TBF borçlu kulüplere yine göz yumacak mı? - BasketFaul.com

TBF borçlu kulüplere yine göz yumacak mı?

17-06-19 11:22
Geçen yıl bu zamanlarda TBF yetkililerinin önünde çok sayıda oyuncu ve antrenörün alamadıkları ödemeler nedeniyle avukatları vasıtasıyla yaptıkları başvurular vardı. TBF ise kulüpleri korumak niyetiyle bu başvuruları sümen altı yaptı, takımlar transferlerini yapıp kadrolarını kurduktan sonra Ekim ve Kasım aylarında kulüplere transfer yasağı getirdi. Ayrıca "Aman, kulüpler rencide olmasın" düşüncesiyle transfer yasaklarını hangi kulüplere getirdiğini de açıklamadı.

TBF'nin bu konuda hata yaptığını defalarca yazdık, pisliği halının altına süpürmenin çözüm olamayacağını belirttik ama bu görüşümüz kabul görmedi.

Peki, TBF'nin öteleme, görmezden gelme planı iyi sonuç verdi m? Durum ortada... Eskiden kulüpler transferin sona erdiği Ocak ayına kadar ödemeleri yaptıktan sonra patlamaya başlarlardı. Geçen sezon ise ödeme sorunu ilk aydan itibaren baş gösterdi.

Şimdi önümüzde yine transfer ayları var. TBF'ye geçmişe göre çok daha fazla oyuncu ve antrenörden başvuru geleceği muhakkak. 

TBF bu defa nasıl davranacak? Mali kriterleri önümüzdeki yıllardan itibaren uygulayacak olan TBF, başvuruları değerlendirir ve transfer yasağı koyarsa kulüpler ister istemez kaynak yaratmak için daha çok çaba göstereceklerdir. Aksi halde kulüpler gelecek sezona çok daha büyük borç yüküyle başlama durumunda kalacaklardır.

Bu arada birçok kulübün transferinin FIBA tarafından yasaklandığını biliyoruz. Kulüpler büyük olasılıkla yabancı oyunculardan kaynaklanan bu yasağı kaldırıp, yerlileri yine TBF'nin anlayışına bırakacaklar. Umarız bu defa TBF işi baştan sıkı tutar ve kulüpleri korumak içgüdüsüyle, aslında kulüp sorunlarının büyümesine izin vermez. (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 2636