Kenny Gabriel: İlk smacı 13 yaşındayken yapmıştım - BasketFaul.com

Kenny Gabriel: İlk smacı 13 yaşındayken yapmıştım

30-01-19 14:57
Kenny Gabriel, BSL'de izlemekten kuşkusuz en çok zevk alınan oyuncuların başında geliyor. İyi bir takım oyuncusu olmasının bazı bitirişlerini çemberin üzerinden gerçekleştiren Gabriel'i izlemek ekstra keyif veriyor. Ankaralı basketbolseverleri de salona çekmekte azımsanmayacak bir etkisi olduğunu söyleyebilirim. Biz de Allstar 2019'a smaçlarıyla damga vuran uçan adam Kenny Gabriel ile Allstar dönüşünde bir araya gelerek, şampiyonluğu ve BSL üzerine kısa bir röportaj gerçekleştirdik.
 
Allstar 2019 senin için nasıl geçti? Kariyerinin 3. smaç şampiyonluğunu elde ettin. Aynı zamanda Allstar maçınında MVP'si seçildin.

Benim için herşey harikaydı. Diğer takımlardan oyuncuların olduğu bir ortamda oynamak çok keyifliydi. Smaç yarışması da harikaydı. Hepsi birlikte benim için harika bir deneyim oldu.

Smaç yarışmasına hazırlık yapabileceğin bir zamanın olmuş muydu?

Toplamda 30 dakika gibi bir süre ayırmışımdır. Smaç yarışmasından önceki Perşembe günü hazırlıklarımı yapmıştım. Sadece 360 derece dönerek yaptığım smaç için ekstra bir çalışmam oldu. Onun dışında dediğim gibi çok geniş zaman ayırdığımı söyleyemem. 

Taraftarla maç içinde etkileşimde olmayı seviyorsun. Onların maç içinde verdiği desteklerin etkisiyle sahada iyi ritm buluyorsun. Peki Türk Telekom taraftarlarının takıma ve kendisine verdiği destekle ilgili neler söylemek istersin?

Onları da maçın içerisine katmak için ben bu kadar onlarla ilişki içerisindeyim. Ben ve takım arkadaşlarım onları bir şekilde maçın içerisine sokarak hep beraber güzel bir hava yaratmaya çalışıyoruz. 

Karşıyaka'da geçirdiğin unutulmaz 2 sezonun ardından seni tekrar ülkemizde görmek sevindirici. Sen neler hissediyorsun? Transfer sürecinden biraz bahsedebilir misin?

Türkiye'deki iki sezonumdan sonra Yunanistan'a gitmiştim. Nisan ayındayken Türk Telekom benimle ilgilenmeye başladı. Mayıs ve Haziran aylarında görüşmeler yaptık. Benim için en anlamlı ve ciddi tek teklifti diyebilirim. Bir oyuncu için özellikle çok fazla süre almadığı bir sezonda daha sezon bitmeden aranıp ciddi bir şekilde burada önemli bir rol alacağının söylenmesi çok büyük bir anlam ifade ediyordu. Ben de birazda bu sebeple bunu tercih ettim. 

Smaç tekniğini nasıl geliştirdi? Aynı zamanda atletizminin de altını çizmek gerekiyor. 

Ben 13 yaşımda smaç basmaya başladım ve o yaşlarda arkadaşlarım arasında en uzun olduğum için sürekli basketbol oynarken smaçlar basıyordum. Benden de istenen buydu aslında. Sonra basketbol oynayanları antremanda kenarda izlediğim zaman kaçan şutların nereye gittiğini görmeye dikkat ettim. Bir süre sonra top atıldığında nereye sekeceğini görmeye başladım. Bu nedenle bir şut atıldığı zaman  o noktaya giderek o smacı yapmak için ekstra çaba sarfetmeye başladım. North Carolinalı olduğum için çok fazla smaç yapan NBA oyuncusu takip ettim. Benim için özellikle Vince Carter ve Michael Jordan'ın yaptığı smaçlar çok önemliydi. Onlardan da çok şey öğrendim diyebilirim.

Oynadığın diğer Avrupa Ligleri ile BSL'yi kıyaslamanı istesem ne dersin?

BSL'nin oynadığım en rekabetçi lig olduğunu söyleyebilirim. Tarftarlar sevdiğin işi yapmak için çok güzel bir atmosfer yaratıyor. Bu sebeplerden dolayı burada oynamayı daha çok seviyorum. 

Son olarak kariyerinin senin için en unutulmaz anını söyleyebilir misin?

İki tane var. İlki Karşıyaka'da şampiyonluk yaşadığım sezon. İkincisi de oğlumun doğum gününde Allstar 2016 maçın MVP'si seçilmem.

Yorumlar Okunma: 2512