8 Gün Kala Euro 2019 (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

8 Gün Kala Euro 2019 (Hayri Pekergin)

18-06-19 22:37

 Yazının kaleme alındığı dakikalarda FIBA resmi sitesi Kadınlar Euro 2019’un ilk hava atışına 8 Gün 20 Saat kaldığını gösteriyordu. 


Millilerimiz Kadınlar Sırbistan ve Letonya’da oynanacak Euro 2019’da C Grubunda İtalya, Slovenya ve Macaristan ile mücadele edecek. 

Statü gereği gruplarda ilk sırayı alan ülke doğrudan çeyrek finale yükselirken, C grubunda ikinci ve üçüncü sırada olanlar D grubundan gelenler ile çapraz olarak eşleşecek ve çeyrek final mücadelesi yapacak.   

D Grubunda yer alan ülkeler yenilenme konusunda büyük sorunları olan Belarus, Euro2017 üçüncüsü Belçika, sakat olan devşirme oyuncusu Faulkner’ı oynatamayacak Rusya ve Sırbistan. 

C Grubunda ilk sırayı alırsak çeyrek finalde A2-B3 eşleşmesinden gelen ülke ile karşılaşacağız. 

İlk sırayı alamadığımız durumda ise eleme turunda başarılı olursak A ya da B grubunu lider bitiren ülkelerden biri ile çeyrek final maçı oynayacağız. 

Bu ülkeler ise büyük olasılıkla İspanya ve Fransa olacak. 

A Kadın Milli Takımının Euro 2019 Kadrosu 
Euro 2019 Kadrosunu incelediğimiz zaman takımımızın oyun kurucu Işıl Alben, power forvet Bahar Çağlar, forvet  Tuğçe Canıtez üçlüsünün yanına artık çok tecrübelenen 90 jenerasyonundan guard Olcay Çakır Turgut, forvet Cansu Köksal, guard Pelin Bilgiç, guard Ayşe Cora, power forvet Tilbe Şenyürek ile mücadele edeceğimizi görüyoruz. 

Kadın Milli Takımında bundan sonraki dönemde devşirme oyuncunun son dakikada bir sakatlık olmaması halinde Kia Stokes olacağı anlaşılıyor. 

Stokes muhtemelen belindeki sorunlara bağlı olarak performans anlamında Türkiye’deki ilk sezonunun altında olsa da Hollingsworth’e göre daha az top kaybı / faul sorunu ile ihtiyaç duyulan pota altı desteğini verecek görüntüde.    

Oyunu okuma ve kimya yaratma alanları en güçlü yönleri olmasa da, savunma enerjisi ve çabukluğu ile oyun kurucu Asena Yalçın ve hazırlık dönemindeki şanslarını iyi değerlendiren pivot Esra Ural Topuz’u da kadroda göreceğimizi düşünüyorum. 

Rennes Turnuvası ardından derinliğin en az olduğu pozisyonun Cansu Köksal ve Tuğçe Canıtez ile mücadele edeceğimiz forvet pozisyonu olduğu görülüyor. 

Tuğçe Canıtez’in de aslında Bahar Çağlar gibi yelpazenin power forvet/forvet arasındaki bölümünde konumlandığı dikkate alınırsa Cansu Köksal’ın sorumluluğunun fazla olacağı anlaşılıyor. 

Bana göre geçiş döneminin artık tamamlandığı A Kadın Milli Takımında Ceyhun Yıldızoğlu’nun (orta vadedeki) önemli hedeflerinden biri forvet pozisyonundaki derinliği arttırmak olmalı.  
 
Forvet pozisyonunda rotasyon sorununun önemli nedenlerinden birinin yine Yıldızoğlu ile mücadele edilen 2009-2014 arasındaki dönemde çoğunlukla 2-3 guard  ile oynayarak, Şaziye İvegin Üner’in yanındaki forvetlere  yeterince güven ve sorumluluk vermemek olduğunu göz ardı etmemeli ve o döngünün tekrarına izin vermemeliyiz.

Kadın Milli Takımında Işıl Alben, Stokes, Tuğçe Canıtez kritik maçların sonunda mutlaka sahada olması gereken kritik konumda isimler. 

Bununla birlikte daha tecrübelenen 90 jenerasyonu ile takımın bench katkısının daha iyi olacağını ve bunun hazırlık döneminde gözlenen savunma alanındaki “ısrarımıza” destek vereceğini görmek gerekiyor. 

Euro 2019 Hedefi
A Kadın Milli Takımı 2011-2014 arasında Avrupa’da kazandığı gümüş ve bronz madalyalar, 2014 Dünya dördüncülüğü ardından takımda geç kalan jenerasyon değişimi döneminin başladığı 2015 ve 2017 yıllarında beşinci sırada yer almıştı. 

Geçtiğimiz yıl 2018 Dünya Kupasına üzücü şekilde eleme turlarında veda ettikten sonra Kadın Milli Takımı Avrupa’da yeniden çıkışa geçmeyi hedefleyecek.

Bu da bizi otomatik olarak Avrupa’da ilk dört sırayı hedefleyen bir takım haline getiriyor.

Kadınlar Euro 2019 dominant bir şampiyon adayının olmadığı iyi hava yakalayan ve sinerji üreten ülkelerin öne çıkacağı ilginç bir turnuva olacak. 

Jenerasyon geçişi yaşayan İspanya, guard rotasyonlarında çeşitli sorunları olan Fransa ve Rusya, bench katkısının soru işareti olacağı Sırbistan, Meeseman ve Mestdagh’a çok bağlı Belçika, sakatlık sorunları olan İsveç, en önemli silahı Zandalasini’nin hazırlık döneminde sakatlık yaşadığı İtalya FIBA’nın resmi sitesinde yapılan değerlendirmede Türkiye’den daha şanslı gösteriliyor. 

Bu değerlendirmelere katılmak mümkün değil. 

Euro 2019’da “zor oyunu bozar” mottosunun çok işleyeceği bir turnuva izleyeceğiz. 

A Milli Takım Rennes turnuvasında Euro 2019’un bir numaralı favorisi olarak görülen Fransa önünde kazanırken Rusya ve Sırbistan karşısında kaybetti. 

Hem Fransa önünde alınan galibiyetin hem de Rusya Sırbistan yenilgilerinin Euro 2019 için belirleyici olmadığı belirtmek gerekiyor. 

Bu hazırlık maçlarında alınması gereken dersler elbette vardı. 

Rusya maçı ribaundun önemi ve Stokes’u içeride yalnız bırakmanın maliyetini, Sırbistan maçı ise savunma etkinliğini mutlaka hücum başarısıyla birleştirmek gerektiğini gösterdi. 

Hazırlık döneminin son ayağında en iyi durumda Pelin Bilgiç ve Tuğçe Canıtez göründü. 

Turnuvalarda adım adım ilerlemek gerekiyor. 

İlk maç olan İtalya önünde alınacak galibiyet turnuvada kaldıraç etkisi yaratan önemli bir adım olabilir. 

İtalya,  guardlarının sertliği ve Zandalasini’nin skor gücü ile Ress’in pota altındaki yokluğunu kamufle etmek isteyecek. 

Kadın Milli Takımı Işıl Alben’i son çeyreğe diri ve yıpranmamış olarak taşıyabilirse açılış maçında şansını çok arttırır. 

Bu kapsamda Asena Yalçın’ın hücumda oyunu iki değil üç pas sonrası ile öngörebilmesi, Olcay Çakır Turgut’un takımın pas sayısını arttıran çabuklukta oynaması, kısacası Işıl dinlenirken bu iki isimden “kimya” gelmesi bize büyük artılar katar. 

Tilbe Şenyürek’in kazananı belirleyen pota altı mücadelesine dahil olması, Esra Ural Topuz’un ekstra katkısı, Bahar Çağlar ve Tuğçe Canıtez’in oyunun iki yönündeki performansı Stokes’un pota altında desteklenmesi anlamında önem taşıyor. 

Ayşe Cora ve Cansu Köksal rollerinde başarı için gerekli güven ve morali savunmada işlerini iyi yaparak bulur ve bunu hücumda verime taşıyabilirse, Kadın Milli Takımı İtalya önünde alınacak ilk galibiyet ardından hızlı basketbol ve şutörler üzerine kurulu Slovenya ve Macaristan’a takılmadan grubu yenilgisiz tamamlayabilir. 

Sözün özü rakiplerin değil bizim ne yapacağımızın önem taşıyacağı, en önemli rakibimizin odaklanma, performans ve sinerji anlamında kendimiz olacağı bir turnuva izleyeceğiz. 

Milli Takıma Euro 2019’da başarılar.  

twitter: @hayripekergin
 

Yorumlar Okunma: 4977