Basketbolumuzun yeni lokomotifi: BGL (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Basketbolumuzun yeni lokomotifi: BGL (Necip Kapanlı)

13-05-19 22:28
İstanbul'un güzellikleri de, plansız büyümesine bağlı olarak zorlukları da üst sınırlarda. Yeşilliklerin yok edilerek dikilen 50-60 katlı binalar, milim milim ilerleyen trafikte önünüzdeki aracın plakasını ezberlemek zorunda kalmanız sizi rahatsız etmiyorsa Boğaz'a inip İstanbul'un ne kadar harika bir kent olduğunu düşünebilirsiniz. Tabii yaşınız itibariyle İstanbul'un yıllar önceki cennet fotoğrafları gözünüzün önüne geliyorsa canınız biraz daha fazla acıyabilir. 

YENİ HAVAALANI GÖRKEMLİ AMA NE KADAR KULLANIŞLI?
Şimdi bakış açısına göre muhteşem, ya da ürkütücü bir havaalanı eklendi İstanbul'a. Dev alan büyük olasılıkla birçok Anadolu kentinde daha büyük bir genişliğe sahip. Uçağın tekerleği yere değdikten 50 dakika sonra körüğe yanaşabildik. Sanırsınız ki uçak Edirne'ye indi, karayoluyla İstanbul'a geldi.

Dönüşte ise güvenlikten geçtikten sonra havaalanının içinde 1 kilometreye yakın yürümek zorundasınız. Hani AVM'lerde yürüyen merdivenle aşağı inerken dükkanları göre göre gitmeniz için diğer yürüyen merdiveni binanın diğer ucuna koyarlar ya... İstanbul Havaalanı da öyle... Sağınızda solunuzda dünya çapındaki mağazaların vitrinleri size davetkar nazarlar atıyor ancak hem biniş kapısını bulma telaşı, hem ekonomik sorunlar buna izin vermiyor.

 
YALÇIN ABİ HALA BASKETBOL OKUYOR
BGL Final Four sona erdikten bir gün sonra Yalçın Abiyi (Granit) ziyarete gittim. Basketbolla yatıp basketbolla kalkmak herhalde en çok Yalçın Abide anlam buluyor. Odasına girdiğimde yatağında uzanış, TV ekranına yansıttığı internetten "motion offense" ile ilgili makale okuyordu. Gözlerim doldu.

VE BGL DÖRTLÜ FİNALİ
BGL Dörtlü Finali için Güzel Ankara'dan Büyük ve Ürkütücü İstanbul'a koşarak gittik. Belki 40, belki 50 yıldır tanışan eski oyuncuların, koçların, hakemlerin, yöneticilerin yeniden karşılaşmasının ne kadar heyecan verici olduğunu anlatmaya gerek yok. Hepimiz eskilere döndük, o günlerin komik hikayeleri anlatıldı. O kadar mutluyduk ki kendimizi bayram çocuğu gibi hissettik.

İki gün boyunca salonda düzenlenen aktiviteler, seyirci sıkıntısı yaşayan kulüpler için çok güzel örneklerdi. Basketbolun dışında da insanların ilgisini çekecek beceri gösterileri, danslar, mini konserler... Umarız kulüp yöneticileri notlarını almışlardır. Organizasyon tek kelimeyle mükemmeldi. 

Gelelim esas oğlanlara, yani BGL oyuncularına... 

ÇEYREK ASIRLIK HAYAL
Ben Telekom'da, Efe Aydan TOFAŞ'ta genel menajerken o zamanki TBF yöneticilerine Deplasmanlı Gençler Ligi'ni önermiştik ancak kabul görmemiştik.  O tarihten 22-23 yıl sonra BGL kuruldu.

REKABET KALİTEYİ TETİKLİYOR
BGL'nin çok önemli yararları var. Bu takımlar  birden çok asistan koçla, kondisyonerle A Takım ciddiyetinde çalışıyor. İstanbul takımları sezon boyunca kendi aralarında 4-5 iyi maç yapma fırsatı buluyor, İzmir, Bandırma, Ankara, Bursa takımları bu fırsatı da bulamıyordu. Özellikle Anadolu'nun makası hızla daraltmasıyla iyi maç sayısı arttı. Rekabetle birlikte kalite yükseldi, takımlar birbirlerini yukarı çekti. Fenerbahçe BEKO ve Anadolu Efes'in Euroleague'deki başarıları şu sıkıntılı günlerimizde basketbolumuzu gündemde tutuyor ama zaman içinde bu misyonu BGL'nin üstleneceğine inanıyorum. BGL, oyuncular açısından altyapı ile yukarısı için harika bir köprü.

ANADOLU UYANIYOR
Kendi hallerine bırakılan Anadolu takımları yıllarca altyapılarına yatırım yapmadılar. Şimdi ise zorunlu olarak başladıkları işe dört elle sarılıp çok ciddi çalıştıklarını görüyoruz. Bir süre sonra farklı illerden çok iyi oyuncuların geleceğini birlikte göreceğiz. 

BGL altyapı organizasyonunun zirvesi ancak kulüplere, oyunculara verdiği fikir ve mesaj daha önemli. Buraya gelebilmek, burada iyi oyuncu olabilmek için çok çalışmak gerekiyor... Minik takımdan, küçük takımdan itibaren... Nitekim birçok BGL takımının kulüplerinde alt kategorilerdeki çalışmaları eskisine göre çok daha yoğun.

ANTRENÖR AYAĞI
Bu projenin en önemli ayağı ise kuşkusuz antrenör kalitesi. Eğitim Kurulu yenilenmiş tedrisatlarla deneyimli koçların birikimlerini Anadolu'nun her yerindeki antrenörlerle paylaşıyor. En önemli projelerden biri de kuşkusuz gelişim koçu. Bu konuya özel önem veren kurul, gelişim koçluğunu seminerin bir parçası olmaktansa ayrı bir başlık haline getirdi. 

Tabii ki çok kısa sürede olağanüstü gelişme beklemek hayalperestlik olur ama bütün bu parçalar birleştirildiğinde geleceğe çok daha ümitle bakabileceğimiz bir fotoğraf görüyoruz. 

GENÇ YAŞI DOLUNCA???
BGL Final Four maçlarını izlerken hepimiz 4-5 büyük oyuncu adayı gördük. Buradaki en kritik soru oyuncuların gelişimlerini nasıl sürdürecekleri... Banvit, Bandırma Kırmızı ile TBL'de oynamanın avantajını kullanarak rahat bir şampiyonluk kazandı. Şampiyonluğu bir tarafa bırakın, büyük oyuncu adaylarının çoğu Banvit'teydi. İstanbul takımlarının handikapı ise iyi gençlerinin A Takım'da antrenman oyuncusu olarak en değerli yıllarını boşa harcamaları. Buna çözüm bulmak da bu kulüplere düşüyor.

DEĞİŞEN BASKETBOLA UYUM SAĞLAMA
Final Four'u izlerken olumlu olarak değerlendirdiğimiz konu çok fazlaydı ancak koçların kazanma-kaybetme kaygısını bir tarafa bırakıp, topu sadece en ehil ele teslim etmektense hücumda paylaşımcılığın, pas trafiğinin daha fazla olduğu tercihlere yönelmeleri elit oyuncu sayısının artmasına yardımcı olacaktır. Unutulmamalı ki pozisyonların altı çizilmiş tanımların dışına çıkıp, her oyuncunun herşeyi yapabildiği basketbola gidiş hızlandı. Bu nedenle biz her oyuncudan şut atmasını, hücumu yönlendirmesini, gerektiğinde post up yapmasını bekliyoruz. Günümüz basketbolunda tek yönlü  oyuncular değerini yitirmeye başladı.
 

HERKES İZLEMELİ
Final Four'dan bir gün önce Aydın Örs, Çetin Yılmaz ve Ufuk Sarıca'nın konuşmacı olarak katıldığı paneli her oyuncu, her antrenör mutlaka izlemeli, ezberlemeli ve daha doğrusu anlamalıdır. Toplantının görüntüleri elimize geçtiğinde biz de paylaşacağız.     
 
Final maçının ardından BGL'ye verdiğimiz önem nedeniyle bize de ödül verildi... Yani Basketfaul'e...BGL konusunda başta Efecan olmak üzere Ebru ve Ece'nin emekleri benden fazla. Ödülü onlar adına aldım. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
 

 

Yorumlar Okunma: 4521