3x3 turnuvaları üzerine - BasketFaul.com

3x3 turnuvaları üzerine

19-06-19 13:33
Haliyle işler ilerledikçe ve büyüdükçe ise bazı sorunlarda ortaya çıkmaya başladı.
 
Hollanda’nın ev sahipliğinde bugün başlayacak olan Dünya Kupası kadrosu belirlenirken akıllarda soru işareti oluştu:
 
Ülkeler kadrolarına oluşturuken; FIBA’nın düzenlediği bireysel puan sıralamasına göre ülke bazında ilk 10 sırada olan oyunculardan ikisini kadroda bulundurmak zorunda ancak kadrolarda bu kurala uymayan tek ülke konumundayız. Diyeceksiniz ki “nasıl oluyor o zaman”. Tek mantıklı açıklama ilk 10’da yer alan oyuncuların puanının düşük olması ya da sakat olmaları ya da gösterilmeleri. Ancak turnuvadaki diğer hiç bir takım bu tarz bir değişikliğe gitmedi.
 
İşin komik tarafına gelirsek bizi Hollanda’da temsil edecek olan ekibimiz geçen hafta sonu  Caddebostan’da TBF’nin düzenlediği 3x3 turnuvasına katıldı ve çeyrek finalde 22-10 elendiler. Mağlup oldukları takımda ise Türkiye’nin puan olarak 1 numarası olan ve son anda Milli Takım kadrosundan çıkarılan Batuğhan Çavuş ve yine puan sıralamasında 2 numara olan Mehmet Ertuğrul Aşık da vardı. Bu da akıllara kadronun nasıl seçildiğiyle ilgili soru işaretlerini getiriyor.
 
Bir diğer enteresan işe daha gelirsek; 2 ayrı turnuva için 2 ayrı Milli Takım oluşturuldu, bu kadroda Yalova bağlantılı 2 kişi var ve bir de 2 yıldır basketbol oynamayan genel menajerleri. 2 milli takımda da 3x3 için yıllardır oynayan emek veren sadece 2 kişi var ikisi de ayrı takımlarda. 
 
Düzenli olarak 3x3 oynayan insanlara şans verilmeli, başarısızlık korkusuyla profesyonel liglerde basketbol oynayan ama 3x3 tecrübesi olmayan isimleri seçerek milli takım kurulması sadece kısa süreli başarısızlık getiriyor. Milli takım 3x3 oynayan isimlerden kurulup bir kaç sene sabredilip düzenli ve süreklilik sahibi bir takım elde edilebilir. (Burası şu örnekle desteklenebilir; Sırbistan, Letonya, Hollanda, Slovenya, Rusya ilk 10dan 4 sporcu seçen takımlar, ve en başarılı ülkeler arasındalar)
 

Yorumlar Okunma: 2778

coil