Banvit play-off potasında... - BasketFaul.com

Banvit play-off potasında...

21-04-19 17:38

İSTATİSTİK:

Tahincioğlu BSL'de Banvit baştan sona önde götürdüğü karşılaşmanın sonunda da hata yapmadı ve saha dışında birçok sorunla boğuşan Beşiktaş Sompo Japan'ı 76-67 mağlup etti.

İlk 11 haftada 2 galibiyet alabilen Banvit bu sonuçla 12. kez sahadan mutlu ayrılarak bu sezon ilk kez play-off potasına girdi. Ivan Buva'sız oynamaya devam eden Beşiktaş ise 14 galibiyette kaldı.
 
Jason Rich'in yokluğunda enerji kaynaklı basketler ve Joe Alexander'ın bire birleri haricinde alternatif yaratamayan siyah beyazlılar üç sayı çizgisinin gerisinden 4/25 (%16) ile hücum etti. Banvit ise 4'ü Tolga Geçim'den olmak üzere 8 üçlük attı (8/22).
 
 
Maça çok tempolu giren Banvit, Rıdvan ve Şehmus'un hızını iyi değerlendirirken Perez'in pas kalitesi ve Morgan'ın atletizmiyle geçiş hücumlarında fark yarattı. Böylece skor 6. dakikada 14-7'ye geldi. Tıpkı rakibi gibi sahaya enerji koyarak geri dönüş hamlesi yapan Beşiktaş Sompo Japan ise Burak Can-Enes Berkay ikilisi sayesinde beklediği kolay basketleri bulabildi, bu bölümde Samet Geyik'ten ikinci şans sayıları da fark eridi. İlk 10 dakika Banvit'in 2 sayılık üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci çeyreğin ilk bölümünde takımlar hücumda üst düzey bir yaratıcılık ortaya koyamasa da akabinde Banvit tamamı yerli oyunculardan oluşan beşiyle (Rıdvan-Cem-Tolga-Metehan-Berke) maça damgasını vurdu. Kısaların üzerindeki baskıyı arttırıp doğru yardımlaşan Bandırma ekibi, Rıdvan ile içeri agresif şekilde penetre ederken Berke sayesinde hücum ribuandlarını domine etti. Oyunun sıkıştığı anlarda Tolga'nın sorumluluk alması 7.5 dakikaya yayılan 12-0'lık seriyi beraberinde getirdi (35-23). Tekdüze hücumlar sergileyip çemberi döven Beşiktaş'ta ise ilk sayıları 2:19'da Burak Can Yıldızlı'dan geldi. 

Devrenin bitimine 58 saniye kala, skor 37-25 iken Beşiktaş taraftarlarının küfürlü tezahüratları sebebiyle salonu boşaltması istendi. Karşılaşma yaklaşık 15 dakikalık aranın ardından devam etti. Kalan 58 saniye içinde basket olmazken Banvit, 14-4'lük çeyrek skorluyla soyunma odasına 12 sayı farkla önde girdi (37-25).

İkinci yarıya 4-0'la başlayan Banvit farkı 17 sayıya kadar çıkarsa da Erkan Veyseloğlu'nun kıvılcımını yaktığı savunma direnci, rakip sahada Joe Alexander'ın skorer oyunu ve Samet'in boyalı alanda kurduğu üstünlükle birleşti. Siyah-beyazlılar bu sayede yarı sahada çok sınırlı kaldığı günde tempoyu yukarı çekerek maça yeniden ortak oldu. Banvit son 10 dakikaya tek haneli farkla önde girebildi (56-48).

Yakaladığı rüzgarı son çeyreğe de taşıyan Beşiktaş, farkı bitime 8.5 dakika kala 5'e indirdi ancak savunma direncinin yeniden düşmesi Banvit oyun kurucusu Perez'in hareket alanını arttırdı. Tolga'nın da yaratıcılık noktasında devreye girmesiyle pota altındaki Berke'nin değeri daha fazla ortaya çıktı. Böylece tüm parçalarını yeniden oyuna dahil eden Bandırma ekibi farkı 2 dakika içinde 12 sayıya çıkardı (66-54). Bu anlarda Beşiktaş hamle yapmaya çalışmasına karşın Alexander haricinde fark yaratan bir oyuncu olmadı. Banvit, kontrolünde geçen son bölüm sonrası karşılaşmayı 76-67 kazandı.

Öne çıkanlar...
Banvit: Tolga Geçim 14 sayı (4/7 üçlük), 4 ribaund, 5 asist; Jordan Morgan 12 sayı, 5 ribaund; Berke Atar 12 sayı, tamamı hücum 6 ribaund; Rıdvan Öncel 11 sayı, 4 ribaund; Alex Perez 9 sayı, 6 asist
 
Beşiktaş Sompo Japan: Joe Alexander 26 sayı, 8 ribaund; Samet Geyik 16 sayı, 12 ribaund
 

Yorumlar Okunma: 1830