Orhan: TAC BGL'de kalmak istiyor (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Orhan: TAC BGL'de kalmak istiyor (Efe Can Önal)

30-04-19 14:54
Bugünkü konuğumuz, hem basketbolumuzun hem de Basketbol Gençler Ligi’nin yükselen değerlerinden Tarsus Amerikan Koleji ve kendilerinin altyapı sorumlusu-BGL koçu Eser Orhan. 

Son 2 sezondur U18 Erkekler Türkiye Şampiyonu olan TAC, bu sezon da ilk kez yer aldığı Basketbol Gençler Ligi’nde oldukça başarılı bir performans gösterdi ve play-off’u üçlü averajla kaçırdı. Final Grubu’nda 6 maç kazanmalarına rağmen ilk turdan yukarıya sadece 1 galibiyet taşıyabilmeleri en büyük handikapları oldu. Umarım ki bu organizasyon BGL içinde yer almaya devam eder. 

Öncelikle kendinizi tanıtmak ister misiniz?

Mersin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ni terk edip Çukurova Üniversitesi Antrenörlük bölümünden mezun oldum. 16.yılım bu antrenörlükte. Bu işe yatırım yapıp daha da yukarılara çıkmak istiyorum. Eşim ve oğlum da bu zorlu sezonda bana çok fazla destek oluyorlar çünkü koordinatörlük, BGL, okul takımı derken boş zamanım çok çok az oluyor. Geldiğimiz konumdan memnunum.

Önümüzdeki sezon lige tekrar katılımınızla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Şu anda net bir bilgi yok ancak bir ışık aldığımızı söyleyebilirim. 2003 jenerasyonumuz 2002’den daha potansiyelli gözüküyor. 2002 doğumlulardan da Cahit Kalkan ve Can Dallı BGL’de bu sezon piştiler ve önümüzdeki sezon daha fazla sorumluluk alacaklar. Kontenjan olarak da seneye düşündüğüm şu anki kadromuzdan 2001’li Muratcan Güzelocak var ve yanına 2 takviyeyle seneye daha iyi hale gelebiliriz. Bu sezon kaybettiğimiz çoğu maçın tecrübesizlikten kaynaklandığını belirtmem lazım. 

Bu sezon en çok sevindiğiniz ve üzüldüğünüz anlar hangileriydi?

Basketbol Gençler Ligi’nde içeride kaybettiğimiz TED Ankara Kolejliler maçına çok üzülmüştüm. Son savunmada faul yapamayıp üçlük yemiştik ve maç uzamıştı, sonunda da kaybetmiştik. En sevindiğim maç olaraksa deplasmanda kazandığımız Galatasaray maçı kesinlikle. Ligdeki ilk galibiyetimizdi ve unutulmaz bir andı. İlk hedefimiz Final Grubu’na kalmak olduğu için de bizi yarışta tutan ve motiven eden bir zafer olmuştu. 

TAC organizasyonu olarak geçtiğimiz sezon EBBL’de yer almıştınız. Önümüzdeki yıllarda buna benzer bir düşünceniz var mı?

Şu an öyle bir proje var yönetimle de görüşüyoruz. BGL takımı destekli altyapımızdan çıkardığımız oyuncularla böyle bir düşüncemiz var ancak fiziki şartlar ve sponsor arayışının gidişatı da bunun için önemli bir kriter. 3 gün Tarsus’ta 2 gün Edip Buran’da idman yapıyoruz. Yol anlamında bazen çocuklar sorun yaşayabiliyorlar mesafe açısından ancak bunları da yoluna koyup EBBL-TB2L’den kendi çocuklarımızla yola çıkmak istiyoruz. 

Okul-kulüp işbirliği nasıl sağlanıyor?

Okul salonumuzu, servisi, malzememezi karşııyor. Mezunlar derneği de çok fazla destek oluyor bize. BGL takımında 7 oyuncu TAC’de okuyor. Geri kalanlar da TAC’li sayılırlar. Kulübe çok bağlılar, aile ortamı var burada. Okullu-kulüplü vs gibi bir ayrım yapmak doğru olmaz bizim için, herkes bir bütün burada.

Düzenlediğiniz turnuvalardan bahsedelim biraz da...

Ertan Dumanlı turnuvası yapıyoruz ve Stickler Cup yapıyoruz. En önemli turnuvamız ise Güner Baykal. Bu sezon 18.si düzenlenecek. Mini bir Türkiye Şampiyonası gibi oluyor her sene. O jenerasyonun iyi takımlarını çağırıp bütün masrafları biz karşılıyoruz. Hem okulu tanıtıyoruz, hem kulübümüzü Türkiye'ye tanıtıyoruz. Partizan ve Makedonya’dan bir kulübü bu sezon davet ettik ancak tarih anlamında bazı uyuşmazlıklardan dolayı olmadı. Daha önce yurtdışından 5-6 takımı davet ettik. Bundan sonra her sene en az 1 yurtdışından 1 takım olsun istiyoruz ülkemiz tanıtımı açısından da.

Basketbol Gençler Ligi çocukların eğitimini etkiliyor mu sizce?

Biz bu konuda örneğiz diye düşünüyorum. Haftada 6 idman yaptık sezon boyunca. TAC’de okuyan 7 oyuncumuz da hem akademik hayatlarını hem de sportif yaşantılarını bir arada götürmek zorundalar. Tek bir noktaya odaklanan bir anlayışımız olmadığından bizim için her iki alanda çok önemli, çocuklar için de öyle olmak zorunda. Bir örnek olarak 2003 doğumlu Berkan Silindir'i söylemek isterim. Berkan hem BGL, U17, U16 hem de okul takımımızda yer alıyor ve not ortalaması da 90'nın üzerinde. 

Son olarak  söylemek istediğim bir şey var. Basketbol Gençler Ligi dünyanın en iyi projelerinden birisi. Emeği geçen herkese teşekkürler. Federasyon başkanından, en alt birimdeki çalışana kadar, özellikle de bizimle hep temasta olan Gökhan Sunter’e . Geçtiğimiz sezon bu ligde yer alan 40’a yakın oyuncu şu anda üst liglerde oynuyorlar. Bu ligde profesyonel bir ortam var ve oyuncular bunu soluyorlar. Profesyonel takımların geçtikleri hazırlık süreçlerine benzer bir ortam olduğu için oyuncular için büyük bir tecrübe burası.  Aynı sistemde bir Ümitler ligi de olsa güzel olur. Türk basketboluna çok daha fazla yetenek kazandırabiliriz.

Bu güzel sohbet için Eser hocamıza çok teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.  

 

Yorumlar Okunma: 4632