Kazanırken kaybetmek (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kazanırken kaybetmek (Hayri Pekergin)

21-04-19 22:31
Basketbol ile profesyonel düzeyde ya da ona yakın seviyede bağlantınız var ise aşağıda yazanları gayet iyi anlayacaksınız.

İlginç bir oyun basketbol.

Hele pro seviyeden söz ediyorsak, kazanmak ve kaybetmek kavramları üzerine kurulu.

Kazanmak kaybetmek gelince aklınıza yalnızca maçın ya da sezonun sonunda “tabelada” yazan gelmesin.

Basketbolun içinde öyle kombinasyonlar var ki.

En ideal olanı ile başlayalım. Kazanırken kazanmak.

En kötüsünü de yazalım ki eksik kalmasın.

O da tahmin edeceğiniz gibi kaybederken kaybetmek.

Bu yazıları takip edenler biliyor. Benzetmeler ile anlatmayı seviyorum.

Basketbol da hayatın tüm katmanları ile bir sahaya yansıması olduğu için işimi kolaylaştırıyor.

Profesyonel seviyede basketbol coachluğunu bir koalisyon yönetmeye benzetmek mümkün.

Bu koalisyonun içinde coach var, oyuncular var, yöneticiler var, menajerler var, coachun yardımcıları var ve taraftarlar var.

Koalisyonun başında elbette coach var.

Bununla birlikte coach takımındaki oyuncuların özelliklerini, konumlarını ve durumlarını göz önüne alarak bir plan oluşturmak durumunda.

Başarılı bir takımın olmanın diğer bir yönü de koalisyonun diğer parçaları olan yöneticiler, menajerler ve taraftarlar ile işleri yapıcı ve dengeli biçimde yürütmek.

Bunlar varsa kazanırken kazanmak kolaylaşıyor.

Bunların olmadığı yerde bakın neler olabiliyor.

Coach maç kazanırken kendi karizmasından, otoritesinden ya da oyuncuların güvenini kaybedebiliyor. Bu kötü.

Coach maç kaybederken karizma, otorite ve oyuncuların güven kaybına uğruyor. Bu daha da kötü.

Aşağıda KBSL play-off çeyrek final değerlendirmelerini bu pencereden değerlendirirseniz söylediklerimi daha iyi anlayacaksınız.

*****

Kadınlar Süper Ligi play –off ilk turundaki Çukurova Basket – OGM Ormanspor ve Fenerbahçe – Beşiktaş eşleşmelerinde beklenmeyen sonuçlar yoktu.

Çukurova Basket antrenman maçı düzeyine ulaşmakta zorlanan karşılaşmalar sonrasında yarı finale terlemeden yükselirken takım içindeki sinerjinin yükselişe geçmiş görünmesi kendi adlarına olumluydu.

Elbette bu sinerji ve takım savunmasına olan katkısı Çukurova ekibi için belirleyici olacak.

Diğer taraftan Mersin temsilcisinin Iagupova takımdan ayrıldıktan sonra potaya dikine gidecek ve kimya yaratacak bir ismi ortaya çıkarması gerekiyor.

Gray buraya kadar genelde potaya gitmeden pull up’lar ile oynayınca hem N’Dour ve Bone’a gelen pas kalitesi düştü hem de takımın tecrübeli şutörlerine uygun pozisyonlar yaratılamadı.

Çukurova Basket savunmasını sertleştirmek kadar Gray’in daha çok potaya giderek kimya üretmesini istemeli.

Burada dikkat! Asist demiyorum. Tüm takımı yukarı atacak kimya diyorum.

Elbette böyle bir rol için Gray’in maçın oynanan bölümlerinde daha çok kenara gelip dinlenmesi gerekecek. Bu da O’nun dışarıda olduğu anlarda Pelin Bilgiç ve takım savunmasına daha çok sorumluluk düşeceğini gösteriyor.

*****

Fenerbahçe Beşiktaş serisi aslında başlamadan bitmişti.

Beşiktaş sezon içinde topu daha iyi paylaşarak oynayabilse ve baştan beri handikap oluşturan savunmasını gençlere daha çok süre vererek sertleştirse sezonu 6. sırada bitirip sezon sonunda adeta yürüyecek hali kalmayan Hatay BŞB ile eşleşebilirdi.

Fenerbahçe çok daha farklı bitebilecek ilk maçın getirdiği rehavet ve yola yıpranmadan devam etme düşüncesi ile ikinci maça çıkınca daha dengeli bir skor ile yarı finale yükseldi.

Beşiktaş açısından Bahar Çağlar, Esra Erden Atacan , Kübra Siyahdemir gibi tecrübeli isimlerle Mitchell, Akathor, Epoupa ve Mirceva gibi iyi sayılacak yabancı rotasyon ile ligi 7. sırada bitirmek harcanan paranın karşılığı olmasa gerek.

Benim açımdan ise Beşiktaş’ın asıl düşünmesi gereken, takımın yerli omurgasının yaş ortalamasını giderek yükseldiği yerde genç oyunculara süre ve sorumluluk vermeden geçen bir sezonun takıma gelecekte nasıl finansal maliyetler getireceği.

Fenerbahçe yarı finalde performans baskısı hissetmeden oynayacak Galatasaray ile eşleşti.

Sarı lacivertliler bu seride karşılarına çıkacak ters eşleşmeleri hücum ve savunma tarafında doğruları yaparak cezalandırabilirse finale zorlanmadan yükselebilir.

*****

Hatay BŞB – Galatasaray serisi aslında Antakya’da oynanan ilk maçta bitmişti.

O maçın ilk yarısında Hatay BŞB takımı 26 sayıda kalırken , skorun 20’si Williams’dan gelmişti.

Galatasaray serinin büyük bölümünde aynı anda üç guard ile oynadı.

Hatay BŞB ise “yerden oynayan” rakibi önünde ne devasa fizik avantajını kullanabildi ne de doğru düzgün savunma yaptı.

Hatay BŞB takımı yöneticileri her halde bu sezon ne kadar tarihi bir fırsat kaçırdıklarını Türkiye Kupası sırasında fark etmişlerdir.

Açıkçası Hatay BŞB’nin revize edilmiş kadrosu ile bile Galatasaray’a 2-0 ile elenmesi çok büyük başarısızlık.

Girişte hatta önceki haftalardaki yazılarda değindim ama daha açıkça ifade etmek gerekirse Hatay ekibinde geçen sezon sonunda takımın önemli oyuncuları ile yollar ayrılırken coach için de bir değerlendirme yapılması gerekiyordu.

Alınan başarılarda koalisyonun hangi paydaşlarının hangi rollerde olduğunu iyi değerlendirmek gerekiyordu.

Bu yapılmadığı yerde Hatay ekibi coach meziyetine ihtiyaç duyulan noktada beklentinin çok gerisinde kaldı.

Bakın kadın basketbolunun “bu gününde”, bu şartlarda Hatay BŞB takımı büyük önem ve sorumluluk taşıyor.

Önemli fedakarlık anlamına gelen yatırımlar yapan Hatay takımının gelecek sezonlara geçmişte yaşananları unutmadan hazırlanması ülke basketbolu açısından da önemli görünüyor.

Hatay ekibinin neden yerli coachları göz ardı ettiğini sorup soruşturduğumda, kulübün yetkili isimlerinin yerli coachları bazı açılardan tercih edilebilir bulmadığını öğrenmiştim.

Bu oldukça şaşırtıcı çünkü bu sezon Hatay BŞB'yi eleyen Galatasaray ve play-off yarı finali için saha avantajını yeniden ele geçiren BOTAŞ takımlarının başında yerli coachlar var.

Üstelik bu coachlar ilk KBSL deneyimlerini yaşıyor.

Yukarıda yazdıklarım Galatasaray’ın başarısını asla gölgelememeli.

Sarı kırmızılılar sezon içinde hem umulan başarı bandının en üstünde bir finish yaptı hem de sezon içinde genç oyuncularına süre ve sorumluluk vererek gelecek sezonlar için temeli güçlendirdi.

Fenerbahçe serisinde takımın tecrübeli isimleri ve yabancı oyuncular “yarı finale çıkarak biz işi bitirdik” duygusuna kapılmaz ise sert ve çekişmeli maçlar izleyebiliriz.

*****

KBSL’de yarı finale çıkacak son takım BOTAŞ – Mersin BŞB arasındaki son maçın ardından belirlenecek. Serinin son maçını daha çok “isteyecek” takımın kazanacağını düşünüyorum.

twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 4780