Sırbistan ve Letonya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek. Millilerimiz C grubundaki ilk maçını bugün saat 19.30’da Sırbistan’ın Nis kentinde Sports Centre Cair Spor Salonunda İtalya ile oynuyor. Gruptaki diğer maçlarımızı, 28 Haziran saat 17.00’de Slovenya ve 30 Haziran saat 17.00’de Macaristan ile oynayacağız. Turnuva statüsü gereği, gruplarını birinci bitiren ülkeler doğrudan çeyrek finale yükselirken, gruplarını ikinci ve üçüncü bitiren ülkeler ise çapraz eşleşme ile karşılaşacak ve kazanan takımlar çeyrek finale yükselecek. Gruplarını sonuncu bitiren takımlar ise turnuvaya erken veda edecekler. Turnuvaya çeyrek finalle birlikte eleme şeklinde devam edilecektir. 


Grup Eleme Maçalarında 18 Oyuncu Süre Aldı
A Milli Kadın Basketbol Takımımız, 2019 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde B grubunda Belarus, Polonya ve Estonya’nın önünde, 5 galibiyet ve 1 mağlubiyet ile grubu lider tamamlayarak, finallere kalma başarısı gösterdi. Eleme grubu maçlarında 18 farklı oyuncu süre alırken, devşirme oyuncumuz olarak Quanitra Hollingsworth tercih edilmişti. Quanitra Hollingsworth’un finaller öncesindeki hazırlık döneminde yaşamış olduğu sakatlıktan dolayı, finallerde devşirme oyuncumuz olarak Kiah Stokes (1993) kadroda yer alacak.

Madalyalara Hasret Kaldık
2011 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonasında Polonya’da elde ettiğimiz gümüş madalya ve 2013 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonasında Fransa’da kazandığımız bronz madalya sonrasında katıldığımız beş resmi organizasyondan (2015 ve 2017 Avrupa Şampiyonası, 2014 ve 2018 Dünya Şampiyonası, 2016 Olimpiyat Oyunları) da madalya çıkartamadık. Bunun yanında 2005 yılından itibaren katılmaya başladığımız finallerdeki en kötü derecemiz olarak, geçen yıl İspanya’da düzenlenen Dünya Şampiyonasında aldığımız onunculuk olarak kayıtlara geçti.

2005 yılında ev sahibi olarak katıldığımız ilk Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası ve sonrasında, kadın basketbolumuz çok önemli bir ivme yakalamıştı. Bu önemli dönüşümün en önemli mimarları o dönemde milli takımımızın başantrenörü olan Sayın Cem Akdağ, idari-teknik ekip ve oyuncularımızdı. Nevriye Yılmaz (1980), Şaziye İvegin Üner (1982), Birsel Vardarlı Demirmen (1984), Müjde Yüksel (1981), Nilay Kartaltepe (1979), Şebnem Nezahat Kimyacıoğlu (1983), Esmeral Tunçluer (1980), Aylin Yıldızoğlu (1975), Serap Yücesir (1973), Yasemin Horasan (1983), Arzu Bildirir (1972), Tuğba Palazoğlu (1980) ve Korel Engin (1980)’den oluşan iskelet kadromuza, ilerleyen yıllarda birçok genç yeteneğimizi (Işıl Alben, Bahar Çağlar, Tuğçe Canıtez gibi) de dâhil etmeyi başarmıştık. İşte o dönemin getirmiş olduğu başarı rüzgârıyla yaklaşık 10-15 yıllık iyi bir başarı grafiği sağladık. Son birkaç yıldır ise A Milli Kadın Basketbol Takımımızda ciddi bir kabuk değişimi yaşanmakta ve bu kabuk değişimi de sancılı geçmektedir.  Umarım bu süreci en kısa zamanda atlatır ve tekrardan parkelerde kadın milli takımımızın istikrarlı başarılarına hep birlikte tanık oluruz.

Oyuncularımızın Sezon İstatistiklerindeki Artışlar Sevindirici Düzeyde
Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Liginde son birkaç yıldır uygulanan yabancı oyuncu kısıtlaması sayesinde, Türk oyuncularımızın takımlarında daha fazla süre ve sorumluluklar aldığını görüyoruz. Geçen yıl 2018 Dünya Şampiyonasına katılan A Milli Kadın Basketbol takımımızın 12 kişilik kadrosunda yer alan oyuncularımızın istatistikleri ile bu yıl Avrupa Şampiyonasına katılan milli takımımızın 12 kişilik kadrosundaki oyuncularımızın istatistiklerini karşılaştırdığımızda, bu yıl küçük de olsa istatistikî artışların olduğundan memnuniyetle söz edebiliriz.

Bu sene Avrupa Şampiyonası final kadrosunda yer alan 12 oyuncumuzun lig istatistikleri, geçen seneki Dünya Şampiyonası final kadrosunda yer alan 12 oyuncumuzun lig istatistiklerine göre; maç başı sürede %1,52’lik, ortalama sayıda %6,03’lük, ortalama ribauntta %15,23’lük, ortalama asistte %36,62’lik, ortalama blokta %26,67’lik ve ortalama top çalmada %46,38’lik artışın olduğunu görüyoruz.

Genel anlamda baktığımızda, yabancı oyuncu sınırlamasının en çok da süre ve sorumluluk alma adına milli takım oyuncularımıza yaradığından söz edebiliriz. Dikkat ederseniz geçen yıla göre yerli oyuncularımızın maç başı aldıkları süre ortalamaları sadece %1,52’lik artış gösterse de; sayı, ribaunt, asist, blok ve top çalma istatistiklerinde ortalama %20’lik bir artışın sağlandığı dikkat çekmektedir. Bu istatistikler bize, milli takım oyuncularımızın takımlarındaki sorumlulukların arttığını göstermektedir. Özellikle Tuğçe Canıtez, Pelin Derya Bilgiç ve Cansu Köksal’ın lig performanslarındaki artışın sevindirici düzeyde olduğunu görüyoruz. Özetle, niteliksel bir artış gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Kadro İstikrarı Var, Ama…
2018 Dünya Şampiyonası Finallerinde yer alan 12 kişilik kadrodan, bu yılki turnuvada 9 isim yer almakta. Geçen yılki turnuvadan farklı olarak ise; Kias Stokes, İnci Güçlü ve Pelin Derya Bilgiç kadroda yer almakta. Kadın basketbolumuz adına önemli bir yetenek olarak gördüğümüz genç İnci Güçlü (1999, 205 cm) ilk kez A Milli Takımımızla birlikte finallerde yer alma başarısı gösterdi. Temennim, İnci Güçlü ve diğer birçok genç yeteneğimizin de başarılı bir şekilde A Milli Takımımıza geçişlerinin sağlanmasıdır.

Kadro açısından geçtiğimiz yıla göre hemen hemen aynı oyunculardan oluşan bir milli takım görüyoruz. Bu yönden baktığımızda bir kadro istikrarından söz edebiliriz. Ama kadromuza baktığımızda başta pivot ve kısa forvet pozisyonu olmak üzere, ciddi bir rotasyon darlığı sıkıntısı yaşayacağımızı düşünüyorum. Maçın ritmini değiştirebilecek veya maç içerisinde oyun çeşitliliği katabilecek zenginlik konusunda, takım olarak problemler yaşayacağımız kesin gibi. Pota altında devşirme oyuncumuz Kias Stokes’un, gerek faul problemi yaşaması gerekse de turnuva ilerledikçe yıpranma durumunu da düşündüğümüzde, pota altımızın en dar rotasyona sahip konumda olduğunu söyleyebiliriz. Hazırlık maçlarını izlediğimizde, rakibe hücum ribauntları verme konusunda yaşadığımız sıkıntılarda bunu gösteriyordu. Bununla birlikte Işıl Alben’in liderliği, Bahar Çağlar’ın tecrübesi ve Tuğçe Canıtez’in formu sayesinde sağlayacakları önemli katkılarıyla, dezavantajlı durumları avantaja çevireceğimizi düşünüyorum.

BGL Şart
Basketbol Genç Erkekler Liginde ter döken birçok genç oyuncumuzun, altyapı milli takımlarımızın omurgasını oluşturmakta olduğunu mutlulukla görüyoruz. Son iki sezondur başarıyla uygulanan ve muhtemeldir ki Türk basketbolunun başarısı adına önemli bir milat olacak olan bu uygulamanın benzerinin, acilen kız basketbolumuzda da hayata geçirilmesi gerekiyor. Bu sayede, hem altyapı kız milli takımlarımız hem de daha uzun vadede A Milli Kadın Basketbol Takımımız çok önemli bir aşama kaydedecektir.

9 Özel Maçta 4 Galibiyet
A Milli Kadın Basketbol Takımımızın 21 kişilik aday kadrosu, 9 Mayıs 2019 tarihinde açıklandı. O tarihten itibaren yoğun bir kamp dönemi çalışmalarına başlayan millilerimiz, ilk olarak çalışmalarına Sinan Erdem Spor Salonunda başladı. Daha sonra; 20-28 Mayıs tarihlerinde Slovenya kampı, 31 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde İspanya'da iki özel maç, 6-8 Haziran tarihlerinde Letonya'da oynanan iki özel maç sonunda tekrardan İstanbul'da çalışmalarına devam edildi. 14-16 Haziran tarihlerinde Fransa'nın Rennes şehrindeki özel turnuvaya katılan ve üç özel maç yapan millilerimiz daha sonra hazırlıklarına tekrardan İstanbul'da devam etti. Son olarak da grup maçlarımızı oynayacağımız Sırbistan’a gidilerek, Sırbistan milli takımı ile iki özel maç yapıldı. Millilerimiz uzun bir hazırlık dönemini de böylece tamamlamış oldu. Millilerimiz hazırlık döneminde oynadığı 9 özel maçtan 4’ünü kazanırken, 5’inden ise mağlubiyetle ayrıldı. Ev sahibi Sırbistan ile oynadığımız üç özel maçı da kaybederken, son Avrupa Şampiyonası finalisti Fransa ve grubumuzda da yer alan Macaristan’ı yenmemiz ise potansiyelimizi görmemiz ve moral açısından çok önemliydi.

 

HAZIRLIK DÖNEMİNDE OYNADIĞIMIZ ÖZEL MAÇLAR
S
TARİH
ÜLKE
SONUÇ
RAKİP ÜLKE
DÜZENLENEN
ÜLKE
SKORERLER
1
01.06.2019
TÜRKİYE
66
57
MACARİSTAN
İSPANYA
Pelin Bilgiç ve Olcay Çakır Turgut 10’ar sayı, Ayşe Cora 9 sayı, Tilbe Şenyürek 7 sayı kaydetti.
2
02.06.2019
TÜRKİYE
55
58
İSPANYA
İSPANYA
Olcay Çakır Turgut 14 sayı- 3 ribaund- 4 asist, Cansu Köksal da 10, Kuaintra Hollingsvorth 9 sayı- 6 ribaund, Kübra Erat 6 sayı- 2 ribaund, Pelin Derya Bilgiç ile İnci Güçlü de 4’er sayı kaydetti.
3
07.06.2019
TÜRKİYE
62
47
LETONYA
LETONYA
Ayşe Cora 12 sayı, Cansu Köksal 11 sayı ve Tilbe Şenyürek de 10, Olcay Çakır Turgut ile Kiah Stokes da 8’er sayı kaydetti.
4
08.06.2019
TÜRKİYE
76
56
BELARUS
LETONYA
Olcay Çakır Turgut ve Cansu Köksal 11’er sayı, Asena Yalçın ile Pelin Derya Bilgiç 8’er sayı kaydetti.
5
14.06.2019
TÜRKİYE
74
65
FRANSA
FRANSA
Kia Stokes 10 sayı 10 ribaund ile double-double yaparken Tuğçe Canıtez 14 sayı, Pelin Derya Bilgiç ise 12 sayı kaydetti.
6
15.06.2019
TÜRKİYE
70
80
SIRBİSTAN
FRANSA
Ayşe Cora 18 sayı, Pelin Derya Bilgiç 17 sayı, Işıl Alben ise 12 sayı kaydetti.
7
16.06.2019
TÜRKİYE
53
67
RUSYA
FRANSA
Işıl Alben 12 sayı, Pelin Derya Bilgiç ve Esra Ural Topuz ise 8'er sayı kaydetti.
8
22.06.2019
TÜRKİYE
46
80
SIRBİSTAN
SIRBİSTAN
Tuğçe Canıtez ve Işıl Alben 6’şar sayı, Kuanitra Holingsvorth 4 sayı 8 ribaund aldı.
9
23.06.2019
TÜRKİYE
71
75
SIRBİSTAN
SIRBİSTAN
Tuğçe Canıtez 15 sayı, Cansu Köksal 13 sayı ve Olcay Çakır Turgut da 11 sayı kaydetti

 

Turnuvadan Beklentim
2019 Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonasında C grubunda yer alıyoruz. Statü gereği grubu lider tamamlayan takımlar doğrudan çeyrek finale kalırken, grubu ikinci ve üçüncü sırada tamamlayan takımlar ise (C2-D3, C3-D2) çapraz gruptan gelen takımlarla eşleşip, çeyrek finale kalma mücadelesi verecekler. C grubumuzdaki en zorlu maçımız olarak bugün oynayacağımız İtalya maçını görüyorum. Hem rakibin zorluk derecesi hem de turnuvanın ilk maçı olmasının vermiş olduğu önem dolayısıyla, İtalya maçı belki de turnuva açısından bütün matematiksel hesaplarımız için temel kriterimiz olacaktır. Grubu lider bitirdiğimiz takdirde A2-B3 galibiyle oynayacağız. Bu da kısmen turnuvanın en zorlu grubu olarak düşündüğüm D grubundaki (Belarus, Rusya, Sırbistan, Belçika) bir takımla erkenden eşleşmemek anlamına gelecektir. Bu açıdan baktığımızda, gruptan lider çıkmamız çok önemli. Çünkü 2019 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonasında ilk altıya kalan ülkeler, 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunlarına doğrudan katılma hakkı kazanacaklar. Millilerimizin ilk altı ülke arasına kalarak, 2020 Tokyo Olimpiyatlarına katılacağına inanıyorum. A Milli Kadın Basketbolumuz, son 15 yıllık süreçte bütün resmi turnuvalara katılma başarısı gösterdi. Bu başarı istikrarının devam edeceğine inanıyorum. Teknik ekibimize ve oyuncularımıza güveniyor ve yürekten başarılar diliyorum. 

 

2019 FİBA KADINLAR AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI FİNALLERİ
(27 HAZİRAN - 07 TEMMUZ 2019, LETONYA VE SIRBİSTAN)
C GRUBU MAÇLARIMIZ
TARİH / SAAT (TSİ)
ÜLKE / SALON
MÜSABAKA
1
27.06.2019, Perşembe / 19.30
Sırbistan / Nis, Sports Centre Cair
Türkiye - İtalya
2
28.06.2019, Cuma / 17.00
Sırbistan / Nis, Sports Centre Cair
Türkiye - Slovenya
3
30.06.2019, Pazar / 17.00
Sırbistan / Nis, Sports Centre Cair
Türkiye - Macaristan
Turnuva Statüsü: Gruplarını birinci bitirecek ülkeler direkt olarak çeyrek finale yükselirken, grubunu ikinci ve üçüncü bitirecek olan ülkeler ise çapraz eşleşme ile karşılaşacak ve kazanan takımlar çeyrek finale yükselecekler. Grup sonuncuları ise turnuvaya veda edecekler. Turnuva çeyrek finalle birlikte eleme şeklinde devam edecektir.

 

A MİLLİ KADIN BASKETBOL TAKIMIMIZIN İDARİ VE TEKNİK KADROSU
S
ADI VE SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
GÖREVİ
KULÜBÜ
1
Yasemin Horasan
01.08.1983
A Kadın Milli Takım Menajeri
TBF
2
Orhan Demirel
21.06.1975
A Kadın Milli Takım İdarecisi
TBF
3
Ceyhun Yıldızoğlu
16.04.1967
A Kadın Milli Takım Baş Antrenörü
TBF / Çukurova Basketbol
4
Osman Olcay Orak
09.03.1974
Yardımcı Antrenör
Mersin BŞB
5
Halil Demirbilek
29.09.1983
Yardımcı Antrenör
Çukurova Basketbol
6
Esmeral Tunçluer
07.06.1980
Yardımcı Antrenör
İstanbulgücü
7
Murat Üner
22.08.1980
Kondisyoner
TBF
8
Metin Uzun
01.05.1977
Doktor
Acıbadem Sağlık Grubu
9
Neşe Ceylan Zengin
-
Diyetisyen
-
10
Betül Akyünci
05.08.1991
Fizyoterapist
Beşiktaş JK
11
Merve Yıldız
11.07.1994
Fizyoterapist
Acıbadem Sağlık Grubu
12
Cüneyt İnce
30.05.1980
Masör
Hatay BŞB
13
Sezer Karahasan
13.07.1986
Masör
Beşiktaş JK
14
Barış Yılmaz
07.10.1977
Malzeme Sorumlusu
TBF
AÇIKLAMA:
1) İdari ve teknik kadro, TBF resmi sitesinde açıklanan listelere göre hazırlanmıştır.

 

2019 FİBA KADINLAR AVRUPA BASKETBOL ŞAMPİYONASI FİNALLERİ (27 HAZİRAN - 07 TEMMUZ 2019, LETONYA VE SIRBİSTAN)
A MİLLİ KADIN BASKETBOL TAKIM KADROMUZDA YER ALAN OYUNCULARIN LİG İSTATİSTİKLERİ
F. N
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
(cm)
POZ.
2018-2019 SEZONU
KULÜBÜ
2018-2019 SEZONU LİG İSTATİSTİKLERİ
LİG
MAÇ
SÜRE
SAYI
SR
HR
TR
ASİST
BLOK
TK
FAUL
+/-
VP
0
Asena Yalçın
04.04.1991
166 cm
PG
Mersin BB.
KBSL
29
14:46:46
210
74
24
98
231
1
47
86
74
250
339
00:30:35
7,24
2,55
0,83
3,38
7,97
0,03
1,62
2,97
2,55
8,62
11,69
1
Pelin Derya Bilgiç
15.07.1994
173 cm
PG
Çukurova BK
Fenerbahçe
KBSL
35
12:52:39
309
84
38
122
116
2
56
63
70
323
398
00:22:05
8,83
2,40
1,09
3,49
3,31
0,06
1,60
1,80
2,00
9,23
11,37
3
Ayşe Cora
03.03.1993
175 cm
SG
Fenerbahçe
KBSL
34
11:38:33
261
65
12
77
89
1
39
56
68
245
254
00:20:33
7,68
1,91
0,35
2,26
2,62
0,03
1,15
1,65
2,00
7,21
7,47
4
Olcay Çakır Turgut
13.07.1993
182 cm
PG
Botaş SK
KBSL
32
15:39:59
284
95
22
117
192
8
43
97
84
275
385
00:29:22
8,88
2,97
0,69
3,66
6,00
0,25
1,34
3,03
2,63
8,59
12,03
7
Cansu Köksal
28.04.1994
187 cm
SF
Hatay BB.
KBSL
28
11:20:49
294
63
17
80
46
4
26
32
72
148
251
00:24:19
10,50
2,25
0,61
2,86
1,64
0,14
0,93
1,14
2,57
5,29
8,96
9
Bahar Çağlar
28.09.1988
190 cm
SF
Beşiktaş
KBSL
25
12:44:36
204
143
40
183
70
10
23
29
53
150
342
00:30:35
8,16
5,72
1,60
7,32
2,80
0,40
0,92
1,16
2,12
6,00
13,68
10
Işıl Alben
22.02.1986
172 cm
PG
Galatasaray
KBSL
31
16:32:30
276
103
21
124
161
3
62
54
28
112
420
00:32:01
8,90
3,32
0,68
4,00
5,19
0,10
2,00
1,74
0,90
3,61
13,55
12
Tuğçe Canıtez
10.11.1990
188 cm
SF
Fenerbahçe
KBSL
37
15:35:01
298
171
72
243
69
7
26
44
60
468
474
00:25:16
8,05
4,62
1,95
6,57
1,86
0,19
0,70
1,19
1,62
12,65
12,81
15
Tilbe Şenyürek
26.04.1995
189 cm
PF
Fenerbahçe
KBSL
25
03:44:29
90
33
16
49
8
0
2
9
21
60
91
00:08:59
3,60
1,32
0,64
1,96
0,32
0,00
0,08
0,36
0,84
2,40
3,64
24
İnci Güçlü
26.02.1999
205 cm
C
Galatasaray
KBSL
32
05:15:00
115
55
24
79
9
2
5
22
28
2
133
00:09:51
3,59
1,72
0,75
2,47
0,28
0,06
0,16
0,69
0,88
0,06
4,16
33
Esra Ural Topuz
18.08.1991
198 cm
C
Fenerbahçe
KBSL
30
04:25:32
119
56
27
83
18
15
8
21
45
129
177
00:08:51
3,97
1,87
0,90
2,77
0,60
0,50
0,27
0,70
1,50
4,30
5,90
41
Kias Stokes
30.03.1993
190 cm
C
Fenerbahçe
KBSL
13
05:38:36
133
100
54
154
13
14
16
12
26
204
269
00:26:03
10,23
7,69
4,15
11,85
1,00
1,08
1,23
0,92
2,00
15,69
20,69
2018-2019 GENEL ORTALAMALAR
26,85
yıl
184,58
cm
-
-
-
351
130:14:30
2593
1042
367
1409
1022
67
353
525
629
2366
3533
00:22:16
7,39
2,97
1,05
4,01
2,91
0,19
1,01
1,50
1,79
6,74
10,07
2017-2018 GENEL ORTALAMALAR
26,42
yıl
184,33
cm
-
-
-
338
123:33:20
2356
309
868
1177
721
50
232
323
623
-
-
00:21:56
6,97
0,91
2,57
3,48
2,13
0,15
0,69
0,96
1,84
-
-
2017-2018 VE 2018-2019 SEZONU
İSTATİSTİK KARŞILAŞTIRMASI (%)
(+)
%3,85
(+)
%1,52
(+)
6,03
(+)
%15,56
(+)
%15,38
(+)
%15,23
(+)
%36,62
(+)
%26,67
(+)
%46,38
(+)
%56,25
(-)
2,72
-
-

 

A MİLLİ KADIN BASKETBOL TAKIMI OYUNCULARIMIZIN MİLLİ TAKIM KARNESİ
F. N
ADI SOYADI
DOĞUM
TARİHİ
BOY
P
KULÜBÜ
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
TOPLAM
0
Asena Yalçın
04.04.1991
166 cm
PG
Mersin BB.
-
-
-
-
-
-
A20
A20
-
-
-
-
-
-
DF
AE
4
1
Pelin Derya Bilgiç
15.07.1994
173 cm
PG
Çukurova BK
-
-
-
-
-
A16
A16
D17
-
A18
A20
A20
A20
-
-
AE
AF
-
AE
10
3
Ayşe Cora
03.03.1993
175 cm
SG
Fenerbahçe
-
-
-
-
A16
A16
A18
D17
A18
A20
A20
A20
-
AF
OE
OF
AE
AF
DF
AE
15
4
Olcay Çakır Turgut
13.07.1993
182 cm
PG
Botaş SK
-
-
-
-
A16
A16
A18
D17
A18
A20
A20
-
AF
OE
OF
AE
AF
DF
AE
14
7
Cansu Köksal
28.04.1994
187 cm
SF
Hatay BB.
-
-
-
-
-
-
A16
-
A20
A20
DF
AF
-
AE
AF
DF
AE
9
9
Bahar Çağlar
28.09.1988
190 cm
SF
Beşiktaş
A16
A18
A20
A18
A20
AF
A20
A20
AF
AE
-
AE
AF
OE
OF
AF
DF
AF
OE
OF
AE
AF
DF
AE
23
10
Işıl Alben
22.02.1986
172 cm
PG
Galatasaray
A18
A20
A20
AE
AF
-
AE
-
AF
DE
OF
AF
DF
AF
OE
OF
AE
AF
DF
AE
18
12
Tuğçe Canıtez
10.11.1990
188 cm
SF
Fenerbahçe
-
-
A16
A18
A18
A20
A20
AF
OE
OF
AF
DF
AF
OE
OF
AE
AF
DF
AE
17
15
Tilbe Şenyürek
26.04.1995
189 cm
PF
Fenerbahçe
-
-
-
-
-
-
A16
-
-
A18
A20
DF
A20
AF
A20
OE
OF
AE
AF
DF
AE
13
24
İnci Güçlü
26.02.1999
205 cm
C
Galatasaray
-
-
-
-
-
-
-
-
-
A16
A16
A16
A18
A18
A20
A20
-
-
7
33
Esra Ural Topuz
18.08.1991
198 cm
C
Fenerbahçe
-
-
-
A16
A18
A18
A20
A20
-
-
-
-
-
AE
AF
DF
AE
9
41
Kias Stokes
30.03.1993
190 cm
C
Fenerbahçe
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
0
AÇIKLAMALAR:
1) Avrupa altyapı basketbol turnuvaları 2004 yılından itibaren her yıl; U16, U18 ve U20 kategorilerinde düzenli olarak organize edilmektedir.
2) U17 Kızlar Dünya Şampiyonası Finallerine, 2010 ve 2012 yıllarında katılma başarısı gösterdik.
2) A Milli düzeyde Avrupa Şampiyonası Finallerine; 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017 ve 2019 yıllarında katılma başarısı gösterdik.
3) A Milli düzeyde Dünya Şampiyonası Finallerine 2014 ve 2018 yıllarında katılma başarısı gösterdik.
4) 2012 ve 2016 yıllarında Olimpiyat Oyunları'nda yer aldık.
Kısaltmalar:
AE: Avrupa Şampiyonası Elemeleri
AF: Avrupa Şampiyonası Finalleri
OE: Olimpiyat Elemeleri
OF: Olimpiyat Finalleri
DF: Dünya Şampiyonası Finalleri
A16: 16 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Finalleri
A18: 18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Finalleri
A20: 20 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası Finalleri

 

A MİLLİ KADIN BASKETBOL TAKIMIMIZIN OYNADIĞI RESMİ TURNUVA İSTATİSTİKLERİ
TURNUVA
EV SAHİBİ
O.M
G
M
A.S
Y.S
Av.
SIRALAMA
1
1988 Seul Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Malezya
5
1
4
232
362
-130
Grup 5.si
2
1995 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Türkiye
3
0
3
218
233
-15
Grup 4.sü
3
1997 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Türkiye
7
4
3
470
437
33
Grup 5.si
4
1999 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Avusturya
4
2
2
298
289
9
Grup 3.sü
5
2001 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Türkiye
9
4
5
607
633
-26
Grup 2.si ve 3.sü
6
2003 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
3
3
400
413
-13
Grup 3.sü
7
2005 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Türkiye
8
2
6
583
633
-50
Çeyrek Final (8.)
8
2007 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
5
1
483
426
57
Grup 1.si
9
2007 Avrupa Şampiyonası Finalleri
İtalya
7
2
5
394
432
-38
9.
10
2009 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
8
7
1
604
474
130
Grup 1.si
11
2009 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Letonya
6
3
3
372
395
-23
9.
12
2011 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
8
7
1
566
515
51
Grup 1.si
13
2011 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Polonya
9
5
4
545
538
7
Gümüş Madalya (2.)
14
2012 Londra Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Türkiye
3
3
0
202
160
42
Grup 1.si
15
2012 Londra Olimpiyat Oyunları
İngiltere
6
4
2
406
382
24
Çeyrek Final
16
2013 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Fransa
9
7
2
592
484
108
Bronz Madalya (3.)
17
2014 Dünya Şampiyonası Finalleri
Türkiye
6
4
2
331
347
-16
Yarı Final (4.)
18
2015 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Macaristan / Romanya
10
8
2
603
558
45
Çeyrek Final (5.)
19
2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri
Fransa
3
3
0
209
129
80
Grup 1.si
20
2016 Rio Olimpiyat Oyunları
Brezilya
6
3
3
386
389
-3
Çeyrek Final
21
2017 Avrupa Şampiyonası Finalleri
Çekya
6
5
1
410
388
22
Çeyrek Final (5.)
22
2018 Dünya Şampiyonası Finalleri
İspanya
4
1
3
256
279
-23
2. Tur (10.)
23
2019 Avrupa Şampiyonası Elemeleri
Deplasmanlı
6
5
1
428
320
108
Grup 1.si
GENEL TOPLAM
145
88
57
9595
9216
379
-
GENEL YÜZDELER (%)
60,69%
39,31%
66,17
63,56
4,31
-
O.M: Oynadığı Maç, G: Galibiyet, M: Mağlubiyet, A.S: Attığımız Sayı, Y.S: Yediğimiz Sayı, Av: Averaj

 

Yorumlar Okunma: 1960