Texas Tech-Virginia: Mart Çılgınlığının Sonu (Can Tüysüz) - BasketFaul.com

Texas Tech-Virginia: Mart Çılgınlığının Sonu (Can Tüysüz)

08-04-19 20:00
Texas Tech ve Virginia NCAA şampiyonluğu için bu sabaha karşı 04.20'de (SSport)karşı karşıya gelecek. İki takım da beklentileri aşarak bu noktaya geldi ve düşük skorlu geçen yarı final serilerinde Virginia Auburn karşısında uçurumun kıyısından dönerek finale adını yazdırdı. Maçın bitimine 0.6 saniye kala Auburn'ün 3 sayı çizgisinde atış halindeyken faulle durduğu Kyle Guy çizgiden 3/3 ile ayrılınca Virginia maçı 63-62 kazanmış ve adını finale yazdırmıştı. 

Virginia'da bu sezon draft edilmesi beklenen DeAndre Hunter ve Ty Jerome'un yanı sıra junior guard Kyle Guy'ın verdiği katkı takımı yukarı çekiyor. İki beyaz guard olan Ty Jerome ve Kyle Guy'ın performansları takdirlik. İki oyuncunun da pull-up ve pick and roll oyunlarında etkili olması Virginia'yı rahatlatıyor. Bununla beraber turnuvadaki çeyrek final ve yarı final maçları ile ciddi bir çıkış yakalayan pivot Mamadi Diakite de Virginia adına önemli bir isim olacak. Çeyrek finalde oynanan Purdue maçını uzatmaya götüren basketi de atan Diakite Virginia'nın çember savunması açısından ciddi bir öneme sahip. 

Texas Tech tarafında ise yine DeAndre Hunter gibi yüksek sıralardan seçilmesi beklenen Jarrett Culver takımın en önemli parçalarından biri. Bu nedenle Culver'ın performansı şampiyonluğu kazanma adına birinci etken olacak. Bununla beraber İtalyan point guard Davide Moretti sophmore sezonunu geçiriyor ve yay gerisinden çok ciddi bir tehdide sahip. Culver'ın yanı sıra Moretti'nin performansı da Texas Tech adına çok kritik olacaktır. Tıpkı Virginia'da Mamadi Diakite'nin performansı gibi Texas Tech'te de Tariq Ovens çemberi savunma konusunda önemli bir görev üstlenecektir. Yarı finalde Duke'u eleyen Michigan State'e karşı iyi iş çıkaran guard Matt Mooney de önemli bir silah olacaktır. 

Düşük skorlu geçen yarı final serilerinin ardından finalinde çok farklı geçmesi beklenmiyor. İki takımın da bu kadar ileriye gelebileceği beklenmezken Virginia hem çeyrek finalde hem de yarı finalde son toplar ile bu noktaya kadar geldi Texas Tech ise favorilerden biri olan Gonzaga'yı buraya eleyerek geldi. 

İki denk gücün mücadelesinin merakla beklendiği bu maçta tüm basketbolseverlerinin gözü Minneapolis'te olacak. 

Yorumlar Okunma: 1530