TBL play-off şampiyonu Ormanspor - BasketFaul.com

TBL play-off şampiyonu Ormanspor

14-06-19 15:46

İSTATİSTİK

TBL play-off final serisi son maçında Ormanspor sert geçen maçta rakibi İTÜ Basket karşısında karşılaşmayı 65-49 kazanarak TBL play-off şampiyonu oldu ve Bursaspor'un ardından BSL'ye yükselen ikinci takım oldu. Ormanspor, şampiyonluk kupasını TBF CEO'su Ömer Onan'ın elinden aldı.

Ormanspor Caner Ercan, Hasan Karabulut, Hasan Rizvic, Sercan Topçu, Şahin Ekmen ile İTÜ Basket ise Mehmet Fırat Alemdaroğlu, Adem Ören, Ömercan Engin, Yunus Akçay ve Cenk Akyol beşiyle başladı. Karşılaşmaya iki ekip de iyi savunmayla başladı. Pota altında rakibin etkili savunmasına rağmen içeri kateden İTÜ Basket, arka arkaya kaydettiği basketlerle skor üstünlüğünü eline aldı. Bu dakikalarda dış atışlarda yüzdeli olan Ormanspor ise rakibine hızlı cevap vererek skora dengeyi getirdi (14-14). Son 1 dakika kala üstünlüğü eline alan İTÜ Basket, rakibini iyi savunarak üstünlüğü kalan dakikalarda korudu ve çeyreği 14-17 önde tamamladı.

İkinci çeyreğe İTÜ Basket hızlı bir üç sayıyla başladı. Ormanspor, pota altında verdiği kritik açıklarla rakibine sayı olanağı tanıyarak bu dakikalar skorun gerisinde seyretti. Ancak farkın 6'ya çıkmasının ardından Şahin Ekmen ve Caner Ercan ikilisiyle hücumda ve savunmada etkili olmaya başladı.İTÜ Basket, rakibini top kaybına zorlasa da sayıyla tamamlayamadı. Skora 05:01 dakika kala Ormanspor dengeyi getirse de Cenk Akyol, tecrübesini konuşturarak kaydettiği üçlükle takımını tekrar öne geçirdi. Mücadeleyi bırakmayan Ormanspor, Rizvic'le pota altı avantajını iyi kullanarak yakaladığı 8-0 seriyle öne geçerek farkı açmaya başladı. Son bölümde yakaladığı ritmle farkı koruyan Ormanspor, çeyreği 36-33 önde tamamladı.
Ormanspor'da Rizvic 14 sayı, 7 ribaund, İTÜ Basket Frazier 7 sayıyla tamamlyarak ilk yarının skorerleri oldular.

Üçüncü çeyreğe iki ekip daha sert savunmayla başladılar. Ormanspor, dış şutlardaki ritmini bu dakikalarda da koruyarak farkı açmaya başladı. İTÜ Basket de ise en etkili isim olan Cenk Akyol rakibini yakın takibe devam etti. İki takımdaki yorgunluk belirtierinin bu dakikalarda daha fazla hissedildiği karşılaşmada karşılıklı basit top kayıpları da kaçınılmaz oldu. Ormanspor 02:22 dakika kala farkı çift hanelere çıkararak kupaya bir adım daha yaklaştı. Kalan dakikalarda üstünlüğü koruyan Ormanspor, çeyreği 50-44 önde tamamladı.

Son çeyreğe açılan farkın da etkisiyle daha sert fauller yapan İTÜ Basket, rakibine göz açtırmamaya çalışsa da Ormanspor skor bularak üstünlüğü elinde tutmaya devam etti. Ciddi rotasyon sıkıntısı yaşayan İTÜ Basket de, Cenk Akyol da sakatlanarak kenara gelse de kısa süre sonra tekrar kenara oyuna girerek mücadelesini sürdürmeye devam etti. Hasan Rizvic ile içeri kateden Ormanspor, dışardan da Sercan Topçu ile arka arkaya skor kaydederek farkı 03:30 dakika kala farkı çift hanelere çıkardı (58-48). Rüzgarı arkasına alan Ormanspor, kalan dakikaları da hatasız geçerek karşılaşmayı 65-49 kazanarak TBL play-off şampiyonu oldu.

Öne çıkanlar
Ormanspor: Hasan Rizvic 22 sayı, 13 ribaund, Şahin Ekmen 14 sayı, 8 ribaund
İTÜ Basket: Chad Frazier 12 sayı, 6 ribaund, Cenk Akyol 8 sayı

Yorumlar Okunma: 3726