Cenk Akyol: TBL ile BSL arasında uçurumlar var - BasketFaul.com

Cenk Akyol: TBL ile BSL arasında uçurumlar var

19-06-19 14:10
Sezon başlarken Sigortam.net İTÜ'nün play off finali oynaması çok öngörülen bir olasılık değildi... 2-3 deneyimli oyuncu, düşük maliyetli 2 yabancı ve gençler... Ama bu takım iddialı birçok ekibi geride bırakıp BSL'ye yükselme şansını son maça kadar taşıdı... Ve bu başarının gerçekleştirilmesinde en önemli faktör Cenk Akyol idi...

Cenk Akyol'un daha önce Acıbadem ile kısa bir TBL deneyimi olmuştu ama bu defa onu sezon boyunca takımın sorumluluğunu üstlenen rolde gördük...

İşte Akyol ile yaptığımız söyleşiden pasajlar...
* İstanbul dışına çıkmam zor olduğu için geçen sezon başında Sigortam.net İTÜ'den gelen teklifi değerlendirdim, çocuğumuz oldu. O sırada Andaç beni aradı, ben de "Düzgün bir organizasyon yapabileceksem oynarım." yanıtını verdim.
* Açıkçası sezon başlarken bu takımın BSL'nin kapısına kadar dayanabileceğini pek düşünmemiştik. Takım olarak harika bir sezon geçirdik. Ayrıca ben de kendi beklentilerimin dahi üzerine çıktım. 1.5 yıl ara vermiştim. Büyük çoğunlukta, "Cenk burada oynamaz" imajı vardı ama öyle olmadı. 
* Gelecek sezon önceliğim yine İstanbul olacak. Dışarıdan teklif gelirse evde oturup bir karar veririz ama Naz da yeniden oynamaya başladığı için İstanbul dışına çıkmam çok kolay değil. Bizim için ailenin birlikte yaşaması çok önemli. 
* TBL'de oynayan genç bir oyuncu BSL'de herhangi bir takımda transfer yaparsa en az yıl izleyip antrenman yapması gerekir. Çünkü iki lig arasında uçurum var ve genç oyuncular BSL'ye hazır değil. Bu oyuncuların yeteneğinden değil, oyun bilgisindeki eksikliklerden kaynaklanıyor.
* Daha önce Acıbadem formasıyla TBL'de oynamıştım ancak geçen zamanın TBL lehine işlediğini söyleyemeyeceğim. Açıkçası TBL geri gitmiş.
* Bu ligde düzeni olan ve basketbolu bilen oyunculardan kurulu bir takımın başarısız olma ihtimali yok. Mesela Düzce bu tanıma çok uyuyor. Sezon başından sonuna kadar düzen içinde kaldılar ve çok başarılı oldular.
* Ekonomik kriz geçmişte Yunanistan, İspanya ve İtalya basketbolunu vurduğu gibi şimdi de bizi etkiliyor. Kalite düşüşü sadece TBL ile sınırlı değil.
* Final serisinde takımlar evlerinde daha sert oynayıp kazandılar. Rakibimizin bana karşı bir planları vardı, Şahin'le Hasan dibimden ayrılmadılar. Son maçta çok yorgun olduğum için fazla bir şey yapamadım ama sonuçta basketbol 5 kişinin oynadığı bir oyun.
* Andaç ve Uğur'a teşekkür ederim. Takımda ortam çok güzeldi ve BSL'ye yükselmeye çok yaklaştık.

* Hakemler sezon sonuna doğru gayet iyiydi. Sezon başında onlarla iletişim kurmak çok zordu ancak sezonun devamında bu sorun halloldu. 

Yorumlar Okunma: 7705