Nilay Kartaltepe: Oynamayan oyuncu hatayı kendinde arasın (Efe Can Önal) - BasketFaul.com

Nilay Kartaltepe: Oynamayan oyuncu hatayı kendinde arasın (Efe Can Önal)

19-03-19 19:31
Kırk yaş gençliğin yaşlılığıdır der Victor Hugo. Bundandır ki bu sohbette konuğumuz olan sevgili Nilay Yiğit Kartaltepe 40’ını yeni aşan genç bir isim bizler için. Direkt soru cevaptan ziyade ortaya keyifli bir sohbet çıktığı için sizlere satırbaşları vererek neler konuştuk ve Nilay kaptan neler söyledi onları aktaracağız. Güncel olaylar üstünden konuşmaya çalıştık. 

Öncelikle sevgili Necip Kapanlı’nın da röportaja dahil olması çok keyifliydi.  

Konu elbette Nilay Kartaltepe’nin geçtiğimiz hafta Mersin BŞB deplasmanında attığı son saniye basketinden açıldı: "Daha fazla olabileceğini tahmin etmeme rağmen, kariyerindeki ilk maç kazandıran basket olmuş bu. Şöyle anlatıyor o anları: 5 saniye kala sayıyı yediğimizde molamız kalmamıştı. Tek hatırladığım topu oyuna sokan Kahleah Cooper’ın arkamdan “Nilay, Nilay” diye bağırıp pas istemesi (gülüyor). Ancak karar vermiştim o topu atmaya çünkü maçtan önceki idmanda 10-15 kere o şutu çalışmıştım ve direkt gittim attım." 

TÜRKLER AZ ÇALIŞIYOR
Bir sürü kulüpte mücadele eden bir isim olarak kadın basketbolunun geleceğini sorduğumda ise dobra bir cevap verdi: “Açıkçası bu sezon kötüye gidişatın ilk sinyallerini verdi diye düşünüyorum. Özellikle başarı gediklisi olduğumuz Euroleague ve Eurocup’ta son dörtte ilk kez hiç takımımı yok ve bu galiba çok uzun bir aradan sonra oluyor, belki de ilktir. Türk oyuncu bazında da... Ben gerçekten  bazen Türk oyunculara inanamıyorum. Geliştiremiyorlar kendilerini, bir kısmı çalışmayı bırakmış durumda adeta. Ben 40 yaşında 35 dakika sahada kalıyorum. Her geçen gün daha kötüye gittiğini düşünüyorum ki Milli Takım bazında baktığınızda da hep aynı isimler üzerinden işler dönüyor."

Necip abi burada devreye girip erken para kazanmalarının etkisini sorduğunda da bunun da önemli bir etken olduğunu, kendi başladığı zamanlarda günde en az 3 idmana çıktığını söyledi ancak eskiden yabancı sayısının da bu kadar çok olmamasının kendisi adına, oynamak adına önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu da belirtti, ayrıca... "Ekonomik durumların iyi olmaması gençler için bir fırsat, hiç bir antrenör oynayan oyuncuyu engellemez, kesmez, örneğin zirvede yer alan Çukurova’da genç isimler önemli roller alıyorlar.” 

Yazın sezon aralarında en fazla 2 hafta tatil yapıp onun dışında hep özel idmanlarla kendisini hazır tuttuğunu söyleyen Kartaltepe, tatille bireysel çalışmayı bir arada tutmanın önemine vurgu yaptı.

Konu gençlerin ya da yerli isimlerin sorumluluk almasına geldiğinde ise; iki maç iyi oynayan oyuncuların oldum havasına girmesi ancak kötü oynadıklarında ya da oynamadıklarında ise suçu, hatayı vs. kendileri yerine hep başka yerde aramalarının kendilerine hiç bir katkısı olmayacağını belirtti. Laf arasında Beşiktaş’ın 2002 doğumlu ismi Melek Uzunoğlu’nu da beğendiğini ekledi, genç ismi belki daha da motive eder bu açıklama. 

15 DAKİKA BEKLERKEN 35 DAKİKA OYNUYORUM
İnsanlar bizde rakamlara çok endekslidir yaş 34-35 oldu mu artık bıraksın yaşlandı vs yorumlar yapılır ne düşünüyorsun dediğimde de; kendisini açıkçası çok iyi hissettiğini, bu sezon 15-20 dakika oynamayı beklediğini fakat bazen 35 dakika sahada kalmasına rağmen kendisinin bu durumdan mutlu olduğunu söyledi. Daha ne kadar oynarım bilmiyorum ama fiziksel açıdan bir sıkıntım olmadığı sürece en fazla çocuk doğurmak için ara verebilirim, ya da bırakırım.

Çocuk demişken takip edenler bilir, kendisi gibi sporcu bir eşi var eski voleybolcu Cengizhan Kartaltepe ile beraberler 10 yılı aşkındır. Onun da kendisine çok destek olduğunu ve sporun içinden gelmesinin çok büyük bir artı olduğunu ekledi. Ben şahsen maçtan sonra evden maç üstüne konuşuyorsunuzdur değil mi dedim ama gülerek "eve pek iş getirmemeye çalışıyoruz" dedi. 

İzleyenler bilir. Kenara geldiğinde bile Nilay Kartaltepe dinlenmez, bir koç gibi ayaktadır genelde ve takımı ateşlemeye yönlendirmeye çalışır. Bunu paralel olarak oyunculuk kariyerini sonlandırdıktan sonra rotanız ne diye sorduğumda ise 10 yaşından beri oynadığı basketboldan kopmak istemediğini, herkesi memnun etmenin çok zor olduğunu bilmesine rağmen antrenörlüğü düşündüğünü aktardı. 
 

Sevgili Necip Kapanlı, kızmasın biraz resmiyet katayım dedim,  bir odada 3-4 ekranı karşısına alır ve basketbol maçı izler gerçi bu aralar snooker’a sardı ama. Yakınlarının aktardığına göre kendisine rakip olarak çıkan isim ise Nilay Kartaltepe. 

“Ne kadar maç varsa izleyebilirim çünkü yaptığım işi çok seviyorum. Evden hiç çıkmadan bütün günümü böyle geçirebilirim neredeyse. Maç izleyerek de kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Hiç sıkılmadım, sıkılmam da. Erkek kadın basketbolu pek farketmez ancak önceliğim erkek basketbolu ve özellikle Euroleague. Altyapı maçlarına dahi gidip izliyorum (Ankaralılar MEB Spor Salonu’nda tribünde Nilay ablayı görürseniz sakın şaşırmayın) NBA’de izlerim, Curry’yi beğeniyorum özellikle." 

KULÜPLER DE YERLİLERİ DESTEKLEMİYOR
Türk basketbolu hakkında yönetimlere söylemek istediğiniz bir şey var mı diye soran Necip abiye cevaben; kendisinin İstanbul Üniversitesi’nin altyapısında yetişirken kendilerine çok destek verildiğini ancak şu anda artık Türk oyunculara o kadar destek verilmediğini ve yabancı alma kolaylığına kaçıldığından dem vurdu. Koçların da burada yönetim baskısı altında kaldığını ve gençlere yatırımın da olmasının artık çok zor gözüktüğünü ekledi. 

“Ben Fenerbahçe’de oynarken de biraz böyleydi. Yazın hazırlık turnuvalarında oynardı genç isimler ancak normal sezon başladığında boşlukta kalıp ne olacağını bilemezlerdi. Daha sonra çoğu Amerika’ya gitmeye çalışıyor, durum böyle biraz şu anda da.”

Son olarak ise konuyu Ankara’ya getirdim. Kendisinin Ankara’daki ilk sezonu sonuçta. Neleri sevdiğini sordum.

“Ankara’yı çok sevdim, herkes bana deniz yok sevmezsin diyordu ancak deniz olmayan başka yerlerde de oynadım sorun olmadı yani (gülüyor). Hem şehir güzel, hem kulüpteki aile ortamı güzel. Burada mutluyum ve huzurluyum. Kadın basketboluna da destek var. Özellikle bakanın eşi Ahu hanım (Pakdemirli) her maça geliyor neredeyse ve bize çok destek oluyor, teşekkür ederim kendisine buradan. Maçtan sonra kısa da olsa hep konuşurum kendisiyle de, bizimle çok ilgili. Onun sayesinde seyirci kitlemizin arttığını düşünüyorum."


NİLAY'IN MERSİN MAÇINDA ORTA SAHADAN SON SANİYEDE MAÇ KAZANDIRAN ÜÇLÜĞÜ 

 

Yorumlar Okunma: 4281