Tarrant: Artvin büyük bir aile - BasketFaul.com

Tarrant: Artvin büyük bir aile

04-04-19 11:55
TBL'nin yeni takımlarından olan Artvin Belediye basketbolumuzun yayılmasında önemli bir görev üstlenen takımlardan diyebiliriz. Karadeniz temsilcilerimizin mali sebeplerle çekilme kararları aldıkları şu günlerde onlar tekrardan bir umut olarak çok iyi geçirdikleri TB2L'nin ardından TBL'ye yükseldiler. Çocuklar, gençler ve basketbolu seven her yaştan insan için orada hala bir şeylerin olmaya devam etmesi çok değerli bir şey. Belki sezon içinde zorlandıkları pek çok durum oldu. En basitinden herkesin tahmin ettiği gibi uzun süren yolculuklar. Rakip takımlar her seferinde, biz bir kere gidip gelmekte zorlanıyoruz, sizin her seferinden bu şekilde seyahatleriniz oluyor, sözlerini işitiyorlar. Ama söyledikleri gibi basketbol ve yapılan iş sevildiğinde katlanılması çok zor olmuyor. Yeni koç ve dolayısıyla yenilenen bir kadro olmalarına rağmen, TBL gibi sert bir lige mümkün olan en iyi şekilde uyum sağladılar. En çok dikkatleri üzerine çeken oyuncuları ise şüphesiz Ricky Tarrant. Mücadeleyi ne olursa olsun bırakmayan Tarrant'la taraftar arasında kısa sürede kuvvetli bir bağ oluştu ve takımla da kısa sürede uyumu yakaladı. Biz de bu iyi performansın sahibiyle bir araya gelerek keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 
 
Öncelikle Artvin'e geliş sürecinden bahsedebilir misin?

Antrenmanımı tamamlayıp eve dönerken menajerim aradı ve Artvin'in benimle ilgilendiğini söyledi. Basketboldaki gelişimim ve ilerleyişim açısından güzel bir teklifle geldiklerini iletmişler. Ben de o sırada daha çok çalışıp kendimi daha bir yerde, daha fazla sorumluluk almak istiyorum. Teklif beni gerçekten heyecanlandırdı. Daha önce Türkiye'ye hiç gelmemiştim. Benim için yeni bir macera olacaktı. Bunu değerlendirmek istedim ve teklifi kabul ettim.

Buraya gelirken şehir hakkında bir bilgin var mıydı? Herhangi bir tereddüt yaşadın mı?

Kız arkadaşımla gelmeden önce şehir hakkında internette araştırma yaptım ama hiç bir şey bulamamıştım. Sonrasında menajerimden şehirle ilgili bilgiler aldım ve öğrendiklerimden sonra şehir bana daha pozitif gelmeye başladı.

Artvin Belediye, TBL'nin yeni takımlarından ve bu yepyeni olan oluşuma sen de yeni katılan oyunculardansın. Herşeyin yeni olduğu bu organizasyonda bu kadar kısa sürede uyumu yakalayarak ortaya iyi oyun koymayı nasıl başardın?

Benim insanlarla olan ilişkilerim çok iyi ve sürekli pozitif düşünüp pozitif hareket ediyorum. Takım arkadaşımlarımla da bir uyum yakalamaya çalıştım. Antrenmanlar dışında da birlikte vakit geçirmeye devam ettik. Ayrıca burada ilk senem ve dolayısıyla işimi iyi yaptığımı da göstermek istedim. Daha çok çalışarak da daha iyi olmaya devam edeceğim.

Şehre alışabildin mi? Seni en çok zorlayan şey uzun seyahatler mi oluyor?

Amerika'yla da Avrupa'yla da çok farkı olduğunu söyleyebilirim. Bana göre çok farklı bir kültüre sahip ama yaşamaya elbette alıştım. Uzun yolculuklar olması ise sadece beni değil herkesi zorlayabiliyor. Sonuçta işimizi yapıyoruz ve  benim için bu durum çok da büyük bir sorun olmuyor.

TBL bilindiği gibi çok sert bir lig. Sen ligi nasıl yorumlarsın?

Gerçekten de çok sert bir lig. Ayrıca BSL değil bir altındaki ligde oynamamıza rağmen, insanların ilgisi beni mutlu etti. Şunu söyleyebilirim ki TBL taraftarıyla, takımlarıyla, oyuncularıyla ve coachlarıyla gerçekten iyi bir lig. 

Taraftarının ilgisiyle ilgili neler söylemek istersin? Seni memnun ediyor mu?

Güzel bir taraftara sahibiz. Takımı çok seviyorlar, beni de çok seviyorlar. Maçlarda bizi hiç yalnız bırakmıyorlar. Bana göre bu ligdeki iyi taraftarlardan biri diyebilirim.

Play-off yolunda şansınızı ne kadar görüyorsun?

En yakın rakiplerimizle aramızda galibiyet farkı olsa da play-off'a uzak olduğumuzu düşünmüyorum. Son ana kadar mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Son haftalarda üst üste mağlubiyetler almış olsak da bu bizim play-off'tan uzaklaştığımız anlamına gelmiyor. 

Artvin'de sosyal hayat nasıl gidiyor? Mesela en sevdiğin yerleri veya yemekleri söyleyebilir misin?

Artvin küçük bir dünya gibi. Şehir tam anlamıyla kocaman bir aile gibi. Ben de kendimi gösterdikleri yakınlıkla o aileden gibi hissediyorum. Dünya'nın en büyük Atatürk heykeli burada. Şehir merkezi çok güzel orada kız arkadaşımla yürüyüş yapmaktan hoşlanıyoruz. Aynı zamanda cam teras da ilginç gelen ve hoşuma giden bir diğer şey oldu. Burada en sevdiğim yemek ise döner.

Türkiye'de seni en çok şaşırtan şey ne oldu?

Burada ne zaman pizza sipariş etsem yanında ketçap ve mayonez de geliyor. Böyle bir şeyi hayatımda ilk defa görüyorum (gülerek). Çayı da ilk gördüğüm de çok ilginç gelmişti ama şimdi severek içiyorum (gülerek). 

Türkiye'de kariyerine devam etmek ister misin? Takımla da kısa sürede güzel bir aile olduğunuzu görmek zor değil. 

Evet Türkiye'yi çok sevdim. Avrupalı ve Amerikalı oyuncular tarafından da saygı gösterilen bir lig olduğunu biliyorum. Değerlendirebileceğim teklif gelirse burada kalmayı çok isterim. Zaten menajerime de Türkiye'de kalmak istediğimi belirttim. Yaklaşık 3 ay önce başka bir teklif almıştım. Ama takım arkadaşlarım olsun, teknik ekip olsun takım menajerimiz olsun bana gerçekten çok iyi geldiler. Tam bir aile gibi olmuştuk. Aynı zamanda aileme de gerçekten samimi ve yakın davranıyorlardı. Kendileriyle sezon sonuna kadar yaptığım bir sözleşmem vardı. Bu şekilde yarıda bırakmak istemedim. 
 

Yorumlar Okunma: 2673