Efes uzunlarıyla kazandı - BasketFaul.com

Efes uzunlarıyla kazandı

17-06-19 20:51

İSTATİSTİK: 
Final serisinin 5. maçında Anadolu Efes, Fenerbahçe Beko'yu 86-76 yendi ve seride 3-2 öne geçti. Karşılaşmaya damgasını vuran olay üçüncü çeyrekte Anadolu Efes'in yakaladığı 16-0'lık seri oldu. Anadolu Efes iki uzunu Moerman ve Dunston'ın 45 sayılık katkısıyla karşılaşmayı lehine çevirmeyi başardı. Fenerbahçe zaman zaman 5 kısayla bile sahada kaldı. 


Karşılaşma Moerman'ın resitali ile başladı. Hücumda ve savunmada oyunu domine eden Fransız yıldız takımının ilk 15 sayısının 13'ünü üretti. Aslında Fenerbahçe de hücumda son derece etkili başlasa da bir türlü Fransız uzunu durduramyınca skor üstünlüğü Anadolu Efes'te kaldı. 7-0'lık Efes serisi skoru 24-16'ya getirdi. Çeyrek sonunda iki takım da hücum noktasında hatasızdı. İlk çeyrek sonunda 27-20'lik Efes üstünlüğü vardı.

İkinci çeyreğe Fenerbahçe savunmada daha kararlı çıktı. Micic'in zor üçlüğü hariç Efes üretim yapamadı. Ali Muhammed'în üçlüğü ile fark üç sayıya kadar indi. Simon ve Dunston'ın isabetlerinin ardından Fenerbahçe yakaladığı mini seriyle öne geçmeyi başardı. Devre sonunda gelen üç serbest atış ile devre arasına 39-37 Efes üstünlüğü ile gidildi.

Üçüncü çeyrek büyük ihtimalle Anadolu Efes'in seride en iyi oynadığı çeyrek  oldu. İlk iki dakikada üç farklı oyuncudan gelen 6-0'lık seri farkı yeniden istenilen seviyeye çıkardı. Kalinic ve Melih'in isabetleri ile 25. dakika sonunda 47-42 Anadolu Efes üstünlüğü vardı. 16-0'lık Efes serisi tepe oyunları temelli olurken savunmada da Fenerbahçe'nin basit hataları dikkat çekti. Bu bölümde Dunston kariyerinin belki de en iyi hücum performansını ortaya koydu. Son çeyreğe 66-47 Anadolu Efes üstünlüğü ile girildi.

Son çeyreğe Larkin'in üçlüğüyle girildi. Fenerbahçe sahadaki beşini kısaltmaya karar verdi. 5 kısayla oynamaya başlayan Fenerbahçe tam saha baskı yaparken sürekli dış atış kovalandı. Fark 20 sayı seviyesinden aşağılara inmeye başlasa da eriyen süre Fenerbahçe'nin en büyük rakibi oldu. Rakibinin riskli savunmasımnı zaman zaman değerlendiren Efes skoru yeterli seviyede tuttu. Karşılaşmadan Anadolu Efes galip ayrıldı.
 
Öne çıkanlar...
Anadolu Efes: Bryant Dunston 19 sayı, 7 ribaund, 3 asist, 2 top çalma, Simon Krunoslav 15 sayı, 5 ribaund, 3 asist, Adrien Moerman 26 sayı (3/4 üçlük), 8 ribaund, 4 asist, Shane Larkin 12 sayı, 3 ribaund, 4 asist
Fenerbahçe BEKO: Bobby Dixon 15 sayı, 4 ribaund, 3 asist, Kostas Sloukas 22 sayı (4/5 üçlük), 2 ribaund, 4 asist, Melih Mahmutoğlu 12 sayı
 
Basketfaul'un notu: Etkisiz temaslara çalınan fauller final serisine yakışmıyor.
 

 

 

Yorumlar Okunma: 2192