Oyuncu Yetişmesini ve Gelişimini Merkeze Alan Anlayış Gerekli (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Oyuncu Yetişmesini ve Gelişimini Merkeze Alan Anlayış Gerekli (İlker Yıldız)

16-06-19 21:32
2018-2019 Türkiye profesyonel basketbol liglerinde sezon, Tahincioğlu Erkekler Basketbol Süper Ligi dışında tamamlandı. Kulüplerimiz açısından sezon tamamlanırken, milli takımlarımız açısından ise basketbol sezonu asıl yeni başlıyor. Benim açımdan, basketbol adına asıl yoğunluk da milli takımlarımız ile birlikte yaz aylarında başlamış oluyor. Çünkü, ülke basketbolumuzun seviyesini temsil etme adına en önemli kriter, A Milli Takımlarımızın seviyesi ve aldıkları sonuçlardır. A Milli Takımlarımız başta olmak üzere, altyapı milli takımlarımızın uluslararası turnuvalarına yoğunlaşmayı bu açıdan her zaman ilk sıraya koyuyorum.

Milli Takımlarımız Parkeye Çıkıyor

Hemen her yıl yaz dönemini merak ve heyecanla bekliyorum. A Milli Takımlarımızın alacağı sonuçlar ve derecelere yoğunlaşırken; bunun tersi olarak da altyapı milli takımlarımızın alacakları sonuçlardan daha çok, ileride A Milli Takımlarımız düzeyinde oynayabilecek oyuncularımızın olup olmadığıyla ilgileniyorum. Altyapı milli takımlarımızın alacağı sonuçlar ve derecelerden daha çok, altyapıdaki oyuncularımızın her anlamdaki gelişimlerine odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu bakış açısıyla bakmaya başladığımızda, altyapıdan oyuncu yetişmesi adına da önemli bir yol kat edeceğimize inanıyorum. 
 
 

2019 YILINDA A MİLLİ TAKIMLARIMIZIN KATILACAĞI RESMİ ORGANİZASYONLAR

KATEGORİ

TURNUVA

EV SAHİBİ ÜLKE

TARİH

GRUPTAKİ RAKİPLERİMİZ

SON
DERECEMİZ

A Milli Kadın

Avrupa Şampiyonası

Letonya ve Sırbistan

27 Haziran - 7 Temmuz

İtalya, Slovenya ve Macaristan

5.

A Milli Erkek

Dünya Kupası

Çin

31 Ağustos - 15 Eylül

Japonya, ABD ve Çekya

8.

2019 ALTYAPI BASKETBOL AVRUPA ŞAMPİYONALARINDA MİLLİ TAKIMLARIMIZ

KATEGORİ

LİG

EV SAHİBİ ÜLKE/ŞEHİR

TARİH

GRUPTAKİ RAKİPLERİMİZ

2018 YILI
DERECEMİZ

U18 Kızlar

B LİGİ

Makedonya, Skopje

5 Temmuz - 14 Temmuz

İsviçre, Portekiz, Bulgaristan ve İzlanda

B Ligi - 4.

U20 Erkekler

A LİGİ

İsrail, Tel Aviv

13 Temmuz - 21 Temmuz

Fransa, Karadağ ve Büyük Britanya

A Ligi - 5.

U18 Erkekler

A LİGİ

Yunanistan, Volos

27 Temmuz - 4 Ağustos

Büyük Britanya, Almanya ve Sırbistan

A Ligi - 12.

U20 Kızlar

B LİGİ

Kosova, Piriştina

3 Ağustos - 11 Ağustos

Kosova ve Romanya

B Ligi - 5.

U16 Erkekler

A LİGİ

İtalya, Udine 

9 Ağustos - 17 Ağustos

Slovenya, Litvanya ve Estonya

A Ligi - 3.

U16 Kızlar

A LİGİ

Makedonya, Skopje

22 Ağustos - 30 Ağustos

Çekya, Yunanistan ve Polonya

A Ligi - 4.

 

Filiz Lisans Uygulaması

Altyapılardaki değerli antrenörlerimizin çoğunun, hem maddi hem de manevi açıdan yeterli düzeyde desteklenmemeleri bence basketbolumuzun en önemli sorunudur. Altyapı antrenörümüz yeterli düzeyde maddi ve manevi destek görmüş olsalar, ülke basketbolumuzun mevcut durumundan çok ama çok ileride olacağından kuşkum yok. Altyapılarda görev alan antrenörlerimizin çoğu, altyapılarda elde edecekleri takım derecelerine göre, kulüp yöneticileri tarafından takdir (sözleşmelerinin devamı) görmektedirler. Yöneticilerin çoğunun bu anlayışından dolayı, birçok altyapı antrenörü oyuncu gelişimi için gerekli olan çalışmalardan (fundamental) daha çok, takımın kupalar kazanması için gerekli olan çalışmalara zaman ayrılmaktadırlar. Bu da her açıdan tam bir basketbolcu yetişmesine mani olan en büyük sorunumuzdur. 

TBF'nin uygulamaya geçireceği ve TÜBAD'ın da destek vereceği şekilde futbolda uygulanan “filiz lisans” uygulaması, basketbolda da hayata geçirilirse; gerçekte oyuncu yetiştiren ve oyuncu gelişimini önceleyen kulüplerimiz ve altyapı antrenörlerimiz mükâfatlandırılmış olacaktır. Bu sistem, canını dişine takıp oyuncu yetiştiren antrenörleri hem maddi anlamda rahatlatacak hem de onları onurlandıracak bir sistemdir. TBF sitesinde bir oyuncunun hangi kulüplerde oynadığını yıl yıl gösteren bir sütunun yanında, altyapı hocalarının da isminin olması, şu anda kısır bir döngüye giren basketbolumuz adına çok önemli bir adım olmaz mı?

Altyapıdan Oyuncu Yetiştirmenin Mutluluğu

Kulüp yöneticilerimizin çoğu, A takımlara çok bonkör davranırken, maalesef asıl önemli olan altyapılara ise bir o kadar ilgisiz ve cimri davranmaktadırlar. Bir sporcu kolay yetişmiyor, hele hele bir basketbolcu hiç kolay yetişmiyor. Altyapıdan oyuncuyu yetiştirmek ve gelişimini sağlamak çok meşakkatli ve çok uzun bir süreci gerektirirken, altyapılarda çalışanların bileceği gibi bir o kadar da keyif alınan bir süreçtir. Gelişiminde önemli katkılarda bulunduğunuz ve değer kattığınız bir oyuncunun, ülke ve dünya ölçeğinde bir sporcu olmasını görmek kadar bir antrenörü heyecanlandıran ve mutlu eden bir ikinci olaya az rastlanır. A takım düzeyinde alınan başarıların verdiği hazzın dahi, altyapı antrenörlüğü dönemindeki bu mutluluğun üzerine çıkamayacağı da bir gerçektir. Bu nedenle birçok altyapı antrenörü, ekonomik şartları kötü de olsa altyapılarda çalışmaya devam etmektedir.

2019 Basketbol Gençler Ligi Dörtlü Final Söyleşi Gününde, Türk basketbolumuzun efsane ismi ve aynı zamanda da Eğitim Kurulu Başkanı olan Sayın Aydın Örs’ün, kendisine yöneltilen “Antrenörlüğe devam etmiş olsaydınız hangi yaş grupları ile çalışmak isterdiniz” sorusuna verdiği cevap söylediklerimizi doğrular niteliktedir. Sayın Örs’ün cevabı şu şekildeydi: “Ben, altyapılardan gelen bir antrenör olarak, A takımlar düzeyinde üst seviyede şampiyonluklar yaşadım, önemli oyuncular yetişmesine katkıda bulundum ama inanın bireysel olarak oyuncu yetiştirirken aldığım hazzı ben size anlatamam. Belki o yetiştirdiğim üst düzey oyuncular olmasa, ben Aydın Örs olarak burada olmayabilirdim. Açıkça söylemem gerekirse, ben onlar sayesinde önemli kariyerler edindim”. Ülke basketbolumuzun en önemli değerlerinin yazılarını okuduğumuzda (Sayın Yalçın Granit, rahmetli Mehmet Baturalp, rahmetli Cavit Altunay, rahmetli İsmet Badem) hepsinin de hemen hemen Aydın Örs’teki duygu ve düşüncelere sahip olduklarını görüyoruz.

Kulüplerimizi En Çok Zorlayan Yabancı Oyuncu Sözleşmeleridir

Günümüzde kulüplerimizin çoğunun önceliği kısa vadeli başarılar olduğu için, maalesef bütçelerinin çoğunu oyuncu transferlerine harcamaktadırlar. Daha sonra da sıkça karşılaştığımız malum sonuçlarla karşılaşıp, ya borçları dolayısıyla kapanmaktalar ya da büyük borçları nedeniyle küçülmeye gitmekteler. Oysa bizde de, yurtdışındaki çoğu kulüpte olduğu gibi, genel bütçenin belli bir oranını tamamen altyapıya harcamış olsak, şimdilerde kulüplerimizi en çok zorlayan (en son olarak basketbolda Galatasaray’ın yaşadığı gibi) başta yabancı oyuncu sözleşmeleri gibi oyuncu transferlerinden kaynaklı sorunlardan ağzımız yanmazdı. Günümüzde Fransa basketbol ligi olan ProA’daki takımların toplam bütçesi, neredeyse bizim Play-Off’ta final oynayan takımlarımızın birinin bütçesi kadardır. Aynı zamanda, TBSL Avrupa’nın en yaşlı liglerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır. Bu veriler, adeta bize “tüketici lig” olduğumuzu söylerken, üst düzey oyuncu yetiştirme mantalitesi adına da bir hayli yol kat etmemiz gerektiğini göstermektedir.

A Takım Seviyesinde Üst Düzey Basketbolcular Yetiştirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit, bunu çok fazla karmaşık hale getirmeye de gerek yok. Düşünce olarak neye kıymet verirseniz onu gerçekleştirirsiniz. Hedefiniz sadece şampiyon olmaksa, ona göre kadro kurar ve harcama yaparsınız. Hedefiniz hem oyuncu yetiştirmek hem de şampiyonluklar kovalamak ise, bu anlayış sayesinde er geç hem oyuncu çıkartırsınız hem de şampiyonluk adına çok iddialı konuma gelirsiniz. Ama siz A takım ile altyapıyı aynı mantıkla yorumlarsanız, ne altyapıda ne de A takımda başarı elde edemezsiniz. Çünkü altyapıda ve A takımda beklenen neticelere ulaşmak istiyorsanız, her ikisindeki anlayışın neredeyse birbirine 180 derece zıt olduğunu da bilmelisiniz. Altyapıda amaç oyuncu yetiştirmekse, o zaman ona göre uzun vadeli hedefler belirleyip, şampiyon olmaktan çok oyuncu yetiştirmeye odaklanmanız gerekir. Eğer altyapıda elde edilen şampiyonlukları öncelliyorsanız, bu anlayış sizin oyuncu yetişmesini önemsemediğinizi ya da bu alanda yanlış bilgilendirildiğinizi gösterir. Çünkü altyapı veya öz kaynaklarınızın değerlendirilmesi demek, uzun soluklu çalışmalar yapmanız demektir. Bu da oyuncunun gelişimi adına başta fundamental ağırlıklı çalışmalar olmak üzere, multidisipliner çalışmaların gerekliliğini şart koşar. Multidisipliner çalışmalarda bizlere önemli katkılarda bulunacak ve yol gösterecek kişilerden birisi de Tıbbi Biyokimya ve Moleküler Tıp Uzmanı olan Sayın Prof. Dr. Ümit Zeybek’tir. Sayın Zeybek’in, “Sahada spora yıllarını vermiş kişilerden ve konuya akademik farklılık ve farkındalıkla bakan bilim insanlarından yararlanmanın zamanı geldi geçiyor. Spor kulüpleri ve üniversite/akademik oluşumlar sentezi her türlü kısır çekişmeden uzak biçimde ortaya konulmalıdır.” şeklinde ifade ettiği gibi artık bilimsel çalışmalarla da desteklenen bir altyapı anlayışına kavuşmalıyız. Bu anlayış sayesinde, üst düzey basketbolcular yetiştirmek adına önemli bir adım atmış olacağımızdan şüphem yok.

Oyuncu Gelişimini Merkeze Alan Çalışmalar

Gerek ülke çapında gerekse uluslararası düzeyde organize edilen altyapı şampiyonalarını sürekli olarak takip eden biri olarak, gözlemlediğim en önemli eksikliklerin başında; takımların çoğunun kupa kazanmak adına oyuncularının gelişimlerini engelleyecek tarzda oyun şablonlarını tercih etmeleri, oyuncuların gelişimi adına çok gerekli olan temel çalışmaların azaltılıp taktik çalışmalara ağırlık verilmesi ve potansiyelli ama gelişimi geç olacak olan oyuncuların maç kadrolarına alınmaması veya az oynatılmasıdır. Altyapı çalışmaları, sürekli tekrarları ve ölçümleri gerektirdiği için, maç ve kupa kazanmak için yapacağınız bütün kısa vadeli çalışmalar, genç oyuncuların gelişimine sekte vuracaktır. Genç oyuncuların basketbol gelişimlerinde yaşayacakları boşlukların, ileride doldurulmasının imkânı yoktur. Neredeyse ülkemizin onlarca değerli basketbol antrenörü ile görüşmeler yaptım, antrenmanlarını izledim ve özellikle oyuncu yetişmesi adına çaba sarf edenler ile altyapıda kupayı önemseyenler arasında önemli bir antrenman çalışma farklılıkları olduğunu gözlemledim. Bütün bu görüşmelerimdeki uzun soluklu konuşmalar ve izlediğim antrenmanlar neticesinde şu sonuca vardım: Oyuncu yetişmesini ve oyuncu gelişimini sağlamanın en önemli yöntemi aslında çok basitmiş: Bol bol fundamental çalışması (savunma, hücum ve şut fundamentali de dâhil), 1-1 ile başlayıp 2-2 ve 3-3 çalışmalar, pas-kat ile yaratıcılığı sağlayıp oyunda her birinin bakış açısını genişletmesi ve sorumluluk almalarını sağlama, hızlı hücum ve adam adama baskıyı öğretmek... İşte hepsi bu... U16'a kadar ana hücum çalışması pas-kat olmalıdır. Bu yaş kategorisine kadar; perdeleme, hand off, pick and roll, alan savunması ve set hücumu mümkün olduğunca yer almamalı. Buna ilave olarak da daha önce ifade ettiğim gibi multidisipliner çalışmalara yönelmektir. Ama bakıyorum da iş uygulamaya gelince, ya kısa vadede başarı adına ya da maç kazanma adına hep bunların tersinin uygulandığına şahit oluyoruz.

Gerek basketbola bakış açımızın değişmesi için gerekse basketbolun bütün paydaşlarının daha bilinçli hale gelmesi adına, altyapılarda yukarıda da bahsetmeye çalıştığım "Oyuncu Gelişimini Merkeze Alan Antrenmanlar" yaptırmamız gerekiyor. Ülke basketbolumuzda “Büyük Oyuncu” yetişmemesinin en temel nedeni, bu tür antrenmanların ve bireysel oyuncu antrenmanlarının ihmal edilmesidir. Altyapıya yani bünyemize aldığımız çocuklarımıza gözümüz gibi bakmalıyız. Onlara sadece basketboldaki yeteneklerinden dolayı değil, öncelikle insan oldukları için kıymet vermeliyiz. Altyapıda temel teknik anlamında eksiksiz bir eğitim vermeyi, maç kazanma anlayışından daha öncelikli hale getirmeliyiz. Kısacası altyapıdaki amaç, kısa vadede maç ve kupa kazanmak değil, oyuncu kazanmak olmalıdır. “Basketbolcu yetiştirme ve gelişimini sağlamayı merkeze alan eğitim” anlayışını, ancak bunun için yeterli donanım ve niteliğe sahip antrenörler ve bu antrenörlere değer veren kulüp anlayışları ile gerçekleştirebiliriz. Aynı zamanda da, altyapıdan yetişen nitelikli sporcuların A takımda oynamalarını dört gözle bekleyen yönetici ve teknik adamlarla da ancak bir kulüp kültürü inşa edebiliriz. İşte bu kültür inşası içinde ciddi bir sabır gereklidir. 

Unutmamalıyız ki, ülke basketbolumuzun niteliği ortaya koyduğumuz çalışmaların niteliğiyle yani yetiştirdiğimiz ve gelişimini sağladığımız basketbolcuların niteliği ile ölçülür. 

Yorumlar Okunma: 5465