Kartal Özmızrak: El yakan topları seviyorum - BasketFaul.com

Kartal Özmızrak: El yakan topları seviyorum

08-05-19 04:15
Sezonun Darüşşafaka Tekfen için sonuçlar açısından iyi geçtiğini söylemek mümkün değil. Buna karşılık yerli oyuncuların en fazla gelişim gösterdiği takımlardan birinin Darüşşafaka olduğunu söylemek ise bir o kadar kolay... Kartal Özmızrak da dikkat çeken yerlilerin başında geliyor.

Kartal'la kısa bir söyleşi yaptık...
Sezon başındaki Kartal Özmızrak ile sezon sonundaki Kartal Özmızrak arasında ne fark görüyorsun?
Sezon başında da fiziksel olarak iyi durumdaydım ama daha sonra sakatlık yaşadım ve toparlanmam uzun sürdü. Toparlandıktan sonra iyi performans gösterdiğimi söyleyebilirim. Bu sezon takımdaki rolüm daha fazlaydı, daha fazla sorumluluk aldım. Hücum açısından gelişim gösterdiğimi düşünüyorum. Fiziksel olarak da daha iyi duruma geldim.

Türk oyuncuların tembel olduğu yolunda bir algı var. Tembel misiniz?
Bence tembelleri yerli yabancı diye ayırmamak lazım. Yabancılar içinde de tembeller olabilir ama benim çalıştığım Türklerin yüzde 90'ı çalışkandı. Yabancıların kredisi daha fazla olduğu için onlar daha iyi gözüküyor olabilir. Yerlilerin tembel olduğu tezine katılmıyorum.

Deron Williams ile aran iyiydi. Sana neler kattı?
Genç yaşımda özgüvenle oynamamı seviyordu. Benle çok ilgilendi. Antrenmanda, uçak yolculuklarında sürekli bana tavsiyeler verirdi. 

Kritik anlarda kullandığın toplarla maçlar kazandırdın. Ayrıca bu sezon ligde yüzde 47 ile üçlük atıyorsun. Daha önce de bu bölgeden kötü değildin ama bu sezon çok yükselttin. Bunları nasıl yorumluyorsun?
16 yaşında da kritik toplar kullandım. Bu anları seviyorum. Bu oyuncunun rolüyle, koçun verdiği güvenle ilgili. Ertuğrul Abi, David Blatt, Selçuk Ernak mola alıp son toplarda bana oyun çizdiler. Üçlükleri geçen sezon da yüksek yüzdeyle kullanmıştım, bu sezon daha da yukarı çektim.

BSL'de erken oynamaya başladın? Sakatlıklar sana ne kadar zaman kaybettirdi?
16 yaşında BSL'de oynamaya başladım. Sakatlıklar bana ciddi zaman kaybettirdi ama çok çalışarak açığı kapatmaya çalıştım.

Kendini basketbol açısından nasıl tanımlarsın? Neleri daha iyi yapıyorsun, neleri daha fazla geliştirmen gerektiğini düşünüyorsun?
3 sayılık atışlarım iyi, pick and roll sonunda kendi atışımı da yaratabiliyorum. Penetrelerimi, temas alıp bitirmeyi geliştirmeliyim. 

Asist konusunda kendini nasıl görüyorsun?
19-20 dakika süre alıyorum, ligde ortalamam 2.8. Daha fazla olmalıydı.

Savunma ile aranı nasıl hissediyorsun?
Sakatlıklardan dolayı geçen yıl fazla verim sağlayamamıştım ama bu sene daha iyiydim. Tam sahada daga iyi baskı yapmalıyım.

Saha dışındaki Kartal'ı nasıl anlatırsın? Ne yapar, nelerden hoşlanır. Özellikleri nelerdir?
Arkadaşlarımla ve ailemle zaman geçiririm. Doğuş, Emir, Berk'le birlikte sanatsal etkinliklere katılırız, tiyatroya, galerilere gideriz. Bilgisayar oyunu ise bence zaman kaybı. Ayrıca vazgeçmeyen bir karakterim var, kazanmayı severim. Genellikle sakinim.

Milli Takım için ne düşünüyorsun? Oradaki hava nasıl?
Harika bir hava var. Genç jenerasyonla Dünya Şampiyonası'ndan çok iyi derece çıkarılacağına inanıyorum.

Darüşşafaka'da kendini nasıl hissediyorsun?
Çok iyi hissediyorum.  Darüşşafaka'da dördüncü sezonumu oynuyorum. Arada İBB'ye gittim. Orada da kendimi iyi hissettim. Ayhan Şahenk'te harika bir ortam var. Okul olarak çok önemli misyonlar üstlenmiş bir yapının içinde olmak bize ekstra sorumluluklar yüklüyor.

Kendinle röportaj yapsan hangi soruyu sorardın?

Çok mutlu olmak için ne yapılır?... Henüz yanıtını verebilmiş değilim. Tabii ki mutluyum ama ben en büyük mutluluğu arıyorum. 

Yorumlar Okunma: 2553