Naumoski'den Larkin'e evrilen Efes ve Ataman (Mertay Kugay) - BasketFaul.com

Naumoski'den Larkin'e evrilen Efes ve Ataman (Mertay Kugay)

18-05-19 11:38
Fenerbahçe-Anadolu Efes eşleşmesi sonrası Eurolig Final Four’u biz Türkler için çok daha gurur verici bir hal almıştı. Zira son beş sezondaki tek Final Four neferimiz Fenerbahçe’nin yanına, sönmeye yüz tutmuş bir volkanik yanardağ iken, Ergin Ataman’ın gelişiyle yeniden püskürmeye başlayan Anadolu Efes eklenince Türk halkı olarak haklı bir gururla gittik İspanya’ya.

Vitoria Gasteiz Kuzey İspanya’da, adı üstünde bir lezzet bölgesi. Tüm İspanyollar Kuzey İspanya’nın mutlaka gezilmesi gerektiğini söyler. Biskay Körfezi’nin kıyıları, San Sebastian, Sentander, Bilbao, Gijon, Vitoria kalbinizi fethedecek yerler. Özellikle İspanya’yı Madrid-Barcelona çizgisinde bilenler için Kuzey İspanya’yı görmemiş olmak, İspanya kültürünü ve güzelliklerini hissetmek adına büyük kayıp. Nihat Kahveci’nin Real Sociedad’a transferi ile tanıdığımız (Real Sociedad San Sebastian kentinin futbol takımıdır) bu bölge, bugünlerde iki Türk basketbol takımının Avrupa’nın en büyüğü olma hedefiyle bir kez daha kendini hatırlattı bizlere.

Final Four bir şenlik, bir panayır havasında oynanıyor; organizasyon ULEB bünyesine geçtiğinden beri. Bu nedenle de sadece sportif değil, turistik anlamda da cezbedici merkezler seçiliyor Final Four kentleri olarak. FIBA ise bu anlamda çok geride kaldı. FIBA’nın Final Four kentleri son dörde kalan takımlardan birinin üzerine yıkılıyor ve bu şehirler de pek cazibe merkezi olmadıkları için, FIBA turnuvalarına sadece o turnuvaya katılan takımlarla ilgili insanlar ilgi gösteriyor.

2014 Kadınlar Eurolig finalini iki Türk takımı Galatasaray ile Fenerbahçe oynamıştı ve ülkenin gündemine oturmuştu bu büyük ezeli rekabetin Avrupa finali. Birkaç ay önce Ergin Ataman ile sohbetimizde bunu anlattım. Hayalim Eurolig’de bir Türk finali dedim. Bu sezon normal sezon sıralaması buna imkan vermese de, o finale en yakın anlamdaki yarı final maçı oynandı dün Fenerbahçe-Anadolu Efes arasında. Gurur duyduk elbette. Darısı bir Türk finaline…

Gelelim kısa bir basketbol analizine. Anadolu Efes Final Four takımlarının en düşük bütçeli takımı. Yaklaşık bilinen rakamlara göre sıralamak gerekirse, 11 milyon dolarlık bütçesiyle bir mucizeye imza atmış durumda Anadolu Efes ve Ergin Ataman. Ataman bunun Türkiye ölçeğindeki benzerini 2011-2012 sezonunda Beşiktaş ile gerçekleştirerek üç kupalı muhteşem sezonu yaşatmıştı siyah-beyazlılara. O zaman da 7 milyon dolarlık bir bütçe ile kendinden çok daha yüksek bütçeleri alt etmişti. Lig finalinde yendiği takım, bugünkü takımı Anadolu Efes idi.

Anadolu Efes şimdi finalde, Final Four’un en yüksek bütçeli takımı (yaklaşık 40 milyon dolar) CSKA Moskova ile oynayacak. CSKA Koçu Itiudis ile Türkiye’de ve Avrupa’da birçok kez karşılaştı Ergin Ataman. Rakip CSKA tam bir final four geleneğine sahip. Son 16 yılda tam 15 final four’a kalma başarısı göstermiş bir takım. Yıllar önce Paris’te yapılan final four’da CSKA taraftarlarının muhteşem kırmızı tshirtleri çok hoşuma gitmişti. Tshirt’ün sırtında katıldıkları final four yılları ve şehirleri yazılıydı. O günlerde 9. final four’larını oynuyorlardı. Anadolu Efes ise henüz ikincisini oynuyor ki (ULEB bazında), bu iki final four arasında doğan çocuklar ergen oldu!

Naumoski’li Efes Pilsen döneminde oluşan Efes hayran ve seyirci kitlesini yaşı 30’un üzerinde olan basketbolseverler bilir. Müthiş bir sempati vardı takıma. Sonradan yabancı koç seçimleriyle sıradanlaşan, harcadığının karşılığını alamayan Efes organizasyonları izledik. O hayran kitlesi yavaş yavaş çekildi salondan. Şimdilerde Tuncay Özilhan, Ergin Ataman ve süperstar Shane Larkin

önderliğinde yeniden o hayran kitlesi Efes tribünlerine dönüyor. Yeni nesil ve Z kuşağı ile bambaşka bir çehre ile. Bu belki de Efes’in sportif kuruluş amaçlarına çok daha uygun bir profil. Ergin Ataman’ın söylemiyle “Efes Ruhu” geri geldi.

Ergin Ataman Barcelona ile oynanan çeyrek final serisinden itibaren final four’daki Türk unsurunu özellikle vurguladı. Normal sezonu zirvede tamamlayan Fenerbahçe’nin Avrupa’nın en iyi takımı, Obradovic’in de Avrupa’nın en iyi koçu olduğunu defalarca zikretti. Hatta yarı final maçını kazandıktan sonra dahi aynı cümleyi maç sonu röportajında tekrarladı. Bu Türkiye’nin temsili ve Fenerbahçe’nin son beş sezondur hakettiği unvanın vurgulanması adına son derece önemli bir söylemdi. Bu şekilde Ataman yenilenen yönetiminden sonraki Fenerbahçe’ye zeytin dalını da uzatmış oldu. Zaten Obradovic ile Ataman’ın maç sonu sarılması da yine Türkiye’nin temsili açısından son derece güzel bir görüntüydü.

Anadolu Efes ilk kez Eurolig finaline çıkacak. Ergin Ataman da öyle. Ataman’ın bu finale gelirken en önemli başarısı takımına yaptığı yüklenmeleri çok iyi yönetmiş olması ve Efes’i diğerlerinden düşük bütçesine rağmen, diğer final four takımlarına göre en yüksek randımana getirmiş olması. Zaten bu bütçe farkının başka türlü kapanması mümkün değildi. İnsani yatırımı ön planda tuttu Ataman ve Efes organizasyonu. Türkiye’nin mali kriterlerinin zorlaşmasına karşın organizasyonun devamlılığından ödün vermeyen Başkan Tuncay Özilhan’ı, organizasyonun kalbinde yer alan Alper Yılmaz ve Özgür Alyüz’ü ayrıca tebrik etmek gerek. Bir başka başarı da sosyal medyanın Ataman tarafından çok iyi kullanılması olsa gerek. Ataman tweetleri bu anlamda adeta fenomen oldu.

Finalin oynanacağı 19 Mayıs bu Final Four açısından Türkiye’de simgeleşti. Anadolu Efes’in şampiyonluğu halinde 19 Mayıs 1919 Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ruhu yeniden simgeleşecek ve Avrupa basketbol tarihine de kazılarak yazılacak bu tarih.

19 MAYIS’TA HERŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK! 

Yorumlar Okunma: 3066