Sakarya Basketbolu Üzerine (İlker Yıldız) - BasketFaul.com

Sakarya Basketbolu Üzerine (İlker Yıldız)

11-05-19 10:36

 Sakarya şehri, Türkiye Erkekler Basketbol Süper Liginde ilk kez 2017-2018 sezonunda Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol takımı ile temsil edilmenin heyecanını yaşadı. Bu o kadar büyük bir heyecandı ki, 5000 kişi kapasiteli Sakarya Spor Salonu hemen hemen her maçta doldu, hatta çoğu maçta salona giremeyenler dahi oldu. En İyiler Arasında İlk Kez Sakarya Temsilcisi
Salon nasıl dolmasın ki; Euroleague şampiyonu Fenerbahçe, EuroCup şampiyonu Darüşşafaka, ilk Avrupa Kupası Şampiyonluğunu ülkemize getiren Anadolu Efes (1995-1996 Koraç Kupası), Tofaş (1996-1997 Koraç Kupası finalisti), Galatasaray (2015-2016 EuroCup Şampiyonu), Beşiktaş (2011-2012 EuroChallenge Şampiyonu), Banvit (2016-2017 Basketball Champions League finalisti), Pınar Karşıyaka (2012-2013 EuroChallenge finalisti) gibi ülkemizin en üst profesyonel basketbol liginde yer alan 16 takımı arasında bir de Sakarya takımı vardı. 

Maalesef, 2018-2019 sezonu A takım düzeyinde iyi geçmedi. Yaşanan ekonomik sıkıntılar neticesinde, sene başında oluşturulan iddialı kadro dağıldı ve TBSL’de son 12 maçta alınan farklı mağlubiyetler sonrasında da ligin son sırasında yer alarak, maalesef küme düşüldü.


Basketbol, Sakarya Şehrine Çok Uygun
Sakarya Büyükşehir Belediye Basketbol takımı, ülkemizin en üst seviyedeki profesyonel basketbol ligi olan TBSL’de Sakarya şehrini temsil eden bir kulüp olma özelliğini taşımakla birlikte, Sakarya şehrinde futboldan sonra yeni bir spor dalının daha sevilmesini ve benimsenmesini de sağlıyordu. Basketbol, çok kısa bir sürede şehirde o kadar çok sevildi ki, daha birkaç yıl önce çoğu veli çocuklarını futbol takımlarının altyapısına yazdırırken, bir anda basketbol altyapılarına yazdırılan çocuk sayısı önceki yıllara göre üç-dört kat artış gösterdi. Şehir basketbolu sevdi, basketbol da şehri. 

Sakarya şehri nüfus yapısı bakımından (demografik yapı), gerek Balkan gerek Kafkas gerekse de Karadeniz kökenliler başta olmak üzere, ülkemizin birçok yerinden gelenlerle birlikte çok zengin bir kültürel çeşitliliğe sahip. Hele bir de basketbola genetik olarak çok yatkın olan Balkanlar ile basketbolda çok gerekli olan inatçı mücadeleye uygun Karadeniz insanının yapısı bir araya geldi mi, Sakarya’da basketbola yatkın çocuk sayısının çok fazla olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun en büyük ispatı da az önce söylediğim gibi, çok kısa süre de basketboldaki lisanslı sporcu sayısının birkaç kat artış göstermesidir. Bu ilgi her geçen gün artarak devam ediyor. Tabiî ki basketbola olan ilgi artışını sağlayan en temel unsurlardan birisi, Sakarya Büyükşehir Basketbol Takımının varlığı olmuştur. 


Sakarya Şehri Birden Fazla Profesyonel Kulübü Kaldırabilecek Güçte
Bu şehirde adeta her çocuk sporcu olarak doğuyor diyebiliriz. Bunun en önemli kanıtı, Türk futbolu denildiğinde muhakkak ilk sıralarda Sakarya’nın da zikredilmesidir. Ülke futbolunda önemli bir yer teşkil eden Sakarya şehri, benzer katkıyı basketbolda da vereceğinden herkes emin olabilir. Bir milyonu aşkın nüfusa sahip bir şehrin (2018 nüfus verilerine göre Sakarya şehri, ülkemizin en kalabalık 23. şehri durumunda ve nüfusu 1.010.700), futbol ve basketbolda bir değil birden fazla profesyonel kulübü kaldırabilecek potansiyele sahip. Sakarya’da ülke ve dünya çapında büyük üretimler yapan firmalar, şirketler, kurumlar vs. mevcut. Ancak, basketbola istenilen düzeyde bir destek verildiğinden pek söz edemeyiz. O zaman yapılması gereken bu süreçten sonrasını planlamaktır. En önemli çözüm yolu olarak; Sakarya şehrinin, futbolda olması gerektiği gibi basketbolda da öz kaynaklarına dönüş yapmasıdır. Sabırla beklenecek dört-beş yılsonunda, ekonomik ölçekte daha düşük bir bütçe ile daha çok verim alınabilecek bir sistem kurulması sağlanabilir. Bu sistem kurulduğu taktirde, tıpkı futbolda Altınorduspor’a duyulan güven gibi, bir çok firma istikrarlı kulüp anlayışını ödüllendirecektir. 


Bundan Sonra Sakarya Basketbolu Adına Neler Yapılabilir?
A takımda yaşanan ekonomik sıkıntılar, bahsedilen borçlar ve küme düşülmesi sonrasında Sakarya basketbolu adına neler yapılabilir, artık bunların konuşulması gerektiği kanaatindeyim. Bir şehrin basketbol kültürünün devam ettirilmesi her ne kadar profesyonel liglerde istikrarlı şekilde yer alan bir A takıma önemli ölçüde gerek duysa da, basketbol kültürünün devamlılığı sadece A takımın devamlılığından da ibaret olmasa gerek. Sakarya’da basketbol kültürünün en önemli taşıyıcı unsuru, bundan sonra büyük ölçekte Sakarya BŞB ve diğer kulüplerin altyapı faaliyetleri olmalıdır. Sakarya şehrindeki diğer basketbol kulüpleri ve spor okullarıyla birlikte, Sakarya BŞB altyapı faaliyetleri bundan sonraki süreçte el ele Sakarya basketbolunun bir sürekliliğe kavuşması için çaba sarf etmelidirler. 

Ancak, Sakarya BŞB altyapı çalışmalarını, şehirdeki diğer basketbol çalışmalarından ayıran temel farklılıkları da belirtmemiz gerekiyor. Bilindiği gibi profesyonel kulüplerin altyapı anlayışının merkezinde oyuncu yetiştirmek ve bu oyuncuları A takıma kazandırma anlayışı önceliklidir. Çünkü altyapıda asıl gaye, A takım düzeyinde oyuncular yetiştirmektir. Bu nedenle de başta, A takım düzeyinde oynayabilecek oyuncu seçimi olmak üzere (doğru malzeme seçimi), fundamental ağırlıklı çalışmalara kadar her şey eksiksiz olarak A takıma oyuncu verme hedefiyle yapılmaktadır. Kısacası amaç, altyapıda maç ve kupa kazanmaktan çok, oyuncu kazanmak temellidir. 


Gençlerimize Nitelikli Spor Yapma İmkânlarını Sağlamalıyız
Spor yapmayan bir çocuğun gelecekte nasıl bir ortama gireceğini bilemeyiz. Bu ortamların olumlu ortamlar olma durumu, sporla uğraşan çocuklarımız da diğer çocuklarımıza göre daha fazla olacağını tahmin etmek güç olmasa gerek. Özellikle de ergenlik döneminde çocuklarımız için spor ile uğraşmak, zararlı alışkanlıklar edinmesini ve yanlış ortamlara girmesini engelleyen yegâne uğraşlardan birisidir diyebiliriz. Gençlerimizin spor yapmasını sağlayacak imkânlar için yapılan harcamalar, toplumun huzuru adına sağlanacak uzun vadeli faydalara nispeten hesap dahi edilmemesi gereken ölçektedir. Bu nedenle, özellikle gençlerin spor yapması adına yapılan harcamalarda bir kar-zarar hesaplaması yapılması doğru değildir. Örnek verecek olursak, Sakarya BŞB altyapısının bir yıllık harcamalarının bütün tutarı, TBSL’de orta düzey bir yabancı oyuncunun bir yıllık aldığı ücret kadar bile olmayacağı kesindir.


Altyapı Çalışmalarının Hasadını Toplamaya Az Kalmışken
Diğer bir boyutu da gerçek anlamda oyuncu yetişmesi meselesi var ki buna ayrı bir parantez açılması gerekiyor. Çünkü altyapı çalışmalarının başlangıcı ve devamı, gerçekten de çok meşakkatli bir süreçtir. Bu çalışmalardan, kısa vadeli değil uzun vadeli amaç güdüldüğü için, yapılan çalışmaların meyvelerini toplamak ise en az dört-beş yılık bir süreci kapsamaktadır. Sakarya BŞB altyapı çalışmaları da tam anlamıyla bu sürecin meyve toplama aşamasına gelmişken, maalesef şimdi geleceğin profesyonel basketbolcusu olmaya namzet onlarca oyuncunun yetiştirilme süreci sekteye uğramakla karşı karşıya. Antrenör arkadaşlar, oyuncularının gelişimleri adına en ince ayrıntısına kadar gerekli olan çalışmalara mı odaklansınlar, yoksa kendi evlerine gelen haciz işleriyle mi ilgilensinler. Sonuçta bu antrenör arkadaşların ve çalışanların da öncelikli olarak kendi ihtiyaçları ve geçindirecekleri bir aileleri var. En basit şekilde geçimini idame ettirmekte ciddi zorluklar yaşayanların, verimli bir şekilde oyuncuların gelişimine odaklanmalarını beklemek de doğru olmaz. Bu insanlara destek olamaz, Sakarya’nın çocuklarına sahip çıkamaz, problemlerini çözemezsek; o zaman Sakaryalılar olarak bu vebal bize yeter de artar bile!


Yeni Bir Bandırma Olmaya Aday Bir Şehir: Sakarya 
Son haftalarda parkede ter döken 17-18 yaşındaki gençler, altyapı çalışmalarının ilk tomurcukları sayılabilirler. Bunlar sadece altyapı çalışmalarının iceberg’inin üst kısmıdır. Asıl potansiyele sahip oyuncu grupları ise yaşça daha küçük olan gruplardır. Özellikle de 2006-2007-2008 yaş gruplarının gerek fiziksel (doğru malzeme) gerekse aldıkları antrenmanlar sonucundaki gelişimlerinin çok iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz (sonuç odaklı değil süreç odaklı bir yaklaşımla yetiştiriliyorlar). Yine 2006-2007-2008 yaş gruplarında Sakarya’daki diğer kulüplerde de çok üst seviyede oyuncular mevcut. Hatta, Sakarya Gelişim Basketbol Kulübü, Sakarya basketbolu adına uzun yıllardan sonra U14 Erkekler Anadolu Bölgeler Finali’ne kadar yükselmeyi başardı. Anadolu Basket, Ant Spor, ASAŞ Gençlik, Özel Erenler Güneş İÖO, Sakarya Gelişim Basketbol ve Yıldızlar Basketbol gibi üst düzeyde oyuncu yetiştirmeye çaba sarf eden kulüpler var. Bu böyle devam ettiği müddetçe, dört-beş yıl sonra Sakarya basketbolu kendi çocuklarının ağırlıkta olduğu bir kadroyla çok rahatlıkla TBL’de orta sıralarda yer alabilecek düzeye ulaşacağına hiç kuşku yok. Sakarya’da basketbolun üst seviyede devam etmesi ve süreklilik kazanabilmesi için bu kulüplere “çatı kulüp” görevi yapacak olan Sakarya BŞB gibi bir organizasyona ihtiyaç vardır. 

Geçmiş hatalardan ders alınır ve mevcut altyapı faaliyetlerine destek olunursa, Sakarya’da Banvit gibi kendine has bir yapı kurularak, Türk basketboluna çok önemli katkılarda bulunulacağına kesin gözüyle bakabiliriz. TBF Başkanımız Sayın Hidayet Türkoğlu bir konuşmasında, “Banvit gibi bir yapılaşmanın 3 tane daha olması, Türk basketbolunun çok önemli yerlere gelmesini sağlayabilir” şeklinde ifade etmişti. Sakarya BŞB altyapı çalışmalarına da destek olunduğu takdirde, aranan üç yapılaşmadan birisinin de Sakarya’daki altyapı çalışmalarının olacağını düşünüyorum. TBF’nin ülke basketbolumuzun geleceği adına çok önemli katkılar sunmaya namzet uygulamaları desteklemesi ve gerekirse de yerel yönetimlerle işbirliği içine girmesi gerekiyor. Bu süreçte, Sakarya BŞB A takımından ziyade, Sakarya BŞB altyapı faaliyetlerine destek olunursa, hem şehir hem de ülke basketbolumuzun daha iyi olması adına, gerçekçi ve uzun vadeli çalışmaların sürekliliği sağlanmış olunacaktır.

Sakarya çok rahatlıkla ülke basketbolumuzun önemli lokomotiflerinden birisi olmaya aday bir şehir olma potansiyeline sahiptir. Balkanlar ve Kafkas kökenliler başta olmak üzere, Karadeniz’in inatçı yapısına sahip bir coğrafyanın çocukları olarak, Sakarya’da muazzam bir basketbolcu potansiyeli mevcut. Mesele bu potansiyeli ortaya çıkartacak ve işlevsel kılacak yapıya destek olmaktır. Bir milyon nüfusa sahip bir şehirden bahsediyoruz. Düzce gibi nüfusu az olan bir şehrimizin kadınlarda yaptığını, Bandırma gibi bir ilçemizin erkeklerde yaptığını; Sakarya şehri hem erkekler hem de kadınlar kategorisinde rahatlıkla yapabilir olmalıdır.


Büyük Bir Emekle Oluşturulan Altyapı Ordusu
Mevcut altyapıda 2000 doğumlu sporculardan başlayarak 2008 doğumlu sporculara kadar 100’ü aşkın basketbol adına seçilmiş olan çocuklarımız ile çalışmalara ara verilmeksizin devam ediliyor. 2009 doğumlu çocuklar arasından bu yıl yapılan taramalar neticesinde, basketbola yatkın 40 basketbolcu adayı belirlendi bile.

BGL oyuncuları ile Erkekler Basketbol Bölgesel Ligi (EBBL)’ne katılım sağlanılarak, altyapı oyuncularına bir hedef gösterilmelidir. Bununla birlikte diğer altyapı yaş kategorilerindeki çalışmaların, kulüp altyapı çalışmalarındaki anlayışla devam edilmesi sağlanılarak, Sakarya basketbolunun uzun vadede sürekliliği için en önemli adım atılmış olunacaktır. Böylece hem öz kaynaklar verimli şekilde kullanılmış olacak, hem sağlam bir yapılanma sayesinde geleceğe umutla bakılmış olunacak, hem maliyetler en asgari düzeye çekilmiş olacak ve hem de sosyal sorumluluk projesiyle Sakarya şehrinin çocukları gerçek bir basketbol atmosferi içerisine dâhil edilmiş olacaktır.


Yüreği Basketbol Aşkıyla Dolu Fedakâr Antrenörler
Sakarya BŞB altyapı koordinatörü Sayın Mustafa Aksoy başta olmak üzere, Sayın Önder Kaya ve Sayın Barış Duman birçok sorunla boğuşmalarına rağmen, altyapı çalışmalarına ara vermeden devam ediyorlar. Yakın zamana kadar da Sayın Murat Yardım’da fedakârda bu kadro içerisinde yer almıştı. Bu ekip, Sakarya BŞB altyapısında muhteşem işler yaptılar ve yapmaya da devam ediyorlar. İleriye dönük çok büyük potansiyele sahip altyapı ordusuna, hem Sakaryalılar hem de TBF başta olmak üzere basketbol emekçilerinin desteği gerekiyor. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce’nin de destekleri ile birlikte, Sakarya’nın bir basketbol şehri olacağına yürekten inanıyorum. 

Sakarya’daki ilkokul ve ortaokulların toplam sayısı yaklaşık olarak 500 civarında. Sakarya BŞB altyapı koordinatörü Sayın Mustafa Aksoy önderliğinde diğer altyapı antrenörleriyle birlikte neredeyse köylerdeki okullar da dâhil olmak üzere, çoğu okulda oyuncu taramaları yapıldı. Gerek bu taramaların öncesinde gerekse sonrasında birçok paydaşla yakın ilişkiler kuruldu. Okul müdürleri ve okullardaki Beden Eğitimi Öğretmenleri ile çok kuvvetli bir iletişim ağı sağlanılarak, gelecek yıllardaki taramalar için de sağlıklı bir veri akışı elde edildi. Basketbol kültürünün Sakarya’da yerleşmesi adına, okullara yapılan ziyaretler sadece oyuncu taramalarında doğru oyuncu seçimi için değil, aynı zamanda da bir basketbol kültürünü yeşertmek adına da çok önemlidir. Bu tür taramaların mali yükü, uzun vadede sağlayacağı faydaların yanında hesap edilemeyecek kadar küçük kalır. Sakarya’da uzun yıllardan itibaren basketbol vardı, ama Sakarya şehrine basketbol adına ilk defa bu kadar büyük bir ufuk kazandırılmıştır. Son dört-beş yılda Sakarya basketboluna kazandırılan bu büyük katkının, A takımının yaşadığı sıkıntılı süreçten ayrı bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. A takım düzeyinde profesyonel liglere katılım sağlanmasa da, Sakarya BŞB olarak altyapı faaliyetlerine aynı yapıyla muhakkak devam edilmesi gerekiyor. Bu şehrin çocukları için gerçek basketbola girişin ana kapısı, bu altyapı çalışmalarının devam ettirilmesine büyük oranda bağlı olduğunu bilinmelidir.


Sakarya, Ülke Basketbolumuzun Önemli Merkezlerinden Biri Olma Potansiyeline Sahip
Avrupa’nın en önemli altyapı turnuvalarından birisi olan “TBF Uluslararası U16 Yıldız Erkekler Turnuvası” başta olmak üzere, altyapı milli takımlarımızın kampları (sadece son bir yıl içerisinde; U18 kız, U16 kız, U16 erkek ve U15 erkek takımlarımızın kamplarına ev sahipliği yapıldı), Okullar arası Türkiye Şampiyonası, Kulüpler arası Bölge Şampiyonaları gibi birçok organizasyona ev sahipliğini başarıyla yapmış olan Sakarya şehrinin (Geçmiş Basketbol İl Temsilcimiz Sayın Alpay Alev ve mevcut Basketbol İl Temsilcimiz Sayın Mehmet Memiş Güzeldal’ın katkıları unutulmamalı), basketbolda da kesinlikle mevcut olan Sakarya BŞB altyapısına ihtiyacı var. TBF Başkanımız  Sayın Hidayet Türkoğlu başta olmak üzere, TBF yetkililerinin haklı olarak sahip çıktıkları Banvit organizasyonunun bir benzeri olmaya namzet bir şehrin, altyapı basketbol organizasyonuna da sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Sadece TBF değil, altyapı milli takımlar koordinatörlerimiz, TÜBAD yönetimi gibi basketbolumuzda söz sahibi olan herkesin, Sakarya BŞB altyapı organizasyonuna sahip çıkması gerekiyor. Sakarya basketbolunun, özellikle de Sakarya BŞB altyapı organizasyonunun yaşatılması sağlanılarak, ülke basketbolumuzdaki nitelikli oyuncu havuzunun da artacağından şüpheniz olmasın. Sakarya basketbolunun yaşaması, aynı zamanda ülke basketbolumuzun da gelişimi adına çok önemli bir merhale teşkil etmektedir. Sakarya adeta İstanbul ile Anadolu arasında bir geçiş noktasıdır. Bu coğrafi geçiş noktası, aynı zamanda basketbol için de bir geçiş noktası olarak görülmelidir. Sakarya basketbolu, hem İstanbul hem de Anadolu’nun diğer illeri arasında bir köprü vazifesi sağlayarak ve kulüpler arası etkileşimi kuvvetlendirerek, ülke basketbolumuzda nitelik artışına önemli bir katkı sunacaktır. 

Sakarya basketbolunun en nitelikli şekilde yaşaması adına, Sakarya BŞB altyapı faaliyetlerinin de yaşaması için hep birlikte desteğimizi esirgemeyelim. 

Sakarya'nın basketbol aşığı çocukları, Sakarya'nın ve ülke basketbolumuzun değerli büyüklerinin desteğini bekliyor.
 

Yorumlar Okunma: 2686