Siz kimi yetiştirdiniz? (Yalçın Granit) - BasketFaul.com

Siz kimi yetiştirdiniz? (Yalçın Granit)

13-03-19 19:17
FİBA Dünya Şampiyonası öncesi açıklanan 20 ülkenin sıralamasında Türkiye 17. sırada. Amerika birinci, İspanya ise ikinci durumda. Bunlar şaşırtıcı değil ama Yunanistan'ın 8. sırada oluşu beni bu listeyi incelemek zorunda bıraktı. Avrupa'nın en güçlü iki Rus kulübüplerinden CSKA başında Yunan koç Dimitris İtudis var. Khimki'de de düne kadar Yunan Georgios Bartzokas koçluk yapıyordu. Bugün Avrupa'nın en iyi oyun kurucularından Spanoulis ve Calathes Olimpiakos ve Panatinaikos'da görev başındalar. Üçüncü bir point guardları Sloukas ise Avrupa'nın en güçlü takımı Fenerbahçe'de sorumluluk taşıyor. 

Bizde ise durum farklı. Avrupa'da oynayan hiçbir oyun kurucumuz yok. Koçlarda ise Avrupa'da koçluk yapan bir tek Erman Kunter var. Biz Erman'ın tecrübesinden ve bilgisinden faydalanmalıyız. Düşünsenize Erman Türkiye'de güçlü bir kulüpte koç veya teknik danışman olsaydı olay ne kadar değişik olurdu. Görev dışında kalan koçlarımızdan bir diğeri de Oktay Mahmudi. Oktay da basketbolumuza omuz verecek koçlardan biri. Onu da en kısa sürede iş başında görmek istiyoruz. 

ÖZGÜVENİN ÖNEMİ
Yeniliklere açık olmamız lazım. Örnek olarak Kenan Sipahi'yi alalım. Kenan çok yetenekli bir oyuncu. Öz güveni artsa daha da üst seviyeye çıkabilir. Bugün Amerika'da oyuncularla sadece oyuncu geliştirme koçları değil, bir psikolog da ilgileniyor. Psikolog, oyuncunun öz güvenini artırmakta yardımcı oluyor. Öz güveni artan oyuncu daha iyi savunmacı oluyor, smaç vuruyor, yürüyüşü, duruşu bile değişiyor. Görünüşü güçlenmiş bir Kenan Sipahi bütün Avrupa'nın ilgisini çeker.  Bu durum sadece Kenan için geçerli değil. Ülkemizde ona benzeyen çok sayıda oyuncumuz var. Biz onları layık oldukları yere çıkarsak Türkiye'nin FİBA'daki sırası çok daha yukarılarda olurdu. 

Koçlarımız da oyuncudan çok oyun üzerine odaklanmış durumdalar. Örneğin bugün Türkiye’nin tartışmasız en iyi koçu Ergin Ataman. Siz Ergin'e kaç kupa kazandın diye sorsanız saymakla bitmez. Peki "kaç büyük oyuncuyu yetiştirdin?" diye sorarsanız birbirinize bakmak durumunda kalabilirsiniz. Bunu Ergin'in yetersizliği manasında söylemiyorum. Oyuncu geliştirmeden sorumlu asistan koçların önemini bir kere daha hatırlatmak için yazıyorum. 

BASKETBOLUMUZDA ANKARA’NIN ÖNEMİ

Gelelim bizi ümitlendiren konuya. Türk Telekom Ankara'da güçlü bir kulüp olma yolunda. Eğer Ankara'da basketbol sevgisi ve merakı yeniden gelişirse, Türk Telekom yöneticileri Türkiye'ye hangi hizmetlerde bulundunuz sorusuna Ankara'yı yeniden basketbol şehri yaptık cevabını verebilir ve tarihe geçebilirler. Bu arada Stimaç ve Kaya Peker sanki kanunen yasaklanmış gibi aynı 5'te oynatılmıyor. Pozisyon gereği zaman zaman denenebilir. Burak Gören kardeşime bu konuyu tekrar gözden geçirmesini tavsiye ediyorum.  

Yorumlar Okunma: 38818