Efes ve basketbolumuz - BasketFaul.com

Efes ve basketbolumuz

01-05-19 12:18
Zor dönemden geçen basketbolumuzda tutunacak dal arıyoruz. Bunlardan biri yıllardır olduğu gibi Fenerbahçe... Sezon içinde aynı pozisyondaki birçok oyuncusunun yaşadığı sakatlıklara rağmen fazla zorlanmadan Final Four'a kaldı... Şimdi sırada Anadolu Efes var...

Geçen sezonu 7-23 ile normal sezon sonuncusu olarak kapatan Anadolu Efes durumu kendisine yakıştıramadı ve bütçesini artırırken yeni hedefine uygun isimleri kadrosuna katıp 2018-19 sezonunu 20-10 ile dördüncü sırada tamamladı. Yani 12 sıra birden yükseldi. Sezon başlarken Anadolu Efes play off'lara kalmayı yeterli görebilirdi ancak geldiğimiz noktada Final Four'u oynadığı basketbol itibariyle rakibi Barcelona'dan daha fazla hak eden bir takımımız var. İnşallah bu akşam Final Four eşleşmesinde Fenerbahçe'nin karşısına Anadolu Efes'in ismini yazacak ve böylece ülke olarak finali garantilemiş olacağız.

Basketbolumuzdaki zorunlu küçülme sırasında statülerini koruyabilen, hatta üzerine koyan Fenerbahçe BEKO ve Anadolu Efes ile diğer takımlar arasında uçurumlar meydana geldi. Ligimizdeki diğer takımların da kısa sürede makası kapatması mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla ligimizde bir süre için iki takım dışında heyecan beklemek fazla iyimserlik olacak. Umarız ligi birinci bitirenin 7-8 yenilgi aldığı, 10 galibiyetin ligde kalmaya yeterli olmadığı çekişmeli günlere yeniden döneriz. Yeter ki bu zor dönemi bir şekilde Türk Basketbolu'nun lehine çevirmeye başlayalım. Bunun da yolu iyi oyuncu yetiştirmekten geçiyor. Pahalı yabancı getirmenin mümkün olamayacağı bu dönemde yerlilerin katedeceği mesafe milli takımlarımızı da yeniden gündeme getirebilir. Euroleague'deki başarımızdan sonra tutunabileceğimiz dal; her kategorideki milli takımlar olacaktır. 

Ekonomik açıdan zor dönemlerin aşılmasında öncelikli olarak kulüplerin sağlıklı yapıya kavuşması ön şarttır. Kulüpler nezle olursa basketbolumuz burnunu çeker. Kısa vadede her şeyin düzelmesini beklemiyoruz ama bir yerlerden başlamamız gerekiyor. Gerekirse kulüplerin kendilerine gelebilmeleri için ligden düşme kaldırılmalıdır. Mali disiplinle ilgili yönerge çıkarılmış dahi olsa, kulüpler eski borçlarından kurtulamadığı sürece uygulanması mümkün değildir. TBF'nin krizin aşılmasıyla ilgili kararlarını merakla bekliyoruz.

Tabii güncel merakımız akşamki Anadolu Efes-Barcelona maçı. Efes'in Final Four'a kalması hen yatırımlarının karşılığını almaları açısından, hem de basketbolumuzu daha fazla konuşulur hale getireceği için çok önemli. 

Elimizde Efes bayrağı, TV'nin karşısındayız... (Basketfaul)

Yorumlar Okunma: 3433