Furkan Korkmaz'ın kaderi ne olacak? - BasketFaul.com

Furkan Korkmaz'ın kaderi ne olacak?

22-06-19 11:09

Furkan Korkmaz iki yıldır NBA'de ama şanssızlık neredeyse hiç yakasını bırakmadı. Bir türlü istediği şansları da bulamayan Furkan'ın önümüzdeki sezon nerede olacağı gerçek bir muamma. Philadelphia, sezon içinde Furkan'ın kontratındaki opsiyonu kullanmayacağını açıklayınca şimdi Furkan'ın herhangi bir takıma gitmesi için bir engel kalmadı. Fakat esas problem burada başlıyor. Acaba Furkan Korkmaz NBA yetkililerini kendisinin NBA seviyesinde bir yetenek olduğuna ikna etti mi?

Furkan Korkmaz aslında doğru şekilde değerlendirildiğinde NBA seviyesinde bir oyuncu denilebilir. Topla oynayabilen, smaç yarışması kazanabilecek kadar atlet ve keskin şutu olan bir kanat oyuncusu diyebiliriz kendisine. Fakat işin öbür tarafında özellikle rakip kanat oyuncularının karşısında kalmak noktasında büyük problemleri var. Aslında ayakları hızlı olsa da temel olarak ince olması ve savunma disiplininin düşük olması onu bir üst seviyeye çıkmaktan da uzak tutuyor.

14-15 yaşından beri neredeyse nefes alır gibi sayı üreten bir isim olan Furkan'ın eline bu şans da mevcut sistemde pek geçmiyor. NBA birebir basketbolun egemen olduğu ama düzenlere ve rotasyonlara sıkı sıkıya bağlı olunan bir sistem. Eğer elinize bir şans geçerse kullanmak zorundasınız. Geçtiğimiz sezon Furkan ilk beş çıktığı maçlarda dahi bekleneni veremeyince kendi geleceğini de tehlikeye soktu. NBA kariyeri için cebinden 950 bin dolar ödeyen Furkan'ın geri dönmek istemeyeceğini söylemek pek şaşırtıcı olmaz. Şimdi önünde 3 tane yol bulunuyor. Birincisi NBA takımlarından ona ikna olan biriyle istediği kontratı imzalamak. Şansını beklemek için iki taraflı bir kontrat imzalayarak takımların G-League kadrosunda da bulunarak kendini kanıtlamak ya da NBA'den ayrılmak. Furkan'ın olası bir Avrupa dönüşünde piyasayı inanılmaz karıştıracağını söylemek hata olmaz. Her ne kadar NBA'deki statüsü tartışmalı olsa da Avrupa'da neredeyse benzersiz bir skorer olabilir. Hatta bazı Amerikalı oyuncuların yaptığı gibi Avustralya Ligi bile tercihler arasında olabilir.

Furkan için en önemli konu ise milli takımlar olabilir. Milli Takımın hazırlık maçları ve turnuvasında yapacağı bir patlama onu tekrar göz önüne sokabilir. Özellikle Amerika ile karşılaşacağımız mücadelede kendini kanıtlaması ona  NBA'in kapılarını tekrar açabilir. Ayrıca geçtiğimiz sezon domine ettiği Yaz Ligi'nde de şansını deneyebilir. Ne olursa olsun biz Furkan'ın yeteneğine ve karakterine güveniyoruz umarız kariyerinin devamında sakatlıktan uzak bir şekilde başarılı olur. 

Yorumlar Okunma: 7730

coil