Karşıyaka heyecanlandırdı ama amacına ulaştı (Hüseyin Akbaş) - BasketFaul.com

Karşıyaka heyecanlandırdı ama amacına ulaştı (Hüseyin Akbaş)

13-03-19 20:24

İSTATİSTİK: 

FIBA EuropeCup Top 16 turu rövanş maçında Pınar Karşıyaka İzmir’de Ventsplis’i ağırladı. Mücadeleden Pınar Karşıyaka 70-65’lik skorla galip ayrıldı. Pınar Karşıyaka sayı averajıyla çeyrek finale yükseldi.

İlk maçı deplasmanda 78-76 kaybeden Pınar Karşıyaka sahaya en az 3 fark parolasıyla çıktı. Koç Dirk Bauermann Walker, Henry, Birkan İlkan ve Marei’den oluşan beşle parkeye çıkmayı tercih etti. Mücadeledeki ilk sayılar Assem Marei’den geldi. Maçın ilk beş dakikasını Ventspils 9-10 önde geçti. Savunmada kötü bir performans sergileyen Karşıyaka hücumda yetenekli ellerinden bulduğu sayılarla ilk çeyreği 17-14 önde kapattı.

İkinci çeyrek Erving Walker’ın bulduğu turnike sayısıyla başladı. Rakibin yaptığı adam adama savunmayı aşmakta zorlanan Pınar Karşıyaka, çeyrek boyunca oldukça fazla top kaybı yaptı. Hücumda inişli çıkışlı bir performans sergileyen Kaf-Kaf soyunma odasına 36-31 önde gitti.

İlk yarıda Assem Marei 13 sayı 9 ribaund Sek Henry 10 sayı 2 asistlik bir oyun ortaya koydu. Walker ise 8 sayılık bir katkı gösterdi.

Maçın ikinci yarısının ilk iki dakikasında her iki takımda sayı bulamadı. Çeyreğin devamında toparlanan Pınar Karşıyaka taraftarının da işin içine girmesiyle hücumda iyi bir rüzgâr yakalayarak farkı çift haneli sayılara çıkardı. Savunmada çaldığı topları ve aldığı ribauntları hızlı hücumlarla tamamlayan Kaf-Kaf 3.çeyreği 53-40 önde kapattı. Pınar Karşıyaka 3.çeyrekte rakibine sadece 9 sayı imkânı tanıdı.

Konuk ekip maçın son çeyreğine etkili başladı. Yakaladığı serilerle maça ortak olmasını bildi. Hücumda aradığı ritmi bulmakta zorlanan Karşıyaka maçı kopartmakta oldukça zorlandı. Çeyreğin son iki dakikası büyük bir heyecana sahne oldu. Her iki ekipte karşılıklı basketler buldu. Son 24 saniyeye Pınar Karşıyaka 67-63 önde girdi. Savunmada sakin kalarak hata yapmadan oynayan Karşıyaka maçı 70-65 kazandı ve çeyrek finale yükseldi.

Pınar Karşıyaka’da Assem Marei 23 sayı 17 ribaund ile double-double yaptı. Sek Henry 16 sayı 5 asist, Walker 11 sayı 3 asistlik bir performans gösterdi.

Pınar Karşıyaka çeyrek finalde İtalyan ekibi Dinamo Sassari ile karşılaşacak.

Yorumlar Okunma: 2925