Kamu kulüpleri ve Ormanspor (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Kamu kulüpleri ve Ormanspor (Necip Kapanlı)

16-06-19 10:55
Kamuya bağlı kulüplerde istikrar sağlanması zordur. Acaba yeni bakanın spora bakış açısı nasıl? Acaba yeni belediye başkanı basketbolu seviyor mu? Bakan ya da başkan 

Hele hele yeni seçimler yapılmışsa basketbol camiası merak içinde makam sahibinin iki dudağının arasından çıkacak kelimeleri bekler... Yerel seçimlerden sonra herkes yeni başkanların "Evet, basketbola devam ediyoruz." diyeceğini duymak için gözünün içine bakıyor.

BSL'ye de yeni bir kamu kulübü geldi: Ormanspor... Duyumlarımıza göre Orman Bakanı sporu destekliyormuş. Bu iyi bir haber çünkü kaynağı yaratabileceklerin başında bakan geliyor. 

Geçmiş yıllardaki play off'lara göre zayıf sayılabilecek bir kadro ile başarılı olan Ormanspor ligde sıkıntısız bir sezon geçirmek için yepyeni bir kadro kurmak zorunda. Yola hangi imkanlarla çıkacaklarını henüz bilmiyoruz ama çok planlı, çok hesaplı davranmak durumundalar. Bu sadece Ormanspor değil, bütün kulüpler için geçerli... Har vurup, harman savurma zamanı gerilerde kaldı. İtalya'dan, Fransa'dan 200 bin dolar isterken aynı oyuncuya 300 bin dolara imza attıran enayi veya başka hesapları olan yöneticilerin zamanı zorunlu olarak sona erdi. Artık gün hesap bilen, basketbolu, piyasayı bilenlerin zamanı...

Dönelim Ormanspor'un özeline... İki sezondur maçlarını yeni salonlarında oynuyorlar... Maalesef salonu basketbolla hiç ilgisi olmayan birilerinin tasarladığı muhakkak... Bu nedenle de basketbol salonundan çok, buz hokeyi salonuna benziyor. 

Ormanspor hem erkeklerde, hem kadınlarda BSL'de oynayan 4 kulüpten biri... Altyapılarda da birşeyler yapmaya çalışıyorlar... Bu salon tasarlanırken biraz daha büyük tutulsa aynı anda iki takım antrenman yapar ve takımlar rahatlardı... Düşünülmemiş... Yine de 1000, pota arkalarına portatif tribünler yapılması halinde 1300-1400 kişilik bir salon... Ormanspor camia kurum takımı olduğu için büyük bir taraftara sahip değil. Bu nedenle beğenmesek de, salonları BSL'de büyük takımlarla oynayacakları maçlar dışında kapasite açısından yeterli ancak TBF kriterlerine uygun değil. Büyük olasılıkla TBF, Ormanspor'un en az 9-10 maç için yeterli olan salonunda oynamasına izin vermeyecek ve Arena'ya gönderecek. 500-600 seyirci için 10 bin kişilik Arena'ya gitmek, maç başına 40 bin TL civarında masraf demek... Ve de gereksiz bir masraf... TBF kulüplerin içinde bulunduğu durumu göz önüne alarak kriterleri yeniden gözden geçirmeli. 

Yorumlar Okunma: 3610