Bugün benim günüm değil (Necip Kapanlı) - BasketFaul.com

Bugün benim günüm değil (Necip Kapanlı)

07-05-19 06:29
Bioritm ölçümü yaptırsam, belki de "Bugün gerginsin, iyi günün değil." yanıtını alabilirdim. Yatağa girerken kafamdaki soru şu: Herşey çok güzel olacaksa, o gün neden bugün değil? Neden mutlu olamıyoruz? Neden birbirimizi sevemiyoruz? Dolar neden 6 lira? Çok sevdiğimiz basketbol neden düşüşte? Neden hafta sonu BSL maçları varken snooker seyretmek daha eğlenceli geliyor? 

Delikli ve kısa bir uyku. Gece yarısından itibaren NBA play off maçlarını izlerken bir yandan da sorulara yanıt arıyorum ama kendimi kandıramıyorum. 

Gerginim... Yazmak için doğru gün değil ama beni rahatsız eden konuları kafamdan da silemiyorum...

BU LİGDE 12. OLMAK BAŞARIYSA...
Mesela Büyükçekmece Koçu Serhat Şehit'in geçenlerde kulüp vasıtasıyla yaptığı açıklama...

"Avrupaya gidebilme sıralaması olan ligde 12. liği büyük olasılıkla yakalayarak Avrupa için gururlandığımız bu senede tüm emeği geçen Başkanlarım Yönetim İdari ve Teknik Heyet ile Büyük seyircimiz ve tüm ekibime teşekkür ederim. Süper ligimizde büyük maddi sıkıntıların yaşandığı bu sezonda ve bu süreçte büyük özveri ile oynayan adeta iki kişilik oynayan oyuncularıma özellikle  teşekkür etmek istiyorum." 

Serhat Şehit yeni bir koç Bizim de yeni iyi koçlara ihtiyacımız var ki rekabet kaliteyi yükseltsin. Serhat'ın gözünün içine bakıyoruz iyi şeyler yapsın diye. Nitekim ilk yarı boyunca kendisini kutladık... Ama arkasından facia bir ikinci yarı. Gün itibariyle Büyükçekmece'nin 8 galibiyeti var. Geriye dönüp puan durumlarını inceleyin, 8 galibiyetle ligde kalan takım var mı? Ama bölgedeki rakipleri lastik palatınca Büyükçekmece'ye ilk yarıdaki galibiyetleri ligde kalması için yetti. Kazanmayı, kaybetmeyi bir tarafa bırakın, Büyükçekmece'yi ikinci yarıda mücadele ederken kaç maç izlediniz? Bir mi, iki mi? Sorarsanız uzun oyuncuları gitti. Bu sezon oyuncusu gitmeyen kaç takım kaldı?

Koç böyle 15 takımlı böyle bir ligde 12. sırayı almayı başarı olarak nitelendiriyorsa demek ki onun mutlu olması çok kolay. Yok, algılarımızı yönetmeye çalışıyorsa, tavsiyemiz takımını yönetmesidir.

TELEKOM KÖTÜ GÖRÜNTÜ VERİYOR
Bir filmde izlemiştim. Orta yaşın üzerindeki bir kadın doktora gidip hamile kaldığını öğreniyor. O kadar seviniyor ki, 20 kişilik asansörde gülmeye başlıyor. Diğer 19 kişi hiçbir şey bilmiyor ama onlar da etkilenip gülmeye başlıyor.

Türk Telekom'da hepsini sevdiğimiz çocuklar var. Çoğu da yıllarda milli takımlara hizmet etti. Yanlarında da kaliteli, iyi liglerde oynamış, kariyerli yabancılar. Asansörde gülen hamile kadın gibi, kimin başlattığını bilmiyorum ama Telekom öfkeli, sinirli. Hakemle ilişkileri bozuk, rakiplerle didişiyorlar, "temiz olmayan" faulle yapıyorlar ve kötü görüntü veriyorlar. Onların bu kolektif tavrı belli ki yöneticileri de etkilemiş. Onlar da tribünden oyunculara ayak uyduruyor. Hiç hoş değil...

KOLEJ'DEN VAZ MI GEÇELİM?
Ben Ankara Maarif Kolejliyim... Yani şimdiki ismiyle TED Ankara Kolejliler... Önce orada okudum, okurken takımın amigosu oldum. "Sımsıkı taş gibi..." güftesi, bestesi bendenize aittir. 21 yaşındayken de kulübün yönetim kurulu üyesi oldum. Bu kulüp defalarca altyapılarda şampiyon oldu, milli takımlara oyuncu verdi, Türkiye Kupası'nı kazandı, ligde şampiyonluğa oynadı. Gel zaman, git zaman takım Eurocup'ta çeyrek final oynamışken, "Daha iyisini yapacağız" diyen bir yönetim geldi. Takım şu anda 3. Lig sayılabilecek TB2L'de!!!. 

Geçenlerde play off'taki Bornova Belediye maçlarına gittim. Bizimkilerde bir çok BSL oyuncusu ama ligin dinamiklerinden tamamen uzaklar. Karşı tarafta ise ismini bilmediğimiz, bu lige çok daha uygun olduğunu gördüğümüz genç çocuklar. Kolej takım kurarken 1 ve 5 numara almayı unutmuş. Murat Kaya neredeyse 30 dakika baskıya top getirip, hücumu organize edip, kendisine de şut yaratırken pestili çıktı ve koç farkıyla daha doğru basketbol oynayan Bornova turu geçti. 

Acaba Kolej'den ümidimizi kesip kendimizi üzmekten vaz mı geçmeliyiz? Milyonlarca liralık borcu bulunan kulübü iş adamları yönetirken, spordan anlayanlar dışarıda. 40 bin mezunu olan, mezunları Türkiye'de devleti ve özel sektörü yöneten bir camianın kulübünün atak yapması hayal gibi gözüküyor.

Dedim ya, bugün benim günüm değil. Gerginim ve uykusuzum. Siz beni dikkate almayın... 

Yorumlar Okunma: 4932