Efes, Ataman'la 9 yıl sonra yeniden şampiyon - BasketFaul.com

Efes, Ataman'la 9 yıl sonra yeniden şampiyon

21-06-19 20:58

İSTATİSTİK: 
Basketbol Süper Ligi final serisi 7. maçında Anadolu Efes evinde Fenerbahçe Beko'yu Larkin'in muhteşem performansıyla 89-74 yenerek şampiyonluğa ulaştı. Ergin Ataman maç boyunca neredeyse yerinden hiç kalkmazken Shane Larkin Euroleague Final Four'unda yaptığı gibi yine maça damgasını vurdu. Profesyonel kariyerinin sayı rekorunu 38 sayıyla kıran Shane Larkin sürekli potaya gidip rakip savunmayı delik deşik etti. Larkin sadece üç çeyrekte 30 sayıya ulaşmayı başardı. Karşılaşma boyunca Larkin'e toplam 12 faul yapılırken serbest atış çizgisinden 19/19 ile oynadı. 9 yıl önce yine Ataman'la şampiyonlupa ulaşan Anadolu Efes takım halinde de 21/21 ile serbest atış kullandı. Shane Larkin final serisinin MVP'si seçildi.


Karşılaşma iki takımın birbirini tarttığı bir boks karşılaşması şeklinde başladı. Anadolu Efes çok rahat potaya giderken Fenerbahçe pas organizasyonları üzerinden üretim sağladı. Televizyon molasına 11-8 skoruyla gidildi. Larkin çok özel bir günde olduğunu herkese gösterirken çok erken bir skor patlamasıyla Fenerbahçe'yi çaresiz bıraktı. İlk çeyrekte tam 13 sayı üreten Larkin hem içeriden hem dışarıdan Fenerbahçe'yi paramparça etti. Sahanın öbür tarafında ise Fenerbahçe üçlüklerle ayakta kalmaya çalıştı. Muhammed ve Melli'nin üçlükleri Fenerbahçe'yi oyunda tuttu. İlk çeyrekte kader değiştiren olay belki de Dunston'ın üç faul alması oldu. Çeyrek sonunu daha da iyi oynayan Fenerbahçe ilk çeyreği 23-21 önde tamamladı.

İkinci çeyrek Guduric'in imkansız üçlüğüyle başladı. İlk 1.5 dakika Efes sayı üretemese de Dunston'ın yerine bütün çeyreği oynayacak olan Sertaç fark yaratmaya başladı. Savunmada rakibinin sürekli karşısında kalmayı başaran Efes'li oyuncular Larkin'in de hücum liderliği ile oyunu istediği noktaya getirdi. Serbest atış çizgisinden hiç hata yapmayan Efes üstünlüğü de ele alırken Guduric Fenerbahçe adına direnen isim oldu. Fakat tempoyu yakalayan Anadolu Efes ilk devreyi 44-37 önde tamamladı.

İkinci yarının başında Sertaç kendisiyle bu devreye başlayan Ergin Ataman'ı üzmedi. İlk iki isabet ondan gelirken savunamda da delikleri kapattı. Larkinle Sertaç'ı hiç durduramayan Fenerbahçe oyundan kopmaya başladı. Hem geri koşmakta zorlanan hem de hücumda basit hatalar yapan Fenerbahçe'de yorgunluk belirtileri iyice gözüktü. Sahada yorulmayan tek bir isim vardı o da Shane Larkin'di. Neden bir zamanlar NBA'de olduğunu uygulamalı gösteren Larkin bütün genç basketbolcuların izlemesi gerken bir resital sundu. Üçüncü çeyrek bittiğinde rakibin bütün savunma oyuncularını çaresiz bıraktı. Çeyrek sonunda Anadolu Efes'in 69-58'lik üstünlüğü bulunurken Larkin de 30 sayıya ulaştı.
 
Son çeyreğin başında artık panik tuşuna basan Fenerbahçe tam saha baskı ve kısa beşlerle gidişatı değiştirmeye çalıştı. Fakat savunmada hiç başarılı olamayan Fenerbahçe rakibini pek durduramadı. Larkin bir vites düşürse de yine de hücumda katkı sağlarken alternatif oyuncular da ona katıldı. Çeyreğin ikinci bölümünde ciddiyetten kopan taraf Anadolu Efes oldu. Fenerbahçe farkı 14 sayıya kadar indirince Efes molası geldi. Kalan sürede Efes hata yapmayınca şampiyonlu 89-74 skoruyla Anadolu Efes'in oldu.
 
Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Vasilije Micic 20 sayı, 3 ribaund, 4 asist, Shane Larkin 38 sayı, 3 ribaund, 4 asist, Sertaç Şanlı 10 sayı, 2 ribaund
Fenerbahçe BEKO: Kostas Sloukas 21 sayı, 4 ribaund, 6 asist, Nicolo Melli 10 sayı, Nikola Kalinic 19 sayı, 3 ribaund, 3 asist, Marko Guduric 11 sayı, 3 ribaund, 1 asist
 

Yorumlar Okunma: 2835

coil