Ormanspor TBL finalinde - BasketFaul.com

Ormanspor TBL finalinde

31-05-19 16:53

İSTATİSTİK

TBL yarı final play-off serisi son maçında Ormanspor, ikinci çeyrekten itibaren üstünlüğü eline aldığı karşılaşmayı 84-67 kazanarak seriyi 3-2 ile geçerek finale yükseldi. İTÜ Basket'le oynayacakları final serisini ilk maçı salı günü başlayacak. Serinin ilk iki maçı Ankara'da oynanacak.

Karşılaşmaya ev sahibi ekip Ormanspor Graves, Barış Erlim, Caner Ercan, Hasan Karabulut, Hasan Rizvic, Konyaspor ise Mert Celep, Cihan Amasyalı, Hamit Sezaver, Jackie Carmicheal, Marcus Hall beşiyle başladı. Baskılı savunmayla başlayan ekipler hücumda dış atışa yöneldiler. Konyaspor, yabancılarından bu dakikalarda almadığı verimi yerlilerinden alarak skor üstünlüğü eline aldı. Ormanspor, serinin bu maçında da çok basit topları bitirmekte başarılı olamadı. Son bölüme kadar skorun gerisinde kalan Ankara ekibi 01:19 dakika kala Şahin Ekmen'in dipten yolladığı üçlükle skora dengeyi getirdi (12-12). Kalan dakikaların çekişmeli geçtiği çeyreği 17-18 Konyaspor'un bir sayılık üstünlüğüyle geçildi. 

Tempolu başlayan ikinci çeyrekte Ormanspor uzunlarıyla pota altında rakibine geçit vermese de yaptığı arka arkaya basit top kayıplarıyla kolay skor şansı tanıdı. Yayın gerisinden serinin bu maçına da iyi başlayan Caner Ercan, farkı eriterek takımını tekrar öne geçirdi (26-23). Bu dakikalarda düzensiz hücum eden Konyaspor, top paylaşımında uzak zorlama atışlarıyla istediği skoru kaydedemedi. İstediği ritmi son maçta erkenden yakalayan Ormanspor çeyrek bitmeden farkı açtı (30-23). Yaklaşık 5.5 dakika skor kaydedemeyen Konyaspor, 02:00 dakika kala Mert Celep'in sayısıyla suskunluğunu bozdu. Son bölümde arka arkaya üçlüklerle inanılmaz bir ritm yakalayan Ormanspor çeyreği 39-28 önde tamamladı.
Boyalı alandan iki ekip de yakın yüzdeli olurken, üç sayı çizgisinden Ormanspor 6/13, Konyaspor ise 3/14 isabet kaydetti. 

Üçüncü çeyreğe arka arkaya üçlüklerle çok iyi başlayan Ormanspor karşısında Konya erken bir mola almak zorunda kaldı. Moladan 6-0 ile dönen Konyaspor, mücadelesini sürdürerek maçın içinde kalmaya devam etti. Ancak yayın gerisinden inanılmaz bir yüzdeyle oynayan Ormanspor, rakibini geri püskürterek farklı üstünlüğü korumaya devam etti (54-39). Farklı üstünlüğe rağmen savunmasını düşürmeyen Ankara ekibi, rakibinin hücum etmesine izin vermedi. Konyaspor, dışardan Hamit Sezaver'in sayılarıyla ayakta kalmaya çalışsa da savunmada oyundan düşmeye başladı. Üçüncü çeyrek 65-50 Ormanspor'un farklı üstünlüğüyle geçildi. 

Son çeyreğe Konyaspor panik butonuna basarak başladı. Tempoyu arttırarak iyi başlasa da devamını getiremedi. Özellikle yabancılarından istediği verimi alamayan Konyaspor, savunmasını da aşağı çekmeye başladı. Yakaladığı ritmi bu çeyrekte de rahat sürdüren Ormansspor farkı 20'nin üstüne çıkararak seride en büyük farkı yakaladı (79-57). Kalan dakikalarda da üstünlüğü bırakmayan Ormanspor karşılaşmayı 84-67 kazanarak seriyi 3-2 geçti ve finale yükseldi.

Öne çıkanlar:
OGM Ormanspor: Yasiin Graves 28 sayı (7/11 üç sayı), Şahin Ekmen 17 sayı, 10 ribaund, Caner Ercan 11 sayı

 

Konyaspor: Cihan Amasyalı 19 sayı, Hamit Sezaver 12 sayı, 4 asist

Yorumlar Okunma: 2448

coil