Uğur Türker: BSL de dahil sponsorluk haritası en gelişmiş kulüp... - BasketFaul.com

Uğur Türker: BSL de dahil sponsorluk haritası en gelişmiş kulüp...

11-04-19 17:18
Tivibu Spor'da TBL ile ilgili programa konuk olan Sigortam.net İTÜ Genel Menajeri Uğur Türker, "Sponsor haritası en gelişmiş kulübüz." dedi. Kulüplerinde süre bulamayan genç oyuncuların gelişimini sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Türker aynı şekilde genç yabancıların da Sigortam.net İTÜ'de değer kazandıklarını söyledi.

Türker'in konuşması şöyle:

"Bandırma Kırmızı'yı başka bir yere koyarsak Türkiye Basketbol Ligi’nin yine en düşük 1-2 bütçesinden biriyiz. Sigortam.net gibi önemli bir isim sponsoruna sahibiz ve uzun süreli anlaşmamız devam ediyor. Onun dışında her türlü sponsor alınabilecek kaleme, hem forma alanları olsun, hem sağlık sponsorluğu, ulaşım sponsorluğu, uçak biletleri konusunda her türlü alanda aslında Avrupa’da gıpta ile baktığımız kulüpleri yaklaşabilmek için elimizden gelen bütün faaliyetleri gösteriyoruz. Geldiğimiz yolda şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Süper Lig dahil sponsor haritası anlamında en gelişmiş kulübüz. Tabii ki bu bizi ligin en bütçeli takımlarından biri yapmıyor hatta ligin en düşük bütçeli takımıyız ama bu bizi ekonomik anlamda en sürdürülebilir , oyuncuların kulübe karşı kendini güvende hissettikleri alana sokmuş oluyor. Bu bizim aynı zamanda teknik ekibimize ve oyuncularımıza başarı anlamında sadece sahayı düşünebilecekleri, konsantre olabilecekleri bir alanda yaratmış oluyor.

Ege Arar'la, Oğulcan Baykan'la başlayan; Berkan Durmaz'la, Onuralp Bitim'le devam eden, bu sene de Ahmetcan Duran’la taçlandırdığımız büyük kulüplerin süre bulamayan genç oyuncularına rol veren bir takım haline büründük. Çünkü 19-20 yaşında bir oyuncunun Euroleague, Eurocup seviyesinde bir takımda bir anda rol alıyor olması kolay bir şey değil. Ama bizim gibi kulüpler doğru organizasyonla önümüzdeki 15-20 yıla damgasını vurabilir. Doğru çalışarak, doğru planlayarak oyuncunun yediği yemekten yaptığı antrenmana kadar her adımını göz önünde bulundurarak bizim tornamıza girip, bizden çıktığı noktanın arasında ciddi bir gelişim kat ettiğine şahit olduğumuz bir yapı kurduk. 

Andaç’la beraber ilk yola çıktığımızdan beri en büyük prensibimiz iş tanımlarımızı belirlemek ve birbirimize maksimum desteği sağlamak adınaydı. 2 yıldır sezon başlangıcında nasıl bir kadro yapısı ortaya çıkması gerektiğini konuştuktan sonra o kadro  yapısında nasıl tarzda yabancı oyuncular  olması gerektiğine karar veriyoruz. Daha sonra son nihai kararı belli listeyi son üç dört isime eledikten sonra Andaç karar veriyor. O noktaya  kadar sezon boyunca uykusuz geceler, izlenen maçlar ve emek var. Çünkü 100 kişilik listede son dörde kalan bir oyuncunun bile en az 10- 12 maçını izlemiş oluyoruz. Geçtiğimiz sezon Marek'i  aldığımızda İngiltere’de oynuyordu, İngiltere’de şu anda basketbol olmadığını düşünen oldukça Türk basketbolsever vardır. Ama biz Marek’i İngiltere liginden buraya getirdik ve Marek belki bizden kazandığının üç dört mislini şu anda yine süper lig adayı bir takımda kazanarak hayatına devam ediyor. Belki de süper lig oyuncusu olacak. Tj Campel örneği hepimizin önünde. Biz transfer etmeden belki Chad Frazier’ı veya Jerome Frink’i ismini Türkiye piyasasında belki bir kişi ya duymuştur ya duymamıştır,  o yüzden alışılagelmiş şekilde “menejerden liste gelsin listeden oyuncu seç ve transfer et” yönteminden daha ziyade biz kendi Scouting’imizi  kendimiz yapalım, isimleri kendimiz belirleyelim ve belirlediğimiz  isimlerden sonra da budur deyip o ismi transfer edelim istiyoruz. Bugüne kadar da yaptığımız hamlelerde çok başarılı olduğumuzu gördüm. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte de inşallah bu organizasyonu bir gün süper lig seviyesinde yaparız. Orada da ben bu konuda bugüne kadar kanıtladığımız şeyleri fazlasıyla yine masaya koyabileceğimizi düşünüyorum." 

Yorumlar Okunma: 3527