Umuda yolculuk (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Umuda yolculuk (Hayri Pekergin)

30-04-19 16:37
Uzun bir dönem “İnsan Kaynakları” olarak adlandırıldı.

Şimdi çoğunlukla “Yetenek Yönetimi” deniliyor.

İster iş hayatı ister sanat ya da spor olsun başarının, sürdürülebilirliğin önemli unsurlarından biri “havuzun” içine yeni yetenekler eklemek.

Bugün sanayiden ticarete, bankacılıktan turizm gibi hizmet sektörlerine, teknolojiden spor ve sanata kadar tüm alanlarda yeni yeteneklerin önemi anlaşılmış durumda.

İlgili arkadaşlar bilir.

Türkiye ekonomisinden herkes bir sermaye eksikliğinden söz eder.

Bana göre bugün üzerinde en çok durmamız gereken konu ise insan sermayesidir.

Basketbol da artık her birinizin çok iyi bildiği gibi “hayatın” “sahaya” yansıması olduğu için aynı gerçekler basketbolumuz için de geçerli.

İşte Antalya ve Kocaeli’de yapılan Türkiye U14 Basketbol Şampiyonalarını bu gerçekleri aklımızda tutarak izledik.

*****

Altyapılarda erkek ve kadın basketbolu olarak giderek büyüyen bir ayrışma olduğu görülüyor.

Erkek basketbolu altyapılarında coachların teknik seviyesi genel olarak değerlendirildiğinde daha yukarıda görülüyor.

Bunda en büyük etken BSL ve TBL kulüplerinin altyapıya verdiği önemin KBSL ve TKBL kulüplerinden daha fazla olması.

Bu önem kendini erkek altyapı antrenörlerinin yararlandığı “rehberlik” ve “mentorluk” gibi desteklerde belirgin şekilde gösteriyor.

Kadın basketbol altyapılarında bu tip desteklerin verilmesinin artık gerekli değil zorunlu hale geldiği dikkat çekiyor.

*****

İster erkek ister kadın altyapıları olsun genç sporcuların kendilerine öğretilen teknik ve taktikleri ortaya koyabilmek için özgüven sahibi olmaları şart.

Özgüven faktörü, altyapı coachlarının idman ve maçlardaki tavır, tutum ve söylemleriyle desteklenirse sporcular öğrendiklerini verimli olarak uygulayabiliyor.

Eğer coach oyunculardan heyecanlıysa, onların özgüvenlerini zedeleyecek şekilde davranıyorsa, genç sporcular için özgüvenli olmak, dolayısı ile kapasitesini kullanabilmek zorlaşıyor.

Bu turnuvalarda coachların maçları yönetirken oyuncuların özgüvenleri destekleyen ya da zedeleyen örnekler olduğunu gözledik.

Bu kapsamda U14 Kızlar Şampiyonasında ilk üç sırada yer alan Çankaya Üniversitesi, Emlak Konut ve Galatasaray takımların coachlarının kadın olması ve oyuncularının özgüvenlerini daha destekleyici konumları bana göre bir rastlantı değildi.

Şampiyon takımın coachu Gülseren Yarga’yı, gümüş madalya alan Emlak Konut takımı coachu Yasemin Balkan Güneş’i ve 3. sırada yer alan Galatasaray’ın genç coachu Cansu Zaim’i bu nedenle kutlamak gerekiyor.

Bu turnuvada zaman zaman 13-14 yaşındaki oyuncuları, maçların heyecanını yenmekte zorlanırken kendilerine çok sert bağırıp çağıran hatta tehdit eden coachlara rağmen oynadıklarını gördük.

Elbette bu tür yanlışlar beraberinde verim ve başarı getirmiyor.

Giderek daha kapsamlı eğitimler sağlayan Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği’nin altyapı antrenörleri için zorunlu pedagojik formasyon eğitimlerine yer vermesinin çok doğru olacağı anlaşılıyor.

*****

Benim izlediğim Kocaeli turnuvasında, “özellikle Süper Lig takımlarının” genç sporcuları seçerken (birkaç istisna dışında) yukarıda belirttiğimiz “Yetenek Yönetimi” boyutunun fiziksel kriterlerini dikkate almadığı gözledik.

Açıkça ifade etmek gerekirse kısa forvet oynaması gereken oyuncuları pivot, guard oynaması gereken oyuncuları power forvet pozisyonlarında görmek hem üzücü hem düşündürücüydü.

Süper Lig takımlarının turnuvaya katılım gösteren U14 kadrolarında U18 ve sonrasında elit seviyede pota altında oynayacak fizik yapısında uzun ve güçlü oyuncular da vardı.

Bu oyuncuların (yine 2-3 istisna dışında) oynarken ya da oynadığında gelişimi için yeterli süre/sorumluluk ile desteklenirken görmemiz gerekiyordu.

Yetenek yönetiminde en önemli konu fiziksel ve teknik olarak hedeflere uygun doğru “profilleri” içeri almak.

Bunların kulübün hedefleri ve ihtiyaçları gereği eğitilmesi ve yetiştirilmesi ise sonraki süreç.

Bunların olmadığı yerde, altyapı maçı izlerken “bu takımdan ileride kim çıkar” sorusu soruluyor.

Ben de biraz ironik şekilde “oyuncu çıkmaz ama coach çıkar” demek zorunda kalıyorum.

Akılda tutulması gereken , 14-18 yaş gruplarında alınan ödüllerin, milli takım kalifikasyonlarının ileride başarının garantisi anlamına gelmediği gerçeği.

Bir genç oyuncunun asıl kariyeri 18-21 yaşları arasındaki üç sezonda şekilleniyor.

*****

Dikkat çeken ve mutlaka iyileştirilmesi gereken diğer bir konu aşağı yukarı her takımın 5-6 kişilik rotasyonlarla oynaması ve tüm işi yalnızca 3-4 oyuncunun yapmasıydı.

Bu tespit bütün takımlar için geçerli olunca çok süre sorumluluk alan oyuncuların performansı yorgunluk nedeniyle son maçlara doğru belirgin şekilde geriledi.

******

U14 Kızlar Türkiye Şampiyonasında daha önce Anadolu Şampiyonasında da izlediğim 7.sırayı alan Adana Çukurova Doğuş ve ilk dört takımdan biri olmayı başaran Düzce Belediye takımlarını beğendim.

İki takım da Türk basketbolunun olması gereken, oyunu sahaya yayma, sert savunma , tempolu oyun oyuncuların yeteneklerini destekleyen özgür saha düzeni ile oynadı.

Bana göre hem oyuncular hem de coachların turnuva tecrübesi daha fazla olsaydı enerjilerini 3. günden sonraki hedef maçlara saklayıp sıralamada daha yukarıda olabilirlerdi.

Mersin temsilcisi İnanç Spor şampiyonanın güzel sürprizlerinden biri oldu.

Gerek oyuncuların hücumda oynadığı basketbolun seviyesi hem de doğru pozisyonda doğru profilde oyunculara süre sorumluluk verdiklerine görmek umut vericiydi.

Ankara ligini 3.sırada bitiren Kahraman Kazan Belediyesi Türkiye’de ilk 8 sırada yer alarak bana göre başarılı bir sezon sonu yaşadı.

Turnuva’da 3. sırayı alan Galatasaray U14 takımı, iyi pas organizasyonu, takım olarak ribaunt ve savunma başarısıyla madalya kazandı.

En iyi forvet ödülü kazanan Tuana Coşkun bu turnuvadaki performansı ile takımının başarısına çok önemli katkıda bulunurken guard Ece Yavaş, guard İlayda Nur Can, forvet Miray Şentürk ve guard Melek Aşnaz farklı maçlarda ön plandaki isimler oldu.

Kocaeli’de gümüş madalya Emlak Konut’un oldu.

Kadın basketboluna hem üst yapıda hem de altyapıda önemli hizmetler yapmaya aday bu kulüp benim Işıl Alben’in 14 yaşındaki oyununa benzettiğim Ceren Akpınar gibi yetenekli bir guarda sahip.

Bu isme çok iyi bir zamanlama ve dengeye sahip skorer power forvet Feray Laiç ve son yılda büyük aşama gösteren forvet Yağmur Yılmaz eklenip rotasyonun desteği giderek artınca İstanbul Ligini 4.sırada bitiren Emlak Konut gümüş madalya başarısına ulaştı.

U14 Türkiye Şampiyonu Çankaya Üniversitesi oldu.

Çankaya Üniversitesi U14 takımı maçın ve rakiplerinin özellikleri ne olursa olsun adapte olabilen bir savunma bilgisi ve hücumda top paylaşma kültürü ile oynadı.

Guard Işıksu Güven’in maçı kazanmak için sahada ne yapılması gerekiyorsa gerçekleştiren liderliği dikkat çekiciydi.

Guard Defne Çağlar’ın tecrübe ve kritik anlarda sorumluluk alan yapısı, finalin en skorer oyuncusu olan forvet Meryem Akansu’nun çok yönlü oyunu Çankaya Üniversitesi’nin başlıca silahlarıydı.

Guardlar Öykü Aliusta, Mina Şentaş, kenardan gelen forvet Deniz Aşıkoğlu’nun katkıları, final maçının sürpriz oyuncuları 2006 doğumlu guard Asya Ülker ve Yazgülü Saylan’ın performansı Çankaya Üniversitesi’ne altın madalyayı getirdi.

Burada ayrı bir pencere Çankaya Üniversitesi coachu Gülseren Yarga için açılmalı.

Maçın şartları ne olursa olsun oyuncuların gelişimi için önemli m/m savunmadan taviz vermeyen tecrübeli coach, oynattığı pas oyununda hem oyuncularına gerekli yaratıcılık alanını sağladı hem de topsuz cut’lar gibi Türk basketbolunda az gördüğümüz teknikleri oyuncularına verimli şekilde uygulattı.

****

Turnuvada dikkat çeken oyuncular ise Düzce Belediye Spor’dan benim büyük beğenimi kazanan combo guard Melek Nur Gürbüz, bu seviyede son 10 yılda gördüğüm en keskin şutör olan guard Senanur Demir, takımın dinamosu Rümeysa Gülbahar, Beşiktaş takımında oyun kurucu Zeynep Özel ve guard Rüzgar Boyle, Mersin İnanç Spor takımında forvet Cemre Ergün, Çukurova Doğuş takımında forvet Azra Erçelik, guardlar Gülşah Algun ve Elçin Çokan, Kahraman Kazan Belediyesi’nde guard Şevval Yaman ve forvet Hiranur Gümüş oldu.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 3360