'Hadi oğlum benim' (Ebru Erdoğan) - BasketFaul.com

'Hadi oğlum benim' (Ebru Erdoğan)

24-01-19 18:31
Sporda hep "süper" dediğimiz üst düzey ligleri izlemeyi tercih ederiz. Oradaki mücadele bizlere daha çok daha kora kor gibi gelir. Ünlü isimleri izlemek her zaman caziptir. İzlerken kimse o isimlerinde en aşağıdan başladığını düşünmez. Sanki o hep oradadır ve hep profesyonel oyuncu olmuştur. Peki, hiç düşündük mü o ismin okulunda bir beden eğitimi öğretmeninin, belki de okul müdürünün desteği ile bu zamanlara gelebileceğini...

Ben bu sıra her üst düzey lig izlediğimde –ki branşı ne olursa olsun- bunu düşünmeye başladım. Sanırım bu düşüncemde en büyük etken okul basketbol maçlarını da takip etme şansına sahip olabilmem. Genelde bu maçlarda kötü örneklerin haberlerini görmeye ve okumaya alışık olduğumuz maalesef bir gerçek. Ama Yalçın Eskiyapan Ortaokulu’nda olduğu gibi iyi örneklerde olmuyor değil.

Bu sene sahalarda duyduğum en güzel cümleyi bu okulun maçında okul müdürü olan öğretmenimizden duyduğuma eminim: "Hadi Benim Oğlum…"

Basketbol teknik bilgisini bilemem ama işine ve çocuğa olan sevgisini gördüğümü rahatlıkla yazabilirim. Takımı geriye düştüğünde bırakın öğretmenlerimizi, çoğu “profesyonel” antrenörümüzün gösteremediği sabrı ve nezaketi gösterip, onlar gibi negatif cümleler kurmak yerine alkışlayarak ve yazdığım cümleyi söyleyerek desteğin belirtmesi beni hem eğitim hem basketbol adına umutlandırmadı değil.

Şimdi gelecek bir takım eleştirileri tahmin edebiliyorum. Mesela antrenörlerimizin işlerini kaybetme korkusu olduğunu, okullarda veli baskısını fazlasıyla hisseden antrenörlerimiz olduğunu, bu yüzden daha sert olmaları gerektiğini düşünen ya da söyleyenler olacaktır. Çok haklılar…  Ama bu nedenlerden hiç biri bir antrenörün ya da öğretmenin saha içerisinde “kız gibi oynama, delikanlı gibi sür topu vs vs vs “ cümlelerini kurma hakkı vermez diye düşünüyorum.

Hay Allah yazı sonu yine kötü örnekle bitti. Sanırım biraz da feminist yanım ağır bastı. Ama eğer basketbolu severek yaşayanlardansanız bu yazıyı bir düşünün derim. 

Yorumlar Okunma: 3939