Basketbolda sevinmek yasaklandı da haberimiz mi olmadı? - BasketFaul.com

Basketbolda sevinmek yasaklandı da haberimiz mi olmadı?

29-05-19 22:58
Fenerbahçe BEKO-Türk Telekom serisi hiç beklenmedik şekilde gerilimli geçti...

Herşeyin başlangıcı Kenny Gabriel'in ilk maçta smaçtan sonra birçok oyuncunun ritüeli olan "tavanı kaldırma" olarak adlandırılan hareketiyle başladı. O sırada Fenerbahçe 20 sayı civarında yenikti ve takım kötü oynarken taraftar duruma el koydu. Smaç yapan, spektaküler bir basket atan oyuncuların doğal kutlama hareketinden farklı olmayan bu harekete Fenerbahçe tribünleri tepki gösterince hakemden teknik faul kararı çıktı. 

Gabriel bu hareketi Ankara'da yapmış olsa kimin aklına "teknik faul" gelirdi? Ya da oyuncular kendi sahasında sevinir, deplasmanda sevinemez kuralı geldi de, haberimiz mi yok?

Şimdi sizlere konuyla ilgili 5 video sunuyoruz...
 

1. Kenny Gabriel kutlama

 

Euroleague'in sezonun MVP'si Jan Vesely ile ilgili hazırladığı videoda benzer hareketi göreceksiniz...

 

2. Vesely kutlama

 

 

Türk Telekom ilk maçta kırılma anı olarak kabul edilebilecek teknik faule tepkisini Ankara'da kazandıkları maçtan sonra toplu olarak gösterdi. Bu hareket kurallara aykırı ise toplu olarak Disiplin Kurulu'na sevk edilmeleri mi gerekirdi? 

 

 3. Telekom Toplu halde kutlama

 

Fenerbahçeli Nikola Kalinic üçüncü maçın sonlarında Kenny Gabriel ve Türk Telekomluların hareketinin taklidini yaptı. Chris Paul'un Golden State Warriors maçındaki üçlükten sonra Stephen Curry'nin ritüeli olan omuz oynatma hareketini yaptığı gibi...

Basketbol eğlenceli bir gösteri oyunudur. Burada insanlar karşı tarafı aşağılamadıkça sevinebilirler, duygularını ortaya koyabilirler ve rakibin ritüellerinin aynısını yaparak rakiple esprili şekilde dalga da geçebilirler. Bunun neresi teknik faul?

Sonuçta kuyuya bir taş atıldı, herkes çıkarmaya çalışıyor..

İşin tehlikeli tarafı şu... Bu maçları TV yayınlıyor ve ülkenin her yerinde her kategorideki hakem izleyip A klasmanı hakemlerini örnek alıyor...

Bu örneğin doğru olduğunu kabul eden hiçbir hakem artık oyunculara sevinme hakkı tanımaz...

 

4. Kalinic aynı hareketi yapınca
 

 

Basketbolun duyguları olan, sevinmesini bilen insanlar tarafından oynandığını, sevinenlerin ritüellerinin seyircilerin de ilgisini çektiğini anlayamamışların aşağıdaki NBA videosunu izlemelerini öneriyoruz.

Hakemlerin dikaktine: Bu oyuncular kendi sahalarında da sevinebilirler, deplasmanda da...

 

5. NBA'deki kutlamalar...

Yorumlar Okunma: 10701