İTÜ Basket pes etmiyor - BasketFaul.com

İTÜ Basket pes etmiyor

09-06-19 16:10

İSTATİSTİK

TBL play-off final serisi 3. maçında baştan sona üstünlüğü bırakmayan İTÜ Basket karşılaşmayı 69-65 kazanarak seriyi 2-1 getirdi. Karşılaşmada geçtiğimiz günlerde babası vefat eden İTÜ Basket oyuncusu Chad Fraizer'de oyunda yer aldı ve karşılaşmayı 11 sayı, 4 ribaundla tamamlayarak galibiyette etkili rol oynadı. Serinin 4. maçı da Salı günü İstanbul'da oynanacak.

Karşılaşmaya daha iyi başlayan taraf İTÜ Basket oldu. İlk iki maçta daha durgun olan Cenk Akyol, bu maça daha etkili başladı ve karşılaşmanın ilk sayılarını kaydetti. Hasan Rizvic'le pota altı üstünlüğünü iyi kullanan Ormanspor, yakın takibi sürdürdü. Ancak üç sayı çizgisinden ilk iki maça göre çok daha yüzdeli olan İTÜ Basket, kaydettiği arka arkaya üçlüklerle farkı açmaya başladı. İlk çeyrek 18-13 İTÜ Basket üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyreğe daha agresif ve enerjik başlayan İTÜ Basket, farkı çift hanelere çıkararak rakibine erken bir mola aldırdı (23-13). Arka arkaya kötü hücum tercihlerinde bulunan Ormanspor, rakibine yetişmekte bu dakikalarda zorlandı, İsmail Çevik'in üçlüğüyle nefes alsalar da, İTÜ Basket cevap vermekte gecikmedi. Mehmet Fırat Alemdaroğlu ile pota altından bu maçta daha etkili olan İTÜ Basket, Cenk Akyol'un turnikesiyle rakibini geri püskürtmesini bildi. Graves'in son saniye üçlüğüyle tamamlanan çeyreği 40-30 İTÜ Basket önde tamamladı.

Üçüncü çeyrekte de yakaladığı ritmi sürdüren İTÜ Basket 14-2 seriyle farkı 20'lere çıkardı. Rakibinin yaptığı baskılı savunma sonucu topa hakim olmakta zorlanan Ormanspor, arka arkaya top kayıplarına giderek farkın açılmasını önleyemedi. Üçüncü çeyreği İTÜ Basket, 62-41 farklı üstün tamamladı. 

Son çeyreğe hücumda daha etkili başlayan Ormanspor, 8-0 yakaladığı seriyle rakibinin farklı üstünlüğü karşısında mücadelesini sürdürdü. İki ekibin de iyi savunma yaptığı bu çeyrekte, İTÜ Basket ribaundlarda daha üstün taraf olsa da hücumu bitiremedi ve rakibinin farkı eritmesine müdahele edemedi. Son 3 dakikada heyecanı dorukta olurken, Ormanspor Kemal Canbolat'la farkı tek haneye çekerek rakibine molayı aldırdı (65-57). Moladan sayıyla dönemeyen İTÜ Basket, karşısında Ormanspor dıştan içe paslarla arka arkaya basketleri kaydederek maça en kritik yerde tekrar ortak oldu. Ancak üstünlüğü bırakmayan İTÜ Basket, karşılaşmayı 69-65 kazanarak seride durumu 2-1 getirdi.
 
Salı günü Ormanspor kazanması halinde play-off şampiyonu olacak, İTÜ Basket kazanırsa ise seri son maç için Ankara'ya taşınacak.

Öne çıkanlar
İTÜ Basket: Cenk Akyol 15 sayı, 6 ribaund, 4 asist, Yunus Akçay 12 sayı, Chad Fraizer 11 sayı, 4 ribaund
OGM Ormanspor: Hasan Rizvic 12 sayı, 6 ribaund, Kemal Canbolat 12 sayı, 5 ribaund, Barış Erlim 11 sayı, 6 asist

Yorumlar Okunma: 3532