Akhisar yarı finalde (Karesi elendi) - BasketFaul.com

Akhisar yarı finalde (Karesi elendi)

13-05-19 19:01

TBL play-off çeyrek final 2. maçında Akhisar, Karesi Spor'u 86-84 mağlup ederek seriyi 2-0 getirdi ve yarı finale yükseldi. İddialı rakibini eleyerek yarı finale yükselen Akhisar, İTÜ Basket ile eşleşti. Karşılaşmada Karesi Spor'da Daniel Orton ilk kez maça çıktı ve karşılaşmayı 11 sayı, 10 ribaundla tamamladı.

Karesi maça iyi başlasa da yaptığı basit top kayıpları sonrasına Akhisar rakibine yetişerek üstünlüğü kaptı. Karşılıklı basketlerin ardından Akhisar, Ömer Sancaklı ve Cizauskas'ın arka arkaya üçlükleri kaydederek farkı açmaya başladı. İlk çeyrek 28-20 Akhisar'ın üstünlüğüyle geçildi.

İkinci çeyrekte bireysel şut tercihinde bulunan Karesi, skroun gerisinde kalmaya devam etti. Akhisar dışardan yakaladığı ritmi sürdürdü ve çift hanelere farkı çıkardı (38-28). Son bölümde iyi bir seri yakalayan Karesi farkı 3'ye çekti. Ancak üstünlüğü koruyarak rakibine geçit vermeyen Akhisar, çeyreğin Erdem İlter'in turnikesiyle 47-42 önde tamamladı. 

Üçüncü çeyrek üç sayı çizgisinden karşılıklı basketlerle başladı. Karesi, farkı ne zaman eriterek rakibine yaklaşsa, öne geçmeyi başaramadı. Maça daha konsantre olan Akhisar karşısında Karesi zorlama atışlarla maça tutunmaya çalıştı. Son bölümde Seray Yıldırım'ın üçlüğüyle geri dönüş olarak tekrar bir fırsat yakalasa da devamında bunu değerlendiremedi. Üçüncü çeyreği 67-59 Akhisar'ın üstünlüğüyle geçildi.

Temponun yükseldiği son çeyrekte Akhisar daha organize hücum eden taraf oldu. Daniel Orton'un arka arka basketleriyle Karesi bu dakikalarda rakibi karşısında direnmeye devam etti. Akhisar'da 05:12 dakika kala 5. faulunu yapan Cenk Şekeroğlu oyun dışı kaldı. Son bölümde üç sayı çizgisinden çok iyi ritm yakalayan Karesi, 02:30 dakika kala skoru 84-80 getirerek maça tekrar ortak oldu. Kıran kırana geçen maçta Akhisar, Karesi'yi 86-84 mağlup ederek seriyi 2-0 getirdi ve yarı finale yükseldi.

Öne çıkanlar
Akhisar Belediye: Vytenis Cizauskas 21 sayı, 4 ribaund, 6 asist, Ömer Sancaklı 21 sayı, 3 ribaund, 3 asist
Karesi Spor: Eugene Teague 13 sayı, 7 ribaund, Daniel Orton 11 sayı, 10 ribaund

Yorumlar Okunma: 2893