BSL'de mali kriterler açıklanıyor - BasketFaul.com

BSL'de mali kriterler açıklanıyor

28-05-19 09:26
BSL Lig Kurulu Çarşamba günü toplanacak ve uzun süredir kulüplerin görüşü de alınarak üzerinde çalışma yapılan mali kriterler netleştirilerek açıklanacak. Birçok detayı da içeren kriterler kulüplerin karşı karşıya bulunduğu maddi sorunlar nedeniyle aşamalı olarak yumuşak geçişle uygulamaya konulacak.

Toplantıda kulüplerden sezon başında belgeleyecekleri minimum bütçe rakamı netleşecek. Bu rakamın 12-17.5 milyon TL arasında belirlenmesi bekleniyor. (Almanya'da herşey dahil 3 milyon euro). Bu konudaki en büyük sorun ise belediye veya belediye destekli kulüplerin durumu. Bazı belediye kulüpleri kendi kaynaklarından kulüplere aktarma yaparken, bazıları sezon içinde belediye dışındaki kuruluşlardan bağış alıyor ve bu bağışları sezon başında belgeleyebilmek mümkün değil.

Lig Kurulu toplantısında son kez ele alınacak konulardan biri de bütçenin yüzde kaçının transferler için harcanabileceği... Bütçelerin yüzde 65'inin transferler için kullanılması, geri kalan bölümün altyapı, tesislerdeki aksaklıkların giderilmesi gibi kalemlere ayrılması öngörülüyor. TBF'den gelen gelirlerin belli bir bölümünün altyapıda kullanılması konusu da gündemin üzerinde tartışılacak maddeleri arasında.

Kulüplerin oluşturacağı havuzda toplanacak paranın, ödemelerini alamayan oyunculara verilerek mağduriyetlerinin önlenmesi önerisi de masaya yatırılacak.

Lig Kurulu'nda mali disiplin dışında Ocak ayında sona eren kiralama süresinin uzatılması ve cezaların düşürülmesi konuları da görüşülecek. 

Yorumlar Okunma: 3273