“Acayip” TBL - 16.Hafta EN’leri (Halil Atlı) - BasketFaul.com

“Acayip” TBL - 16.Hafta EN’leri (Halil Atlı)

29-01-19 12:03
Geçtiğimiz hafta içi bazı haber kaynaklarında geçen sezon Samsun Büyükşehir Belediye Anakent Spor’ da oynayan David Holston ve Ankara DSİ’ de oynayan Keifer Sykes’ın bu sene oynadıkları takımlarda çıkarttığı iyi maçlar üzerine sosyal medyadaki haberlerine denk geldim.

Yaklaşık olarak 11 sezondur Türkiye Basketbol Ligi’ yle içli dışlıyım. Tabii ki ülkemizdeki diğer ligleri ve uluslararası bazı lig ve organizasyonları da aktif şekilde takip etmek işim itibari ile ihtiyaç duyduğum bir durum ancak içerisinde de görev aldığım için Türkiye Basketbol Ligi’ ne dinamikleri itibari ile de oldukça yakınım. Demem o ki her sene ligde oynayan yabancı oyuncuları, ligden ayrıldıktan sonra gittikleri liglerde aktif anlamda takip etmek benim için ihtiyaç duyduğum ve ayrıca sevdiğim bir uğraş. Türkiye Basketbol Ligi’nden ayrıldıktan sonra belki de ismini sayamayacağımız birçok oyuncu çok iyi liglerde çok iyi işler çıkarttılar. Tabii ki bu bize ligimizin kaliteli yabancı oyuncu portföyünün olduğunu (özellikle son 6-7 sezondur) ve hem ligimizin hem de diğer liglerin seviyesi hakkında da fikirler verebilir ancak çoğu zaman diğer liglerle ilgili fikirler düz mantık durumundan öteye geçemiyor. Neden diyecek olursanız; oyuncunun burada oynadığı organizasyon, beraber çalıştığı Coach, takım içi dinamikler – dengeler ile gittiği takımda olan bu bahsettiğim parametreler elbette ki farklılıklar arz etmekte. Ancak “Acayip” olan şey birçok oyuncuda karşılaştığım gibi, örnek üzerinden gidecek olursam yukarıda bahsettiğim iki ismin de zaman-zaman çok iyi maçlar çıkarttığı gibi, zaman-zaman da kötü maçlar çıkarttığı ile ilgili.

Elbette ki sporcunun iyi günüde olur kötü günüde ancak bahsettiğim kötü günler, oyunculara bizim ligimizde alınan teknik önlem ve detayların oyuncuları ne kadar fazla etkilediği ve bu gibi durumlarda tamamen saf dışı edilebildiği ile ilgili. Yani “Acayip” ve ilginç olan şey; oyuncu bazında alınan bu teknik önlemler oyuncunun profili üzerinde bir başka ligde olmadığı kadar bizim ligimizde etkili olabiliyor. Bahsettiğim örnekte olduğu gibi birçok başka oyuncuyu ve diğer ligleri de -izleyerek!- takip ettiğim için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Bu açıdan Türkiye Basketbol Ligi her zaman dinamikleri ve oynanan teknik basketbolla ilgili olarak –klişe deyimle sadece herkesin herkesi yenebildiği bir lig değil- her daim her açıdan ilginç bir lig. Öyle de olmaya devam ediyor.

Devre haftasını tamamladığımız haftanın ardından Türk oyuncu transferinin süresi de başlayan yeni haftayla beraber sona erdi ve birçok takım kendine göre hamleler yapmaya çalıştı. Bu hamlelerin nasıl sonuçlar göstereceği önümüzdeki maçlarda elbette daha net görülür sonuçlar gösterecektir.

Ancak takımların rövanş maçlarını oynamaya başladığı ikinci devre ilk yarıya nazaran oldukça ilginç sonuçlarla başladı ve oynanan 8 maçın 5’ i ligin ilk yarısında olduğunun tersi sonuçla bitti! Sadece bu detay bile ikinci yarının ne kadar çetin geçeceğini işaret eder gibi.

16.Haftayı maç-maç değerlendirecek olursak;

Sigortam.net İTÜ Basket 83 – 73 Ankara DSİ

16.Hafta’nın ilk karşılaşmasında son haftalarda oynadığı basketbolu sahaya istediği kadar yansıtamadığını düşündüğüm Sigortam.net İTÜ Basket evinde Ankara DSİ’yi konuk etti. Ankara DSİ ise devre haftasında aldığı Karesi Spor galibiyeti ile mağlubiyet serisine ara vermişti. Devrede yaptığı Türk oyuncu takviyesiyle beraber bu haftada galip gelmek isteyen Ankara DSİ maça da iyi başlayan taraf oldu ve neredeyse maçın başlamasıyla beraber (0 – 5)’lik bir seri yakaladı. Sigortam.net İTÜ Basket ise maça biraz tutuk başlamış görünse de kısa sürede toparlayarak, Yunus Akçay’ın 5 sayısıyla skora denge getirdi. Daha sonra tecrübeli oyuncu Adem Ören’ den de aldığı katkıyla beraber öne geçen Sigortam.net İTÜ Basket (8 – 7), periyodun geri kalan kısmında da oyunu daha fazla domine eden taraftı. Her iki takımda özellikle offensive bakımdan daha fazla ağır basmaya çalışarak rakibini sürklase etmeye çalıştı diyebilirim. Karşılıklı skorlarla dengede geçilen belli sekansların sonunda, periyodun son 6 saniyesinde son topu Chad Fraizer’la kullanarak 3 sayılık bir basket kaydeden ev sahibi ekip böylelikle ilk periyodu (24 – 19)’luk skorla önde tamamlayan taraf oldu.

İkinci periyoda da skor üreterek başlayan taraf ev sahibi ekipti. Özellikle ön courttaki baskılı müdafaasını arttıran ve bunu efektif şekilde değerlendiren Sigortam.net İTÜ Basket, bu sekanslarda basit sayıya da gitti ve ilk 3 dakikada farkı 9 sayıya kadar çıkarttı. Ankara DSİ’nin defensive bakımdan yaptığı hazırlıkları cezalandırmayı başaran Sigortam.net İTÜ Basket ikinci periyodun sonuna doğru oyunu offensive bakımdan da daha fazla domine ederek soyunma odasına (45 – 33) önde giden taraf oldu.

Aslında (21 – 14)’lük ikinci periyot skoruyla oyunun dinamizmini eline geçiren Sigortam.net İTÜ Basket üçüncü periyotta da oyunu bu şekilde kontrol etmeye devam etti. Enerjisi düşük geçen üçüncü periyotta set düzenlerini daha aktif kullanan Sigortam.net İTÜ Basket daha basit skora giden taraf oldu. Ankara DSİ ise biraz daha zor atışlardan skor üreterek oyundan kopmamaya gayret etti. Yeni transferi Göktürk Ural’dan bu periyotta oldukça fazla katkı alan Ankara DSİ olurken, ev sahibi ekipte Yunus Akçay periyoda damga vurdu diyebilirim. Aslında Ankara DSİ adına top kayıpları oldukça fazla dezavantaj yaratırken (15 – 13)’lük üçüncü periyot skoruyla beraber (60 – 56) maç skoruyla dördüncü periyoda avantajlı giren Sigortam.net İTÜ Basket oldu.

Son periyotta ise Ankara DSİ oldukça fazla istekli ve aktif bir görüntü sergiledi ve ilk 5 dakikada skor farkını 3 sayıya kadar düşürdü (65 – 62). Bu sekanslarda Sigortam.net İTÜ Basket üçüncü periyot ortaya koyduğu basketbola nazaran biraz paniklemiş bir görüntü verse de düzenden çok kopmadan hareket etmeye gayret gösterdi. Karşılıklı sayılar ve boş atışlarla geçen 2 dakikalık bir sekans üzerine maçın bitimine 3 dakika kala Yesukan Onar’ın basketfaulüyle skora denge getiren Ankara DSİ oldu (69 – 69). Skora denge geldikten sonra Sigortam.net İTÜ Basket’te kritik anlarda devreye giren Chad Frazier yine iş başındaydı ve Ankara DSİ’nin öne geçmesine izin verdi. Kalan sürede özellikle Ankara DSİ’nin yaptığı top kayıpları onlar adına büyük dezavantaj yaratırken, Berkay Sinirlioğlu’nun ekstra gayretiyle Sigortam.net İTÜ Basket maçı kazanmasını bildi (83 – 73). Bu galibiyetle ev sahibi ekip 9. Galibiyetini alırken, sezon başında aldıkları mağlubiyetin de rövanşını almış oldular ancak sayı bakımından ikili averaj Ankara DSİ’ de kalmış oldu. Ankara DSİ ise bu mağlubiyet ile 4 galibiyette kaldı ve geçtiğimiz hafta aldıkları önemli Karesi Spor galibiyetinin devamını getirememiş oldular.

Maçın Oyuncusu: Yunus Akçay – 23Sayı, 5Asist (17.8+/-)

Berkay Sinirlioğlu – 17Sayı, 4Rebound, 3TopÇalma (12.7+/-)

Artvin Belediye 98 – 93 Düzce Belediye

Haftanın ikinci karşılaşmasında son oynadığı iki haftada önemli galibiyetler alan Artvin Belediye’ si evinde, inişli çıkışlı performans grafiği devam eden ve son haftalarda üst üste mağlubiyetler alan Düzce Belediye’ sini konuk etti. Açıkçası maç ile ilgili ilk beklentim Düzce Belediye’ sinin üçüncü periyotta maçı rotasyon avantajı ve oynadığı basketbolla domine ederek kazanmasıydı ancak öyle olmadı.

Karşılıklı sayılarla tempolu başlayan maçta Rick L. Tarrant ve Marshall O. Moses’la ağır basarak ilk 3 dakikalık sekansta oyunu (10 – 5)’lik skora getiren taraf Artvin Belediye’ si oldu. Bu sekanslarda oyundan kopmuş görünen Düzce Belediyesi'nde periyodun bitimine 5 dakika kala fark 9 sayıya kadar çıkınca (18 – 9), Coach İlker Salman ilk molasını almak durumunda kaldı. Moladan Eray Aydoğan’ ın ürettiği basketle dönen Düzce Belediye’ si her ne kadar direnerek oyunun içerisinde kalmaya gayret etse de müthiş bir saha içi yüzdesiyle oynayan Artvin Belediye’ sine engel olamadı. Maç genelinde istek düzeyi de bir o kadar yüksek olduğu görülen Artvin Belediyesi farkı açmaya devam etti ve fark bir ara 10 sayıya kadar açıldı. Çizgi gerisinden hiç kaçırmayarak ve 2 sayılık bölgeden de iyi yüzdeyle oynayarak ilk periyodu kazanan taraf (30 – 24)’lük skorla Artvin Belediye’ si oldu.

İlk periyotta her türlü olumsuzluğa rağmen oyunun içerisinde kalmasını bilen Düzce Belediye’ si ikinci periyoda da Eren Ocaktürk’ten aldığı katkı ile beraber farkı 4 sayıya kadar düşürmeyi başardı (32 – 28). Offensive planlamanın daha ön planda olduğunu gözlemlediğim maçta, oynanılan bu periyot biraz daha defensive manada sertleşerek devam etti. İkinci periyodun bitimine 8 dakika kala Düzce Belediye Uğurcan Aksoy’ un aldığı Basket Faul’ le farkı 1 sayıya düşürdü ve bu sefer molayı alan taraf ev sahibi ekip oldu. Bu periyotta tempoyu yükselten ve sertliği arttıran Düzce Belediye’ si bu sekansta skoru da kırarak öne geçmesini bildi (32 – 33) ancak Özgür Şahin ve Rick L. Tarrant’tan aldığı katkılarla Artvin Belediyesi skoru tekrar kendi lehine çevirmeyi başardı (37 – 33). Karşılıklı sayılarla geçilen ve üstünlüğün sürekli el değiştirdiği ayrıca temponun da hiç düşmediği bir 3 dakikalık sekans oynanırken Düzce Belediye’ si daha fazla düzen içerisinde hareket ederken, Artvin Belediye’ si biraz düzen dışı kaldı ancak Özgür Şahin’ le direnmeye devam etti. Savunmada ekstra gösterdiği efor ve Doruk Dora’nın enerjisiyle artıya geçen Düzce Belediye’ si, ikinci periyottaki son 2 dakikaya (45 – 50) önde girerken, Artvin Belediye’ si ikinci molasını da burada kullanmak zorunda kaldı. Artvin Belediye’ si bu mola üzerine hücumdan boş dönerken, Düzce Belediye’ si bu sekansta üst üste iki hücumdan da 3 sayılık basket üreterek savunmasına döndü ve Artvin Belediye’ side skor üretse de soyunma odasına önde giden taraf konuk ekip Düzce Belediye’ si oldu (51 – 56). İkinci periyot (21 – 32)’lik skorla oynanırken Düzce Belediye’ si bu sezon bir periyotta ürettiği en fazla sayıyı üreterek 32 sayı atmış oldu.

Üçüncü periyotta genel olarak Artvin Belediye’ sine yaptıkları top kayıpları büyük sıkıntı yarattı. Bu periyotta Serhat Uğur ve Eray Aydoğan’dan oldukça fazla katkı alan Düzce Belediye’ si yapılan basit top kayıplarını da değerlendirerek basit skora gitmeyi ve sahaya kendi basketbolunu daha fazla yansıtmayı başardı. Genç rotasyonunu bu periyotta oldukça aktif kullanmaya çalışan Düzce Belediye’ si buradan aldığı enerji ile maçı domine etmeye çalıştı ve tüm yaptığı artılara buradan geçmeyi başardı diyebilirim. Maç öncesindeki beklentim de bu senaryo yönündeydi ancak sahada maça oldukça fazla şekilde asılan ve savaşan bir Artvin Belediye’ si vardı. Üçüncü periyotta ilk devreye nazaran yüzdesi düşen Artvin Belediye’ si üst üste gelen teknik faullere ve basit top kayıplarına rağmen müthiş mücadele etti ve periyot sonuna doğru Düzce Belediye’ sine göre daha aktif kalmayı başardı ve maçın içerisinde de kaldı. Bu periyotta her iki takımda birbirine karşı net bir üstünlük kuramadı ve (21 – 19)’ luk üçüncü periyot skoruyla beraber son periyoda (72 – 75)’lik konuk ekip üstünlüğü ile girildi.

Son periyotta üçüncü periyotta kaldığı yerden devam eden Artvin Belediye’ si skor üreterek başlayan taraf oldu ve daha periyot başlar başlamaz fark 1 sayıya indi (74 – 75). Maçın bitimine (08:30) kala Marshall O. Moses’ la Basket Faul alan Artvin Belediye’ si tekrar öne geçti ve skoru (78 – 77)’e getirdi. Bu sekans oynandıktan hemen sonra Coach İlker Salman molasıyla gidişata

müdahale etti. Moladan Serhat Uğur’ un 3 sayılık basketiyle dönen Düzce Belediye’ si skoru da tekrar lehine çevirmeyi başardı (78 – 80). Hemen üstüne oynadıkları hücumda da Eray Aydoğan’la buldukları 3 sayılık basket farkı 5 sayıya çıkarttı ve bu sefer molayı alan Coach Atalay Gemen oldu (78 – 83). Müthiş bir mücadele ve sertlikte geçen son periyotta Artvin Belediye’ si aldığı bu mola üzerine skor üreterek dönmeyi bildi ancak yaklaşık bir 3 dakika her iki takımda sertliğin de etkisiyle beraber skor üretemedi ve bu sekanslarda her iki takımda çok fazla çizgi gerisine yığılarak hücum etti. Son 4 dakikada karşılıklı sayılar üretilen bir seri daha oynandıktan sonra 3 sayılık farkı savunmadaki eforu ile korumaya çalışan Düzce Belediye’ si hücumda erken seçimlerle biraz düzen dışı kaldı denebilir.

Düzce Belediye’ si bitime (02:30) kala 1 sayı geri düştü ve bu sekanslarda da Artvin ekibi müthiş bir efor sarf etti. Bu zaman diliminde maçtaki savunma dinamikleri tamamen bozuldu! 1 sayı geri düşen ve molasına giden Düzce Belediye’ si mola dönüşü Isiah J. Umipig ile 3 sayılık bir basket bularak skoru (88 – 90)’ a getirdi. Defensive ve Offensive oyuncu rotasyonunu son 2 dakikada daha iyi kullanan taraf Düzce Belediye’ si olsa da Artvin Belediye’ si müthiş bir efor sarf etti ve heyecan veren bir maç sonu izlemiş olduk. Son 2 dakikaya (90 – 90) girilirken Düzce Belediye’ sini 2 basit top kaybına zorlayan Artvin Belediye’ si cezayı da kesti ve bitime (01:18) kala skoru (94 – 93)’ e getirerek öne geçti. Heyecanın tavan yaptığı son 1 dakikaya karşılıklı hatalar damga vurdu. Maçın bitimine 00:30 saniye kala (94 – 93)’lük skorla molaya giden Düzce Belediye’ si, mola dönüşü maç hücumundan Steve Taylor JR ile boş döndü. Son topu ise Ricky L. Tarrant ile elinde tutan Artvin Belediye’ si bitime 00:10 saniye kala faulü aldırdı ve 2/2 Serbest Atış ile skoru (96 – 93)’ e getirdi.

Düzce Belediye’ si bitime 00:06 saniye kala Eray Aydoğan’ın kaçırdığı 3 sayılık atışla hücumdan boş döndü ve maçı beraberliğe sürükleme şansını da böylelikle kaybetmiş oldu. Üstüne oynanan pozisyonda faul alan Özgür Şahin 2/2 attığı Serbest Atışlarla maçtaki son skoru kaydetti ve (98 – 93) Artvin Belediye’ si maçı kazanmış oldu. Bu galibiyetle çok önemli bir iç saha galibiyeti alan Artvin Belediye’ si böylelikle 8. Galibiyetini aldı ve rakibinden de ilk yarıdaki maçın rövanşını almış oldu. Düzce Belediye’si ise her ne kadar rakibine göre rotasyonunu aktif kullanmış -ve benchten 37 sayılık katkı almış!- olsa da basit hatalar mağlubiyeti getirdi ve konuk ekip istediği çıkışa geçememiş oldu. 9 galibiyette kalan Düzce Belediye’ si bu mağlubiyetle son dört hafta üst üste kaybetmiş oldu.

Maçın Oyuncusu: Ricky L. Tarrant JR – 35Sayı, 6Rebound, 5Asist (27.7+/-)

Semt77 Yalova Belediye 90 – 93 Manisa Büyükşehir Belediye

Son haftalarda içinde bulunduğu kötü durumlara rağmen her maça asılan ve son üç maçından da galibiyet çıkartan Yalova Belediye’ si kendi evinde, oynadığı son üç hafta üst üste kaybeden Manisa Büyükşehir Belediye’ sini konuk etti. Her iki takım açısından da önem arz eden maçta gülen taraf Manisa ekibi oldu ve haftanın bir diğer çekişmeli ve heyecanlı mücadelesi bu maçla oynandı.

Her iki takımda maç başında birbirini tartarak oynadı ancak oynadığı düzen basketbolu kaynaklı sonuca daha kolay giden ve pozisyon bulan taraf Manisa ekibi olarak göründü. Buna rağmen Semt77 Yalova Belediye’ si de Hadi Doğan ve Stephen L. Hurt’ ten aldığı katkılarla skor üreterek rakibine üstünlük kurmaya çalıştı. Ancak oynanan bu sekanslarda Semt77 Yalova Belediyesi rakibine pozisyon müdafaasındaki hatalardan kaynaklı boş şut ve ikinci toptan çok fazla şans verdi. Defensive bakımdan da oldukça sert görünen maçta ilk periyot possession olarak ta yüksek oynandı denebilir. Manisa Büyükşehir Belediye’ si rakibinin taptığı basit top kayıpları üzerine hızlı hücumlarla Yalova Belediye’ sinin biraz canını yaktı ve avantajı birazda olsa eline bu sekanslarda geçirmesini bildi. Hücumda pas sayısını da yukarı çeken ve doğru atışa daha çok giden taraf Manisa ekibiydi ve ilk periyot konuk ekip lehine (19 – 25)’lik skorla tamamlanmış oldu.

İkinci periyotta ilk 5 dakikada Manisa ekibi defensive enerjisini de yukarı çekti ve bununla beraber offensive enerjisini de devam ettirdi. (24 – 32)’ lik skoru yakalayan Manisa ekibine mola alarak müdahale eden Semt77 Yalova Belediye’ si, mola üzerine istediği basketbolu çok fazla sahaya yansıtamasa da (7 – 2)’lik mini bir seri yakalayarak bitime (04:50) dakika kala bu sefer Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne molasını aldırmayı başardı.

Kalan 4 dakikalık sürede her iki takım da birbirine karşı iyi reaksiyonlar vermeye çalıştı. Yalova Belediye’ si bu noktaya kadar Hadi Doğan’ dan oldukça fazla katkı aldı ve Manisa ekibi bu sekanslarda biraz aceleyle beraber düzen dışı kaldı. Son 2 dakikada ise takımlar maçın da heyecanıyla beraber oldukça gerildiler. Bu sekanslarda neredeyse alınan fauller ve teknik faullerden kazanılan serbest atışlardan üretilen sayılar skoru belirledi diyebilirim. (27 – 17)’lik ikinci periyot skoruyla beraber devreye önde giren taraf (46 – 42) ev sahibi ekip oldu.

Üçüncü periyoda skor üreterek başlayan taraf Hadi Doğan’nın 3 sayılık basketiyle beraber Semt77 Yalova Belediye’ si oldu. Ancak cevap gecikmedi ve Arif Erhan Kocamış’ ın 3 sayılık basketi geldi. Özellikle üçüncü periyottaki ilk 2 dakikada oyunu domine eden Manisa Büyükşehir Belediye’ si oldu. Ancak Yalova ekibi Oğulcan Sevim, Hadi Doğan, Melih Kapucu ve Mustafa Baştürk’le beraber direnmeye gayret etti. Son 3 dakikayı ise Semt77 Yalova Belediyesi domine etse de, Manisa ekibi de rakibine cevap verdi ve maçta mücadele düzeyi hiç ama hiç düşmedi!

Semt77 Yalova Belediye’ si (66 – 64) öndeyken periyodun son topunu coast the coast ön court’ a taşına Fırat Töz ‘ ün 3 sayılık basketi son periyoda takımını 1 sayılık avantajla soktu ve skoru (66 – 67)’ ye getirmeyi başardı.

Son periyoda ise skor üreterek başlayan taraf Stephen L. Hurt ile Semt77 Yalova Belediyesi oldu ve tekrar üstünlüğü ele geçirdi (68 – 67). Manisa Büyükşehir Belediyesi bu sekanslarda hücumlarından üst üste boş dönerken maça damga vuran Hadi Doğan takımına bu zaman diliminde liderlik etti ve her manada başı çeken oyuncu oldu! Bitime (07:11) kala skoru (75 – 69)’a getiren Semt77 Yalova Belediye’ si, Manisa ekibine molasını aldırırken konuk ekip bu sekansta defensive tarafta çok motivasyonsuz göründü ve hücumda da düzen dışı kaldı. Moladan sayıyla dönen Manisa Büyükşehir Belediyesi savunmada yaşadığı problemlere devam etti ancak hücumda direnmeyi bırakmadı. Her türlü olumsuzluğa ve bazı şanslı-bazı şanssız pozisyonlara rağmen bitime yaklaşık 3 dakika kala olan sekansta (7 – 11)’ lik bir skor avantajı yakalamayı başaran Manisa ekibi skoru da (82 – 80)’e getirerek bu sefer ev sahibi Semt77 Yalova Belediye’ sine mola aldıran taraf oldu. Yalova ekibi molasından yine Stephen L. Hurt ile faul alarak 1/2 Serbest atış kullandı ve skoru (83 – 80)’e araladı. Yalova ekibi Stephen L. Hurt ile oldukça zor şutları skora çevirse de Manisa Büyükşehir Belediyesi hücumda işin peşini hiç bırakmadı ve bitime (01:25) kala Derrick M. Marks ile (85 – 87) öne geçti! Burada molasını kullanan Semt77 Yalova Belediye’ si Stephen L. Hurt ile bu sefer hücumdan boş döndü. Manisa Büyükşehir Belediyesi ise sıradaki hücumdan Derrick M. Marks ile zor bir atış denedi ve skor üretemedi ancak savunmada rakibinden topu çalarak çok önemli bir hücum hakkını takımına kazandıran yine Derrick M. Marks tı. Bu hücumda akıllı oynayan ve bitime 00:26 saniye kala Arif Erhan Kocamış’ la faul alan Manisa Büyükşehir Belediyesi 2/2 Serbest Atışla skoru da (85 – 89)’a getirmeyi başardı.

Son hücumda molasından sonra topu ön courttan oyuna sokan Semt77 Yalova Belediyesi 00:15 saniye kala Mert Konuk’un 3 sayılık basketiyle önemli bir sayı kaydetti ve farkı 1’e indirdi (88 – 89). Molasını alan Manisa Büyükşehir Belediyesi de topu ön courttan oyuna soktu ve Derrick M. Marks ile faul aldı. 2/2 Serbest atışla skoru (88 – 91)’e getiren Manisa ekibi büyük avantaj elde etmiş oldu. Konuk ekip Manisa Büyükşehir Belediyesi bitime 00:09 saniye kala faul yaptı ve Yalova ekibi 2/2 Serbest atış kaydetti. Böylelikle skor (90 – 91)’e geldi ve aldığı mola üzerine Manisa ekibi topu Derrick M. Marks ile buluşturdu ve faulü aldırmayı başardı. Bu atışlardan da 2/2 isabet kaydeden konuk ekip skoru (89 – 93)’e getirmeyi başardı.

Son topta molası bulunmayan Semt77 Yalova Belediyesi topu ön courta Mert Konuk’ la taşırken yine Mert Konuk’a faul yapıldı. Mert Konuk bu faulden doğan serbest atışların ilkini kaçırınca ikincisini de bilerek kaçırdı ve Semt77 Yalova Belediyesi en zor şey olan hücum reboundu şansını kovaladı. Ve atış sonrası biraz erken girmiş olsa da Onur Sonsırma yay gerisinden gelerek kaçan serbest atışın hücum reboundunu almayı başardı hatta çembere de atışını yapmak için yükseldi. Ancak Devin D. Searcy bu pozisyonda blok yapmış olsa da atış yapan oyuncunun sıçrayarak üzerine düşmüş oldu ve bence faul olarak nitelendirilebilecek bu pozisyon hakemler tarafından öyle değerlendirilmedi. Karambolda eriyen süre ile maç (90 – 93)’lük skorla tamamlanmış oldu.

Yine müthiş bir mücadele seyrettiğimiz maçın sonunda Manisa Büyükşehir Belediyesi mağlubiyet serisini bu maçla noktalamış oldu ve 8. galibiyetini aldı. Ayrıca rakibini hem içeride hem dışarıda mağlup eden ilk ekip oldu. Ev sahibi Semt77 Yalova Belediyesi ise 3 maçlık galibiyet serisine böylelikle ara vermiş oldu ve 5 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: Devin. D. Searcy – 23Sayı, 10Rebound, 2Asist, 1Blok (21.1+/-)

Final Spor 70 – 60 OGM Ormanspor

Haftanın ikinci gününün ilk karşılaşmasında oynadığı son beş haftada 2 galibiyet çıkartan Final Spor kendi evinde, iki haftadır kazanan OGM Ormanspor’u konuk etti. Aradığı aralıksız çıkışa tekrar geçebilmek adına OGM Ormanspor açısından çok önemli bir deplasman maçı olan bu maçtan mağlup olarak ayrılmak, onlar adına sıkıntı yaratabilecek ve yavaş yavaş ta olsa zirve takibinden uzaklaşma tehlikesi arz eden bir mağlubiyet oldu.

Ormanspor maça top kayıpları ve boş hücumlarla başlarken, Final Spor daha çok enerjik görünen taraftı. İlerleyen sekanslarda Hasan Rizvic ve Hasan Karabulut’la toparlanan OGM Ormanspor ilk periyodun bitimine (05:35) kala skoru (8 – 7)’ye getirse de Final Spor’ un yabancı oyuncularından aldığı katkı çok fazla oldu ve geri düşmediler. Periyodun bitimine (03:49) kala (7 – 0)’ lık bir seri yakalamayı başaran Final Spor olurken OGM Ormanspor mola almak durumunda kaldı (15 – 7). Genel olarak oldukça yüzdesiz kalan OGM Ormanspor bu sorununa maç boyunca çözüm üretemedi ve bu faktör sonuca oldukça önemli manada etki etti aslında. OGM Ormanspor aldığı bu moladan da boş döndü ancak daha sonra karşılıklı sayılarla geçen periyot sonundaki 2 dakikalık sekansta Final Spor farkın erimesine yine izin vermezken bu sekansta Final Spor’ un genç oyuncusu Berkay Genç’ in takımına katkısı oldukça iyiydi ve (23 – 14)’lük skorla ilk periyot tamamlanmış oldu.

Savunmada sahaya enerjisini iyi yansıtan ve hücumlarda da rakibinin hatalarını iyi değerlendiren Final Spor, ikinci periyoda da skor üreterek başladı ve OGM Ormanspor’u top kayıplarına zorlayarak bunları iyi değerlendirdi. Bu periyotta Ormanspor’un yaptığı üst üste top kayıpları konuk ekibin canını biraz sıktı. İlk 3 dakikalık sekansı da ilk periyotta olduğu gibi iyi oynayan Final Spor, ikinci periyodun bitimine 8 dakika kala farkı 15 sayıya kadar çıkartmayı başardı (30 – 15). Ankara ekibi bu zaman diliminde özellikle hücumda istediklerini sahaya yansıtamayınca, olan olumsuz şeyler defensive tarafa da sirayet etti bence. Periyot ortasından itibaren Sercan Topçu, Hasan Karabulut ve Hasan Rizvic ile toparlanmaya çalışan OGM Ormanspor, Ömer Yasir Küçük’ten de gelen katkıyla hem savunmada hem de hücumda daha dikkatle ve efor sarf ederek oynadı. Farkı 8 sayıya kadar indiren OGM Ormanspor skoru periyodun bitimine (05:16) kala (31 – 23)’ e getirmeyi başardı. Bu sekans üzerine molasına giden Final Spor, mola üzeri yaptığı hücumdan boş döndü. OGM Ormanspor’ da bu sekanslarda boş ve biraz aceleci hücumlar yaptı ancak genel itibari ile maçın oldukça sertleştiğini söyleyebilirim!

Özellikle ikinci periyodun bitimine 3 dakika kala OGM Ormanspor büyük efor sarf etse de, Final Spor’ da rakibine reaksiyon vererek oyundan hiç düşmedi. Son 4 dakikada sadece 6 sayı üretebilen OGM Ormanspor Sercan Topçu ve Ömer Yasir Küçük’ün katkılarıyla rakibine direnmeye çalıştı. Ancak saha içi yüzdesi maçın başına göre düşüş gösteren Final Spor’ da bunun sıkıntısını bu zaman diliminde az da olsa yaşadı denebilir. Bunun da avantajıyla OGM Ormanspor periyodun bitimine 1 dakika kala farkı 5 sayıya kadar indirmeyi başardı (35 – 30). Yine molasına gitmek durumunda kalan Final Spor, mola üzeri yaptığı hücumdan yine top kaybı yaparak boş döndü. OGM Ormanspor ikinci periyodu skor bazında (15 – 18) kazanmış olsa da (38 – 32)’lik maç skoruyla soyunma odasına mağlup gitti.

Üçüncü periyodun ilk 3 dakikası Final Spor’ un (10 – 0)’ lık serisiyle geçilirken karşılıklı da birçok atış sayı olarak kaydedilemedi. Temponun oldukça yükseldiği maçta OGM Ormanspor bu sekanslarda biraz düzen dışı kaldı ve maçın temposuna kapılıp gitti. Lace Darius D. Dunn ise takımını lider olarak tamamen sırtladı. OGM Ormanspor ise Yasin I.A. Graves’le direnmeye gayret etse de fark üçüncü periyodun bitimine 5 dakika kala 19 sayıya kadar açıldı (53 – 24) ve Ormanspor ikinci yarıdaki ilk molasını almak zorunda kaldı. Sezon başından bu yana OGM Ormanspor’ un belkide izlediğim en yüzdesiz ve düzen dışı basketbolu bu periyotta oynadığını söyleyebilirim. Üçüncü periyot (20 – 10)’luk periyot skoruyla tamamlanırken son periyoda (58 – 42)’lik maç skoruyla avantajlı giren taraf Final Spor oldu.

Ömer Yasir Küçük’ le son periyoda rüzgar gibi başlayan OGM Ormanspor’du ancak Final Spor hücumda daha dengeli kalarak dinamikleri kendi adına korumaya çalıştı. Melih Yıldız’ ın yaptığı top kaybı üzerine Lennard K. Freeman’ın aldığı sportmenlik dışı faulden sonra kazandığı ivmeyle OGM Ormanspor farkı 6 sayıya kadar düşürmeyi başardı (62 – 56). Ancak Ankara ekibi tekrar devreye giren Lace Darius D. Dunn’ı durdurmakta sıkıntı yaşadı! Son 2 dakikaya (68 – 60)’lık skorla girilirken maç pozisyon müdafaasında oldukça sert geçti. Bitime (00:54) saniye kala Lennard K. Freeman’ın smaç basketiyle Final Spor’ un farkı tekrar 10 sayıya çekmesi üzerine OGM Ormanspor molasına gidildi. Moladan sonra Sercan Topçu’nun kaçırdığı 3 sayılık atış üzerine geri kalan sürede maçın dinamizmine etki edecek bir şey olmadı ve Final Spor çok önemli bir galibiyeti daha hanesine yazdırarak 6. galibiyetini aldı. (70 – 60)’ lık skorla ilk maçın rövanşını da almış oldu. OGM Ormanspor ise maç genelinde hem çizgi gerisinden hem 2 sayı bölgesinden oldukça düşük yüzdelerle oynadı ve 12 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: Lace Darius D. Dunn – 30Sayı, 8Rebound, 1Asist, 2TopÇalma, 1Blok (22.1+/-)

Petkim Spor 104 – 100 Selçuklu Basketbol

Haftanın en çekişmeli mücadelesi olacağını tahmin ettiğim maç tahminimin de üzerime çıktı ve iki tecrübeli Coach’un takımları birbirine karşı adeta yenişemedi. Üç uzatmaya giden maçta oynadığı son beş haftada sadece 1 mağlubiyet alan Petkim Spor evinde, üst üste 4 hafta kazanan ve son oynadığı Semt77 Yalova Belediye maçını son dakikalarda kaybeden Selçuklu Baksetbol’u konuk etti.

Maç karşılıklı 3 sayı denemeleri ile başladı ve ilk 4 dakika (7 – 7) beraberlikle geçildi. Daha sonraki sekansta son 2 dakikaya kadar oynanan süreç oyunu domine eden taraf Petkim Spor oldu ve bu sekans (20 – 5)’lik bir seri ile geçildi. Selçuklu Basketbol oyuna mola ve rotasyon müdahalesi yapsa da bu sekansta rakibine engel olamadı. Yüksek saha içi yüzdesiyle oynayan Petkim Spor’a karşı son 2 dakikada Marcus A. Hall’un devreye girmesiyle üst üste skor üreten Selçuklu Basketbol periyot bitiminde skora denge getirmeyi başardı ve ilk periyot (25 – 23)’lük skor ile tamamlandı!

Defensive hazırlıkların göze çarptığı ancak her iki takımında bunları uygulamakta zorluk yaşadığı maçta ikinci periyot başı yine karşılıklı 3 sayılık basketler ve boş atışlarla geçildi ancak oyunun dinamizmini eline alan taraf daha fazla Selçuklu Basketbol olarak göründü. Özellikle savunmada sertleşerek istediklerini daha fazla uygulayan Selçuklu Basketbol, rakibini bu sekanslarda hücumda yıpratmayı başardı ve ikinci periyodun bitimine (07:50) kala Marcus A. Hall’un 3 sayılık basketiyle skoru kendi lehine kırdı (27 – 28). Üzerine oynanan sekanslarda üstünlük sürekli el değiştirirken Petkim Spor tecrübeli oyuncularından aldığı katkının yanı sıra genç rotasyonunu da efektif kullanarak daha kolay çembere gidip, boş atışı da bularak rakibine direndi.

Petkim Spor’un yaptığı Arca Tülüoğlu transferinin rotasyon dahilinde Marek Klassen ile beraber “Size” olarak dezavantaj yaratsa da enerjiyi oldukça yukarı çektiğini söylemeliyim. Yanı sıra Sinan Sağlam transferi de eldeki kaliteli kartelayı Petkim Spor adına oldukça genişletti. İkinci periyodun bitimine (04:43) kala (36 – 36. Molasını kullanan Petkim Spor, mola üzerine Mertcan Solkol’la bulduğu atışı kaçırsa da Markus R. Kennedy hücum reboundunu alarak skoru kaydetti ve Petkim Spor tekrar öne geçti. Her iki takımda birbirinin dezavantajlı yanlarını iyi kullanarak hücumda karşılıklı skor üretmeye devam etti. Skorda dengenin sürekli korunduğu maçta izleyenlere de heyecan veren up&down’lar maç boyunca oynandı. (21 – 20)’lik periyot skoruyla ilk devre (46 – 43) ev sahibi ekibin üstünlüğü ile tamamlandı.

Üçüncü periyoda Selçuklu Basketbol (0 – 8)’lik seri ile başlarken, ilk 3 dakikada Petkim Spor hücumlardan sürekli boş döndü. Ogün Sevinç maçta takımına önemli katkı verse de üst üste üç kez 3 sayılık atışını bu sekansta kaçırdı. Tekrar Sinan Sağlam ve Kristijan Nikolov ile toparlanmaya çalışan Pekim Spor üçüncü periyodun bitimine (05:44) kala skora denge getirdi (51 – 51) ve Koray Uzunhasan’ın bulduğu basketle öne de geçti. Bu sekanslarda Selçuklu Basketbol çok düzen dışı göründü ve basit hatalarla oynadı. Coach Cengiz Karadağ mola alarak oyuna müdahale etmek durumunda kaldı ancak farkı açmak adına eline geçen fırsatları hücumda top kayıpları yaparak kullanamayan Petkim Spor, savunmada da rakibine kolay sayı şansı tanıdı. Selçuklu Basketbol’ da savunmada eforu yukarı çekerek bunu hücuma da yansıttı ve maçtan kopmadı. Üçüncü periyodun son kısmında Markus R. Kennedy ve Koray Uzunhasan’ı daha aktif kullanarak ağır basan Petkim Spor, bu periyodu da (64 – 61)’lik skorla tamamlayarak son periyoda avantajlı giren taraf oldu. Teknik detayların ön plana en fazla çıktığı periyot olan üçüncü periyot (18 – 18)’lik skorla tamamlanmış oldu.

Dördüncü periyotta yaptığı doğru seçilmiş erken atışlarla ve hızlı hücumlarla oyunun dinamizmini kendi lehine çeviren Selçuklu Basketbol, Murat Kozan, Mert Celep ve Marcus A. Hall üçlüsünden aldığı katkılarla ilk 4 dakikada farkı 1’e indirdi (69 – 68). Sahaya müthiş enerji koyan Selçuklu Basketbol’ a karşın ev sahibi ekip biraz aceleci ve tedirgin görünen taraf oldu. Molasına giden Coach Okan Çevik, moladan döndüğünde de takımı istediği reaksiyonları veremedi ve ev sahibi ekip bitime 5 dakika kala geri düşmekten kurtulmadı (69 – 70). Bunda yapılan top kayıpları da etkili oldu ve ev sahibi ekipte motivasyon bozuldu. Petkim Spor bu sekansları iyi değerlendiren Selçuklu Basketbol’ a tekrar Markus R. Kennedy ile karşılık veremeye çalıştı. Ancak ev sahibi ekip kritik hücumlardan yine boş dönse de Marek Klassen’in bitime 3 dakika kala bulduğu 3 sayılık basketle skora tekrar denge getirmeyi başardı (74 – 74). Oyunda geri kalan sürenin teknik detaylara daha fazla dikkat ederek maçı takip eden tarafın kazanacağı belli oldu. Selçuklu Basketbol yaptığı top kayıplarından dolayı oyundan biraz kopmasıyla beraber skorun da dengeye gelmiş olması, konuk ekibi molasına gitmeye zorunlu kıldı. Selçuklu Basketbol aldığı mola üzerine boş döndü. Karşılıklı boş atışların ve skor bulunan hücumların olduğu 1 dakikalık sekans, yapılan basit hatalarla beraber maçın en kritik yerleri oldu ve kıran kırana oynandı. Son 8 saniye kala Markus R. Kennedy’ ye yapılan faul üzerine molasına giden Petkim Spor oynadığı oyunda 3 sayılık atışı kaçırdı ve maç böylelikle (76 – 76) uzatmaya gitmiş oldu.

Uzatma periyoduna, kaçırdığı atışı bu sefer skor yaparak 3 sayı bulan Marek Klassen’in sayısıyla başlayan taraf Petkim Spor oldu. Bu sayıdan sonra 3 dakika boyunca her iki takımda hücumlardan boş döndü. Bitime 2 dakika kala Marcus A. Hall’un basketfaulüyle skora tekrar denge geldi (79 – 79). Ogün Sevinç’in bulduğu kritik sayıdan sonra kalan süre karşılıklı yapılan top kayıpları ve hatalarla geçildi. 31 saniye kala Calvin Godfrey, kendisine yapılan faulden doğan iki serbest atışın sadece ikincisini sayıya çevirebildi ve skoru (81 – 80)’ e getirdi. Sıradaki hücum Petkim Spor adına maç hücumu niteliği taşırken Markus R. Kennedy’nin kaçırdığı atışın reboundunu alan Koray Uzunhasan takımına bir Basket Faul kazandırdı. Ancak önemli olan tek sertbest atışı kaçırdı (83 – 80). Daha sonra Kristijan Nikolov, Marcus A. Hall’ü faulle durdurdu ve çizgiye gelen Marcus A. Hall serbest atışların ikisini de sayıya çevirdi ve bitime 9 saniye kala skor (83 – 82)’ ye geldi. Sıradaki Petkim Spor hücumunda bu sefer Sertay Gürsu hemen Kristijan Nikolov’a faul yaptı. Kazanılan Serbest atışların birisini kaçıran Kristijan Nikolov Selçuklu Basket’e böylelikle fırsat tanımış oldu. Bitime 7 saniye kala molasına giden Selçuklu Basketbol Marcus A. Hall’le bulduğu 3 sayılık atışı kaçırdı ancak Mert Celep aldığı hücum reboundundan 2 sayı buldu ve skora tekrar denge getirdi (84 – 84). Coach Okan Çevik bitime 5 saniye kala sakladığı molasını kullandı. Dönüşte Mustafa Baki Görür 3 sayılık bir atışa giderek bu atışı kaçırınca maç ikinci kez uzatmaya gitmiş oldu.

İkinci uzatmanın başında Arca Tülüoğlu’ nun kaçan atışı üzerine Calvin Godfrey bulduğu sayı ile takımını öne geçirdi. Üst üste aldığı hücum reboundlarıyla hücumdan boş dönen Petkim Spor birazda şanssızlıklar yaşarken, Calvin Godfrey bu uzatmada takımını sırtlayan isin oldu ve skoru bitime 3 dakika kala (84 – 88)’e getirdi. Üzerine Koray Uzunhasan’ın 3 sayılık basketiyle skor (87 – 88)’e gelirken, daha sonra Calvin Godfrey üst üste atışları değerlendiremedi ve karşılıklı boş hücum serileri ile tempo yükseldi! Bitime (01:27) kala Ogün Sevinç’ in 2 sayılık basketiyle skor (89 – 88)’le ev sahibi ekip lehine geldi ancak sıradaki hücumda Sertay Gürsu faulle durduruldu. Ancak Sertay Gürsu bu atışların birisini kaçırınca bitime 1 dakika kala Selçuklu Basket öne geçme fırsatını kaçırmış oldu (89 – 89). Serbest atışların sonucu etkilediği maçta Markus R. Kennedy’nin aldığı faulden doğan serbest atışları sayıya çevirmesiyle bitime 48 saniye kala Petkim Spor tekrar öne geçen taraf oldu (91 – 89). Sıradaki hücumda Markus R. Kennedy, Mert Celep’i top kaybına zorladı ve hücumda Marek Klassen faulle durduruldu. Marek Klassen bu serbest atışların birisini kaçırınca aradaki fark 3 sayıda kaldı. Sıradaki hücumda sahneye çıkan Marcus A. Hall bitime 23 saniye kala 3 sayılık bir basket kaydederek skora tekrar denge getirmiş oldu (92 – 92). Bitime 5 saniye kala Markus R. Kennedy maç hücumundaki atışı kullandı ancak sayıyı bulamayınca maç üçüncü kez uzatmaya gitmiş oldu.

Üçüncü uzatmada yorulan her iki takımda sahaya kalan tüm enerjisini kazanmak adına yansıtmaya çalıştı. Rotasyon olarak dezavantaj yaşayan ve geçtiğimiz haftalarda takımdan ayrılan oyuncularla beraber sürekli eksilen Selçuklu Basketbol yine de Sertay Gürsu’nun 3 sayılık basketiyle uzatma periyoduna skor üreterek başlayan taraf oldu ancak karşılık gecikmeden Markus R. Kennedy’nin Basket Faul’ üyle geldi. Markus R. Kennedy takımına bu sekansta savunmada da müthiş katkı yaptı ve yaptığı asist ile Mustafa Baki Görür’e bitime 3 dakika kala Petkim Spor’u öne geçiren 3 sayılık basketin pasını verdi (98 – 95). Bu sayıyla beraber Selçuklu Basketbol bu uzatma periyodundaki tek molasını biraz erken kullanmak durumunda kaldı. Mola üzerine faulü alan Mert Celep serbest atışlardan yalnızca birisini sayıya çevirebildi ve fark 2 sayıya düştü (98 – 96). Petkim Spor yine bu sekansta hücum reboundlarını alsa da hücumlardan üst üste boş döndü ancak bitime 2 dakika kala kritik bir top kaybı yapan Selçuklu Basketbol’u cezalandırmayı başardı. Sinan Sağlam’ın sayısıyla bitime (01:45) kala skor (100 – 96)’ ya geldi.

Karşılıklı hatalarla ve boş atışlarla geçilen 1 dakikalık sekans üzerine tekrar sahneye çıkan Marcus A. Hall’ du ve bulduğu 3 sayılık basketle skoru (100 – 99)’ a getirse de Sinan Sağlam’ın bulduğu basit sayı ile skor tekrar (102 – 99) olmuş oldu. Üzerine sıradaki hücumda faulle durdurulan Marcus A. Hall, doğan serbest atışların birisini skora çevirebildi (102 – 100). Sıradaki hücumda Mustafa Baki Görür’ü faulle durduran Selçuklu Basketbol oldu ve Mustafa Baki Görür doğan serbest atışların ikisini de kaçırdı! Ancak buna rağmen Marek Klassen girdiği rebound pozisyonunda hücum reboundunu almayı başardı ve faulle durduruldu! Bitime 7 saniye kala yapılan faulden doğan serbest atışların ikisini de sayıya çeviren Marek Klassen skoru böylelikle (104 – 100)’e getirmiş oldu. Molası kalmadığı için son topu geri sahadan çembere fırlatmak durumunda kalan Selçuklu Basketbol, dar kadrosuna rağmen tüm maç boyunca oyunun içerisinde kalarak müthiş mücadele etti ancak bu skorla maçı kaybetti.

Haftanın en çekişmeli maçında Petkim Spor maçın sonunda hatayı minimize eden taraf oldu ve özellikle mola seçimleri+oyun takibiyle Coach Okan Çevik galibiyete uzanan taraf oldu. Bu sonuçla Petkim Spor ilk maçın rövanşını da rakibinden almış oldu ve 9. galibiyetini alarak rakibiyle galibiyet sayılarını eşitledi.

Maçın Oyuncusu: Markus R. Kennedy – 23 Sayı, 21 Rebound, 3Asist, 3TopÇalma, 2Blok (23.6+/-)

Mamak Belediye Yeni Mamak Spor 77 – 81 Bursaspor

Son haftalarda beklemediği mağlubiyetler alan ve inişli çıkışlı bir performans grafiği sergileyen Mamak Belediye Yeni Mamak Spor kendi evinde, 7 maçtır kazanmaya devam ederek çıkışını sürdüren Bursaspor’u konuk etti. Yakın rakiplerinin kaybettiği bu hafta da Bursaspor adına alınacak bir galibiyet aradaki farkı açmak adına onlar için büyük önem arz ediyordu ve kıran kırana oynanan bir maçla istediklerini de aldılar. Haftanın en sert karşılaşmasının bu maçla oynandığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Maça özellikle savunmada oldukça sert ve agresif başlayan Bursaspor, hücumda da Mamak Belediye Yeni Mamak Spor’a göre daha dengeli ve kontrollüydü. Özellikle savunmada Recep Doğrusöz’ün Erick Neal’ a adete nefes aldırmadığı sekanslarda Yeni Mamak Spor, Erkan Yılmaz’ın oraya koyduğu enerji ile maça başladı. Bursaspor’un ise rakibini iyi analiz ederek zaaflarını kullanmaya çalıştığı ve buna göre offensive şablonu belirlediği belli oluyordu. Seçilmiş düzenler üzerinden topu paylaşarak boşu bulan ve basit sayıya giden Bursaspor’a karşın savunmadaki enerjisini yukarı çeken Yeni Mamak Spor, rakibinin kolay sayı bulmasını engellemeye çalışsa da başarılı olduğu pozisyonlarla beraber basit skoru verdiği yerlerde oldu. İlk periyot son ana kadar karşılıklı sayılarla ve her iki tarafında ön gördüğü teknik detayları sahaya yansıtarak oynandı. Erkan Yılmaz'ın 3 sayılık basketiyle beraber ilk periyodun bitimine (04:49) dakika kala Yeni Mamak Spor öne geçmeyi başardı (14-11). Son dakikalardaki sekanslarda ise tekrar skoru (20 – 21)’e getirerek Bursaspor öne geçti. Aslında farkı açacak fırsatı da yakalan Bursaspor son sekanslarda kullandığı topları sayıya çeviremedi ve son dakikaya kadar kıran kırana geçen karşılaşmada ilk periyodun sonunda Yeni Mamak Spor, Utku Yücedağ’ın tipping basketiyle skora tekrar denge getirdi (22 – 22) ve ilk çeyrek tamamlandı.

Bursaspor ikinci çeyrekte düzen üzerinden çembere yakın atışlara gitse de yüzde bakımından biraz düşük kaldı. Ancak savunmadaki eforuyla beraber yaptığı presle beraber bu sekanslarda rakibini basit top kayıplarına zorlayan Bursaspor, buradan basit skor üretmeyi başardı. Ankara ekibi ise ilk 3 dakika skor üretemedi. Bursaspor'un farkı 4 sayıya çıkarmasıyla beraber molaya gitmek zorunda kalan Mamak Bld. Yeni Mamak Spor (22 – 26), moladan sonra da sahada istediği şeyleri yapamadı ve savunma kaynaklı basit sayılarla (0 – 6)’lık bir Bursaspor serisi daha oynandı. Oynanan bu sekanslarda skor üretmekte zorlanan ve hücumda biraz düzen dışı görünen Yeni Mamak Spor, Utku Yücedağ'ın 3 sayılık basketiyle beraber bir ritm buldu ve periyot bitimine 3 dakika kala Erick Neal’ın 3 sayılık basketiyle skora denge getirmeyi başardı (30 – 30). Ancak maç boyunca yaptığı basit top kayıplarına devam eden Yeni Mamak Spor tekrar geri düşmekten kurtulamadı. Periyot sonunda Alican Güney’e verilen faul kararına itiraz eden Yeni Mamak Spor Coachu Faruk Beşok, bu itirazla burada bir teknik faul aldı. Son bölümü daha sakin ve dengeli oynayan Bursaspor soyunma odasına da (32 – 38) önde gitti.

İkinci periyottaki son 1 dakikalık sekansın tersine üçüncü çeyreğe (8 – 2)’lik seriyle başlayan Yeni Mamak Spor tekrar skora denge getirdi (40 – 40). Tüm maç boyunca pozisyon bazında da ağır basan Dejan Borovnjak ve Recep Doğrusöz ikilisiyle beraber Bursaspor rakibine reaksiyon göstermeye çalışsa da Yeni Mamak Spor da maçtan hiç kopmadı ve skordaki denge devam etti. Bursaspor benchi önündeki rebound pozisyonuna itirazda bulunan Coach Arda Vekiloğlu ise burada bir teknik faul almış oldu. Üçüncü periyotta özellikle çembere yakın atışlarla iyi hücum eden Bursa ekibi, maçı buradan domine etmeye çalışsa da Ankara ekibi direnmeye devam etti ve üçüncü periyodun ortasından itibaren Efe Beşok’un yaptığı sportmenlik dışı faulle beraber maçın asıl gerilmeye başladığı yerler oynanan bu sekanslar oldu diyebilirim. Son topta Recep Doğrusöz’ün penetresi üzerine Dejan Borovnjak’ın bulduğu orta mesafe şutu sayı olarak kaydetmesiyle beraber üçüncü periyot (57 – 61)’lik skorla tamamlanmış oldu.

Maçın son çeyreğine Erkan Yılmaz' la skor üreterek başlayan Yeni Mamak Spor, üst üste ürettiği skorlarla maçtaki dengeyi koruyarak skoru da kırmaya çalıştı. Aldığı ivmeyle beraber maçtaki heyecanın en üst noktaya ulaştığı oyunun bu sekanslarında -bitime 7 dakika kala- Erick Neal'ın basketiyle Yeni Mamak Spor öne geçen taraf oldu (65 – 64). Maçtaki gerginliğin arttığı ve her iki tarafın da hakem yönetimlerinden rahatsız olduğu belli olan maçın son bölümlerinde Bursaspor un aldığı molanın hemen akabinde iki benchin birbiriyle polemik yaşaması sonucu her iki benche de teknik faul verildi. Mola dönüşü bitime (02:47) dakika kala Bursaspor Coach’u Arda Vekiloğlu ve Yeni Mamak Spor Coach’ u Faruk Beşok, benchlere alınan birer teknik faulle daha birlikte [2B-1C] ile diskalifiye oldular.

Mücadeleyi bırakmayan Yeni Mamak Spor bitime 1 dakika kala tekrar sahneye çıkan Utku Yücedağ'ın üst üste bulduğu iki tane 3 sayılık basketle tekrar skora denge getirdi (75 – 75). Ancak özellikle Coach’ ların atılmasından sonra daha az hatayla oynayan ve maçı gergin deplasmanda oynamasına rağmen sonuna kadar bırakmayan Bursaspor, aldıkları mola üzerine Karlo Vragovic'in 3 sayılık basketiyle beraber öne geçti (75 – 78) ve Yeni Mamak Spor molasına gidildi. Mola üzeri topu ön court’ a taşıyan ve sıradaki hücum için Bursaspor’a daha rahat hücum edebileceği bir süre bırakan Yeni Mamak Spor, hücumda Erick Neal’la statik hücum ederek el üzeri bir top kullandı ve buradan skor üretemedi. Alınan reboundla beraber süreyi eriten ve open-courtta pasları bulan Bursaspor’da dengesiz bir top kullanmış olsa da hücum reboundunu Dejan Borovnjak ile almayı başardı ve rebound üzerine Yeni Mamak Spor, Recep Doğrusöz'ü faulle durdurdu. Recep Doğrusöz bu faulden doğan serbest atışların ikincisini kaçırdı. Yeni Mamak Spor alınan rebound üzerine skor üretmeyi başarsa da (77 – 79), 3 saniye kala tekrar molasını alan Bursaspor topu ön courta taşıdı ve tekrar Recep Doğrusöz’le faul aldı. Serbest atışları sayıya çeviren Recep Doğrusöz’le Bursaspor, maç sonu mini bir seri yakalamış oldu ve (81 – 77)’lik skorla önemli bir deplasman galibiyeti aldı.

En yakın iki rakibinin kaybettiği 16. Hafta’ da kazanarak büyük artıya geçen Bursaspor 14. galibiyetini almış oldu ve liderlik koltuğundaki yerini sağlamlaştırdı. Mamak Belediyesi Yeni Mamak Spor ise 7 galibiyette kaldı.

Maçın Oyuncusu: Dejan Borovnjak – 31Sayı, 12Rebound, 3Asist, 1Blok (25.8+/-)

Akhisar Belediye 99 – 71 Edirne Spor

Son haftalarda çıkışa geçen Akhisar Belediyesi evinde, sezon başından bu yana mali problemlerle boğuşan ve kadrosundan önemli oyuncuların eksildiği buna ek olarak yabancısız mücadele eden Edirne Spor’u konuk etti. Akhisar Belediye’ sinin baştan sona önde götürdüğü maçta aldığı bu galibiyet, OGM Ormanspor mağlubiyetiyle ara verdikleri çıkışa devam edebilmek adına büyük önem arz ediyordu.

Maçın kontrolünü başından itibaren ele alan taraf Akhisar Belediyesi oldu. Rakibinin zayıf yönlerini iyi değerlendiren ve çalışılan detayların ön plana çıktığı Akhisar Belediyesinde, Vytenis Cizauskas takımına liderlik etti ve çok iyi bir maç çıkarttı. Rotasyona giren tüm oyunculardan katkı almayı başaran Akhisar Belediye’sine karşın konuk ekip Edirne Spor düzen dışı ve dengesiz hücumlara kalarak maçtan ilk periyot itibariyle koptu diyebilirim. Basit sayılar ve hızlı hücumlarla skor üretmeyi başaran Akhisar Belediyesi ilk periyodu (28 – 13)’lük skorla önde tamamladı.

İkinci çeyrekte oyunu daha fazla domine etmeyi başaran taraf yine Akhisar Belediye’ si olurken, Edirne Spor zor atışlarla skor üretmeye çalıştı. İlk 2 dakikada fark 22 sayıya kadar çıktı (37 – 15). Hücumda düzeni oturtamayan ancak efor sarf ederek çembere ataklarını arttıran Edirne ekibi oynanan bu sekansta (10 – 0) bir seri yakalamayı başardı. Ancak savunmadaki yaşadığı problemlerden ötürü ve Akhisar Belediye’nin bu problemleri tespit ederek üzerine gitmesiyle beraber, ev sahibi ekip durumu toparlamakta zorlanmadı diyebilirim. İkinci periyodun tamamlanmasıyla beraber Akhisar Belediye’ si soyunma odasına 27 sayılık avantajla girdi (56 – 29).

Üçüncü periyotta rahatlayan Akhisar Belediyesi konsantrasyon olarak biraz oyundan kopmuş göründü ve bunu değerlendiren taraf Edirne Spor oldu. Her ne kadar oyunun içerisinde kalmaya gayret etse de rotasyon bazında da sıkıntı yaşayan Edirne Spor, bu periyotta da savunmadaki problemlerini yaşamaya devam etti. Konuk ekip Edirne Spor (16 – 20)’lik periyot skoruyla bu periyodu kazanmış olsa da son periyoda (72 – 49) geride giren taraf oldu.

Son periyotta savunma detaylarının tamamen geri planda kaldığı bir periyot oynandı ve her iki takımda skor üreterek oyunun içerisinde kalmaya gayret ettiler. Skora farklı manada etki edecek

bir detayın oynanmadığı son periyodun tamamlanmasıyla beraber, (99 – 71)’lik skorla Akhisar Belediye’ si 10. galibiyetini almış oldu. Edirne Spor ise 2 galibiyetle son sırada kaldı.

Maçla ilgili bir parantez açmam gerekirse; Akhisar Belediye’ sinde potansiyelinin yüksek olduğunu düşündüğüm genç oyuncu Yavuz Koça maçta süre aldı ve takımına katkı sağlamayı başardı. Edirne Spor' da ise genç oyuncu Erol Yiğit Y. Şekeroğlu’yla beraber, Sırbistan Ligi'nden gelen Cem Han takımına katkı yapmaya gayret ettiler ve iyi işler çıkarttılar.

Maçın Oyuncusu: Vytenis Cizauskas – 20Sayı, 5Rebound, 4Asist, 4TopÇalma (21.2+/-)

Bandırma Kırmızı 99 – 71 Karesi Spor

Haftanın kapanış karşılaşmasında Bandırma Kırmızı evinde sıkıntılı bir geçiş süreci geçiren Karesi Spor’ u konuk etti. En yakın rakibi OGM Ormanspor’ un kaybettiği bu haftada alınacak bir galibiyet avantaj bakımından Karesi Spor’a çok gerekliydi ancak maça rüzgar gibi başlayan ve öylede devam eden Bandırma Kırmızı oldu.

Bandırma Kırmızı ilk dakikalardan itibaren üstünlüğü ele aldı. Hücumda kendi profilini sahaya yansıtmaya gayret eden Karesi Spor’ un, üst üste yapılan basit top kayıplarıyla beraber karşılaşmaya oldukça kötü başladığını söyleyebilirim. Oynanan bu sekanslarda çizgi gerisi şutlarda da yüzdesiz kalan Karesi Beyi skor üretmekte zorlandı ve hücumdaki tutukluk savunmaya da sirayet etti. Rakibine oldukça kolay sayı şansı tanıyan konuk ekip ilk çeyreği (25 – 15)’lik skorla kaybetmiş oldu.

İkinci çeyrekte de özellikle hücumda yakaladığı ritmi devam ettiren Bandırma Kırmızı, genç rotasyonunu da efektif kullanarak farkı açmaya devam etti. Kendi profilini sahaya yansıtamayan Karesi Spor, üst üste hücumlardan boş dönmeye ve kendi profilleri dışında kalan dengesiz toplar kullanarak hücum etmeye devam etti. İkinci periyodun ilk 5 dakikasında Bandırma Kırmızı farkı 20 sayıya kadar çıkardı (41 – 21) ve büyük eforla oynadı. Kalan dakikalarda da üstünlüğünü koruyan ve oyunun dinamizmini elinden hiç bırakmayan Kırmızı, böylelikle ilk devreyi (56 – 38)’lik skorla önde tamamlayarak soyunma odasına rahat gitti.

Üçüncü çeyrek başlamadan önce tahminim, Karesi Spor’ un ikinci yarıyı tecrübeli oyuncularıyla oyunu daha fazla domine ederek geri geleceği yönündeydi. Periyoda iyi başlayan ve özellikle defensive tarafta çok daha sert görünen de Karesi Spor oldu. Hücum reboundlarından basit skor üretmeyi başaran konuk ekip, yakaladığı seriyle beraber farkı eritmeye başladı ve bu sekanslarda ilk yarıya oranla çok daha istekli ve konstantre bir görüntü sergiledi diyebilirim. Oynanan bu sekans üzerine molasına giden Bandırma Kırmızı, mola üzeri Harun Can Doğan'ın ekstra eforu ve 3 sayılık basketleriyle farkı tekrar açarken, savunmada sertliğe karşı sertlikle reaksiyon verdi ve hücumda da dağılmadan, pas trafiğini de arttırarak doğruyu bulup skora gitmesini bildi. Özellikle periyodun son 3 dakikasında dinamizmi tamamen ele geçiren Bandırma Kırmızı (16 – 0) bir seri yakaladı ve farkı 28 sayıya çıkarttı. Böylelikle son periyoda (78 – 50)’lik skorla oldukça avantajlı giren taraf Bandırma Kırmızı oldu.

Özellikle çizgi gerisinden kendi ortalamasının oldukça altında kalan Karesi Spor, sezon başından bu yana Bursaspor maçıyla beraber ikinci kez son periyoda girerken ortalama üretmiş olduğu skorun altında kaldı (50). Bursaspor mağlubiyetinde de bu rakamsal detayın can yaktığı Karesi Spor, bu maçta da açılan farkla beraber bunun sıkıntısı çekti diyebilirim.

Son periyotta Karesi Spor özellikle hücum anlamında rakibine karşı reaksiyon göstermeye çalışsa da Bandırma Kırmızı, maçtan hiç kopmadı ve aslında rotasyonunu dar kullansa da saha içi yüzdeleri bakımından da iyi gününde oluşunun etkisiyle –skor bazında son periyot dengede geçse de- farklı üstünlüğünü korumayı başardı ve bu önemli iç saha maçında (99 – 71)’lik skorla galip geldi.

Bandırma Kırmızı’ da ayrı bir parantez açmam gerekirse; Atakan Erdek, Sadık Emir Kabaca, Harun Can Doğan’ın müthiş katkılarının yanı sıra, bir diğer genç oyuncu Alperen Şengün aldığı (24:43) dakika sürede hem savunma da hem hücumda sanki 20 yıldır TBL’de oynuyormuşçasına sakin, özgüvenli ve takımına galibiyet aldırmak adına istekli oynadı. Genç kardeşimi can – ı gönülden tebrik ediyorum.

Maçın Oyuncusu: Alperen Şengün – 20Sayı, 7Rebound, 2Asist, 5TopÇalma, 1Blok (23.0+/-)

İkinci devrenin ilk haftasında yine müthiş karşılaşmalar oynandı. Ayrıca tüm maçlar büyük heyecana sahne oldu diyebilirim. Bahsettiğim gibi oynanan 8 maçın 5’ i ligin ilk yarısında olduğunun tersi sonuçla bitti. Bu bile ikinci yarının daha şimdiden kıran kırana geçeceğinin bir sinyali. Ben önümüzdeki haftayı sabırsızlıkla beklemeye başladım bile. Tüm takımlarımıza ve herkese iyi bir çalışma haftası dilerim… 

 

 

TBL HAFTANIN EN’leri

Haftanın Takımı

Petkim Spor

Final Spor

Bandırma Kırmızı

Haftanın Altın Karması

Yunus Akçay (Sigortam.net İTÜ BB)

Atakan Erdek (Bandırma Kırmızı)

Ogün Sevinç (Petkim Spor)

Koray Uzunhasan (Petkim Spor)

Alperen Şengün (Bandırma Kırmızı)

Haftanın Altın Karması (Yabancı)

Lace Darius D. Dunn (Final Spor)

Vytenis Cizauskas (Akhisar Belediye)

Ricky L. Tarrant JR (Artvin Belediye)

Dejan Borovnjak (Bursaspor)

Markus R. Kennedy (Petkim Spor)

Haftanın Koçu

Okan Çevik

Haftanın Oyuncusu

Dejan Borovnjak (Bursaspor)

Haftanın Genç Oyuncusu

Alperen Şengün (Bandırma Kırmızı)

Haftanın Skoreri

Marcus A. Hall (Selçuklu Basketbol) 42

Haftanın 3’lükçüsü

Arif Erhan Kocamış (Manisa BŞB) 4/5 (80%)

Sadık Emir Kabaca (Bandırma Kırmızı) 4/5 (80%)

Yunus Akçay (Sigortam.net İTÜ Basket) 3/3 (%100)

En fazla 3’lük sayı kaydeden oyuncu

Marcus A. Hall (Selçuklu Basketbol) 7/16 (44%)

Haftanın en fazla sayı atan takımı

Petkim Spor (104)

Haftanın en az sayı yiyen takımı

Final Spor (60)

En fazla serbest atış kullanan takım

Bursaspor (29/45) 64%

En az serbest atış kullanan takım

Akhisar Belediye (7/9) 78%

En fazla ribaund alan takım

Petkim Spor (63) Uz.

Final Spor (46)

En fazla ribaund alan oyuncu

Markus R. Kennedy (Petkim Spor) 21 Uz.

Lennard K. Freeman (Final Spor) 17

En fazla asist yapan takım

Petkim Spor (27) Uz.

Bandırma Kırmızı (27)

En az asist yapan takım

Semt77 Yalova Belediye (11)

En fazla asist yapan oyuncu

Atakan Erdek (Bandırma Kırmızı) 10

En fazla top çalan takım

OGM Ormanspor (13)

En az top çalan takım

Semt77 Yalova Belediye (1)

En fazla top çalan oyuncu

Carlos L. Medlock (Karesi Spor) 6

En fazla top kaybeden takım

Karesi Spor (21)

En az top kaybeden takım

Mamak Bld. Yeni Mamak Spor (8)

 

Yorumlar Okunma: 3796