Ormanspor'un şampiyonluk öyküsü (Ece Ergez) - BasketFaul.com

Ormanspor'un şampiyonluk öyküsü (Ece Ergez)

15-06-19 16:12
Çok değil, iki seneye öncesine gidelim. 28 Mayıs 2017 tarihinde Ormanspor TB2L şampiyonu olmuştu. Dün ise TBL play-off şampiyonu oldu. 3 sezonda TB2L'den BSL'ye yükselerek pek rastlamadığımız bir örneğe şahit olduk. Şimdi biraz da işin arka planına gidelim. Kısa sürede bu başarının nasıl elde edildiğine kendi gözlemlerimle aktarmaya çalışacağım.
 
Hikayenin belki de en kritik noktası... TBL'deki ilk sezona Ormanspor, 7/9 mağlubiyetle başladı. İşte orada koç  değişikliğine gidilseydi belki şu an böyle bir şampiyonluktan bahsetmiyor olabilirdik. Ama yönetim koçun yanında durarak yola ettiler. Bu geçilen kritik virajdan sonrası daha kolay oldu ve ikinci yarıyla birlikte iyi bir grafik çizdiler. İlk sezonda kimsenin hedeflemediği play-off'u ise son maçta kaçırarak sezonu tamamladılar. 

Gelelim bu sezona... Kadrosunu erkenden oluşturan Ormanspor kadrosunu şekillendiren sayılı takımlardan oldu. Bu senede kemik kadroyu koruyarak sadece 2 as, toplamda ise 5 oyuncu transferi yaptılar. Sezon onlar için de bizim için de hiç beklemediğimiz şekilde başladı desek yalan olmaz. İlk 9 maçı kazanan Ormanspor cephesinde hedefler play-off'tan şampiyonluğa geçmeye ve takım da kendine daha çok inanmaya, güvenmeye başladı: Her şey yolunda giderken, mali sıkıntılar pek çok takımı olduğu gibi Ormanspor'u da vurdu. 

Birbirine bağlı gerçek bir aile olduklarını bu sıkıntılı süreci minimum zararla atlatarak göstermiş oldular. Staff için konuşacak olursak kulüple yıllara dayanan bir geçmişleri var. Bu durum belki de bu bağı daha da kuvvetlendiriyor. Devre arasında Şube Sorumlusu Akın Alemdar ile bir araya geldiğimizde söyledikleri bu şampiyonluğun ne kadar özel ve kıymetli olduğunu gösteriyor: "Biz 15 sene önce yola çıktığımızda odamız dahi yoktu. Çok zor şartlarda başlamıştık. Çatıyı su bastı, su taşıdık. El broşürleri yaptık, dağıttık. Şu an geldiğimiz yer beni bu yüzden daha mutlu ediyor." 
 
Oyuncuların ortaya koyduğu karakterin ise altını çizmezsek olmaz. Pek çok kişi bu sıkıntı süreçte konuşarak zarar vermeye çalışsa da oyuncular her seferinde sahada gereken cevabı vermiş oldular. Play-off öncesinde konuştuğumda da koç, "Asıl başarılı olan ne ben ne yönetim, oyunculardır." diyerek onların yaptıklarının ne kadar özel ve ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştı. 

Son olarak sezonun en kritik 40 dakikasına, yani finalin son maçına gidelim. Herkes de heyecan had safhdaydı. Yakın geçen maçta ilk yarı heyecan doruktaydı. İkinci yarıya üstün başlayan Ormanspor'un olması herkesin daha da umutlandırmaya başladı. Şampiyonluk geliyordu...
 
Etrafı biraz gözlemlediğimde kulüp çalışanlarının hep birlikte dua ettiğini, Şube Sorumlusu Akın Bey'in ise saha kenarında ayakta izlediğini farkettim. Zaman azaldıkça heyecan artmıştı, 15 sene verdiği emeklerin karşılığı sonunda BSL gelecek miydi? Bu heyecanlı bekleyiş en çok kendisinden hissediliyordu. 

Ve beklenen, istenen şampiyonluk geldi...13 maçlık uzun bir play-off sürecinin sonu kupayla taçlandı. Herkes çok mutluydu. Yardımcılardan Oğulcan Çağlar'ı tebrik sonrası duygularını sorduğumda ise  "Sezonun ilk gününden itibaren çok çalışmaya başlamıştık. Federasyon Kupası'nda 3 günde toplamda en fazla 3 saat uyumuştum ve gerçekten o zamanlar bunu başarabileceğimize inanmıştım." diye konuşarak çoğu kişiye sürpriz gelen bu başarının arkasında nasıl bir özverili çalışma karşılığı sonuna kadar hakederek geldiğini göstermiş oldu. 

Kimi takımlar mali sorunları aşamadığı bu sezonda Ormanspor, birbirine kenetlenerek şampiyon oldu ve Bursaspor'un ardından BSL'ye yükselen ikinci takım oldu. Bid dikkat çekici konu ise Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın ardından ise hem kadın hem erkek takımı Süper Lig'de yer alan 4. takım olmaları...

İstikrar, inanç, güven, aile olmak... Bunların ne kadar önemli olduklarını bir kez daha görmüş olduk. Coach'un da dediği gibi hiçbir başarı için tesadüfi diyemeyiz. Her başarının arkasında büyük bir emek vardır.  Buradaki emekleri dilim döndüğünce anlatmaya, bilmeyenlere aktarmaya çalıştım.

Sonuna kadar hak edilmiş bir şampiyonlukla BSL'ye hoşgeldin Ormanspor!...
 

Yorumlar Okunma: 2687