Larkin: Liderlik fırsatı verdikleri için minnettarım (Gençalp Kozan) - BasketFaul.com

Larkin: Liderlik fırsatı verdikleri için minnettarım (Gençalp Kozan)

02-05-19 12:56
Efes'in Final Four serüveninde belki de en çok tartışılan isimdi Shane Larkin. Transferi açıklandığında takımın mutlak lideri olacağından hiç kimsenin şüphesi yoktu. Ancak sezon başında işler beklenildiği gibi gitmedi ve takım iyi sonuçlar almaya devam ederken Larkin bu mutlu tabloyu sessizce kenardan seyrediyormuş gibi görünüyordu. Akabinde Euroleague'in ağa babalarına karşı üç çeyrek üstün oynanıp son çeyrekte teslim bayraklarının çekildiği birkaç maç lacivert-beyazlılara dair ümitlerimize adeta limon sıktı. Öyle ki Aralık ayına kadar Euroleague'in tartışmasız favorilerinden Fenerbahçe'yi iki kez yenip Euroleague'de 8/10 yapmış Efes, aralık ayını dört mağlubiyet 1 galibiyetle tamamlayabilmişti. Bu durum, Efes'in Final Four yolunun Larkin ile sağlanacak uyumdan geçtiğine bir kez daha işaret ediyordu. 

Günün sonunda herkes birbirine adım attı ve Efes, dillere pelesenk olmuş o ruhu birlikteliğin yarattığı güven duygusuyla yeniden hatırladı. Koç Ergin Ataman ve Kaptan Doğuş Balbay'ın tazelediği o ruh önce tüm takıma ardından tribünlere sirayet etmişti. 1936'da Pablo Neruda'nın Federico Garcia Lorca'nın ardından söylediği gibi maviye boyuyorlardı hastaneleri. Bu defa kasvetli salon Sinan Erdem Efes'in maviliğiyle boyanmıştı...

Bu satırları yazarken niyetim Shane Larkin röportajını siz okurlarımıza sunmaktı ancak dün akşamın hatırına durmak istemeyen kalemimi lütfen mazur görün. Şimdi söz kahramanımız Larkin'de...

Boston Celtics'ten buraya geldiğinde herkes çıkış sezonun olacağını düşünüyordu, nitekim öyle de oldu ve Final Four'dasınız. Neler hissediyorsun şu an?

Harika hissediyorum! Aslında Avrupa'ya geri dönme kararı aldığımda kısır bir döngüye girmiş gibi görünüyordum fakat Baskonia'da oynarken play-off'larda  elendiğimiz için bu seferki gelişimde hayâlimde Final Four'da olmak vardı. Bunu gerçekleştirebildiğimiz için çok mutluyum, şimdiden Vitoria'ya odaklandım diyebilirim.

Amerikalı oyuncuların çoğu NCAA Turnuvası'nın sonundaki Final Four'a hayran kalır, oradaki atmosferden çok etkilenirler. Aslında Euroleague Final Four'u da format bakımından kolejdekine çok benziyor. Vitoria'daki atmosferle ilgili nasıl bir beklentin var?

Miami'deyken son 4'e kalmayı başaramamıştık, dolayısıyla şu an yaşadıklarımız benim için daha da anlamlı. Savaşmaya devam edeceğim. Orada olmaktan herkesin keyif alacağı kesin, bir sürü taraftarın da içinde olduğu şenlikli bir hafta sonu bizi bekliyor. Bir de tabii daha önce oynadığım Vitoria'da olması benim açımdan ayrıca ilginç. Umarım taraftarlarımız da bizimle olur. 

Sezonun ilk kısmı ve son birkaç ay senin açından oldukça farklı geçti. Dönüm noktası neydi, ne zaman "Artık yapabiliyorum!" dedin?

Benim çok alışılageldik bir tarzım olmadığı için takıma uyum sağlamam biraz zaman aldı. Bazen hızlı hareket edip kendim bitiriyorum, bazen geçiş hücumu oluyor; yani biraz rastgele oynuyorum açıkçası. Bu yüzden takımın da, koçun da benim en iyi yaptığım şeyin ne olduğunu anlaması için zamana ihtiyacımız vardı. Bana olan güvenlerini hiçbir zaman yitirmediler, şu an geldiğimiz noktada en kritik maçı 30 dakika oynayarak tamamlayabildim. Bana liderlik fırsatını verdikleri için minnettarım. Birlik olup çalışmayı sürdüreceğiz, umarım Vitoria'da bunu yansıtabiliriz.

Final Four'da Micic'le olan uyumunuz en kritik noktalardan biri olacak değil mi?

Yaşayarak göreceğiz... 

Yorumlar Okunma: 3742