Fake atan derbinin hikayesi (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Fake atan derbinin hikayesi (Hayri Pekergin)

08-02-19 10:36
Beklenen bir maçtı.

Ankara U18 Kızlar Liginde BOTAŞ – Çankaya Üniversitesi maçının derbi niteliği dışındaki bir başka özelliği, tarih ve yeri konusunda sürekli “fake atması” oldu.

Kadın basketbolunda önemli yeri olan BOTAŞ ve Çankaya Üniversitesi kulüplerinin, Ankara’da güçlü konumda olan U18 takımlarını karşı karşıya getiren bu maçın normal tarihi sezonun ilk haftasına denk gelen Kasım ayı başlarıydı. .

Daha sonra maç 24 Aralık 2018 saat 18:30’a ertelendi.

Maçı izlemek isteyenlere ilk “fake” işte o gün geldi. Maçın başlamasına saatler kala gelen bir haberle “derbi” ileride açıklanacak bir tarihe ertelendi.

Çok uzatmamak adına derbinin nasıl Ocak ayına ertelendiğinin ve Ocak ayı içinde tarihin nasıl iki defa daha değiştiğinin hikâyesine burada yer vermeyeceğim.

Sonuçta bu özel ve güzel maç, 3 Şubat tarihinde 17:00 de MEB Salonunda oynanmak üzere bir kez daha Ankara programına girdi.

Fakat derbinin attığı “fake”lerin sonu gelmemişti.

Maçtan iki gün önce gelen bir haberle maçın 3 Şubat tarihindeki yeri ve saati değişti.

******

Beklendiğine değdi.

BOTAŞ ve Çankaya Üniversitesi “derbinin” hakkını veren mücadele gösterdi.

Maçtan önce, bu jenerasyonda U14 Türkiye Şampiyonu olan sonraki yıllarda da Türkiye Finallerinde iddiasını sürdüren Çankaya Üniversitesi önünde, Ankara’ya taşınma sonrası yeniden yapılanan BOTAŞ U18 takımının nasıl bir oyun ortaya koyacağı merak ediliyordu.

Derbi’nin ilk çeyreği takımlar hücumda ritm bulana kadar guardların birbirinin sınırlarını zorladığı bölüm olarak geçti.

İlk beş dakikada skor 5-4 Çankaya Üniversitesi lehineydi. Bu anlarda BOTAŞ, Rabia Güney’in savunmadaki gayretlerine eklenen guard Tuana Açarçiçek, forvet Pelin Gülçelik ve forvet Ulde Zeren Çetindağ ile sayı buldu.

Çankaya Üniversitesi ise guard Simay Naz Öget, power forvetler Burcu Büyükayan ve Berfin Baran ile skor üretti.

İlk çeyrek sonunda skor, beklendiği gibi maçın yüksek atmosferi nedeni ile düşüktü. Bu bölümü güçlü fiziği ile ribauntlara hakim olan power forvet Işılay Eğin’in de katkısıyla BOTAŞ 10-9 önde bitirdi.

İkinci çeyrekte mücadele pota altında da alevlendi. Maç tam anlamı ile ritmini buldu.

Işılay Eğin, Ulde Çetindağ, kenardan gelen forvet Eda Önder BOTAŞ, Berfin Baran, Burcu Büyükayan ve bu sezon yeni takımında ritmi belirgin şekilde artan pivot Aleyna Cengizhan Çankaya Üniversitesi adına her top için adeta savaştı.

BOTAŞ forvetler Eda Önder ve Ulde Zeren Çetindağ’dan gelen sayılarla 15. dakikada 17-16 öndeydi.

Bu anlarda Çankaya Üniversitesi Aleyna Cengizhan, Berfin Baran ve forvet Zeyno Işıl Şeren ile pota altından, guard Mariya Taşer ile üç sayı çizgisi gerisinden skor üretti.

BOTAŞ çeyrek sonuna doğru takımının bu maçtaki skor lideri olan Pelin Gülçelik ve etkili şutörlerinden Buse Erdoğan’ın ard arda iki üç sayı isabeti, oyun kurucu Zeynep Budak, Işılay Eğin ve U16 forvet Ceylin Altunpa’nın skora katkısı ile ivmelenerek yarıyı 31-22 önde bitirdi.

Çankaya Üniversitesinde guard Başak Gemalmaz, Berfin Baran ve Simay Öget buldukları sayılar ile farkın daha artmasını önleyen isimlerdi.

İlk yarıda iki takım da diğerinin oyun kurmasını zorlaştırmayı hedefleyerek ön tarafta baskı uyguladı.

Bu bölümde BOTAŞ’ın önde olmasını sağlayan faktörler sekiz oyuncu ile sayı bulması, Işılay Eğin’in blok tehdidi ile pota altı güvenliği sağlaması ve Zeynep Budak – Tuana Açarçiçek guard ikilisinin top kayıplarını minimum seviyede tutmasıydı.

Bu ikiliden oyun kurucu Zeynep Budak ikinci yarıda sonuca etki eden isimlerden biri olacaktı.

Çankaya Üniversitesi ikinci yarının başında savunmasını ilk yarıya oranla çok yukarı taşıyarak, Simay Öget, Aleyna Cengizhan, forvet Buse Ulusoy imzalı 10-0 serisi ile başladı.

Bu seri Çankaya Üniversitesini uzun bir aradan sonra 23. dakikada ilk kez 32-31 öne geçirdi.

Böyle bir seriye cevap vermek zordur. Maçın dönüm noktalarından biri bu bölümde yaşandı.

BOTAŞ, oyun kurucusu Zeynep Budak’ın giderek rakip savunmadan daha az etkilenerek yönettiği pas trafiğinde Pelin Gülçelik ve Işılay Eğin’den bu anlarda gelen beş sayı ile skoru 25. dakikada 36-32’ye taşıdı.

Kontrol bir süre için yeniden kırmızı beyazlılara geçmişti.

Üçüncü çeyreğin sonunda tecrübeli guard Melike Gültekin, forvetler Selin Gökyıldırım ve Buse Ulusoy’un savunmadaki çabaları, Burcu Büyükayan ve Simay Öget’in sayıları ile yeni bir hamle yapan Çankaya Üniversitesi bir kez daha 40-38 ile öne geçti.

Son çeyrekte dengede giden maçta, BOTAŞ oyun kurucusu Zeynep Budak’ın bulduğu coast to coast, penetre basket ve çizgi sayısı takımının kontrolü elinde tutmasını sağladı.

Dakikalar 35’i gösterdiğinde Pelin Gülçelik ve Işılay Eğin’in de kritik sayılarıyla BOTAŞ 47-42 öndeydi.

Son beş dakikada Çankaya Üniversitesi maçı dengelemek ve tempoyu kontrol etmek için savunmada çok çaba gösterdi.

Berfin Baran’ın bu bölümde ard arda hücum ribauntları aldı. Kapılan toplar ile elde edilen hücumlarda penetreler sonuç vermezken sarı siyahlılar oyuncu değiştirerek dışarıdan isabet bulacak ismi aradı.

Son dakikaya 51-45 BOTAŞ üstünlüğünde girildi. Kırmızı beyazlılar eski bir Çankaya Üniversitesi oyuncusu olan guard Aslı Yiğit’in savunmadaki çabası ile skor liderliğini korudu.

Bitime 14 saniye kaldığında Çankaya Üniversitesi kaptığı iki top, Simay Öget ve Mariya Taşer’in üç sayı isabeti ile farkı 51-50’de bire indirdi.

Mola alan BOTAŞ akılcı bir spacing ile sahaya dizilince Zeynep Budak’ın Işılay Eğin ile tepede oynadığı P&R oyunundan gelen penetre pasta Pelin Gülçelik ile üç sayılık isabet buldu ve maçı kırmızı beyazlılar 54-50 kazandı.

*****

Maçın oyuncusu skoru belirleyen son üç sayılık isabeti ile 19 sayıya ulaşarak maçın en skorer ismi olan BOTAŞ forveti Pelin Gülçelik’ti.

2002 doğumlu oyuncu istikrarlı bir şuta, güçlü atletik özellikleri ile sağ eli ile koridor bulduğunda etkili bir yakın bitirişe sahip.

Bu özelliklere, bacaklarını çabuklaştırmak, sol eli ile daha fazla topla kolaylık ve sağdan sola yön ve hız değiştirerek 1x1 savunma eksiltme gibi kaliteler eklerse genç bir oyuncunun asıl kaderinin belirlendiği 18-21 yaşları arasındaki döneme daha hazır girecek.

BOTAŞ’ın pota altındaki gücü Işılay Eğin güçlü bir fiziğe sahip ve iyi koşabiliyor. Bu maçta rakip yardımları üzerine çekince belki skorda 7 sayıda kalsa da üzerine topladığı yardımlar Ulde Zeren Çetindağ ve Eda Önder’in toplam 10 sayılık katkısını kolaylaştırdı.

Işılay Eğin şüphesiz değerli bir “prospect”.

Bununla birlikte sahip olduğu fizik kaliteler onun daha çok hücum ribaundu sayısı üretmesini gerektiriyor.

Bir power forvet için olmaz ise olmaz konumdaki orta/uzak mesafe şutunu geliştirir ise elit seviye için şanslı olabilecek konumda.

BOTAŞ adına maçın sonucu etkileyen isimlerinden biri de oyun kurucu Zeynep Budak oldu.

Zeynep Budak’ı ilk defa izleyen birisi, bu ismi kısa fiziği, gösterişsiz oyun tarzı ve dış şutunu ön plana almayan yapısı ile fazla önemsemeyebilir.

Oysa Zeynep Budak, son dönemde daha da geliştirdiği top hâkimiyeti, başarılı saha görüşü ve koridor bulduğunda en zor penetreleri dengeli bitirebilme yeteneği ile her zaman oynadığı takımın önemli bir parçası oldu.

Oyun kurucu olarak yer aldığı TED Ankara Koleji ile U14 Türkiye Şampiyonasında, Nesibe Aydın SK ile U16 Türkiye Şampiyonasında takımını madalyaya götüren oyun kurucu, derbinin ikinci yarısında yönettiği pas trafiği, skora 8 sayılık katkısı ve aksamayan savunması ile sonuçta etkili isimlerden biriydi.

BOTAŞ açısından kulübün Ankara’ya taşınması sonrasında potansiyel sahibi oyuncuların yer aldığı bir U18 takımına sahip olmak son derece sevindirici.

Bu maçta forvetler Eda Önder, Ulde Zeren Çetindağ, bu maçta savunma çabası ve ekstra pasları ile çok yararlı oynayan jenerasyonun tecrübeli guardlarından Tuana Açarçiçek diğer ön plandaki isimlerdi.

Çankaya Üniversitesi U18 takımı bana göre bu maça bir geçiş döneminde çıktı.

Önceki U14 ve U16 sezonlarında alışılmış şablon olan 3 ya da 4 guard’lı rotasyonlar yerine gayet doğru bir yaklaşım ile pota altında daha rekabetçi bir diziliş ile sahada yer aldılar.

Elbette bu yeni düzen TKBL ve KBSL hedefi ile oyuncu yetiştirmek ve U18 kategorisinde Türkiye şampiyonasında iddia sahibi olmak için çok daha doğru konumda.

Çankaya Üniversitesi’nin bu yapısında hem sahada yer alan guardlara hem de artık süresi artan “front court” oyuncularına daha fazla sorumluluk düşüyor.

Guardların kenardan oyunun her iki yönünde sürekli odaklı ve ritmli gelmesi, uzunların pota altında etkilerini ve fizik kalitelerini daha çok sergilemesi bu geçiş dönemini en iyi şekilde geçirmelerini sağlayacak düşüncesindeyim.

Bu anlamda Simay Öget, Melike Gültekin, Buse Ulusoy, Selin Gökyıldırım, Mariya Taşer, Zeyno Şeren , Berfin Baran ve Burcu Büyükayan gibi isimlere büyük sorumluluk düşüyor.

Sarı siyahlılarda 2 metreye yaklaşan boyu ile 2002 doğumlu pivot Aleyna Cengizhan’ın maç ritmi ve hızlı gelişme dönemine giriş yapmış olması ülke basketbolu adına da çok sevindirici.

Simay Naz Öget’in 16 sayı ile bu derbide skor lideri olduğu Çankaya Üniversitesi U18 takımı maç oynadıkça ritmini arttıracak görünüyor.

İki takım arasındaki 2. maç şimdiden çok çekişmeli geçmeye aday.

twitter: @hayripekergi 

Yorumlar Okunma: 4047