Örs, Yılmaz ve Sarıca'nın katıldığı panelin videosu - BasketFaul.com

Örs, Yılmaz ve Sarıca'nın katıldığı panelin videosu

14-05-19 18:35
Aydın Örs, Çetin Yılmaz ve Ufuk Sarıca, BGL Dörtlü Finallerine katılan oyuncuların sorularını Barış Kuyucu'nun moderatörlüğünde yanıtladı. Panelin görüntülerini paylaşırken bütün antrenörlerin ve özellikle genç oyuncuların izlemesini öneriyoruz.

KOÇLARDAN PASAJLAR...
AYDIN ÖRS
* 22 yaşında oyunculuk yaparken aynı zamanda yıldız takımını çalıştırmaya başladım. Camları kırık salona iki dolmuşla gidip yıldız takımını çalıştırırken büyük keyif aldım. Antrenörlük yaparken en büyük hazzı genç oyuncuları bireysel olarak çalıştırırken aldım. 
* Oyuncu olarak kendinize sıra dışı hedef koymanız, hayal kurmanız gerekir. Bu hedef ulaşılmaz bir hedef olmamalı ama kolay ulaşılacak bir hedef de olmamalı. Mirsad 17 yaşında NBA'e gideceğini söylerken takımdan bazıları gülüyordu ama o başardı. 
* Türkiye'de altyapı dendiğinde aklımıza 3-4 kulüp geliyor, bu üzücü bir durum. Kulüplerin altyapıya yeterli yatırım yapmadığına düşünüyorum. Kondisyoner, yetiştirici antrenör, sağlık ekibinin olması şart. Bugünkü basketbol için atletizm gerekli. Ayrıca oyuncu mental olarak da hazır olmalı.

ÇETİN YILMAZ
* BGL Final Four'a bir bütünün parçası olarak bakıyorum ve BGL projesine çok saygı duyuyorum. Türk Milli takımı'na bu salondan ve tüm BGL'den çok oyuncu çıkacağını sanıyorum. 
* Ufuk Sarıca, Orhun Ene bugün nereye gitse, hangi şirkette çalışsa oranın yöneticisi olacak entellektüel donanıma sahipler. 
* 2001'den iki şey hatırlıyorum. Başarı hikaye, bazen çok çalışırsın ama başarılı olamayabilirsin. Benim hatırladığım arkadaşlık ve mutluluk.
* Hayatınızın her parametresinde işler zaman zaman kötü gidecek, zaman zaman yumruğu yiyip yere düşeceksiniz, koçunuz sizi oynatmayacak, belki kötü oynayacaksınız, belki sizi takımdan çıkaracaklar, belki başka takıma gideceksiniz. Üzüleceksiniz, bu da değerli bir şey ama vazgeçmeyeceksiniz. Burada vazgeçen bu sahnede olamıyor. 
* Üst düzey basketbolcu olmak istiyorsanız önce adam olacaksınız. Basketbolcu olamasanız da iyi bir öğretmen olursunuz, iyi bir baba olursunuz, iyi bir mühendis olursun. 
* Milli Takıma sayı atsın diye Ufuk Sarıca'nın en fazla bir oyuncu alır ama mücadele eden çok oyuncu alır. Koçlar sizin kaç sayı attığınızla ilgilenmez ama sizin nasıl savunma yaptığınızı bilir. 
* Birçok özellikleriniz olabilir ama takımınıza, koçunuza yardımcı olursanız, yanınızdaki arkadaşlarınız için oynarsanız, beyefendi olursanız oyuncu olabilirsiniz.
* Köpek gibi çalışıp fundamentalinizi geliştireceksiniz, kuvvetli olacak ve beyninizi, karakterinizi geliştireceksiniz. Bugüne kadar ahmak bir üst düzey oyuncusuna rastlamadım. Euroleague, NBA oyuncusu olmak için kafayı çalıştırmak şart. 

UFUK SARICA
* BGL organizasyonunun faydalarını zaman içinde göreceğiz. Kısa sürede mucize beklememek lazım ama sonuçlarını mutlaka alacağız. 
* İyi basketbolcu olmanızı bekliyoruz ama iyi insan olun. Aksi halde bir yerde lastik patlar. 
* Günümüzde dikkatinizi dağıtacak çok şey var. Basketboldan uzaklaşmayın. Sadece maç ve antrenman yapmanız yeterli değil. Komple oyuncu olmaya çalışacaksınız, bunun için de idollerinizi seyredin.
* Cedi'yi NBA'e ince gönderdik, her sene kolu biraz daha şişiyor. Fiziksel olarak kendinizi iyi hazırlayın, gerekirse kondisyoner tutun. Şutu herkes atıyor, post up yapan 3 numaralara ihtiyacımız var, bunun için de güçlü olmak şart.
* Perde yapamayan oyuncuya 9 tane base line oyunu çizmenin mantığı yok, ona perdeyi öğretmemiz lazım. Detaylar çok önemli. 
* BGL'de derece almak önemli ama daha önemli olan A Takıma o jenarasyondan bir-iki oyuncu çıkarmak.

Yorumlar Okunma: 2090