Şahin Ateşdağlı: Hedef Denizli'yi basketbol kenti yapmak - BasketFaul.com

Şahin Ateşdağlı: Hedef Denizli'yi basketbol kenti yapmak

19-03-19 15:33
TB2L'de yeni takımlarından biri olmasına rağmen hem planlı oluşumuyla, hem de namağlup lider olarak bu zamana kadar gelmesiyle Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket en çok dikkatleri üzerine çeken takım oldu. Beni ligdeki başarının ötesinde altyapı projeleri, Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu'nun konuya yaklaşımı ve ilgisi daha fazla heyecanlandırdı diyebilirim. Kesinlikle günübirlik bir başarı değil burada amaçlanan. Amaçlanan özetlemek gerekirse Denizli'yi bir basketbol şehri yapmak. Şimdiye kadar bu konuda da çok güzel ilerlemeler olduğunu görebiliyoruz. Planlanan projelerin hayata geçmesiyle herşeyin daha da iyiye gideceği görülüyor. 

Normal sezon TB2L'de bu haftasonu oynanacak maçlarla son bulacak. Biz de play-off öncesi Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket başantrenörü Şahin Ateşdağlı ile bir araya geldik. Kendisinden sezon hedefleri, takımın durumu ve daha birçok konuda görüşlerini aldık.
 
 
Merkezefendi Belediyesi Denizli Basket yeni takım olmasına rağmen sezona müthiş başladı. Namağlup liderlik sezon başında hedeflediğiniz birşey miydi?

Geçen seneden bunun yapılanmasını yaparak lige çıkmak üzere bir takım kurmuştuk. O yüzden bu tablo bizi çok şaşırtmadı. Ama şu an bizim için önemli olan namağlup lider olmamızdan öte hedefimiz olan lige ulaşmak. Belli bir programla yapılanmayı da ona göre yaptık. Belediye Başkanımız Muhammet Subaşıoğlu son derece planlı ve programlı. Bu sebeple de sezon başlamadan önce her şeyi planlamıştık. TBL ve TB2L'yi iyi bildiğim için iki tarafta da oynayabilecek uzun vadeli bir kadro kurmaya çalıştık. Denizli'de hırslı ve savaşan takımları seven bir seyirci kitlesi var. Onları sahaya çekebilecek karakterde bir oyuncu grubu oluşturmaya çalıştık. Bütün bunlar dediğim gibi planlanmış şeylerdi. Elbette namağlup lider olmak planladığımız bir şey değildi. Biz sadece ligden çıkmaya odaklı bir plan yapmıştık. Bu zamana kadar her şey istediğimiz gibi gitti. Umarım sonrasında da bu şekilde devam eder. 

Takımda çok iyi bir kimya yakaladığınız da görülüyor. Her maç aynı konstrasyonla maça çıkmak da bu durumda kolay olmasa gerek

Biz maç seçmiyoruz. Oyuncularla sezon başında konuştuğumda da bunu anlatmıştık, onlar da seçmiyor. Rotasyonu da mümkün oldukça dağıtmaya çalışıyoruz. Hepsinin keyif alarak o sahada olmasını istiyoruz. Antrenman dozajını yüksek tutup maçlarda da eşit sürelerde oynatmaya çalışıyoruz. Oyunculara en başta, istatistiklerde bireysel olarak yukarıda olmanız burada mümkün değil ama takım olarak hepimiz her şeyden biraz yapacaksınız, demiştik. Herkes takımda da mutlu, sahada da bunu görebiliyoruz. Çok fazla oyuncu da değiştirmedik. Bir tek Erdinç ayrıldı, Burak ve Bulut'u dahil ettik. Onlar da bu sistemin içine çok çabuk bir şekilde dahil oldular.

"Bir çok takımın yaptığı gibi bütçemizin dışına çıkmadık"

Maalesef bu sezon özellikle üst ligler için bütçe anlamında çok sıkıntılı geçiyor. Ancak buraya baktığımızda da yukarıya göre daha planlı oluşumlar görmeye başladık. Sizce bunun en önemli nedeni nedir?

Sezon başında maddi planımızı yapmıştık. Başkanımızla sezon başında bütçemizi belirleyip kadromuzu ona göre oluşturduk. Bir çok takımın yaptığı gibi bütçemizin dışına çıkarak transferler yapmadık. Bence sıkıntıların temel sebebi de burası. Baktığımızda yukarılarda yıpranmış, aşağıda ise yeni oluşumlar var. Buranın daha düzenli olmasının en önemli sebeplerinden biri bu bence. Bir de burası yabancısız bir lig. Yukarılarda ise yabancı transferlerinden dolayı dövizlerdeki değişim o takımları çok sarstı diye düşünüyorum. Ama tabii işin özü ayağını yorganına göre uzatmak lazım. Biz bu planlamayı yaptığımız için oyuncuların sezon sonuna kadar alacakları miktarlar hazır. Kulüpte bu gibi bir sorun hiç yaşamadığımız için takım olarak kafamızı sadece basketbola yoruyoruz.

"Play-off da iyi olmadıktan sonra normal sezon liderliğinin bir önemi yok."

Normal sezonun sonuna geldik diyebiliriz. Haftasonu oynanacak son maçların ardından play-off'lar başlayacak. Şu an için takımın durumu nedir? Bu süreçte play-off için yaptığınız ekstra çalışmalar oldu mu?

Bir takımın yükseliş ve iniş grafikleri oluyor. Zaman zaman kötü oynadığımız gözükse de aslında o zamanlarda idmanlara çok yüklendiğimiz için öyle olmuştu. Bunun da dengesini iyi ayarladığımızı düşünüyorum. Ligin lideri olabiliriz ama play-off da istediğimizi yapamadıktan sonra bunun bir önemi yok. Lider olduğumuz için ev sahibi avantajına sahip olmamız bizim için en önemli şey oldu. Normal sezonun son haftalarını da rahatlamamak için TBL takımlarıyla hazırlık maçı yaparak geçirdik. Bu şekilde play-off ritmine girmeye başladık.

"Biz hiç bir maçı 40 sayı farkla kazanmaya çalışmadık"

Çoğu takımda daha keskin inişler ve çıkışlar görürken bunu göremediğimiz takımlardan birisiniz. Ayrıca tek bir lider oyuncudan ziyade takım olarak etkili ve dengeli bir basketbol ortaya koyduğunuzu söyleyebiliriz. Bu durumun size play-off'ta avantaj sağlayacağını düşünüyor musunuz?

Mesela Gökhan arka adalesinden sakatlanarak yaklaşık 2 ay kadar bizimle olamadı. Ama biz bunu hiç hissetmedik. Orada oynayacak oyuncularımız zaten hazırdı. Bu durumun elbette  play-off'larda bizim için avantaj olacağını düşünüyorum. Biz hiç bir maçı 40 sayı farkla kazanmaya çalışmadık. Sadece doğruları ortaya koymaya çalıştık. 

Play-off bambaşka bir atmosfer. O atmosferi bilen oyuncularla oynamak ise büyük bir avantaj. Bizde hem o atmosferi bilen hem de sonuna kadar savaşacak mücadele edecek oyuncular var. Bu ikisine sahip olmamız bizim en büyük gücümüz oluyor. 

Diğer grup daha zor gibi görülüyor ama onlar daha offensive takımlar. Burada ise basketbol daha çok bu lige yakın sertlikte oynanıyor. Bu yüzden çok kolay maçlar oynadığımızı söyleyemem. Elbette biz de bir yerde kaybedeceğiz ama önemli olan rakibimiz bizi play-off da 3 kere üst üste yenebilecek mi? Biz savunma ağırlıklı biz takımız. Bizim grupta mesela Bornova da öyle. Diğer gruba baktığımızda ise daha çok skor üretme üzerine takımlar olduğunu görüyoruz. Play-off'ta onları tutabilirsek biz kazanırız. Eğer durduramazsak da onlar kazanacak.

"Kupadan ziyade önemli olan emek verdiğim takımı bir şekilde yukarı çıkmasına vesile olmak."

Şampiyonluğun en büyük adaylarından biri olarak görülüyorsunuz. Ayrıca artık sizin de kupa kaldırmanızın vaktinin geldiğini söyleyen bir kesim de mevcut.

Açıkcası bu ligde hep bir şanssızlık yaşadım. Her seferinde basit hatalarla kaybettim. Ben de istiyorum ama önemli olan emek verdiğim takımı bir şekilde de olsa yukarı taşımak.
 
Ben Artvin'e giderken herkes bana, ne yapıyorsun, kariyerini mi bitireceksin, demişti. Ama bakın Artvin şimdi TBL'de mücadele ediyor. Şimdi ise aynı insanlar neden kalmadığımı soruyorlar. Bu tamamen bir tercih meselesi. Ben bir antrenörüm, altyapılar, TB2L TBL, BSL neresi olursa çalışırım. Ayrım yapmamamız gerektiğini düşünüyorum. 

Ben buranın uzun süreli ve uzun soluklu bir oluşum olacağını inandım ve bu yüzden buraya gelmeye karar verdim. Özellikle Başkan'ın duruma bakışı ve tavrı çok güzel, kendisiyle beraber güzel işler yapacağımızı düşünüyoruz. Burada önümüzdeki süreçte ciddi bir altyapı kurulacak. Açıklanan belediye projelerinde biri bir basketbol merkezi kurulacak olması. İçinde 6 salon, otel, misafirhane ve okul olacak olan müthiş bir proje.

Sezon sonunda da umarım hedeflediğimiz kupayı kaldırabiliriz.Taraftar da maçlardan daha keyif almaya başladı. Denizli'yi eski günlerinden daha da iyisine götüreceğimize inanıyorum
 
Son olarak taraftarlarınıza değinmek istiyoruz. Maçlarınızda müthiş bir atmosfer oluyor. Siz taraftarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?

Pota Arkası diye bir taraftar grubumuz var. Liseli gençlerimizden oluşan bir grup. Bütün liselerde gruplar kurmuşlar. Hiç bir maçımızda bizi yalnız bırakmıyorlar. Asla kavga, hareket ve taşkınlık yapılmıyor.  Amaçları kendileriyle birlikte bu grubu taşıyarak büyütmek. Şimdiden bile müthiş bir büyüme gösterdiklerini söyleyebilirim. Onlar basketbol seyircisi anlamında çok büyük bir ayrıntı. Hepimiz onları çok seviyoruz. Onların haricinde bizi şehir çok iyi bir şekilde destekliyor. Herkesin de bizleri desteğe maçlarımıza kendi istekleriyle gelmeleri bizim için çok önemli ve sevindirici bir durum. Biz okulları salona taşımıyoruz, okullar bizden gelmek için talepte bulunuyor. Ayrıca kadın seyircimizin de sayısı epey yüksek. Her maç mesela bizim Pota Arkası grubumuz hava atışı öncesinde İstiklal Marşı'mızı okuyor. Artık gelen hakemlerde bu duruma alıştıkları için bekliyorlar okumalarını hava atışı yapmadan önce. Taraftalarımızla böyle güzel bir hava yakaladığımız için ben çok mutluyum.

Yorumlar Okunma: 3265