Katkı verenlerin ellerine sağlık - BasketFaul.com

Katkı verenlerin ellerine sağlık

29-05-19 16:29
Yıllar boyu federasyonu yönetenler oy kaygısıyla kulüpleri mali yönden disipline edecek kriterleri getirmekten çekindi oysa korumaya çalıştıkları kulüpler kriterlerin olmaması nedeniyle çıkmaza girdi... Olmayan paralarla hesapsızca yapılan harcamalar sonunda kulüpler batağa saplandı... Bu durumdan en az sorumluluğu olan bugünkü federasyon ise ülkenin yaşadığı ekonomik sorunların da etkisiyle en ağır durumla karşılaştı. Birçok oyuncu sezon bitirmeden takımlarını terketti, sahaya çıkabilmeleri dahi başarı noktasına geldi, ligin marka değeri hasar gördü. Mali kriterler yıllar önce uygulamaya sokulmuş olsa bugün kulüplerimiz çok daha sağlıklı bir yapıda olacaktı. Bugünkü federasyonun bir yıllık gecikmesinden söz edilebilir ama sorumluluğun çok büyük bölümü eskilere ait. Sonuçta kulüplerin katılımı ile üzerinde konsensüs sağlanan konularda Derya Yannıer'in titiz çalışması ile bizim de mali kriterlerimiz oldu. Yannıer'le birlikte katkı veren herkesi kutluyoruz.

Kriterlerin derhal uygulamaya sokulması durumunda kulüplerin borçları nedeniyle koşullara uyamayacağını hepimiz biliyorduk. Bu nedenle de ilk yıllarda yaptırım uygulanmayacak olması kimseyi şaşırtmadı. Şimdi kulüpler yaptırım uygulanacak sonraki yıllardan önce kendilerini duruma adapte etmeye başlayacak ve herşey yolunda gittiği taktirde 2-3 yıl sonra sistem oturacak.

Rakamlar günün şartlarına göre değişebilir ancak sezon öncesinde gelirlerin belli bölümünün belgesinin istenmesi, bütçenin belli bölümünün transfere ayrılması, alttan gelecek takımların teminat verme zorunluluğu (son yıllarda ne çektiysek yeni gelenlerden çektik) alınması gereken tedbirlerdi.

Kulüpler şartları yerine getirmezlerse yaptırımlar şu sıra ile uygulanacak: 
İlk yıl için yaptırım yok, sonrasında uyarı, ek süre, transferi tescil etmeme, eksi puan ve lige almama...

Zaman içinde mali kriterlerin diğer sözleşmeli liglere de getirileceğini umuyoruz aksi halde sağlam bir zeminden söz edemeyiz. 

Bir önemli konu da yaptırımların uygulamaya geçildiği döneme geldiğimizde kimsenin gözünün yaşına bakılmaması gerekliliğidir. "Anayasa bir kere delinse ne olur" denildiği günlerde bugünlere geldik. Kriterler delinirse, kötü örnek emsal teşkil eder ve yönerge işe yaramaz.

Kulüp olmadan hiçbir şey yapamayız. Kulüplere sağlık kazandıracak bu paketi hazırlayanları tekrar kutluyoruz. (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 2888