Kütahya'da Kız Basketbolu için kıvılcım: Ülküspor - BasketFaul.com

Kütahya'da Kız Basketbolu için kıvılcım: Ülküspor

10-04-19 10:56
Kütahya zaman zaman basketbola önemli ev sahiplikleri yaptı... Yıllar önce Avrupa Genç Kızlar Türkiye Şampiyonası orada oynanmıştı... A Klasmanı semineri Kütahya'da düzenlenmişti.

Basketbola olan sevgisine rağmen Kütahya birkaç sezon alt liglerde temsil edilmiş, Bölgesel Lig seviyesini geçememişti.

1983'te Küçük Erkekler finalinde bir Kütahya takımı vardı: Yeşilay. 26 yıllık aradan sonra bir Kütahya takımı daha Türkiye Şampiyonası Finallerine katılacak: Ülküspor U14 Kız Takımı...

2015-2016 sezonunda antrenör Burak Emeksiz kollarını sıvadı, Şehitler Ortaokulu ile ortak çalışmalar sonucunda U14 Takımı gelişim gösterdi. Kendi ilinde iyi maç yapma olanağı olmadığı için çevre kentlerdeki takımlarla maçlar yaptı. Tekirdağ’da düzenlenen Anadolu Şampiyonasına katıldı ve bütün rakiplerini yenerek Türkiye Şampiyonası'na katılma hakkını kazandı. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı Faaliyeti olan Anadolu Yıldızlar Ligi ‘nde 2018-2019 sezonunda 8-12 Mayıs’ta Kırsehir’de yapılacak olan Türkiye Finallerine kaldı. U-18 grubundaki takım da liselerde yarı finallere gitme başarısı gösterdi.

Ceren HAS, İrem Sıla GÖKKAYA, Ceren ULUDAĞ, Gökçen ULUDAĞ , Busenaz TELCİ , İrem ÖNKAL, İlayda AKŞİT , H. Zeynep ALPARSLAN, Emine Nur YAVUZ, Özge YAGUZ'dan oluşan bu takım yeterince çalışıldığında, emek verildiğinde bir şeylerin başarılabileceğini, Türkiye Finallerine sadece Anadolu’dan da takımların katılabileceğinin güzel bir örneği.

Çalışmalarını şimdilik alt yapılarda devam eden kulüp ve sporcuları önümüzdeki yıllarda kadınlar basketbol liglerinde oynamanın hayalini kuruyor. Kulüp yetkilileri ve antrenör Burak Emeksiz de en geç iki sene içinde KBBL müracaat edeceklerini söylüyorlar. 

Yorumlar Okunma: 2337