Kıran kırana derbi (Hayri Pekergin) - BasketFaul.com

Kıran kırana derbi (Hayri Pekergin)

27-01-19 22:28
Kıran kırana bir derbi izledik.

Kalite haricinde bir Galatasaray Fenerbahçe derbisinden beklenen her şey sahadaydı.

Aslında atmosfer baskısının yoğun olduğu, bir tarafın kağıt üzerinde daha ağır bastığı bu tür derbilerde üst düzey kalite beklemek temaslı sporlar olan futbol ve basketbolda fazla gerçekçi de değil.

Kapalı gişe Ahmet Cömert Spor Salonu, ev sahibi Galatasaray arkasındaki büyük taraftar desteği, maçın büyük bölümünün başa baş geçmesi, sondaki yüksek gerilim, maçın içinde görülen ve görülmeyen dramatik öğeler ile klasik bir derbiyi geride bıraktık.

Bu maçın yaşattığı kıran kırana atmosfer, basketbolun ratingi ve basının ilgisi anlamında Fenerbahçe, Galatasaray Beşiktaş arasındaki ezeli rekabetin canlanmasına ne kadar çok ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor.

*****

Sondan başlayalım.

Bitime 46 saniye skor 55-68 Fenerbahçe lehineydi.

Açıkçası 13 sayılık bu fark, maçı izlemeyen birine sahadaki sert mücadeleyi, harcanan fizik gücü tam olarak yansıtmıyordu.

Galatasaray’ın son anlarda bulduğu sayılarla karşılaşma 68-60 Fenerbahçe üstünlüğünde bitti.

Maçın sonundaki gerilimin üst düzeye çıkmasına hakemler yol açtı.

Hakemlerin bu tür yüksek atmosferlerde çaldıkları faulü tribünlerin büyük bölümünün anlayacağı, kendi “mekaniklerinin” izin verdiği en açık şekilde göstermesi gerekiyor.

Yanlış anlaşılmasın.

Eleştiriyi kararların doğruluğu yanlışlığından ziyade atmosferi kontrol altına almada hafif kaldıkları için yapıyorum.

Hem faulü çal, hem düdükten sonra “zıp zıp” zıplayıp kararın yanlış olduğunu “tribüne/kenara yansıtan” oyuncuyu kontrole alma hem de faulü oyuncuya ve masa görevlilerine tribünlerin anlayacağı şekilde gösterme.

Bunlar zincirleme “atmosfer” risklerini arttıran, kontrolü güçleştiren, maçı katma değerini zedeleyen yanlışlar.

Hakemlerin diğer hatası sahadaki gereksiz ve tribünleri etkileme riski olan diyaloglara zamanında set çekmemesiydi.

Maçın son anlarında Birsel Vardarlı’ya çalınan sportmenlik dışı faul ise herhalde Birsel Vardarlı gibi basketboldan anlayan diğer herkesi de “hakem eyyamcılığın” gelebileceği nokta olarak acı acı gülümsetti.

*****

Derbiden önce tarafları tartıya koysanız, ağır basan şüphesiz Fenerbahçe olurdu.

Vaughn – Verameyenka ikilisi ile pota altında Galatasaray’a karşı avantajı olan sarı lacivertlilerde kenarda da Tuğçe Canıtez ve Tilbe Şenyürek gibi boyalı alanda deneyimli iki isim vardı.

Fenerbahçe’nin kağıt üzerindeki avantajı Verameyenka’nın aşil tendonunda yaşadığı risk ile maçı terk etmesi, kısalan Galatasaray beşine karşı ters esleşmelerden yararlanamamaları ile hızla eridi.

Buna Zandalassini’nin dağınıklığı ve 7 asist ile 6 ribaunt ile oynayan Birsel Vardarlı dışında yerli rotasyonun Ayşe Cora uyanana kadarki verimsizliği eklenince Galatasaray hem oyunda hem skorda dengeyi sağladı.

Galatasaray maçın oynanan bölümlerinde Abdi, Macaulay, Jefferson ve Grigalauskyte kadar Alperi Onar ve İnci Güçlü’nün bulduğu sayılar ile maçta kaldı.

Galatasaray Jefferson’un ikinci yarıdaki ivmelenmesi ve Fenerbahçe coachu Garnier’nin Tilbe Şenyürek’i oynatmama inadı adına yorgun Vaugnh’un sahadaki verimsizliğini sineye çekmesi sonucu öne geçti.

Maçın kaderinin belirlendiği bölümlerde Fenerbahçe’nin sayı makinesi ve derbi galibiyetinin sigortası olan Kelsey Plum giderek yorulan Jefferson’u iyi savunup Ayşe Cora da maç kazanma metamatiğine katkısını 9 sayıya çıkarınca kontrol Fenerbahçe’nin oldu.

Galatasaray ribauntlarda 38-25 geride kalsa da Fenerbahçe’nin top kaybı/top çalma kalemlerindeki zaafları bu dezavantajı büyük ölçüde dengeledi.

*****

Maçın A Milli Takım açısından dikkate değer notlarından biri Birsel Vardarlı Demirmen ve Işıl Alben arasındaki esleşmeydi.

Birsel Vardarlı Demirmen 29 dakikada 3 şut girişiminde bulundu. Maçı 6 ribaunt 7 asist ile tamamladı.

Işıl Alben’in bu maçtaki üretimi ise 31 dakikada beş şut girişimi, 1 sayı, 1 ribaunt ve 4 asistti.

Elbette bu iki deneyimli ismin sahada olması ve topun o an için en doğru isimle buluşmasını sağlaması, spacing’in sağlıklı işlemesine katkısı hem Galatasaray hem Fenerbahçe için vazgeçilmez konumda.

Bununla birlikte bu iki sembol oyun kurucunun hem lig hem de sert Avrupa maçlarının arka arkaya geldiği bu dönemdeki derbide düşük skorları 2019 Avrupa Şampiyonasında A Kadın Milli Takımı’nın maç kazanma matematiğine ulaşması açısından dikkatlerden kaçmaması gereken bir konumda.

*****

Bu derbide de kariyerlerinde çıkış arayan yerli isimler için “vagon dolusu” fırsat vardı.

Açık söylemek gerekiyor. Bu formalar hakikaten çok değerli.

Bunun nedeni o formaları giyenlerin üzerindeki büyüteç etkisi.

Siz istediğiniz kadar Mersin-Kayseri maçında 20+ sayı atın. Kimsenin haberi olmaz.

Haberi olan da o “20 sayıyı” siz sonraki beş maçta vasatın altında kalınca unutur.

Oysa çıkış arayan, bu formalar altında kalıcı olmayı hedefleyen isimlerin bu tür derbilerde “game changer” performanslar ortaya koyması gerekir.

Oyunun sonucuna etki eden performans dediğiniz zaman aklınıza yalnız işin olmazsa olmazı hücum başarısı gelmesin.

Hücumdaki başarının savunmadaki başarıyla birleşip taçlanması şarttır.

Böyle başarılı “sonuç değiştiren” derbi performansları yıllarca akıllarda kalır. Konuşulur. Kariyerlere basamak teşkil eder.

Bugün kadın basketbolunda herkesin ismini ezbere bildiği isimler bu derbilerde verdikleri iyi sınavlar ile bulundukları yerlere gelmiş ve oralarda kalıcı olmayı başarmıştır.

*****

Buradan bir uyarı da Garnier bağlamında Fenerbahçe’ye yapmak gerekiyor.

Konu yalnız Fransız coach’un anlamsız Tilbe Şenyürek inadı değil. Benim gördüğüm Garnier’in tüm odaklanmasının bu dönemde Avrupa tarafında olduğu.

Garnier, oyuncular açısından ritmin hemen elde edilmeyen bir alışkanlık olduğunu unutmamalı.

KBSL’nin kaderinin belirleneceği play-off’larda, Fenerbahçe, şu anda hem fizik kapasite hem de odaklanma olarak potansiyelinin altında bir yerli rotasyonun katkısına çok daha fazla ihtiyaç duyacak.

Garnier bu katkıyı sezonun karar haftalarında almak istiyorsa, şimdiden bu alana önem vermesi gerekiyor.

Twitter: @hayripekergin 

Yorumlar Okunma: 5005